Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Opłaty celne


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wygrałem kupon 100USD w WGC. Zamówiłem towar o wartości 88.65 $ + przesyłka 41.97 $ = 130.63$. Zapłaciłem tylko to 30.63 (prawie 100 zł) resztę pokrył kupon.

UC dowalił mi 23% vat i jakieś zabezpieczenie, w sumie 183 zł!!!!!!!!!! No wuj mnie trafił!!!!!!!!!!

Edited by amper
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Jeśli można to mam ciekawą wersję.

Powiedzmy, że mam "przyjaciela" w HK, który kupuje dla mnie w WGC produkty. Potem wysyła to najzwyklejszą, tamtejszą pocztą. Bez żadnej faktury, oznaczone jako "gift", a w polu nadawcy własne dane personalne. No i oczywiście wartość przesyłki zostanie zaniżona o kilkadziesiąt $. :)

Skoro nie ma żadnego dowodu zakupu, na jakiej zasadzie UC naliczy vat i cło? Czy uwzględnią to według swojego "widzimisię", czy zrobią to na podst. zadeklarowanej wartości przesyłki?

Bo chciałem złożyć większe zamówienie i trochę przyoszczędzić, ale przez te opłaty trochę mija się to z celem.

Link to post
Share on other sites

Tak właśnie podejrzewałem. Ceny w WGC są na prawdę korzystne, ale przy 23% vat'u+ cło praktycznie wychodzi na jedno i to samo.

Zastanawiałem się jeszcze nad wysłaniem paczki do znajomego w Niemczech. Z tego co się orientuję tam mają 19% vat'u. Ale muszę jeszcze doliczyć koszty wys. do PL i zobaczyć, czy w ogóle opłaca się tak kombinować.

Dzięki za odpowiedź Nath.

Link to post
Share on other sites

Fakt, tylko, że mi zależy tylko na jednym większym zamówieniu z za granicy. Tak nigdy nie interesowałem się zamówieniami z poza EU, dlatego jestem trochę zszokowany tym, co wyczytałem ostatnimi dniami. Gdybym mógł jedynie ominąć jakoś ten vat, aby to się chociaż opłacało.

Pamiętam jedynie, że zamawiałem kiedyś z USA kolekcjonerskie gadżety jak jeszcze byłem fanem SW.

Ich wartość wynosiła 400zł, czyli więcej niż te 45 euro, które jest zwolnione z opłat. Kupowałem je na allegro. Za wysyłkę płaciłem 40-50 PLN. Raz była to droga morska, potem jakiś kurier. Nie płaciłem wtedy ani grosza cła i innych opłat. Chyba nawet przedmioty nie przeszły przez UC. Wiem, że na karcie były oznaczone jako Toys.

Może ktoś się orientuje dlaczego tak to wyglądało?

Edit: Drugi akapit już nie ważny. Znalazłem listy trackingowe od tych przedmiotów. Jeden ma wartość 50$, czyli nie podlega opłatom, a drugi jest wysłany Polamer'em.

Ale może ktoś ma jakiś sprawny sposób na obniżenie opłat?

A jak wyglądają zamówienia zbiorowe? Wysyłka zapewne dzieli się między osoby. A czy przy takim zamówieniu vat czy opłaty są jakoś inaczej naliczane?

Edited by MrStone
Link to post
Share on other sites

Poczytaj sobie regulacje prawne w Reichu, zwłaszcza jeśli tam ściągać replikę. Kalectwo, to najlepsze określenie tego, co się robi z aegami w Niemczech. Na obniżenie opłat jest jeden legalny sposób-zamówienie zbiorowe, które rozbija koszty wysyłki na kilka osób (zazwyczaj dość korzystnie), a przez to zamiast płacić vat za całą wysyłkę płacisz tylko za jej część. Ale to nie są duże oszczędności. Można kombinować z zaniżeniem wartości przesyłki=zaniżeniem vatu do zapłaty, tylko że przekręty na vacie to jest przestępstwo, naprawdę nie warto sobie tak nasrać w życiorysie, nawet jeśli miałbyś oszczędzić kilkaset złotych.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Nath, chyba masz rację. Nie ma co ryzykować i się w to bawić by trochę przyoszczędzić. Z tego co wiem, chyba żadnego polskiego urzędu nie da się sprawnie oszukać, za to one obywatela chętnie. ;)

Zaniżanie wartości to loteria. Może się udać, a jeśli nie, to te kilkadziesiąt zł, byłoby moim najmniejszym zmartwieniem. Myślałem może nad jakimś legalnym sposobem. Znajomy dostaje zwrot podatku od eksportowanych przedmiotów, ale nie wiem jak to działa w przypadku importu na firmę.

Z tego co się orientuję guzio29 robi zamówienie zbiorowe na marzec, więc jeśli tylko nie będzie miał nic przeciwko, może się dołączę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Więc tak.

UWAGA !

Celnicy znaleźli nowy sposób na skubanie biednego Airsoft'era.

Podciągają repliki pod paintball - zniewaga - i dowalają cło na poziomie 4.7%

Jakiś niepełnosprytny urzędas podciągnął od stycznia zasadę działania AEG i GBB pod paintball. Dodatkowo zaostrzyli kontrole co do osób prywatnych - doszukują się piątego czy nawet dziesiątego dna i tak jak w tym kawale. Trzeba naprawdę udowadniać, że nie jest się wielbłądem - firmą. Trzy dni mnie maglowali na cle i dopiero poręczenie pisemne od kilku znajomych, że jest to nasze prywatne zamówienie pomogło. Paranoja to mało powiedziane.

Więc naprawdę radzę uważać i zwieźć ze sobą pól ryzy papieru dokumentów (nie miałem ze sobą aktu zgonu pradziadka i wykazu genealogicznego do 30 pokolenia wstecz, ale kto wie, może i to się przyda) to może dadzą szybko spokój.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie to w taryfikatorze są niedociągnięcia.

3,2% dla cyt: "9304-„Pozostała broń (na przykład pistolety i karabiny sprężynowe, pneumatyczne lub gazowe, pałki)

Czyli nawet nie wiadomo czy podciągnąć pod ten punkt AEG, bo wykorzystują energię elektryczną. Zależy co celnik zrozumie przez "pozostała broń", bo praktycznie replika broni, a broń to nawet nie to samo. Sam nie byłem pewien i pisałem z zapytaniem do UC w Gdyni. W odpowiedzi otrzymałem właśnie cytat tego punktu. Czyli można by to przyjąć jako potwierdzenie, że repliki AEG są zaliczane do tego punktu.

Edited by MrStone
Link to post
Share on other sites

Więc tak.

UWAGA !

Celnicy znaleźli nowy sposób na skubanie biednego Airsoft'era.

Podciągają repliki pod paintball - zniewaga - i dowalają cło na poziomie 4.7%

Jakiś niepełnosprytny urzędas podciągnął od stycznia zasadę działania AEG i GBB pod paintball. Dodatkowo zaostrzyli kontrole co do osób prywatnych - doszukują się piątego czy nawet dziesiątego dna i tak jak w tym kawale. Trzeba naprawdę udowadniać, że nie jest się wielbłądem - firmą. Trzy dni mnie maglowali na cle i dopiero poręczenie pisemne od kilku znajomych, że jest to nasze prywatne zamówienie pomogło. Paranoja to mało powiedziane.

Więc naprawdę radzę uważać i zwieźć ze sobą pól ryzy papieru dokumentów (nie miałem ze sobą aktu zgonu pradziadka i wykazu genealogicznego do 30 pokolenia wstecz, ale kto wie, może i to się przyda) to może dadzą szybko spokój.

Ja mam przed sobą dokumenty z UC UPS w Warszawie (dwa tygodnie temu wystawiany), a tam jak byk mam kod 9304 czyli broń inna, clona na 3,2.

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

A to ja mam takie pytanie:

Powiedzmy, że mam jakąś rodzinę w ameryce, proszę o zamówienie z ehobbyasia gaziaka i akcesoriów do USA, oryginalne pudełko do pieca, replikę pakują w karton obwiązany ozdobną tektórką (jak na prezent) i to też pakują do paczki i piszą na niej, że to replika GBB i prezent. Akcesoria pakują do osobnej paczki i tak samo podpisują. przeszło by to bez cła itp? Opłaca się?

Link to post
Share on other sites

Szczerze-ważna jest zadeklarowana wartość i fizyczna wielkość paczki. Jeśli paczka będzie raczej większa, a jej zadeklarowana zawartość rażąco niska to smutni panowie z UC wezwą cię na maglowanie cobyś się wyspowiadał. Choć od tego reguły nie ma-mnie ostatnio cztery czy pięć paczek pod rząd celnicy otworzyli i sprawdzili zawartość (akurat zamawiałem radio, jakieś inne drobne pierdoły), za każdym razem paczka mała, niepozorna, a jednak ciekawość personelu UC na Wyścigach zwyciężyła ;>.

Link to post
Share on other sites

A to ja mam takie pytanie:

Powiedzmy, że mam jakąś rodzinę w ameryce, proszę o zamówienie z ehobbyasia gaziaka i akcesoriów do USA, oryginalne pudełko do pieca, replikę pakują w karton obwiązany ozdobną tektórką (jak na prezent) i to też pakują do paczki i piszą na niej, że to replika GBB i prezent. Akcesoria pakują do osobnej paczki i tak samo podpisują. przeszło by to bez cła itp? Opłaca się?

 

OMG jak masz już tak kombinować to na pewno Cie to taniej nie wyjdzie. zamów do siebie zapłać cło.

 

 

A inna kwestia to nie wiem co się burzycie o te 1,5% cła więcej. Ile to wam drożej wyjdzie 10zł? bo wątpie żeby każdy tutaj zamawiał repliki za 10k i płakał że mu dowalili 1,5% więcej :)

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że jak cię nie stać na opłatę cła i podatku przy sprowadzaniu rzeczy spoza Unii to nawet takiego sposobu nie tykaj. Zawsze trzeba brać pod uwagę ich naliczenie. A gdy nie zostaną naliczone to dopiero wtedy można się cieszyć.

Jak ktoś już wspomniał nie ważne czy "gift" czy "toy parts" jak coś ruszy celnika i ten otworzy paczkę to może uznać że zawartość jest warta oznaczenia jako "do sprawdzenia" a wtedy kombinuj z udowadnianiem co ile kosztuje

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...