Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie wojsk Amerykańskich z Wietnamu


Guest Kapitan Mitchell

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 480
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mam pytanko: jakie jednostki używały w Wietnamie uprzęży STABO? Się na Vietnamgear doczytałem, że korzystały z nich patrole LRRP, a tak z innej beczki, biegał w niej taki jeden jednooki w Tigerstripe...

Duże by było wzięcie na taki szpej? Podobno ciężko go dostać.

Link to post
Share on other sites

Nie każdy. Marines używali kamizelki m55. Nosili je praktycznie zawsze.

 

US Army używało kamizelek m52 i m69. Tyle, że na ogół wychodząc z bazy wywalali je w pierwsze lepsze krzaki :)

Tak że wzorując się na Army nie musisz nosić kamizelki. Zamiast tego dołóż 3 razy tyle i kup plecak lekki :) :) :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o bandoliery to były w nie fabrycznie pakowane łódki z amunicją, więc można powiedzieć że od zawsze były używane.

 

Ładownice uniwersalne były standardowo przystosowane do magazynków M14 i były zbyt głębokie, więc nosili bandoliery aby podczas walki móc łatwiej zmieniać magazynki oraz mogli dzięki temu zabrać więcej amunicji.

Link to post
Share on other sites

Z tymi bandolierami do M16 to bym nie wyciągał takich pochopnych wniosków. Z tego co pisze Stanton w "US Army Uniforms and Equipment of the Vietnam War" 1 Dywizja Kawalerii testowała je w drugiej połowie 1967 roku, więc ich kariera nie zaczęła się raczej wcześniej.

Kamizelek w Armii używai na porządku dziennym tylko piloci i załogi helikopterów i to wyłącznie M52 bo kołnierz M69 przeszkadzał w operowaniu głową w hełmie śmigłowcowym. Żołnierze raczej nie wyrzucali kamizelek, bardziej po prostu ich nie brali ze sobą. Używali ich najczęściej podczas służby strażniczej jak nie trzeba było z nimi latać po krzakach.

Z ciekawostek widziałem kilka zdjęć, na których żołnierze noszą magazynki do M16 w bandolierach do granatnika.

Link to post
Share on other sites

w ksiazce Zielone berety siły specjalne armii USA 1952-84" na ilustracji rona volstada pokazany jest żołmierz GB w czarnym mundurze, jest to zdaje sie podczas służby jako doradca w tajlandii. Czy sa fotograficzne żródła na których sa takie mundury. Czy był to wytwór seryjny czy indywidualnie farbowane egzemplaże.

na drugiej ilustracji przedstawiony jest żołnierz w zielonym mundurze pomalowany m czarnym sprayem ( ukośne pasy ) tez poszukuje żródeł fotograficznych. jezeli natkneliście się na jakieś podeślijcie linka.

dzieki

http://www.militaryphotos.net/forums/showt...460&page=32

w połowie strony sa zdjęcia kolesia w takim mundurze ( reco MACVSOG )

Link to post
Share on other sites

Czarne mundury (black fatigues) były używane w wymienionym przez Ciebie MACV/SOG podczas wykonywania misji w Laosie i Kambodży (rzadziej w Wietnamie).

Źródeł foto jest sporo - większość mam niestety w książkach więc linku Ci do nich nie podam.

To samo dotyczy mundurów zielonych sprayowanych w czarne pasy. Częsty zabieg stosowany przez Montagnardów służących razem z amerykanami.

To samo dotyczy rogramu CIDG.

Polecam książki "Running Recon: A Photo Journey with SOG Special Ops Along the Ho Chi Minh Trail" oraz "SOG: A Photo History Of The Secret Wars". Tam będziesz miał mnóstwo fot zarówno czarnych jak i zielonych posprajowanych mundurów.

Link to post
Share on other sites

Ładownice uniwersalne były standardowo przystosowane do magazynków M14 i były zbyt głębokie, więc nosili bandoliery aby podczas walki móc łatwiej zmieniać magazynki oraz mogli dzięki temu zabrać więcej amunicji.

Co do ładownic to chodzi Ci o te bawełniane, aby magazynki nie siedziały za głęboko na dno wkładano kilka opatrunków osobistych, taki patent mieli. 8)

Link to post
Share on other sites

Wystarczył jeden opatrunek.

 

Mieli jeszcze jeden patent jeśli chodzi o te ładownice. Nosili w nich tylko 3 magazynki a nie cztery bo gdy ładownica złapała trochę wilgoci szybkie wyciągnięcie magazynka było niemożliwe.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...
co do hełmu to moja m1-dynka mi nie spada i nawet gdy przechilisz głowe mocno do przodu to nie spada

 

to zależy od sweatbanda, (generalnie z tego co próbowałem to nowsze tj. mniej wyślizgane bardziej się trzymają) do tego dochodzi odpowiednia regulacja . Z tego co wiem to zdarzały się narzekania że sama skorupa wypada a liner zostaje.

Link to post
Share on other sites

witam,

 

Wybaczcie, jeśli się wygłupie, ale może ktoś mi pomóc z jedną rzeczą? Chodzi o to, że kupiłem sobie hełm M1 i za Chiny Ludowe nie wiem jak nałożyć pokrowiec. Może mi ktoś to wytłumaczyć?

 

PS. Proszę bez zbędnych postów typu "do zielonych z tym" - nie mam uprawnień, żeby tam pisać...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...