Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Opłaty celne


Recommended Posts

Jak policzyć należności celne od paczek z częściami i całymi karabinami airsoftowymi:

 

[(Wartość zadeklarowana na fakturze) * 3.2%(stawka celna)]* 23%(podatek VAT) = opłaty celne

 

Wyjątki:

Czasami zdarza się że celnicy uznają nasze części/karabiny jak "zabawki imitujące broń" i wtedy stawka celna = 0%, VAT pozostaje 23%.

 

Bardzo często, żeby nie powiedzieć zawsze, celnicy do wartości podanej na fakturze dodają koszty przesyłki (odczytują je z faktury(jeżeli jest to ujęte na fakturze) lub bezpośrednio z paczki.)

 

Inne przedmioty(nie airsoftowe) ściągnę np z eBay czy sklepów poza granicami EU, również podlegają opodatkowaniu, podatek vat i stawka celna jest uzależniona od rodzaju przedmiotu, ale nie oszukujmy się VAT inny niż 22% jest na niewiele rzeczy.

 

Kwota wolna od podatku dla paczek z poza obszaru Wspólnoty (EU) ("bez względu na cel i osobę") to 150 EURO, zwolnienie od podatku nie dotyczy zamówień wysyłkowych. - Czyli za towar wart do 150 EUR(z kosztami wysyłki włącznie) zapłacimy tylko podatek VAT(23%), nie zapłacimy natomiast należności celnych.

 

Kwota wolna od podatku dla paczek z poza obszaru Wspólnoty (EU) "wysyłana od osoby fizycznej do innej osoby fizycznej" to 45 EURO, zwolnienie z należności celnych przywozowych stosuje się do przesyłek o charakterze niehandlowym,a więc takich, które mają charakter okazjonalny i zawierają towary WYŁĄCZNIE na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny oraz gdy rodzaj i ilość towarów w przesyłce nie wskazuje na przeznaczenie handlowe. Ponadto zwolnienie udzielane jest pod warunkiem, że przesyłki wysyłane są do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat(czyli jeżeli CAŁĄ kwotę kosztów przesyłki bierze na siebie wysyłający)

 

Do wartości wlicza się również koszty nadania paczki.

 

Paczki nadane w obrębie EU są zwolnione z podatku Vat i opłat celnych.

 

To czy twoja paczka zostanie oclona / jaką stawką / itd... wszystko zależy od widzimisię i dobrego/złego humoru celnika, czasem przechodzą bez cła paczki o wartości ponad 2000$ a czasem przyczepiają się do pierdół za 10$

 

Prawdopodobieństwo, że celnicy nam wlepią cło jest DUŻO wyższe gdy sprzedawcą jest sklep, bo paczki "nadane z adresu firmowego" są w 97% przypadków clone. NIEZNACZNIE ten procent spada gdy nadawcą jest osoba fizyczna, natomiast znacznie procent opada gdy gabaryty i zadeklarowana wartość jest niewielka.

 

Są ludzie którzy zamawiali kilkukrotnie i nie zapłacili ani razu, lub niewiele, a są ludzie którzy zamówili raz czy dwa i za każdym razem zapłacili.

 

 

 

Wysyłanie paczek oznaczonych jako "gift" ze sklepów czy sprzedawców daje niewielkie rezultaty, bo celnicy już dawno przestali się nabierać na te bajki ;)

Edited by Yuri
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bardzo dobry sposób liczenia chyba Ty - Yuri - podałeś w tamtym temacie. Jest krótki i prosty.

 

Dla przykładowej stawki celnej 3,2% i VAT 23%.

 

(X * 1,032) * 1,23 = Y

 

X = wartość towaru + koszty wysyłki

Y = całkowity koszt zamówienia

 

 

Trzeba też pamiętać o należnościach przywozowych, które nie są tu uwzględnione, ale nie wiem na podstawie czego są wyliczane. Mnie wychodzą ok. 2,5-3% wartości zamówienia z reguły.

Edited by Yuri
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Nie ma żadnej pewnej metody, zależy to od współczynnika podejrzliwości pracownika UC i jego skillu w wytrapianiu oszustów. Możesz sobie pomóc prosząc, o zaniżenie wartości paczki na fakturze i oznaczeniu jako gift. Ale jeśli wejdzie do UC na 90% poproszą Cię o dowód wpłaty i fakturę. A wtedy już nie jest tak różowo.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Odkąd przeczytałem te wypowiedzi trapi mnie jedna rzecz.

Podatek VAT 23% jest polskim podatkiem obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej.

Więc jakim prawem trzeba płacić podatek od towaru, który został zakupiony w kraju innym niż polska?

Na podstawie czego płaci się 23% VAT?

 

Na podstawie prawa Unii Europejskiej i regulacji oraz istoty podatku VAT. Towary przywiezione zza granicy nie mogą być w uprzywilejowanej pozycji względem krajowych/wspólnotowych.

 

A jeśli mówię o przesyłce z UE?

Wiem, że moje wypowiedzi wyglądają na bezsensowne, ale po prostu nie mogę znaleźć nic na temat produktów z UE i obciążonymi VAT.

Unia Europejska posiada wspólny rynek wewnętrzny i tzw. swobodę przepływu towarów i usług. Oznacza to, że żadne państwo nie może opodatkowywać tegoż przepływu w sposób dyskryminujący te towary bądź usługi względem krajowych. Wewnątrz UE nie ma barier celnych, UE jest jednym obszarem celnym, a polityka celna jest podporządkowana Brukseli i tam idzie 75% wpływów z ceł (pozostałą część - 25% - zachowuje kraj egzekwujący obowiązki celne, jako pokrycie kosztów).

VAT obowiązuje w całej UE i nie nalicza się kolejny raz VAT'u od takich produktów. Można natomiast odliczać taki VAT w działalności gospodarczej, jednak wymaga to odpowiednich kroków formalnych w celu zarejestrowania się jako europejski płatnik VAT (czy jakoś podobnie się to zwało), o ile się nie mylę wystawca faktury również musi być zarejestrowanym europejskim płatnikiem VAT.

 

Chodzi mi tu o sklep, jeśli zapłacimy kartą opłata idzie do sklepu w innym kraju, więc teoretycznie kupujemy to w tamtym kraju (siłą rzeczy to tam jest sklep).

Jeśli natomiast chcesz to przewieźć przez granicę, to wtedy masz obowiązek zgłosić je do odprawy celnej i zgodnie z przepisami opłacić należności podatkowe.

 

Pozdrawiam

Mortis

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Witam serdecznie, nie ukrywam, że nie przesledziłem tematu wcześniej i nie zapoznałem się z tematem opłat celnych. Zamówiłem na Ebayu kamizelkę taktyczną i ładownice na łączną kwotę 222 USD (cena razem z przesyłką). Czy może, ktoś kumaty mi napisać jaką opłatę celną poniosę wraz z podatkiem i w jaki sposób musze jej dokonać? Czy przy odbiorze przesyłki czy jakoś muszę się wcześniej skontaktować z UC. Z góry dziekuję

 

PS. Niestety sprzedający już wysłał towar więc nie ma opcji aby w jakis sposób zaniżyć wartość przesyłki.

Edited by DJanos
Link to post
Share on other sites

Zależy jaka metoda wysyłki.

Kurier:

-Dostaniesz telefon z firmy kurierskiej z prośbą o przetłumaczenie faktury (jeśli żółci bracia włożą ją do paczki), można to zrobić telefonicznie (pan/i Ci przeczyta pozycje, Ty będziesz tłumaczył), potem naliczą Ci opłatę celną i wystawią pobranie na kwotę cła i podatku, którą zapłacisz doręczycielowi.

Poczta:

-Poleconym dostaniesz pisemko o numerze ileśtam (to numer sprawy i po nim celnicy identyfikują Twoją przesyłkę), że dnia tego i tego przyszła paczka o numerze nadania takim a takim, będzie ona oclona i ovatowana, musisz tylko dostarczyć tłumaczenie faktury albo paragon/wyciąg z banku ile zapłaciłeś za przedmioty w paczce. Odsyłasz panom z UC tłumaczenie faktury albo paragon/wyciąg z konta+list w którym klarujesz co i jak (podajesz numer swojej sprawy) wszystko wysyłasz listem poleconym na adres UC. Jeśli chcesz, możesz to załatwić osobiście, ale z mojego doświadczenia nie przyspiesza to sprawy. Potem czekasz, czekasz, czekasz i czekasz, w końcu w skrzynce znajdujesz awizo z kwotą pobrania za cło i vat. Płacisz na poczcie, odbierasz paczuchę.

Jak to z grubsza obliczyć? Cena w USD (z kosztami wysyłki)*1,26*kurs średni USD wg. NBP (aczkolwiek tego ostatniego nie jestem pewien).

Polecam nie kombinować za dużo, celnicy mają coraz lepszy ogar co ile kosztuje, jeśli Cię złapią że kręcisz, to w najlepszym razie dowalą cło wg. własnego uznania, w najgorszym zrobi się z tego sprawa o przekręty na vacie, a to już jest grubsza afera.

Edited by Nath
Link to post
Share on other sites

Paypal, kopia przelewu, lub kopia płatności kartą kredytową (jako wydruk z banku, zależy co kto ma) wchodzi w rachubę jeszcze faktura ze sklepu (chyba najmniej wiarygodna dla naszych celników stąd nie rzadko żądają dodatkowego potwierdzenia płatności). Na Śląsku istnieje jeszcze opcja dostarczenia oświadczenia i w/w dokumentów w formie skanów mailem, akceptuje to PP (jeśli oni clą). Czy to przyspiesza sprawę.. raczej nie,trochę ułatwia, bo nie trzeba latać na pocztę i tego wszystkiego do nich posyłać.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odp. Mam jedynie wyciąg z PayPal w dolarach + moge im dać wyciąg z banku z karty kredytowej w zlotowkach. Faktury od sprzedającego nie posiadam. Ktoś moze mi napisać jeszcze ile trwa ta cała procedura oclenia? Tydzień, dwa? I faktycznie jaki podatek i optate celną poniosę bo nie znam taryfikatora odzieży militarnej i jak się oblicza podatek. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

De theoria cło jak na zwykłe szmaty z chin czyli 12%+vat 23%. Inna sprawa, że mnie nigdy nie naliczyli na szmaty cła wyższego niż 3%, ale to było w paczkach łączonych szmaty+graty. Ot nie idzie nadążyć za celnikami. Twoje co to pewnie w granicach 200PLN, jeśli Ci dowalą.

Link to post
Share on other sites

Chciałbym raz jeszcze podbić temat. Dzisiaj dotarła do mnie paczka i ku mojemu zaskoczeniu kurier nie pobrał ode mnie żadnej opłaty celnej ani żadnego podatku. Jest to możliwe, że oplata celna i podatek będę musiał zapłacić w terminie późniejszym po wezwaniu na pocztę? Co ciekawe znalazłem fakturę i zamiast wcześniej zapłaconych 222 USD sprzedający wystawił na 3200 Yen czyli równowartość 130 zl przy obecnym kursie :) Czyżby moja paczką urzędnicy potraktowali jako "gift" i jestem zwolniony z wszelkim dodatkowych opłat ? :)

Link to post
Share on other sites

Chciałbym raz jeszcze podbić temat. Dzisiaj dotarła do mnie paczka i ku mojemu zaskoczeniu kurier nie pobrał ode mnie żadnej opłaty celnej ani żadnego podatku. Jest to możliwe, że oplata celna i podatek będę musiał zapłacić w terminie późniejszym po wezwaniu na pocztę? Co ciekawe znalazłem fakturę i zamiast wcześniej zapłaconych 222 USD sprzedający wystawił na 3200 Yen czyli równowartość 130 zl przy obecnym kursie :icon_smile: Czyżby moja paczką urzędnicy potraktowali jako "gift" i jestem zwolniony z wszelkim dodatkowych opłat ? :icon_smile:

 

Nic już nie dostaniesz, paczkę masz więc się ciesz.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Różnie. Generalnie z racji iż jesteśmy w UE to kwota zwolniona z CŁA to 150 ojro. A kwota zwolniona z VAT to 22 ojro. Ale teraz pytanie za jaką kwotę jest ogólnie zamówienie - na ominięcie VAT bym nie liczył :P

Sugerował bym policzyć ze wszystkimi opłatami, a ewentualnie cieszył się z zaoszczędzonej kwoty po rozliczeniu z zamawiającym. Co jak co, ale takie sytuacje jak miał DJanos raczej są bardzo sporadyczne ...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...