Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kulki z najwyższej półki


Recommended Posts

Świr vs Black

 

Wygrywa oczywiście Świr. Bo oprócz oporów powietrza jest jeszcze coś takiego jak PĘD. Przy lżejszych kulkach (gdzie bardziej działa siła oporów powietrza ) drastycznie spada pęd. Przy cięższych kulkach pęd jest zachowywany znacznie dłużej ze względu na mniejsze opory w ruchu.

 

BTW, Black, jakbym pomijał opory ruchu powietrza to po optymalnym ustawieniu HU kulka wogóle by nie wychamowała i nie spadła nie ziemię tylko lecąc ze STAŁĄ PRĘDKOŚCIĄ poleciałaby sobie wpizdu... Bo jak zapewne wiesz w rzucie poziomym prędkość rzuconego ciała nie spada (pomijając opory powietrza).

 

Teraz praktyka:

MP001, precka, normalny HU, nowy cylinder, uszczelniony tłok - moc oceniana przez niektórych nawet na 470fps.

 

Kulki 0,12 - po odpowiednim ustawieniu HU zasięg maksymalny ok 40m :F (minimalnie podrywane do góry). Może na wylocie i ma te 550fps, ale

jako że "fizyka jest nieubłagalna" wszystkie opory i strata pędu powodują że na 30m można robić Matixy jak się chce.

 

Kulki 0,28 - po odpowiednim ustawieniu HU zasięg maksymalny ok 70-75m (kulki minimalnie podrywane do góry). Na wyżej wspomnianych 30m kulka jest niewidoczna dla celu, słychać "FIIIZZZIIUUU" jak przeleci jakieś 3m obok ( spowodowane zapewne prędkością kulki której wg Blacka kulka 0,12 powinna mieć więcej ).

 

Chyba już tłumaczyć nie trzeba...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To zobacz jeszcze 0,12 czy będą leciały. Zobaczysz różnicę :wink: 0,08g to nie jest aż taka różnica jak 0,2g między wagami kulek, duże znaczenie ma już nie waga a wykończenie kulki (oczywiście najważniejsza jest moc repliki) . Ja osobiście używam Pestek.

Link to post
Share on other sites

Świr vs Black

 

Wygrywa oczywiście Świr. Bo oprócz oporów powietrza jest jeszcze coś takiego jak PĘD. Przy lżejszych kulkach (gdzie bardziej działa siła oporów powietrza ) drastycznie spada pęd. Przy cięższych kulkach pęd jest zachowywany znacznie dłużej ze względu na mniejsze opory w ruchu.

 

 

Pęd? To wielkość stała dla kulek wystrzeliwywanych z naszych karabinków, bo pęd to masa razy prędkość (kulki). Im cięższa kulka tym mniejsza prędkość, więc mniej więcej przy kulkach 0,2 czy 0,4 pęd jest podobny. Podobnie - na kulkę o większej masie oddziaływuje większa siła grawitacji, to samo z oporami powietrza, bo, jeśli nawet błędnie założyć, że w układzie replika-kulka większa kulka to większy pęd to pośrednio i opory powietrza będą większe. Trzeci błąd - pomiary winieneś prowadzić przy zerowym HU, a nie optymalnym, bo jest on optymalny dla Ciebie, a nie optymalny w ogóle.

Czwarty błąd - wygrywa? Ja nie czuję, że startowałem w zawodach.

Dla mnie EOT, niech to jakiś fizyk weźmie w obroty, albo, tak, jak Legileg, po prostu przestrzelajcie swoje karabiny różnymi kulkami. To najbardziej przemawia do wyobraźni.

Link to post
Share on other sites

Mów do słupa a słup jak (...) :D

 

Czyli HU mam wyłączyć ? Sory, nawet na minimalnym kulki 0,12 idą w kosmos. Jak na 0,28g mam zasięg ~70m to zacznę używać 0,12g (przerobię HU :D) to jeśli pęd będzie ten sam to otrzymam Vo prawie 2 razy większe więc "opory ruchu można pominąć" to zasięg będzie ze 130m :F

 

Ja nie mówię że na cięższych kulkach jest lepszy zasięg, tylko że masę kulki trzeba dobrać odpowienio do mocy. Np. przy replice 400fps lepiej sprawdzą się kulki 0,25g niż 0,2g ( lepszy zasięg i celność ), na replice 280fps lepiej spiszą się 0,2g niż 0,3g z powodu na lepszy zasięg.

Link to post
Share on other sites

Stirlitz wszedł do gabinetu Mullera i rzekł:

- Herr Muller, czy chciałby pan pracować jako agent radzieckiego wywiadu? Dobrze placa.

Muller zszokowany, podrywa się ze złością, potem przypatruje się podejrzliwie Stirlitzowi. Stirlitz zaczyna wychodzić, ale zatrzymuje się i pyta:

- Gruppenfuhrer, czy ma pan aspirynę?

Stirlitz wiedział, ze ludzie zawsze pamiętają tylko koniec konwersacji.

 

I to by pasowało na zakończenie tego tematu. :)

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Testował ktoś jak się ma zasięg na straightach 0,36 białych do zasięgu na straightach 0,36 zielonych?? (pytam, bo na ostatnim strzelaniu koledzy mieli problem z zasięgiem na kulkach tej samej firmy (g&g 0,28g) ale kulki zielone tej firmy były o wiele gorsze niż białe).

Link to post
Share on other sites

Tak sobie czytam, czytam i nachodzi mnie jedna myśl.. Bardzo logiczna jest wersja, że cięższe kulki dalej latają, bo mają większa siłę przebicia przez powietrze, ale to jasnej ciasnej dlaczego wobec tego nie używamy kulek 0.3 albo 0.4 przy 400fpsach??

 

Jeśli chodzi o te super kulki za 50zł/500sztuk... Od czego wobec tego zależy jakość takiej kulki? Idealne wyważenie? Świetny lakier, który równiez dobrze sobie radzi na HU? Gęstość tworzywa? Wydaje mi się, że wyprodukowanie takich kulek nie jest znacznie droższe od normalnych Blasterów np..

Link to post
Share on other sites

A więc tak:

Cięższe kulki nie latają dalej ;) Latają stabilniej. Ciężka kulka zapewnia na większym odcinku stabilny i pewny lot. Lekka ma większa prędkość i generalnie wolniej wytraca prędkość (pomijam opór powietrza jako czynnik hamujący bo przy masie 0,25grama a 0,33 to nie ma znaczenia za bardzo na "naszych" dystansach i przy "naszych" prędkościach).

Niestety lekka kulka kiedy dostaje kopa z większą siłą zaczyna "wierzgać" i nie daje się opanować. Stąd w mocniejszych replikach wskazane jest używanie cięższych kulek.

 

Sprawa druga nie za ciężkie bo zasięg spada ;)

 

Co do jakości kulek. Kulki markowe nie różnią się między sobą znacznie jakością. Ale biorąc do ręki kulki dedykowane do snajperek i ważące więcej niż te 0,25/0,28g widać różnicę w wykonaniu.

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałeś najlepiej by latały ;) Problem tylko w tym, że nie do celu tylko w kosmos ;)

Na wielkość oporu aerodynamicznego mają wpływ cztery czynniki: gęstość powietrza, powierzchnia czołowa F, prędkość jazdy V oraz współczynnik oporu powietrza

 

i dalej jest cos co nazywamy wspólczynnikiem oporu aerodynamicznego:

 

Cx - bezwymiarowy współczynnik siły oporu, który zależy od geometrii, gładkości powierzchni i kąta natarcia profilu

 

i proszę mi teraz wyjaśnić gdzie jest miejsce na masę kulki?

 

Tak długo jak zapewnisz odpowiednią prędkośc tak długo na kulkę średnicy 6mm bez względu na jej masę (w zakresach wagi kulek do ASG) opór powietrza prawie nie ma znaczenia. Nie wierzysz strzel pod wiatr 0,20g i np 0.33g jestem pewien że różnica w odległości będzie znikoma. Jak będziemy rozpatrywali kulki o wagach 0,20g i 10x cięższą to co innego. Dziwnym trafem więszosc moich replik strzela dużo dalej na lżejszych kulkach (oczywiście cały czas rozpatruję kulki z zakresu 0,20 do 0,36 g, 0,12 to dużo za mało żeby je porównywać z 0,36), problemem jest tylko trajektoria lotu lżejszych kulek. Do snajperek nie używasz cięższych kulek, żeby zwiększyć zasięg maksymalny, tylko po to, żeby zwiększyć zasięg skuteczny. Czy to też nie jest prawdą?

Link to post
Share on other sites
i proszę mi teraz wyjaśnić gdzie jest miejsce na masę kulki?

 

TU: a=F/m

 

F- opór powietrza- stały bez względu na masę

 

A napisałem tak:

F=const (wszak tu i tu 6mm)

co przy mniejszej masie oznacza wieksze przyspieszenie (wytracanie predkości)

i wszystko sie zgadza.

 

Jesli opór powietrza jest stały dla obu rozpatrywanych kulek (lekkiej i ciężkiej) to siła hamująca działająca na kulki jest taka sama (chyba że kulka ma prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku, wtedy lżejsza kulka ze wzgledu na wiekszą v wylotową stawia większy :D opór). Ta sama siła działająca na lżejsze ciało daje większe przyspieszenie.

 

Do snajperek nie używasz cięższych kulek, żeby zwiększyć zasięg maksymalny, tylko po to, żeby zwiększyć zasięg skuteczny. Czy to też nie jest prawdą?
to sie zgadza :D
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Dziwne... piłeczka ping-pongowa i takich samych wymiarów piłeczka gumowa ważąc 3x tyle co p-p mają takie siły hamujące... I nawet rzucusz nimi na taką samą odległość :lol:

 

Powiem tak - z lekko podkręconego Rugera KJW za hu... kulka nie poleci dalej niż 50m nawet na dobrze wyregulowanym HU (po prostu mniej niż w chińskich AEGach), podczas gdy 0,28 spokojnie przekracza 70m.

Link to post
Share on other sites

Ariel naucz się odpowiednio porównywać co? Jak mi udowodnisz że kulka 0.20g poleci bliżej niż kulka 0.33 z tej samej repliki to oddam Ci mojego ICSa. Zaznaczam nie chodzi o celność tylko o odległość na jaką maksymalnie poleci kulka.

Link to post
Share on other sites

Spręzynowa replika M6 CyberGuna w mojej "stajni" swego czasu najstabilniejsza replika jeśli chodzi o powtarzalność strzałów (po teflonfixie jakieś 420-430 fpsów):

 

Kulki 0.2g zasięg "celny" 65-67 metrów. Co prawda kulka po drodze robiła dziwne "rzeczy" ale udawało się trafić w sylwetkę stojącego człowieka bez problemów z wykorzystaniem lunety.

 

Zasięg skuteczny 40-45 metrów - na takiej odległości kulka była w stanie trafić z jakąś tam rozsądną energią w cel lecąc w miare "płasko"

 

Kulki 0,25g zasięg celny 55-60 metrów. Pod koniec kulka podrywana była do góry i po killku metrach opadajac trafiała w cel.

 

Zasięg skuteczny 50-52 metry. Tu następuje zbliżenie zasięgu skutecznego z "celnym". Na tej odległości takie kulki konkretnie uderzały w cel.

 

Obecnie M4 ICSa ma około 300-330 fpsów i zasięg skuteczny jakieś 45 metrów, plus minus 2-3 metry w zależności od pogody i takich tam. Kulki 0,25g niestety nie są dalej w stanie latać niż te 50-60 metrów a kulki 0,20g spokojnie latają duuużo dalej. Tyle że nikt nie jest w stanie zgadnąć gdzie trafią.

Link to post
Share on other sites

tak ale to ma związek z prędkością kulki. Nie z jej energią czy pędem. Ani nie z przyspieszeniem. Jedno jest tylko pewne: kulka cięższa wolniej wytraca predkość (tak rotacyjną jak i prędkość przemieszczania się).

 

Zróbmy założenie (teoretyzuję!):

 

2 identyczne repliki (całkowicie identyczne!) wystrzeliwują 2 kulki: 0,2g oraz 0,28g. Prędkość wylotowa kulki lżejszej (pomijamy wpływ nacisku gumki HU na kulkę który to jak wiemy jest inny przy obu kulkach) jest wieksza natomiast cięższej, mniejsza. Po przeleceniu x metrów prędkość kulki lżejszej spada sporo poniżej predkosci wylotowej kulki cięższej a że kulka cięższa wolniej wytraca predkość to wartości te wyrównają się a następnie będziemy mieli sytuację odwrotną: kulka cięższa bedzie leciała szybciej niż lekka. Innymi słowy jeśli te 2 repliki wystrzelą jednocześnie w tym samym kierunku to np na 30m kulka lekka doleci szybciej ale już na 50 niekoniecznie.

 

Pewnie mozna to wszystko policzyć, nie chce mi sie na razie. Jeszcze trzeba ustalić jedną, bardzo ważną kwestię: czy te kulki na poczatku bedą miały taką samą energię kinetyczną czy pęd?

 

Pozdrawiam Dexter

Link to post
Share on other sites

Nie czuję się jakimś bardzo uzdolnionym fizykiem, ale skądś wiem że opór ( jak to ktoś określił - główny czynnik hamujący kulki ) wzrasta wraz z prędkością ( prędkość jest do drugiej potęgi nawet ). Czyli przykładowo: Replika 470fps na 0,2, na 0,12 ma 150m/s, na 0,3 jakieś 100m/s. Opór na 0,12 mnożymy razy V^2 czyli bedize 22500, a opór 0,3 mnożymy 10000. I proszę - siła oporu będzie ponad 2 razy mniejsza, wg mnie ma to spore znaczenie na zasięg i prędkość kulki. Oczywiście, jak już było podkreślane, wszystko zależy od mocy repliki, trzeba dobrać optimum (masę kulki). Dlatego nie zgadzam się z założeniem że lżejsze kulki zawsze latają dalej.

 

@dexterkrak: zależy od mocy repliki.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...