Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Budowa repliki AK


Recommended Posts

Ostatnio myślę nad budową repliki AK.

Na Allegro jest często sprzedawane takie coś:

 

http://www.allegro.pl/item287526944_zestaw...liki_ak_47.html

 

Mój problem polega na tym, że nie mam pojęcia jak to się ma do przepisów. Czy jeżeli przeciętej palnikiem komorze zamkowej dosztukuję odcięte elementy, to czy to będzie zgodne z prawem ? Oczywiście nie będzie mowy o przelotowej lufie i innych istotnych elementów zabronionych prawnie. Chodzi mi tylko o wykorzystanie komory.

Broń przydała by mi się do rekonstrukcji Armii Radzieckiej, a szkoda mi do tego używać airsoftowego zamiennika.

Link to post
Share on other sites

Ta zdekowana część nie ma żadnych papierów także ja bym sie bal budować z tego replikę nawet z patykiem zamiast lufy. Co z tego że ktoś, nawet w wojsku zniszczył już tą część ? Reneaktorzy WW2 w Polsce posługują się czasami nielegalnie zdeaktywowaną bronią (albo wcale), i z legalnością jej bywa różnie i co jakiś czas dochodzi do rekwirowania broni itd. Z tym że oni mają mały wybór jeżeli chodzi o repliki z drugiej wojny. Praktycznie żaden. Ty do reko Armii Radzieckiej masz o wiele większy. A repliki po to zostały wymyślone żeby używać ich między innymi do rekonstrukcji.

Także ja bym zrobił tak: jakbym chciał mieć fun z budowy kałasza z oryginalnymi częściami to użyłbym pokrywy zamka, przyrządów celowniczych, "drewna", dźwigni selektora rodzaju ognia, uszka do mocowania pasa nośnego, stopki kolby, osłabiacza podrzutu czy też końcówki lufy. Resztę wystrugałbym/odlał z żywicy/wyklepał z metalu - jakkolwiek bym wykonał. Jak dla mnie może to być bardzo trudne i pracochłonne. Wolałbym posłużyć się repliką jako bazą i do niej dokładać wyżej wymienione oryginalne części. Myślę że efekt byłby lepszy a i baza doświadczeń do czerpania jest na tym forum. Poszukaj na WGC wyrobów firmy Kalash - mają przystępną cenę. Generalnie kałasze obrodziły w ASG i można coś wybrać.

Reasumując - myślę że ci się uda i bez oryginalnego body w dodatku zniszczonego, jak to z Allegro. I w dodatku za 200 złotych ! Dokładasz trochę i masz full metal replikę z drewnem. I spokojną głowę.

Powodzenia

Kozłowski

Link to post
Share on other sites

Denixa mam, jedyna fajna rzezcz w nim to to, że jest ciężki i metalowy :) Po tym plusy się kończą.

 

Z tą komorą zamkową z Allegro to pewnie masz rację Kozlowski Szukałem w przepisach, ale nic o tym nie znalazłem. Mam już replikę RPK zbudowaną z wykorzystaniem oryginalnych części z komorą zamkową z repliki airsoftowej, więc chyba się skuszę na podobny krok z następną repliką ( A chodzi mi o budowę AK-74 ).To chyba jednak najlepszy pomysł. Myślałem nad repliką firmy BOYI i wsadzeniem tam oryginalnych gratów.( cała z metalu ) A nie chcę kupować deko ( poza tym nie ma w Polsce chyba deka AK74 )

Link to post
Share on other sites

Wiem, że się uda, nabrałem doświadczenia przy replice RPK ;) W sumie body ma z ABS-u, ale udało się wsadzić suwadło, sprężynę powrotną, rurę gazową z nakłądką i inne graty z ostrego ;) Brak tylko możliwośći suchego strzału, ale zawsze jest coś.

Z metal body będzie dużo lepiej ;)

Link to post
Share on other sites
W tej pierwszej aukcji nie widzę nic co byłoby istotnym elementem broni, w sensie ustawy

W takiej postaci jak na aukcji, to owszem. Ale po dosztukowaniu brakujących elementów policja może różnie zareagować w naszym kraju ;) A potem mogłoby polecieć z górki- zatrzymanie, przesłuchanie, sprawdzanie itp itd ;)

Link to post
Share on other sites

Foka Ty wiesz że można, ja wiem że można, ale jak policja zobaczy działającą replikę Kałasznikowa, którą można przeładować i oddać suchy strzał, to na 100 % nie uwierzą na słowa "była przepołowiona palnikiem a ja tylko dorobiłem braki". Skonczy się to przesłuchaniem, zatrzymaniem repliki, jej badaniami itp itd. A chciałbym tego uniknąć. Właśnie o to mi chodzi, sam czasem pomyśl ;) Skąd organy państwowe mają wiedzieć, że replika była przepołowiona ? Uwierzyć na słowo ? Gdyby tak było, kubiłbym u ruskich ostrą i tak wmawiał ;)

 

A co do deko 74, może i gdzieś tam w Polsce jest, ale to szukanie igły w stogu siana i pewnie cenowo też masakra...

Link to post
Share on other sites

REMOV nie mam pod ręką ustawy ale o ile pamiętam komora zamkowa nie jest istotną częścią broni. Są nimi zamek i komora nabojowa.

 

QLIG ale rozmawiamy o stanie faktycznym, a nie o domysłach i przypuszczeniach bo tak do niczego nie dojdziemy.

Link to post
Share on other sites
QLIG ale rozmawiamy o stanie faktycznym, a nie o domysłach i przypuszczeniach bo tak do niczego nie dojdziemy.

Wiem, ale wiesz jak u nas bywa z przedstawicielami prawa ;) A moje pytaniue właśnie dotyczyło komory zamkowej ODBUDOWANEJ z tego cuda ;)

 

Punisher, takie coś byłoby idealne, ale za taką cenę ;) Mam w życiu jeszcze inne potrzeby :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
REMOV nie mam pod ręką ustawy ale o ile pamiętam komora zamkowa nie jest istotną częścią broni. Są nimi zamek i komora nabojowa.

Zle pamietasz Foka. Komora zamkowa JEST istotna czesci broni (wg ustawy o Broni i Amunicji oczywiscie)!

 

Co do meritum, to przedstawiona na allegro czesc jest fragmentem komory zamkowej pochodzacej ze zlomowania NRDowskich MPiKM'ow. Fragment (nawet spory) komory nie jest jednak istotna czesci broni i mozna ze spokojem zbudowac w oparciu o nia model AK. Bedzie to replika do czasu, o ile nie zamontujemy jakis dodatkowych istotnych czesci broni (w przypadku AK bedzie to dodatkowo lufa oraz zamek). Oczywiscie mozemy ze spokojem uzyc replik tych czesci (np lufy wytoczonej z preta, bez przelotu)

 

Jako replika zbudowany przez nas AK nie podlega pod ustawe o Broni i nie trzeba go rejestrowac jako broni pozbawionej cech uzytkowych.

 

Posiadajac jednak taka replike (podobnie zreszta jak karabinki airsoftowe) trzeba sie liczyc z potencjalnym zainteresowaniem policji i ewentualnymi klopotami. Przecietny policjant nie zna niuansow ustawy o Broni, nie jest w stanie ocenic czy to replika czy prawdziwa bron, moze chciec wyroznic sie swoja dociekliwoscia, poprawic statystyki wykrycia nielegalnej broni itp.

 

Ale przypominam, ze ostatecznie to nie policja orzeka, co jest bronia, a co nie, tylko sad. Jest duza szansa, graniczaca z pewnoscia, ze praworzadny sad, w oparciu o opinie znajacego sie na zagadnieniu rzeczoznawcy czy tez specjalisty, powinien uznac taki przedmiot za replike. Ale aby oszczedzic sobie potencjalnych klopotow, sugeruje lepiej sie z tak wierna replika AK (gdzie dzialaja mechanizmy i sklada sie w duzej mierze z prawdziwych czesci) nie afiszowac!

 

Osobom bojazliwym, z zalozenia trzymajacym bezpieczny dystans wobec naszego nie zawsze klarownego prawa, polecam ewentualnie wiatrowke Yunker. Mozna ja po niewielkich przerobkach wypelnic np latwo dostepna mechanika od AKM'a i miec ladnie wygladajacyc, pstrykajacy egzemplarz "karabinka" Kalasznikowoa. Dociekliwym przypominam, ze wiatrowki nie sa broni i mozna je dowolnie przerabiac!

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...