Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie wojsk Amerykańskich z Wietnamu


Guest Kapitan Mitchell

Recommended Posts

  • Replies 480
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No niestety ale pasów lc1 nie było generalnie. Od około 68 powoli zaczęły wchodzić nylonowe pasy m67, które różniły się od lc1 posiadaniem środkowej dziurki(czyli trzy dziury w pionowym rzędzie) była ona po to aby móc regulować pas, a regulował się tak jak m56, klamra była taka sama ( może troszeczkę rozmiarem się różniła), chociaż w pasach m67 często zdarzały się klamry davis'a. Istnieje prawdopodobieństwo ze w 75 przy ewakuowaniu ambasady w Sajgonie, mógł się pojawić gdzieś już pas lc1, a i to jest mocno naciągana teoria

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam

Mam takie jedno małe pytanie - jak to jest z tymi malowanymi mundurami TCU. Słyszałem, że w SOG i australijski SAS często spotykane były właśnie standardowe mundury TCU z namalowanymi np. czarnymi pasami tworzącymi swoisty kamuflaż. Ale niestety nigdy się z czymś takim na zdjęciach wyraźnie nie spotkałem (a nie ukrywam, że to by mnie bardzo interesowało, bo jak już zaczynać coś to na poważnie). Sprawa druga - wiadomo że staniki chińskie mieściły tylko 3 zapasowe magi do AK - jeżeli już ta broń była używana, to gdzie noszone więcej magów, bo jak dla mnie na starcie w dżungli to 4-5 magazynków (wiem, że często dwa pierwsze były łączone taśmami) to dość niewiele. No i sprawa trzecia - z czego robiono te bajeranckie bandany (bo powiem szczerze, gdzieś wyczytałem, że często robili to samodzielnie z podkoszulków, ale to mi nie do końca pasuje). Aha, LC1 pasy jeszcze nie były wtedy w użyciu?

 

 

SAS ograniczał się tylko do malowania oporządzenia i czasem kapeluszy (jeśli używali akurat australijskich). Używali prawie wyłącznie ERDLi (i trochę tigerów na początku swojego pobytu w Wietnamie). SOGi jak najbardziej sprejowały swoje TCU, chociaż nagminne to też nie było. Ba, niektórzy farbowali nawet mundury na czarno.

 

Nie pamiętam, który to RT, ale na 100% CCC. Skany z książki Michaela Tuckera i Johna Hardy'ego.

wwwsogspraypainteedunif.th.jpg wwwsogspraypainteedunif.th.jpg

 

Co do AK47 to amunicję przenoszono jeszcze w ładownicach na magazynki do PMów (te długie, ze szlufką na pas i paskiem przez ramię, zapinane na jeden nap LTD, mieściło się w środku 4 magi do kałacha). Poza tym jeszcze w plecaku. Słyszałem też o pokrowcach na dwukwartowe manierki, ale widziałem to tylko na jednym zdjęciu i to u Yarda. Z łączeniem magów do AK przez Amerykanów jeszcze się w Wietnamie nie spotkałem.

 

Bandany były robione albo ze "szmaty" (sweat scarf, rzeczywiście materiał jak ten w koszulce) albo z trójkątnych chust opatrunkowych (najczęściej).

 

NIC z oporządzenia ALICE nie było używane w Wietnamie. Ostatnie liniowe jednostki opuściły ten kraj w 1972 roku. ALICE nie było w Wietnamie, kropka. Chyba, że ktoś chce się bawić w Marines podczas ewakuacji ambasady.

 

A jeśli chodzi o SOG to bez materiału zdjęciowego daleko się nie pojedzie i można jedynie sprokurować jakieś kuriozum.

Edited by speedor
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Witam

Mam pytanie:

Co to za ładownice, które Pan manekin ma na pasie?

item_nr_75.jpg

Laotańskie wcielenie ładownic na magazynki do M16 (początkowo produkowane na zlecenie CIA).

Źródło: US Army Special Forces 1952-84, G. Rottman, Elite 004, Osprey. str. 54.

Edited by Tacho
Link to post
Share on other sites

Pas do broni jest wydawany z nią, więc by ich nie wywalali.

 

Młodzi żołnierze mieli zakaz posiadania pasów nośnych na patrolach, aby nie nosili broni na ramieniu tylko w rękach.

 

Nie jest to z żadnej książki tylko z rozmowy z weteranem.

Link to post
Share on other sites

Dyskretny urok weteranów...

Nic tym panom nie ujmując, ale często ich opowieści trzeba brać z przymrużeniem oka. Bo co, potem jak się już nauczyli, że w łapach nosić to mogli sobie założyć i to są ci co na zdjęciach mają założone? Bez sensu. Tam wszyscy byli młodzi, rzadko kto zostawał dłużej niż na turę i wszystkiego i tak się dowiadywać trzeba było od kolegów z plutonu z dłuższym stażem.

A z tymi pasami to zależy kto, gdzie , kiedy i w jakiej jednostce był.

Link to post
Share on other sites

Jestem tu nowy na forum wiec się przedstawię. Nazywam się Jacek ale większość nam środowiska zna mnie pod ksywką Sajgon. Ale dobra koniec bo to nie ten temat( jeśli moderator chce to niech usunie to co nie jest w temacie nam:)

 

Zgadzam się z przedmówcami że weterani to różne rzeczy piszą i mówią ale niemożna tego brać tak na dosłownie i odnosić tego do ogółu. Warto też wspomnieć że chłopaki z wszelkiej maści SF stosowali też para-cord zamiast paska do broni. Przede wszystkim robił mniej hałasu i mógł być w każdym momencie wykorzystany do zacnych celów a taki zwykły pasek to tylko pasek i poza noszeniem broni to do niczego się nie zdał na patrolu. :lol:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...