Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Optymalne powiększenie lunety


Recommended Posts

Zastanawiam się nad przydatnością osmiokrotnego powiększenia np TEJ

lunety ( z myślą o takich snajperkach jak np TM vsr, albo mp001 ).

 

Czy to nie za dużo ?

 

Napiszcie jakie macie doświadczenia z lunetami i co myślicie o takim powiększeniu...

(mowa tu oczywiście o praktycznej stronie użytkowania w terenie, na dystansach wiadomo - 45 - 55 metrów)

Link to post
Share on other sites

Na 8x powiększeniu z 30m będziesz widział co najwyżej kawałek mojego ramienia. Nonsens, 2x powiększenie w 80% wystarcza w zupełności. Tu bardziej chodzi o pole widzenia a więc średnicę obiektywu i tym się sugerował.

Najlepsza jak dla mnie optyka do asg to coś ok 1,5-6x42.

Sam używam 3-9x50 i biegam cały czas na 3x. Czasem użyję 6x do podejrzenia terenu.

Link to post
Share on other sites

Na 8x powiększeniu z 30m będziesz widział co najwyżej kawałek mojego ramienia. Nonsens, 2x powiększenie w 80% wystarcza w zupełności. Tu bardziej chodzi o pole widzenia a więc średnicę obiektywu i tym się sugerował.

Najlepsza jak dla mnie optyka do asg to coś ok 1,5-6x42.

Sam używam 3-9x50 i biegam cały czas na 3x. Czasem użyję 6x do podejrzenia terenu.

 

Właśnie, cały ambaras w tym, że lunetka służyć może nie tylko do celowania, ale i zwiadu.

Sniper to nie tylko ten, który podstępnie, z dużej odległości, ściąga opfora, ale, może nawet przede wszystkim, ten, który melduje o jego obecności...

Link to post
Share on other sites

Wlasnie obczajałem jak widać przez lornetke (stare poczciwe ruskie tento 10x50 :lol: ) i z okolo 30 -35 metrów normalnie widac calą sylwetkę czlowieka :-o wiec jesli lunetka ma 8x42 to teoretycznie pownienem widziec wiecej (lub ewentualnie tyle samo)...

 

co myślicie ?

Link to post
Share on other sites

Najlepsze powiększenie w ASG to 4x.

Więcej już bardzo rzadko się przydaje, chyba że do upewnienia się, czy pod danym krzakiem rzeczywiście ktoś leży.

 

Najlepiej kupić lunetę, która ma duże światło - bo więcej terenu w niej zobaczysz i taką o stałym powiększeniu - zmienne powiększenie powiększa błąd paralaksy no i więcej rzeczy może się w niej popsuć.

Link to post
Share on other sites

Mam na kałachu 74 ce POSPA 8 x 42.

8 x to zdecydowanie zbyt wiele.

Ciężko na dystansie do 100 m szybko zlokalizować opfora.

Zmusza to do bardzo statycznego działania.

 

Ale jak się go już namierzy to, jeżeli jest w zasięgu, na pewno się nie wywinie.

 

Mam takiego POSPA bo używam go w pracy.

Świetnie daje radę na 800 - 1200 m.

Jest w ogóle zajebiście jak obserwator dokładnie określi miejsce celu.

Jak tam wsadzę swoją siatkę celownika to cel znika ;)

 

Podsumowując. Zgadzam się z przedmówcami.

W ASG 4 x to max

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...