Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Nie zrozumieliscie mnie.

Domyslam sie, ze ta bron ma super-hyper-futurystyczne rozwiazania, jest "ergonomiczma" niezawodna, lekka, latwa w obsludze, szybkostrzelna, tania w produkcji, mozna ja zrzucic z samolotu prosto pod nogi plutonu wojska bez spadochronu ( i nawet sie nie zarysuje) itd

 

ja mowilem i powtarzam "TA BRON MI SIE NIE PODOBA"

Rozpatruje te kwestie tylko w aspekcie ASG, czyli klimatu, wygladu broni, amosfery walk np w Wietnamie . Jak bym chcial klimatu "space-shit trooper" kupilbym XM8. Taki klimat mi nie lezy. :roll:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

(...) mozna by było ten karabin odchudzić (skrócić łoże, "obnażyć" lufę, a nie silić się na jakiś futurytyczny design - jełśi to ma jakieś znaczenie ergonomiczne, to proszę, powiedz jakie, bbo ja nie mam pojęcia).
Na początku znacznijmy od rysunku, dobrze?

U28P27T1D174024F26DT20031228111720.JPG

Nie wiem po co chcesz skracać łoże? Za cholerę nie przychodzi mi żaden pomysł do głowy, pomijam już sam fakt, że ono jest dostosowane do mocowania szyn bocznych i dolnych. Zostało specjalnie w tym celu ukształtowane. "Obnażanie" lufy też specjalnie sensu nie ma - lubisz mieć poparzone ręce? Obłe kształty, które tak Ci się nie podobają służą temu, aby broń nie zahaczyła o nic podczas wychodzenia z TO czy wyskakiwania z samolotu. Nie zapląta się w ubranie i tak dalej. To wzornictwo nie jest bardziej futurystyczne niż stary Steyr AUG (pomijam już powiedzmy Valmeta M82). Czepiałeś się też chwytu - poza kopytkiem to niczym się od G36 nie różni. Co tam ma niby być wyprofilowanego, facet, to jest karabinek automatyczny, a nie pistolet na rynek cywilny.

Oczywiscie co? Pytam się, gdzie, a nie - że ma, bo domyślam sie, ze musi miec
Każdy karabinek ma w zestawie mechaniczne przyrządy celownicze. Mocowane na taki zatrzaski PCAP.
Link to post
Share on other sites
Bron wyglada fajnie. A to z seria M16 itp jest leprza to tylko kwestia przyzyczajen.
Obawiam się, że nie masz racji. To nie jest żadna kwestia przyzwyczajeń tylko wnioski po użytkowaniu rozmaitych typów mechanizmów wewnętrznych. Od pewnych rozwiązań się odchodzi z wielu powodów (brak tłoka w M16 nie okazał się zaletą), między innymi z uwagi na niezawodność (20 000 strzałów MRBF w przypadku XM8 do <6000 strzałów dla M4Ax, to są oczywiście dane producenta, ale jak na razie potwierdzane testami).
Obecnie masa osob jak widzi karabin porownuje tak: hmm to jak w AK47 to jak w m16 a to jak w mp5 a jesli jakas czesc nie wystapila w wyzej wymiennionej broni to znaczy ze juz jest kiepska.
Niespecjalnie rozumiem o co Ci chodzi. Porównuje się zawsze do lepszego, nazywamy to kryterium porównawcznym. Nie ma w tym niczego dziwnego (pomijam już sam fakt, że MP5 karabinem nie jest).
Jak by xm6 mialo 40 lat a weszla by m4 to mowil bys odwrotnie...
XM8, nie 6. I nie, nie mówiłbym odwrotnie. Układ M16 ma liczne wady, z których istnienia widzę nie zdajeszs sobie sprawy. Te karabinki dzieli technologiczna przepaść.

 

M4 można porównać nieco do kolejnych Polonezów po zmianach - co z tego, że jest lepiej, skoro to ciągle Polonez? W przypadku XM8 masz sprawdzoną mechanikę, kilka dodatkowych elemetów i w sumie efekt w postaci G36K (czyli bazy dla XM8) jest sprawdzany od jakiegoś czasu.

Link to post
Share on other sites

Wszystko cacy ale jak wygląda sprawa rozkładania tej broni ? Masz jakies foty/filmiki ?

 

*jeszcze jedna recz mnie martwi, czy z wajchą przeładowania są jakieś problemy ? wiem że pomaga w opływowości broni ale czy nie stanowi lekkiego problemu "złapanie" jej ? bo na zbyt dużą ona nie wygląda...

Link to post
Share on other sites
Wszystko cacy ale jak wygląda sprawa rozkładania tej broni ? Masz jakies foty/filmiki ?

 

*jeszcze jedna recz mnie martwi, czy z wajchą przeładowania są jakieś problemy ? wiem że pomaga w opływowości broni ale czy nie stanowi lekkiego problemu "złapanie" jej ? bo na zbyt dużą ona nie wygląda...

Rozkładanie - pewnie jak w G36... Wyciągasz 3 czy 4 'piny' i broń się niemalże sama rozkłada, hehe. Chociaż mogli zastosować inne rozwiązania, nie jestem pewien.

 

Nie bardzo rozumiem natomiast o co Ci chodzi z rączką przeładowania. Jest duża, znacznie większa niż w innych karabinach HK, no i dostępna z obu stron. Na podstawie doświadczenia z airsoftowym G36 mogę powiedzieć, że jest całkiem wygodna :).

Link to post
Share on other sites
Wszystko cacy ale jak wygląda sprawa rozkładania tej broni ? Masz jakies foty/filmiki ?
Czepiasz się wyjątkowych bzdur. XM8 jest rozkładany podobnie jak G36K, czyli w mniej niż minutę bez wykorzystania narzędzi. Kurczę, wszystkie nowoczesne karabinki tak mają, spodziewasz się kroku wstecz, czy jak?

 

G36STRIP.jpg

Rozłożony częściowo G36, XM8 będzie wyglądał podobnie

 

*jeszcze jedna recz mnie martwi, czy z wajchą przeładowania są jakieś problemy ? wiem że pomaga w opływowości broni ale czy nie stanowi lekkiego problemu "złapanie" jej ? bo na zbyt dużą ona nie wygląda..
A dlaczego miałby być problem? W kbk AKM masz jakieś uwagi co do rozmiaru rączki napinającej?

 

atr05.jpg

cocking.JPG

Mała?

Link to post
Share on other sites
Czepiasz się wyjątkowych bzdur. XM8 jest rozkładany podobnie jak G36K, czyli w mniej niż minutę bez wykorzystania narzędzi. Kurczę, wszystkie nowoczesne karabinki tak mają, spodziewasz się kroku wstecz, czy jak?

wręcz przeciwnie

 

A dlaczego miałby być problem? W kbk AKM masz jakieś uwagi co do rozmiaru rączki napinającej?

nie, po prostu odniosłem tylko takie wrażenie, wypowiedź Ko5my i dolne zdjęcie uspokoiło mnnie.

 

Jeszcze raz dzięki za fotki

Link to post
Share on other sites
Guest LooK OuT!

Kompozyty chyba wszedzie maja nielatwe zycie, jesli chodzi o stylistyke wyrobu - zawsze sa uwazane za zbyt futurystyczne, a w porownaniu do wytworow z metalu wygadaja zabawkowo. Kwestia zmiany nastawienia :P

 

Mi tam XM8 sie podoba :) Jedyne co bym w nim zmienil "pod siebie" to nieco wieksza przestrzen miedzy korpusem broni a uchwytem transportowym.

 

REMOV, czy mozemy zakladac, ze to juz jest finalny wyglad tej broni? Poza tym dostrzegam wrecz uderzajace podobienstwo pomiedzy granatnikiem XM320 a AG36 - czy XM jest pochodna AG, tak jak XM8 od G36K?

Link to post
Share on other sites
czy mozemy zakladac, ze to juz jest finalny wyglad tej broni?
Ale bardzo ostrożnie. W końcu małoskalowa produkcja już ruszyła. Ciekawi mnie to wyposażenie dwóch brygad. Informacja jest nowa, ujawniono ją 17 stycznia.
Poza tym dostrzegam wrecz uderzajace podobienstwo pomiedzy granatnikiem XM320 a AG36 - czy XM jest pochodna AG, tak jak XM8 od G36K?
Tak, tylko podejrzewam, że ta pochodna to niemal nie została zmieniona w żaden sposób :wink:

 

A co się tyczy futurystycznego wyglądu, to dla mnie XM8 jest konserwatywny aż do bólu. To jest futurystyczna w pełnym tego słowa znaczeniu broń:

g11full.jpg

Link to post
Share on other sites

obrzydlistwo a co do ergonomi to gdzie ona sie znajduje według Ciebei REMOV w tym modelu?

bo chyba nie dokońca rozumiesz znaczenie słowa ergonomia

 

ja tu nie widze zbyt wielu linii kształtu które miały by żekomo ułatwić korzystanie ze sprzetu, lub sprawić by był bardziej dopasowany do funkcji ruchowych strzelca, (przynajmniej bardziej niż w innych karabinkach)

 

regulowana kolba z m4 ma w sobie wiecej ergonomi niż ta tutaj.

 

po hak te obłe kształty, broń ma być bardziej areodynamiczna? 8) no chyba ze to zmniejsza odrzut jakoś. :lol:

 

wygląda gorzej niż marker paintbalowy, ale amerykanom pewnie sie strasznie podoba :lol:

 

PS

co do futurystycznego wyglądu , to ostatne zdjecie (chyba g11) bardziej mi wygląda na zwartą, masywną konstrukcje, ba sprawia na pierwszy rzut oka wrażenie całkeim porządnego sprzetu, natomiast xm8 wygląda jakby miał sie zaras połamać (porównanie go do MATIZA jest jak najbardziej na miejscu); i po mojemu to ostatnie wygląda DUŻO lepiej i bardziej "ziemsko" niz to coś zwane XM8.

Link to post
Share on other sites
Czy to prawda, ze sa jednostki w armii niemieckiej, ktore uzywaja tej broni?
Broń była testowana w Bundeswehrze (kilka oddziałów przez jakiś czas na początku lat 90), acz obecnie nikt jej nie używa. Być może tkwi w magazynach czekając na lepsze czasy.
Link to post
Share on other sites

Tak? Ja słyszałem, że ok 1000 sztuk jest na wyposarzeniu GSG9...

 

Kozi - Remov pisał już, że owa obłość broni służy wyeliminowaniu ostrych krawędzi, którymi mozna zahaczyć np. o ubranie.

Jak dla mnie, to i M4 nigdy nie widziałem, zeby o coś zahaczało (mówię tutaj o werjsi ASG, ale to chyba nie ma nic do rzeczy) ale ze specjalistami z juesej się nie kłućmy :)

Link to post
Share on other sites
obrzydlistwo a co do ergonomi  to gdzie ona sie znajduje według Ciebei REMOV w tym modelu?
Mam takie drobne pytanie, czy Ty w ogóle wiesz co to jest ergonomia? Gdyby ta wiedza była nieznana to część jej definicji brzmi tak: "nauka zajmująca się badaniem warunków pracy, przystosowaniem środowiska pracy, maszyn i urządzeń technicznych do właściwości fizycznych i psychicznych człowieka z punktu widzenia zapewnienia optymalnych warunków wykonywania pracy".
bo chyba nie dokońca rozumiesz znaczenie słowa
Serio, kolego? No to chętnie posłucham czym jest dla Ciebie ergonomia i jak mam "prawidłowo" rozumieć znaczenie tego słowa. Bardzo jestem tego ciekawy. Możesz napisać coś więcej na ten temat?
ja tu nie widze zbyt wielu linii kształtu które miały by żekomo ułatwić  korzystanie ze sprzetu, lub sprawić by był bardziej dopasowany do funkcji ruchowych strzelca, (przynajmniej bardziej niż w innych karabinkach)
Przykro mi bardzo, ale fakt, że Ty tego nie widzisz nie ma nijak wpływu, że tak jest. Część zalet takiej konstrukcji opisałem powyżej, nie widzę powodu, aby się powtarzać. Wszystkie elementy nowej broni zostały ukształtowane WŁASNIE ze względu na dopasowanie do strzelca. To, że Tobie się wydaje, że tak nie jest to obawiam się tylko i wyłącznie Twoja prywatna sprawa.
regulowana kolba z m4 ma w sobie wiecej ergonomi niż ta tutaj.
A to niby dlaczego? Ta tutaj też jest regulowana, pragnę przypomnieć. I bardziej dostosowana do anatomicznych kształtów.
po hak te obłe kształty, broń ma być bardziej areodynamiczna? no chyba ze to zmniejsza odrzut jakoś.
Widzę, że chociaż starasz się korzystać z technicznych pojęć, udajesz, że się nimi posługujesz, to jednak wszystko sprowadza się do spojrzenia przez pryzmat gustu.

 

Dlaczego broń ma zaokrąglone kształty już pisałem, możesz się do tego odnieść. Nie zamierzam się powtarzać w każdym liście, dlatego, że ktoś nie zadał sobie trudu, aby przeczytać poprzednie.

wygląda gorzej niż marker paintbalowy, ale amerykanom pewnie sie strasznie podoba
Bardzo mi się podoba zacieranie się w Twoich oczach kwestii ergonomii z osobistym gustem. Nijak się to do siebie nie ma, natomiast posługiwanie się mądrymi pojęciami ma, mam wrażenie, nadać subiektywnemu spojrzeniu pozorów (bo niczym innym to nie jest) obiektywności.
co do futurystycznego wyglądu , to ostatne zdjecie (chyba g11) bardziej mi wygląda na zwartą, masywną konstrukcje, ba sprawia na pierwszy rzut oka wrażenie całkeim porządnego sprzetu, natomiast xm8 wygląda jakby miał sie zaras połamać (...) i po mojemu to ostatnie wygląda DUŻO lepiej i bardziej "ziemsko" niz to coś zwane XM8.
Jak już pisałem (miło by było, gdybyś jednak zanim się wypowiesz zapoznał się z innymi listami w tym wątku) dla mnie sam kształt XM8 jest konserwatywny aż do bólu (futurystycznego wyglądu nijak nie zauważam), pod względem mechaniki działania broni oraz jej wyglądu zewnętrzengo. Układ klasyczny, zwarta budowa (choć po raz kolejny Ty możesz mieć zupełnie inne wrażenia, co kompletnie nie zmienia faktu, że XM8 ma zwartą budowę), masywność konstrukcji to pojęcie raczej negatywne, chybą, że chodzi Ci o sprawianie masywnego wrażenia, a tutaj znowu wkraczasz w sferę własnych odczuć.

 

Do sprawiania na Tobie wrażeń to ja się nie odnoszę, o gustach bowiem nie rozmawiałem i nie rozmawiam także, co dla Ciebie wygląda jakby się miało połamać to Twoja prywatna sprawa. Gdybyś nie zauważył do tej pory, prywatne odczucia niespecjalnie mnie interesują.

 

To jeszcze raz, wracając do ergonomii - udało Ci się pomimo zarzutów pod moim adresem napisać na ten temat jedno zdanie, niezbyt sensowne o kolbie w M4. Kontynujemy wątek? Nadal jestem ciekawy czego takiego w ergonomii nie rozumiem, a Ty widzisz na pierwszy rzut oka.

Link to post
Share on other sites
Tak? Ja słyszałem, że ok 1000 sztuk jest na wyposarzeniu GSG9...
Wiesz, gdybym za każdą bzdurę jaką usłyszę na temat broni palnej dostawał powiedzmy 10 PLN byłbym teraz milionerem.

 

Po pierwsze - przypadałoby mniej więcej po cztery G11 na głowę każdego członka GSG9, po drugie - sam diabeł nie wie, po cholerę im bardzo niezwykły i cholernie drogi sprzęt, którego eksploatacja jest niebotycznie wysoka (amunicja przede wszystkim, pomijam już nawet części zamienne), po trzecie - po co im tyle karabinków automatycznych, które nijak w ich działalności nie są potrzebne. Już prędzej można wierzyć w posiadanie G11 przez KSK, tam to tylko koło dwóch na głowę by wypadało, więc jeszcze można to jakoś nosić :wink:

 

Plotki o G11 wracają co pewien czas w rozmaitej formie. Ostatnią bardzo zabawną o jakiej słyszałem gdzieś na zachodzie, jest specjalne zamówienie złożone przez Bundeshwerę w bliżej nieokreślonej firmie tworzącej modele AEGów (customowe, dostosowane pod indywidualnych klientów). Firma miała stworzyć kilka dziesiątek AEGów G11, aby pomóc w ograniczeniu kosztów szkoleń żołnierzy tajnej jednostki, która z nich korzysta. Prawda, że śliczne?

 

G11 to już zaczyna się powoli robić mityczna broń, z własną żyjącą legendą :wink:

Link to post
Share on other sites

remov z ergonomią jako architekt (nie obroniłem mgr - przenioslem sie) mam doczynienia na każdym kroku wiec nie tłumacz mi co i jak

 

nadal uważam zę w tej broni nie ma nic szczególnego co by ją bardziej wyróżniało ERGONOMICZNIE od reszty modeli (faktem ejst ze dopiero teraz obczaiłęm ze tam jest regulacja kolby)

 

ale oczywiscie wypowiedziec sie nie można bo mości szanowny REMOV znawca tematu opier..li wszystkich wszystko co napisąłes o ergonomi to prawda jednak nie zmienia to faktu ze broń jest obrzydliwa.

 

co do specyficznego słownictwa to mam wrażenie ze jeśli chodzi o kreowanie otoczenia, ergonomie i tym podobne znam go dużo wiecej niż Ty w końcu to mój zawód :D

 

EOT.

Link to post
Share on other sites
remov z ergonomią jako architekt (nie obroniłem mgr - przenioslem sie) mam doczynienia  na każdym kroku wiec nie tłumacz mi co i jak
Obawiam się, że muszę, bowiem znowu nie rozumiesz odpowiednich terminów. Gdybyś ukończył wydział Wzornictwa przemysłowego, specjalizacja projektowanie form przemysłowych (szczególnie na ASP), być może miałbyś na ten temat większe pojęcie. Jako architekt masz - bez urazy - niewielkie. Niezależnie czy obroniłeś magisterium czy nie.
nadal uważam zę w tej broni nie ma nic szczególnego co by ją bardziej wyróżniało ERGONOMICZNIE od reszty modeli (faktem ejst ze dopiero teraz obczaiłęm ze tam jest regulacja kolby)
Miło, że dopiero teraz zauważyłeś, najlepiej się wypowiadać o czymś, o czym nie ma się zielonego pojęcia, prawda? :wink:

 

Co się tyczy strony ergonomicznej, to tak się dziwnie składa, że brak ostrych kątów jest sam przez siebie ergonomiczny, kanciate kształty broni wynikały z faktu takiej a nie innej obróbki metalu (skrawanie czy tłoczenie). Części drewniane były stylizowane równie oble (a nie kanciate), bo to najlepiej pasuje użytkownikowi, to znaczy człowiekowi.

 

Brak owych kantów, rezygnacja z nich jest zasługą wykorzystywanych tworzyw sztucznych, które pozwalają właśnie na bardziej ergonomiczne kształtowanie broni. Jeśli to do Ciebie nie dociera i powołujesz się na studiowany przedmiot, to bez urazy, ale o ergonomii to Ty wiesz tyle co nic. To, że broń nie zadziera o nic, nie ma kształtów o które można zahaczyć, układa się odpowiednio do użytkownika w pewnym zakresie wzrostu (krzywa Gaussa budowy ciała z obcięciem wartości skrajnych) to są wszystko plusy XM8. Jakoś dziwnym trafem nadal nie zauważane. Natomiast słowo ergonomia widzę odmieniasz przez przypadki, tyle tylko, że niezbyt rozumiejąc o czym piszesz, czym dowodzisz kolejnym listem.

ale oczywiscie wypowiedziec sie nie można bo mości szanowny REMOV znawca tematu opier..li wszystkich  wszystko co napisąłes o ergonomi to prawda jednak nie zmienia to faktu ze broń jest obrzydliwa.
To się zdecyduj - albo broń jest ergonomiczna, nawet bardziej niż bazowy model czyli G36 albo nie. A ja nie opierdalam, tylko sugeruję, że się mylisz. I pomimo tego, co Ci się wydaje, że wiesz, to niestety nie masz racji.
co do specyficznego słownictwa to mam wrażenie ze jeśli chodzi o kreowanie otoczenia, ergonomie i tym podobne znam go dużo wiecej niż Ty w końcu to mój zawód
W takim razie z przykrością muszę stwierdzić, że jeśli stosujesz takie kryteria (osobistej estetyki, a nie ergonomii czy antropotechniki, funkcjonalności formy zwał jak zwał, piszemy o ogólnym kształcie broni) to nie wykonujesz tego zawodu dobrze, albo po raz kolejny mylą Ci się formy przemysłowe (a o nich piszemy) z powiedzmy ergonomią wnętrz czy też budynków. A to są KOMPLETNIE inne zagadnienia.

 

Teraz jaśniej, czy nadal coś tłumaczyć?

Link to post
Share on other sites

Remov, mysle ze starczy tłumaczenia koledze "ergonomowi" :lol: niuansów. Mam parę pytań co do XM8 i całej rodzinki: O ile wiem to podlufowy XM320 ma tradycyjny kal 40 i jest ogólnie podobny do AG36? Wiem też ze przedstwawiono też jakis wariant automatcznego (?) shotguna podlufowego do XM mającego być rozwinięciem Masterkeya 8) Wiesz coś o tym?

 

Wogóle rodzinka "mydłobroni" zapowiada się ciekawie - XM29 w paru wariantach (ciekawe na którym poprzestaną bo widzialem tą masywną GL z podwieszonym PDW 4,7mm). Samopowtarzalny GL XM25 no i dwie wersje OCSW 25mm GL (XM307) i lekka 12,7 KM (XM312). Podejrzewam ze moze sie okazać że wkrótce jedynym argumentem jaki pozostanie tradycjonalistom bedzie "gust" bo technicznie XM to są zabaweczki juz robione z mysla o FCS'ach.

Link to post
Share on other sites

rozumiem ze Ty ukończyłeś taki wydział projektowania form przemysłowych i dlatego możesz pisać jako specjalista w tej dziedzinie ... czy jako architekt czy jako projektant (rozczaruje Ci teraz jestem na ISP i mam coś takiego jak projektowanie form przestrzennych)

 

używając odpowiednich materiałów można zrobić każdą formę w taki sposób żeby była ona bezpieczna dla użytkownika. W końcu żyjemy w epoce tworzyw sztucznych. Uwierz mi ze w dzisiejszych czasach projektanci nie są ograniczeni do pewnych kanonów projektowania formy, jedyne co ich ogranicza to dostępność materiałów i ich cena, wiec sam kształt we współczesnej formie przemysłowej to raczej FANABERIA projektanta i umiejętność doboru materiału do formy) niż chęć zabezpieczenia kogoś przed skaleczeniem (tak samo bezpieczny byłby kałach wykonany z polimerów i z zaokrąglonymi kilkoma częściami i z paroma przeróbkami a gwarantuje CI ze dało by się zachować jego pierwotny wygląd) szanuje twoją wiedze o broni i mechanice ale jeśli chodzi o formę to troszkę nie bardzo wiesz jak to wygląda w rzeczywistości .

 

OBECNIE PROJEKTANT MOZE ZAPROJEKTOWAC KAŻDA FORME JAK MU SIE PRZYŚNI (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku) a jeszcze jak jest na bieżąco z materiałoznawstwa to hulaj dusza, XM8 wydaje mi się właśnie takim hulaniem.

 

Celem mojej wypowiedzi jest uświadomienie tobie i innym ze forma współczaesnych przedmiotów nie koniecznie musi być powodowamna ergonomią czy jakimiś wzgladami bezpieczeństaw raczej jest wizją projektanta a bezpieczeństwo mozan uzyskać porzez zastosowanie odpowiednich materiałów łatwych w takiej a nie innej obróbce i tłumaczenie wygladu XM8 ergonomią jest troszke mało profesjonalnym podejsciem.

 

PS

ASP nie są jedynymi uczelniami kształcącymi w takim kierunku wiedze o formach przemysłowych i ergonomii można poznać na większości wyższych uczelni plastycznych ASP czy ISP czy WA czy jakikolwiek ma to skrót nieważne. Tytuł naukowy w większości jest taki sam tylko dyplomem się różni.

 

niechce juz pisac nie na temat i bez względu co jeszce REMOV napiszesz nie odezwe sie już jesli chodzi o temat "formy"; poprostu zajeżyła mnie twoja pseudo profesjonalna wypowiedz w dziedzinie "form pzrestrzennych" bo walisz smuty i to ciężkie jak cholera.

zostań przy tym na czym sie znasz i bedzie git.

Link to post
Share on other sites
O ile wiem to podlufowy XM320 ma tradycyjny kal 40 i jest ogólnie podobny do AG36?
To praktycznie ten sam granatnik.
Wiem też ze przedstwawiono też jakis wariant automatcznego (?) shotguna podlufowego do XM mającego być rozwinięciem Masterkeya 8) Wiesz coś o tym?
Nie jest automatyczny, XM26 MASS (wcześniej LSS), odsyłam do wątku XM26 MASS, podrzuciłem tam nowe zdjęcia, powinien być gdzieś u góry.

 

(nie mam teraz czasu, na resztę odpowiem jak wrócę, nie będzie mnie kilka dni)

Link to post
Share on other sites

NIEPOROZUMIENIE:D

Obawiam się, że nie masz racji. To nie jest żadna kwestia przyzwyczajeń tylko wnioski po użytkowaniu rozmaitych typów mechanizmów wewnętrznych. Od pewnych rozwiązań się odchodzi z wielu powodów (brak tłoka w M16 nie okazał się zaletą), między innymi z uwagi na niezawodność (20 000 strzałów MRBF w przypadku XM8 do <6000 strzałów dla M4Ax, to są oczywiście dane producenta, ale jak na razie potwierdzane testami).

Chodzilo mi o wyglad. A po drugie chodzi o to ze (A to z seria M16 itp jest leprza to tylko kwestia przyzyczajen. ) wiem ze nie jest leprza dlatego napisalem ze jej leprzosc to tylko kwestia przyzwyczajen

 

Niespecjalnie rozumiem o co Ci chodzi. Porównuje się zawsze do lepszego, nazywamy to kryterium porównawcznym. Nie ma w tym niczego dziwnego (pomijam już sam fakt, że MP5 karabinem nie jest).  

 

I tu nie masz do konca racji. jesli przecietna osoba zobaczy xm8 nie bedzie zastanawiac sie ze mp5 jest PM (o czym ja wiem) tylko ze ma np taki chwyt a ze xm8 go nie ma to jest gorsze. Sa takie stereotypy i koniec trzeba je zmieniac. Ludze porownuja kazda bron do znanych im modeli. Tak samo samochody: wchodzi nowy model mercedesa i sie mowi "lampy jak w Klasie S, bagaznik jak w Volvo V40 itp" (przykłady przypadkowe)

XM8, nie 6.

 

pomylily mi sie przyciski:) To nie bylo do Ciebie:)

 

I nie, nie mówiłbym odwrotnie. Układ M16 ma liczne wady, z których istnienia widzę nie zdajeszs sobie sprawy. Te karabinki dzieli technologiczna przepaść.  

To nie bylo do Ciebie:) tylko do goscia co mowil o kawalku stali nie chce mi sie sprawdzac kto to:)

Link to post
Share on other sites

to chyba do mnie, ale nie chce mi sie czytac o co wam chodzilo w tej debacie o wyzszosci Swiat Wielkiej Nocy na Bozym Narodzeniem :lol: :lol: :lol:

 

pzdr dla wszystkich milosnikow kazdego rodzaju broni

 

pax nobiscum :wink:

 

 

ps zeby nie mnozyc postow: Robal: aaaaa, to przepraszam :wink:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...