Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No cóż, zaskoczyłeś mnie Foka :-F Czyli dobrze że jednak wybrałem SFa, im mniej opcji tym pewniejszy sprzęt :D Baj de łej - spalił mi się dziś ten cały włącznik stroboskopowy o którym wcześniej pisałem. Szkoda, bo już ludzie mi go licytowali na allegro, hehehe.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Brakuje mi tematu który pomógł by mi w wyborze odpowiedniej latarki.

 

Przez przeszło miesiąc bawiłem się latarką Surefire G2, która bardzo mi się spodobała.

Jedyną rzeczą która mi w niej przeszkadzała, to dość duże rozproszenie światła na większym dystansie. Po za tym, chyba najlepszy wybór w cenie do 200zł?

 

Zastanawiam się też, ile warte są moduły firmy Cree do G2, opłaca się w to inwestować?

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Mam SF G2Led i jest bardzo ekonomiczna a przy tym mocniejsza. Niestety, ma mdłe "białe" światło przy ciepłym, żółtym żarniku.

 

Poza tym same plusy :D

 

Są też chińskie, mocniejsze w sumie, ale za 200 złotych Surefire to dobry wybór.

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Cóż, skoro chcesz wątek ogólny o latarkach to nie ograniczaj go sztucznie ceną.

 

Przed wyborem latarki (na broń) trzeba się zastanowić nad jej przeznaczeniem. 90% użycia latarki to CQB. W innym terenie latarka to właściwie jedynie iluminator podczerwieni (z filtrem IR oczywiście). W terenie otwartym świecącą latarkę widać z odległości wielokrotnie większej niż dystans jaki ona oświetla (szczególnie z boku), więc przynosi więcej szkody niż zysku.

 

W CQB latarka ma kilka zadań - oświetlić teren po jakim się poruszamy, oświetlić miejsca do przeszukania, pomóc w odnalezieniu i identyfikacji celu, oślepienie celu, komunikacja między członkami zespołu. Z tego powodu latarki mają tak dopasowany reflektor aby dawały niejako dwie wiązki światła - szerokokątną i słabą - do oświetlania pomieszczeń, znajdowania celu itp, oraz bardzo wąski i bardzo silny strumień światła po środku służący oświetleniu i oślepieniu celu.

 

Dioda czy żarnik? Dla mnie odpowiedź jest tylko jedna - żarnik. Dioda ma tylko dwie zalety nad żarnikiem - czas pracy na komplecie baterii oraz tryb stroboskopu.

 

Różnicą jest też mniej wydzielanego ciepła, ale dla mnie ciepło nie jest wadą (więc jego brak nie jest zaletą), a w związku z tym latarki diodowej nie da się użyć jak iluminatora podczerwieni, a żarnikową tak.

 

W latarce żarnikowej nie da się (lub jest to trudne) wstawić trybu stroboskopowego ze względu na czas rozpalania i wygaszania żarnika. Mam latarkę diodową ze strobo, uważam, że to fajny bajer do lansu, ale nigdy nie wykorzystałem tego w praktyce.

 

Zużycie baterii nie ma znaczenia, ponieważ latarka taktyczna to nie czołówka do świecenia przy czytaniu książki, 1h świecenia (takim czasem charakteryzuje się większość latarek żarnikowych) to spokojnie 2-3 długie strzelanki w CQB.

 

A jaka jest różnica decydująca (dla mnie) o dyskwalifikacji diody? Żeby się przekonać wystarczy zaświecić latarkę w zadymionym pomieszczeniu, czy np. nad ogniskiem - latarka diodowa nie przebije się przez dym tylko go rozświetli tworząc przed nami białą ścianę. Światło z żarnika (o dużo szerszym spectrum) przebije się przez dym i pokaże co jest za nim (oczywiście w ograniczonym zakresie, to nie X-Ray ;) ).

Link to post
Share on other sites

Dzięki Foka.

 

Poruszyłeś też kolejną kwestie o którą chciałem zapytać – użycie latarki z filtrem IR.

Pamiętam że miałeś Yukona NVMT 4. Używałeś z nim takiego „latarkowego iluminator podczerwieni”? Efekt był zadowalający Twoim zdaniem?

Link to post
Share on other sites

Tak.

I znowu - diodówka - do śmietnika - nie emituje podczerwieni.

 

Żarnik:

Im silniejszy tym więcej daje podczerwieni, więc tym bardziej podświetli. (O wadach i zaletach aktywnej i pasywnej noktowizji nie będziemy tu rozmawiać).

Pamiętać należy, że oryginalne filtry IR (np. Sure Fire) filtrują całe światło widzialne i wygląda jak czarna płytka. Chińskie podróby za kilkadziesiąt zł nie działają tak 100% i widać ciemno wiśniowy kolor przy świeceniu, ale naprawdę słabo i z bliska.

Link to post
Share on other sites

A ja kojarzę jakąś latareczkę z kilkoma diodami w tym z IR działającymi wg wyboru. :)

Tyle, że i z moich skromnych doświadczeń dioda IR, a żarnik z filtrem to dalej całość wychodzi korzystniej dla rozwiązania z żarnikiem.

Link to post
Share on other sites
Co prawda nie testowałem co się lepiej sprawdza ale stawiał bym na diodę.
A ja testowałem i piszesz bzdury.

 

dobra a w Polsce gdzie kupię latarkę do użytkowania z nokto ?
Dowolna latarka żarnikowa z głowicą średnicy 2" + filtr G&P za chyba 60 zł...
Link to post
Share on other sites

Czy ktoś się orientuje czy na latarkę Pentagon X2 wchodzą filtry z latarek Surefire?

Czy są kompatybilne?

Mam takową ale ciężko dostać filtry PentagonLight'a (mój błąd że jak kupowałem od razu nie wziąłem - żałowałem kaski).

 

Oraz czy ktoś próbował już czy pasują do nich końcówki "Remote Pressure Pad" z Surefire (albo zamiennki)?

 

Szkoda mi zamawiać z US sklepów kiedy resztę do Surefire można na Ebayu kupić...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Jak różnica 40 lumenów między Surefire G2 a G3 jest odczuwalna?

 

G3 ma większy zasięg, pokrywa większe pole? Przyznać się kto ma G3. ;)

 

Ja używam G3.

Ma zdecydowanie lepsze światło od G2. Swoją latarka byłem w stanie oświetlić sylwetkę człowieka tak, aby było ją dobrze widać z odległości 40-45m. Z 60m też mi się udało, ale było to już na granicy zasięgu, sylwetkę człowieka było widać już raczej słabo.

 

Jeżeli nie będzie ci szkoda wydać tych dodatkowych 8PLN na dodatkową bateryjkę przy wymianie - zdecydowanie polecam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...