Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pytanie do snajperów - Siatka Mil-Dot


Recommended Posts

Taka lunetka http://www.allegro.pl/item222495897_luneta...ana_siatka.html z krzyżem Mil-dot. Interesuje mnie, do czego konkretnie używa się tego złożonego krzyża w broni ostrej a do czego w asg (bo chyba będą różnice). Na czym polegają poprawki i co znaczy 3, 5 MOA. Spotykam sie z tym nie pierwszy raz, a mimo że tam coś jest wyjaśnione to ja tego nie kumam 8-)

Link to post
Share on other sites

Uzywa się do nanoszenia poprawek na cel. Poprawki na opad pocisku, wiatr.

 

"Krzyż Mil-Dot - MILIRADIAN-DOT (1 miliradian = 3,4377 MOA)

MOA- (Minute of Angle) – minuta kątową = 1/60 stopnia czyli ok. 29mm na 100m"

 

To co masz w tej aukcji to nie Mil-DOt a krzyż o nazwie "Crossbow", który nigdzie nie jest opisany i pomierzony i za ch* nie wiadomo w jakim odstępie od siebie są poziome kreski.

 

Ps. tu masz złożony krzyż

f7f9_3.JPG

Edited by GZ
Link to post
Share on other sites

20mm sugeruje niezbyt duże okno. Zastanawiałem się nad tą lunetką, bo jest niedroga, na zdjęciach ładnie wygląda, ta siatka też mi się podoba, do tego podświetlenie i osłona słoneczna. Zatem jak tylko trafiła się okazja zobaczenia jej w realu, to skorzystałem.

 

Nie jest bardzo najgorsze oznacza, że cudów nie ma, ale da się tym celować, spodziewałem się większych drudności, nie wiem, gimnastykowania kręgów szyjnych, że będzie widać mało co itp. No więc nie jest tak źle, od kolimatora to jest gorsze, pewnie od każdej porządnej lunety też, ale jak za tę cenę ... te x2 jest pociągające. Lunetka COlta ma x4 prz tym samym oknie.

Link to post
Share on other sites

Sorry Jack, ale jak na kogoś kto stworzył podforum Karabiny wyborowe to niezbyt precyzyjnie piszesz.

Po pierwsze, jakie "okno". Nie ma czegoś takiego. Tak samo jak "światło", to można mieć zapalone w pokoju.

Otóż sama średnica obiektywu i okularu nie jest w lunetce najważniejsza. Znaczenie ma jakośc optyki, gorsze szkłą będą ciemniejsze, będą zniekształcać obraz, bo o rodzielczosci optycznej nie wspomne*.

Ważne jest jaką średnice ma tzw. tune wewnątrz tubusa (np. nie wszystkie lunety o tubusie 30mm mają ten tunel większy niż 1", czasami producenci wkładają te z 1" do 3mm). Ważna też jest długośc samej optyki. Pole widzenia, a to jest różne u różnych producentów nawet na tym samym powiększeniu.

 

A wracając do produktów CHRL, każda ich luneta jest inna :wink: , te same modele mogą mieć widoczną różnice w powiekszeniu, a o jakości samej optyki nie wspomne.

Jednak z roku na rok idize im coraz lepiej i te nowsze nie mają porównania do tych z przed np. 4 lat.

A całkowitym zaskoczeniem dla mnie są lunety BLOG, te duże 3-12 i większe, oczywiście zaskoczeniem na plus.

 

 

 

*takie wyjaśnienie rozdzielczości optycznej, w tańszej lunetce, np. Bunshell Legend, nawet na pwiększeniu x10 nie widze przestrzelin w tarczy na 100m, a takim IOR (taki Bentley wśród optyki) na powiększeniu 4x widze, oczywiście mniejsze niż na tamtym x10, ale widze wyraźnie przestrzeliny w tarczy.

Link to post
Share on other sites

Ja nie jestem snajperem, tylko graczem airsoftowym ;) Specjalnie napisałem "okno", żeby mi się nikt nie przyczepił, bo "światło" ma konkretny sens w kontekście lunet, a mnie chodzi o to, że widać wystarczająco dużo, żeby dało się grać, a nie, żeby rozwodzić się na poziomie nad jakością lunet. Po to piszę po głupiemu, żeby nie wnikać w szczegóły.

 

Ja mam BLOG'a właśnie i też mnie powaliło (pozytywnie), bo super widać wszystko, a powiększenie x3.5 w ogóle nie przeszkadza. Kiedyś grałem z Norconią, co miała x3 i było fatalnie, strasznie przeszkadzała.

Link to post
Share on other sites

posiadam lunete BLOG ;) Czy jest ktoś kto zna się na tyle,żeby powiedzieć mi do którego modelu Leupolda jest to zbliżone? albo Mark3 albo Mark4 :P bynajmniej tak mi się wydaje ;)

ps. moja lunetka wygląda tak:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6dada598bf432db7

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bd718f45d062b0af

 

Ogólnie jestem zadowolony z optyki. Podswietlenie działa idelanie, podświetlany jest tylko "wewnętrzny, mały" krzyż składający się z tych ciekich ramion,a nie tak jak w tanich tasco ,ze prawie całe szkło się świeci ;P

Link to post
Share on other sites

Liczy się wszystko, rozdzielczość, jakość obrazu, powtarzalność wieżyczek ( test na kwadraty ), wyskalowanie wieżyczek (np. ¼ MOA to ¼ a nie np. 1/3.. a tak bywa), wyskalowanie siatki (bo MD MD nierówny, a potem jeden liczy 700m a drugi 900 i kto ma racje? Myslę, że ten kto trafi), grubość tej siatki, zmiana punktu celowania ze zmianą AO czy powiększenia, błąd paralaksy (fajnie raczej nie jest jak na 800 metrze możesz zatoczyć metrowe koło krzyżem )

Wytrzymałość, dajmy na to po 50strzale przeskakuje Ci zero, celujesz w głowę terrorysty, możesz oddać bezpieczny strzał, a trafiasz w zakładnika, powierzyłbyś swoje życie lupie za 300zł ? Gwarantuje Ci, że w BLOGu występuje KAŻDY wymieniony element, w innych celownikach występuje to w mniejszym lub większym stopniu. Myślę, że wojsko chyba nie przepłaca kupując celowniki po 2500 euro (np. S&B czy USO), sam miałem kilka celowników taktycznych w ręku i mam porównanie.

Edited by Smiglans
Link to post
Share on other sites

A co powiecie o tych BLOG'ach ? Jeśli o mnie chodzi, to mi się wizualnie bardzo podoba i wygląda na bardzo masywny :P , a poza tym nie jest tak popularny jak tasco 3-9x40 :wink: które standardowo dorzucaja do warriora iwygląda porazkowo:P kiepsk owyglądajaca lunetka na wysokim montazu - nie ma chyba niczego brzydszego.

Jak Wam się podoba ta optyka na moim L96 ?

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=58fc7816fc45138a

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d23621245aa87d6f

 

Pozdrawiam

 

 

ps. @ szalony jack pirat - do czego odnosi się ten "szacun na dzielni"? :D

Edited by Diablo
Link to post
Share on other sites

Z tymi celownikiem prezentuje się bardzo ładnie. Niektóre tabasco bardzo komicznie wyglądają na karabinkach, jeżeli ktoś by troszkę posiedział w celownikach to też by go to raziło. Skoro karabinki są replikami to czemu celowniki nie? Czemu tesco ma zepsuć cały efekt repliki ? Oj żeby wyszyły jakieś tanie lupki imitujące całą plejadę celowników taktycznych to by było coś !

Link to post
Share on other sites

Tzn, nie spodziewajcie się cudów po tej optyce (BLOG) nie jest to diametralna poprawa w stosunku do taszczaków. Dla mnie co najważniejsze, spokojnie na powiększeniu 3,5x-4x można patrzeć przez optykę dość długo nie męcząc sobie wzroku. Spróbujcie poleżeć 5-7min gapiąc się przez tasco, gwarantuje dyskomfort.

Polecam 3-12x50, daje naprawdę spore pole widzenia i przyzwoitą jakość obrazu, do ASG jak dla mnie wystarczającą a używam BLOG'a nie tylko do celowania ale i obserwacji terenu. Do powiększenia 6x wszystko jest pięknie, potem trzeba się nieco nagimnastykować z ustawieniami, żeby złapać porządaną ostrość obrazu.

Jak za 200pln nie widziałem lepszej tak czy inaczej. Jakbym miał kupić 2 raz, wziął bym to samo.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...