Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Special Air Service (SAS)


Recommended Posts

  • Replies 358
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

co do kurtki to w mądrej książce w domciu pisze że to jednak mieli wersje drugowojenne jednokolorowe ...model 63 był tylko zielony i w DPM

 

a co do hełmów ..po cholerę Ci hełm do rekonstrukcji SAS??

 

napisz może dokładniej jaki okres chcesz robić

 

dużo da się zrobić za "średnie pieniądze" ale na pewno nie tanio ;-)

 

albo poważne reko albo lipa

Link to post
Share on other sites
dużo da się zrobić za "średnie pieniądze" ale na pewno nie tanio icon_wink3.gif

Kase mam, regularnie dostaje, ale nie wszystko naraz. Mam DPMa, kamizelkę przeciwodłamkową no i na razie na tym stoję.

a co do hełmów ..po cholerę Ci hełm do rekonstrukcji SAS??

Hełm ładnie wygląda, szczególnie z takim fajnym zestawem słuchawkowym, który sobie upatrzyłem :)

Link to post
Share on other sites

Witam.

Rafcio - sądzę, że swoją przygodę z rekonstrukcją (jakąkolwiek czy to SAS czy inną) powinieneś zacząć nie od zbierania sprzętu ale zbierania INFORMACJI na interesujący Cię temat. Nie tylko na forach ale poprzez fachową literaturę, dokumentację fotograficzną czy inne media.

 

W odróżnieniu od modelek z wybiegów, oporządzenia nie nosi się "bo jest taka moda" czy dlatego że jest "trendy". To środek do przenoszenia Twojego ekwipunku. Często cieżkiego (np moje PLCE waży obecnie około 13kg) i jest dobrane do celu wykonywanego zadania czy funkcji jaka pełnisz w ekipie. (np łącznościowiec, medyk itp)

 

Zacznij czytać książki, czasopisma czy przeglądać internet w poszukiwaniu fotek czy artykułoów poświęconych Twojej wymarzonej jednostce. Jest tego więcej niż myślisz.

Po za tym operator SAS to również Żołnierz i jako takiego obowiązują go elementy wspólne dla innych żołnierzy - wzorując się na SASie warto również poznać szereg zagadnień ogólnowojskowych armii brytyjskiej.

 

Rozumiem, że jesteś nowy i jako osoba dopiero początkująca w temacie chcesz się dowiedzieć jak najwięcej o interesującym Cię temacie. Szanuję i jak już napisałem - całkowicie rozumiem. Sądzę jednak, że zamiast zadawać tysiące pytań powinieneś również wykazać nieco inicjatywy i samemu zacząć szukać potrzebnej Ci wiedzy.

 

Jest kilka for zajmujących się tematyką brytyjską gdzie są artykuły poświęcone sprzętowi używanemu przez żołnierzy Jej Królewskiej Mości, są równiez osoby zajmujące się stricte ta tematyką.

 

Do dzieła żołnierzu!

 

Pozdrawiam.

Duncan McLain

 

PS - Podczas pustynnej burzy operatorzy SAs używali wielu modeli oporządzeń - min pattern58, plce pattern85 i 90, Alice oraz np vestów pattern80 czy różnych modeli chest rigów.. Jeżeli chodzi o oporządzenie ich elementy były często mieszane i łączone ze sobą - np kabura pattern58, ładownice PLCE i ALICE.

To tak gwoli wyjaśnienia co nosili w Iraku.

Link to post
Share on other sites
Żebyś to, chłopie, pisał w "Jestem zielony", to można byłoby przymknąć oko... ale tutaj Twoje wypowiedzi, jakby to powiedzieć... Pierwsza zasada brzmi "nie wnerwiaj Dziadków". A Dziadki właśnie się wnerwiają...

Tu się zgodzę z tobą, gdyby nie mały szkopół. Nie mogę robić tematów w dziale dla zielonych, za dużo postów mam.

 

 

Zacznij czytać książki, czasopisma czy przeglądać internet w poszukiwaniu fotek czy artykułoów poświęconych Twojej wymarzonej jednostce. Jest tego więcej niż myślisz.

Po za tym operator SAS to również Żołnierz i jako takiego obowiązują go elementy wspólne dla innych żołnierzy - wzorując się na SASie warto również poznać szereg zagadnień ogólnowojskowych armii brytyjskiej.

Duncan, dzięki za radę, zrobię tak :)

Edited by rafcio21
Link to post
Share on other sites

Witam.

nie ma za co.

 

Osobiście (tu mała kryptoreklama, najwyżej ktoś to wykasuje) zapraszam na największe forum brytofili w PL czyli www.royalmarines.pl.

 

znajdziesz tamlinka do francuskiej strony ekipy odwzorowującej SAS oraz trochę informacji ogólnowojskowych. Niestety,jest to forum poświęcone bardziej jednostkom RMC, więc na szczegóły dotyczące SAS nie licz.

 

Pozdrawiam.

Duncan McLain

Link to post
Share on other sites

Ja bym tak od serca, dobrze radził: zanim się ktokolwiek weźmie za wzorowanie na jednostkach z górnej półki - zebrać podstawowy szpej, przejść w tym 20 kilometrów i poznać namiastkę życia zwykłego trepa. Tylko Chuck Norris trafił od razu do D3LT4 FORCE ;)

 

Reszta specjali albo dostała porządnie w kość na unitarce, potem podczas służby poznała podstawy i wykazała ponadprzeciętne zdolności i motywację (vide rekrutacja do sił specjalnych USA), albo jest ponadprzeciętną jednostką, wyłowioną przez jednostkę.

 

Dlaczego wśród nas, amatorów, trend jest odwrotny? Zaczyna się od SEALs (umiejętności pływania z reguły... brak), SAS albo Ranger, a potem człowiek dorasta, i marzy o roli szeregowego - i to nawet nie Ryana?

Link to post
Share on other sites
Reszta specjali albo dostała porządnie w kość na unitarce, potem podczas służby poznała podstawy i wykazała ponadprzeciętne zdolności i motywację (vide rekrutacja do sił specjalnych USA),
Nie do końca masz rację - do SEALs można "zdawać" zaraz po unitarce.
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Jeśli chodzi o "doznania wizualne" to tak :) Zarówno "zielony", jak i "czarny" AUG ładnie się komponują z DPMem, oraz brytyjskim oporządzeniem (np. w potrójnych ładownicach w PLCE mieszczą się bezproblemowo dwa magi od AUGa).

 

Nadmienię jeszcze, że Irandczycy używają kamuflażu bardzo podobnego do DPMu oraz "zielonych" AUGów. Np: http://juni0r.orcon.net.nz/miltechpics/steyr_idf.jpg

Link to post
Share on other sites

BMBL80 - Angole używają AUGa na Falklandach.

 

Co do kamuflażu kurtek używanych podczas Desert Storm - zdaje się, że nawet na fotce zamieszczonej przez Supera to widać - używano również 6 Color Desert DPM. Wycofano je, o ile wiem, z tego względu, że wzoru tego używali również Irakijczycy...

Link to post
Share on other sites

Dzieki chłopaki :)

 

Chodzi mi o to, że niektórzy maja dziwna obsesje na punkcie odwzorowania MUNDUR - BROŃ, a że mam mundur w DPM-ie i do tego AUG-a, to twierdza ze nie pasuje. Podałem im SAS za przykład, ale zdania były podzielone :)

 

Pozdrawiam

 

P.S. Magi od AUG-ów pasuja w ładownice od M14 - sprawdzone :)

Edited by BMBL80
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...