Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Noce są zimne?/ temperatura spada do okolic 0-2 stopni to przecież całkiem ciepło...

 

Podstawowa zasada: śpiwór (nie musi być super mega hiper) średniej klasy który ma wyznaczony komfort w okolicach 10 stopni. Włazisz do niego w samych gaciach i masz po problemie. Najczęstrzym błędem jest włazenie do śpiworów w ciuchach "bo będzie cieplej" niestety przy śpiworach robionych z takich jak dziś materiałów jest to błędne założenie. Śpisz w gaciach i masz ciepło nie wierzysz spróbuj ;)

oczywiście nie działa to w śpiworach "na lato" w momencie kiedy temperatura spada do -10 i niżej.

 

Problemem jest wyleźć nad ranem z takoieg0o śpiworka w gaciach bo jest na zewnątrz nie przyjemnie ale da sie.

Link to post
Share on other sites

Doskonałe są ogrzewacze żelowe. Ich plusem jest to że zawsze możemy je zregenerować, pod warunkiem że mamy jakiś garnek z wodą. I ognisko oczywiście ;) . Doskonale nadają się do śpiworów, 2-3 na noc i jest naprawdę ciepło. Zaznaczam jednak żeby brać większe rozmiary, małe szybko się wychładzają. Są też modele przeznaczone do noszenia jako wkładki w butach, niestety nie sprawdzałem ich w działaniu.

Link to post
Share on other sites

Thor_, nie do końca się z tobą zgodzę. Niby prawda że im grubiej się ubierzemy do śpiwora, tym wolniej nagrzejemy ten śpiwór, niemniej nie rezygnował bym w imię tego z ciepłego ubierania się- na B20 spałem w kijowym syntetyku, wkomplecie mundurowym, i polarze 100. Nogi, na których nie miałem nic poza spodniami, mi cholernie zmarzły, natomiast korpus/ręce już nie- tak więc nie przekreślałbym lekkiego polarku do spania :).

Link to post
Share on other sites

Leander powiem tyle: na B-2-0 było cieplutko w nocy. Sypiałem i sypiam w dużo niższych temperaturach czasem i o ile nie wymusza na mnie sytuacja jakichś dziwnych ruchów w stylu nagłe wyskakiwanie ze śpiwora i zasuwanie "gdzieś po coś" zawsze staram sie spac tylko w gaciach. Jeszcze nie zmarzłem nigdy tak śpiąc. Za to regularnie marzłem kiedy spałem w ciuchach.

Link to post
Share on other sites

o ile nie wymusza na mnie sytuacja jakichś dziwnych ruchów w stylu nagłe wyskakiwanie ze śpiwora i zasuwanie "gdzieś po coś"

 

No właśnie, problemem może być fakt, że będąc w samych gaciach nie jesteśmy praktycznie na nic gotowi, co w trakcie MilSim-u może się nie najlepiej skończyć... Ja nigdy nie ryzykuje spania w gaciach, chociaż potwierdzam, że jest wtedy cieplej (sprawdziłem to jeszcze za czasów kiedy dużo chodziłem po bunkrach MRU i sypiałem pod ziemią).

 

W trakcie MilSim-u bezpieczniej jest chyba wejść w ubraniu (poluźniamy sznurowadła, odpinamy pas, poluźniamy oporządzenie) w poncho z dopiętą podpinką, lub tylko przykryć się takim zestawem. Ogrzewacze to dobry dodatek.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
problemem może być fakt, że będąc w samych gaciach nie jesteśmy praktycznie na nic gotowi, co w trakcie MilSim-u może się nie najlepiej skończyć...

 

Znam kilku takich co na jednym z milsimów potrafili obronić cały fragment bazy nie wychodząc ze śpiworów ;) ba nawet nie podnosząc się wyżej niż "na ramionach" i czasem siadając ;)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

a ja polecam ogrzewacze węglowe - takie jak tutaj http://allegro.pl/item515516955_ogrzewacz_..._zawplanie.html

 

Używam tego cuda(dokładnie tej firmy) od 2 lat zimami. Grzeje dłużej od każdego żelowego jaki miałem w rękach bo (przy odpaleniu wkładu tylko z jednej strony) potrafi grzać przez 6-8 godzin nie tracąc temperatury. Spala się nie emitując żadnego dymu czy innych oparów. Jeżeli jest wybitnie zimno można odpalić wkład węglowy po obu końcach - grzeje wtedy mocnej aczkolwiek krócej.

Sam ogrzewacz ma wielkość małego etui na okulary - jest płaski i świetnie się mieści do kieszonki na sercu w mundurze i nie uwiera (ja nosze pod dość mocno dopasowaną kamizelką taktyczną).

Poza tym jest tani w eksploatacji i wygodny - można za grosze dokupic wklady węglowe na allegro czy w sklepach typu specshop. Jak jeden przestanie grzać to wysypujemy popiół, odpalamy nowy i wkładamy do etui. Jedynym ich minues jest problem z rozpaleniem wkladu zwyczajną zapalniczką/zapałkami/od ogniska przy wietrze - najlepiej to robić zapalniczką żarową.

Polecam każdemu - dobre i tanie.

 

Pozdrawiam

majster

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście używam ogrzewacza US ( http://rangershop.pl/product-pol-6504-Ogrzewacz-US-oliv.html )

Grzeje długo i nieźle ,ale ma też swoją wade - szybko przestaje dawać

ciepło jeżeli temperatura jest niska (przyjmuję temperaturę taką jaka panuję na zewnątrz) ,jednak potem w temperaturze pokojowej potrafi z powrotem grzać nawet przez 40 godzin lub więcej (zależy od tego ilę wody wlejemy) Ogrzewacz ten jest bardziej przydatny na chłodną wiosne niż na zimę

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Miałem i używałem.

Tak w połowie palenia się czasami gaśnie. Nie wiem do tej pory co robiłem nie tak......

Na testach w domu - zero problemów, a w terenie kłopoty.

No i żeby to uruchomić - trzeba dłuuuugo używać zapalniczki - w nocy może to czasami być problem.

Ale używałem też czegoś takiego:

http://allegro.pl/ogrzewacz-chemiczny-do-stop-wkladka-do-butow-5h-i2036758531.html

i byłem bardzo zadowolony.

Jak jest Ci ciepło w stopy, to jest Ci ciepło wszędzie :icon_biggrin: .

Po otwarciu takiej wkładki, trzeba chwilę poczekać, ale potem jest komfort taki, że się dziwiłem kumplom jak się trzęśli.

Ważne jest tylko, żeby postępować dokładnie wg instrukcji - tj po otwarciu wkładać od razu do buta i pilnować żeby włożyć odpowiednią stroną "do góry".

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Miałem i używałem.

Tak w połowie palenia się czasami gaśnie. Nie wiem do tej pory co robiłem nie tak......

Na testach w domu - zero problemów, a w terenie kłopoty.

No i żeby to uruchomić - trzeba dłuuuugo używać zapalniczki - w nocy może to czasami być problem.

Może nie było dostępu do tlenu? Albo coś z wkładem. I raczej skombinuję sobie zapalniczke żarową. To drugie raczej nie. Szukam czegoś wielokrotnego użytku.Wypowie się jeszcze ktoś?

Edited by tigey
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...