Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Optyka dla snajpera


Recommended Posts

Witajcie.

Mam SWD GFCWD. Przyglądam się do lunet.

90% będzie to nie typowo SWD`owska luneta (PSO, POSP) bo za drogo i nie wiem, czy nie będę chciał mieć dwie snajperki (druga - jakaś nie rosyjska).

Dla tego skorzystam z szyny montażowej na RIS:

http://www.militaria.pl/action_sport_games/szyna_montazowa_r_i_s_do_serii_ak_%2816347%29_p7336.xml

oraz "zachodniej" lunety.

Nie bardzo się chcę chińczyka, bo pisaliście, że nie zobaczę lotu ciemnych kulek.

Co powiecie o tej:

http://www.militaria.pl/hawke/luneta_celownicza_hawke_sport_hd_3-9x40_ao_mil-dot_(hk3022)__p1817.xml?cat=1416

Są tańsze a nie gorsze lunety?

Są tanie niskie montaże?

Dziękuję.

Edited by Indywidualista
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • Replies 638
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Montaże niestety drogie i jedynie patent z przykręceniem szyny od dołu się sprawdza. Ktoś tu z forum oferował za ok. 160zł niski.

 

Co do lunet i widzialności ciemniejszych kulek

- cena zaczyna się od ok. 350zł (DOC - jest to bardzo jasna luneta). Nieporównywalnie jaśniejsza od chińczyków o większej średnicy. Jednak to dopiero niższa klasa od której kulki zaczynają być widzialne, a nie widoczne. Tj. RACZEJ namierzysz taką kulkę, ale to nie zawsze.

 

DOT to już inna sprawa - szkła jaśniejsze i ładnie się w nich obserwuje kulki.

 

Yukon - seria do strzelania po zmroku. - podobnie jak DOT. W Gdańsku był ostatnio tani (ok. 450-550zł) egzemplarz... nawet miałem jechać, ale załatwiłem sobie ciekawszą lunetkę.

 

Warto się przejść do myśliwskiego i tam oglądać lunety, bo porównania obrazu z lupy za 250zł i 350zł dają do myślenia, szczególnie, że to nadal niska półka cenowa. Obecnie strzelam na składaku DOC/ DOT z jasnymi szkłami. Jakoś pod koniec grudnia kupowałem - bardzo fajna lupa. Z czarnych nie strzelałem, ale beton guardera widać elegancko. Kupiłem z zastrzeżeniem, że jak będzie zła to zwracam :icon_wink:.

 

Czy w asg potrzeba lupy za 400zł+?

- Nie, nie trzeba. Jednak jak chcemy korzystać z czarnych kulek to warto się nad tym zastanowić. Kolejnym plusem jest łatwiejsze wykrycie przeciwnika. W lupach 250zł na 6x powiększeniu nie zobaczymy wiele, a szukanie przeciwnika to czasem mordęga. Ja używam tego powiększenia, bo nadal obraz jest ładny i czytelny.

 

 

Co do lunety z linka - wątpię, żebyś mógł w niej bez problemów obserwować kulki , o ile pamiętam to była lekko ciemniejsza od DOC'a.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Dziś strzelałem czarnymi guarderami 0.43. Było pochmurno i widziałem kuli.

Strzelałem na otwartym terenie lukając przez lunetę acm 3-9/50.

Nie wiem jak droższe, markowe produkty, ale acm daje radę w w miarę dobrą pogodę.

Obawiam się jednak że jutro w lesie nic nie zobaczę.

Link to post
Share on other sites

A jak obliczyć jasność?

Czytałem na wiki, ale nie brakuje mi Polskiego technicznego.

"Jasność obiektywu – miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej, jest więc kwadratem wielkości otworu względnego obiektywu."

Dane techniczne:

Powiększenie: 3-9

Średnica obiektywu: 40 mm

Pole widzenia (m/100m):

od 13 dla powiększenia 4

do 4,3 dla powiększenia 11,9

Zakres regulacji

Pionowo: 45 MOA

Poziomo: 45 MOA

Odległość od oka: 76 mm

Długość całkowita: 321 mm

Waga: 419 g

Średnica tubusu: 1 cal

Please, nauczcie obliczać tą jasność i jaką ona ma być?

P.S. Oglądałem w telewizji o binoklach (lornetkach :icon_smile:), tam coś o podobnym było. Niby dobrą była jasność ... 7, bo bliżej wieczora rozmiar "oka" ("tęczówki" po PL?) ma około 7 mm?

Z góry dziękuję.

Aha i jeszcze: czy podświetlenie jest ważne? Roumiem, że tylko na milsimach - wieczorem?

Edited by Indywidualista
Link to post
Share on other sites

Co do podświetlenia to zależy od jakości wykonania. Ja mam kopie leupolda mark 4 i każdy stopień podświetlenia jest tak mocny, że nie da się z niego korzystać. Kolega ma tą samą lunete kupioną później i jest z poprawionym krzyżem i słabszym podświetleniem, które już nie przeszkadza.

Ogólnie nie przywiazywalbym wagi do podświetlenia.

 

______________________

Wysłane z Xperii Z za pomocą Tapatalk

 

 

Link to post
Share on other sites

Czy w asg potrzeba lupy za 400zł+?

- Nie, nie trzeba. Jednak jak chcemy korzystać z czarnych kulek to warto się nad tym zastanowić. Kolejnym plusem jest łatwiejsze wykrycie przeciwnika. W lupach 250zł na 6x powiększeniu nie zobaczymy wiele, a szukanie przeciwnika to czasem mordęga. Ja używam tego powiększenia, bo nadal obraz jest ładny i czytelny.

Wiesz co. A ja ostanio doszedłem do wniosku, że to kwestia jakości wzroku.

Sam mam wzrok tragiczny. Mam niedowzroczność nawet w najlepszych okularach. Bez dobrego "szkła" dostrzeganie przeciwnika to zupełnia tragedia. Mam spore trudności z rozpoznaniem kamuflażu i często myliłem swoich z obcymi. Nie mówiąc już o widzeniu toru kulki.

Dla tego bardzo doceniam dobrą lunetę. Nawet jak zmniejsza mi pole wiedzenia. 6 razy powiększenie i duża jasność to podstawa. Jak używam zamiennie snajperki z tanią lunetą razy trzy to od razu mnie to boli.

 

Z drugiej strony dla kogoś o sokolim wzroku luteta na dystansie 60 metrów może być zupełnie zbędna i tylko przeszkadzać.

 

Tak mnie naszły przemyślenia, kiedy byłem ostatnio u okulisty i ten odradził mi operację oczu, bo i tak mi to nic nie pomoże. :)

Link to post
Share on other sites

Bez dobrego "szkła" dostrzeganie przeciwnika to zupełnia tragedia. Mam spore trudności z rozpoznaniem kamuflażu i często myliłem swoich z obcymi.

Witaj w klubie Aurendil :D

Dodatkowo żeby nadrobić wady lunety, kupiłem sobie monokular Delta Optical. Dużo taniej a wygodniej się obserwuje.

Słabą lunetą też można sobie wzrok zepsuć jak się dużo używa. Czasami jak długo obserwuje to oko mi głupieje :P.

Edited by Skilrod
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że jakość szkła ma o wiele większe znaczenie, skoro w POSP`ie (4-12x42) Mendi widzi wszystkie oprócz czarnych.

Cuż, będę polował na x50`ke.

Może coś takiego:

http://www.arobron.pl/luneta-celownicza-kandar-6-24x50-aoe-zos-p-10208.html

lub to:

http://www.militaria.pl/hawke/luneta_celownicza_hawke_sport_hd_3-9x50_ao_mil-dot_(hk3024)_p6402.xml?cat=1416

lub to:

(jak minimum nie Chiny/Chiny, nawet jeżeli GB/Chiny)

Ktoś z tego korzystał?

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że jakość szkła ma o wiele większe znaczenie, skoro w POSP`ie (4-12x42) Mendi widzi wszystkie oprócz czarnych.

Cuż, będę polował na x50`ke.

Może coś takiego:

http://www.arobron.p...os-p-10208.html

lub to:

http://www.militaria...mil-dot_(hk3024)_p6402.xml?cat=1416

lub to:

(jak minimum nie Chiny/Chiny, nawet jeżeli GB/Chiny)

Ktoś z tego korzystał?

Szukaj optyki z tubusem 30mm. Wielkość obiektywu x40,x42 czy x50 nie ma już takiego znaczenia, jak ci obraz musi przejść przez calowy tubus. Poza tym, w swd przy obniżaniu montażu (lub przy oryginalnym niskim montażu) optyka z okularem x42 wchodzi na styk nad przeziernik, a z większym już nie wejdzie.

 

No i najważniejsze - jeśli jesteś praworęczy lub prawooczny i składasz się do swd klasycznie, to przy montaż cymowskim nabawisz się urazów karku, bo optyka będzie przesunięta w prawo względem osi repliki. Pewnym rozwiązaniem jest ten skracany montaż - na forum jest człowiek który je klepie. Samo skrócenie przesuwa szynę, a można sobie zażyczyć większe przesunięcie. Wtedy optyka siedziała by osiowo lub lekko z lewej - czyli prawidłowo.

 

Co do szkieł, to osobiście mogę polecić blogi 3,5-10x40, bez podświetlania. To były repliki zdaje się Leupolda Mark 3. Miałem to na m14, później na sr-15 i na swd.

4d86822729791bfam.jpg

We wszystkich konfiguracjach sprawdzała się git. Płynna regulacja o szerokim zakresie, wygodne wieżyczki do regulacji (zamiast tej porażki na monety) i regulowana paralaksa to potęga. Obraz był dosyć jasny.

Tadam, nowsza wersja, od razu z montażem pod tubus 30mm

http://www.taiwangun.com/luneta-m3-3-5-10x40-z-podswietlanym-krzyzem-military-version-acm

 

Choć z drugiej strony, dawać 160zet za montaż + ok. 300-400zet za przyzwoite szkiełko, to można za to już wyszperać pso-1 lub posp1m, które siedzi jak powinno, wygląda jak powinno a przede wszystkim ma znakomite parametry obrazu. Na zeszłorocznym targu staroci we Wrocławiu, kumpel wysępił 2 sztuki po 550zł.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim - skorzystam z rad.

@Mendi: głównym powodem, przez co chcę optykę nie "wschodnią" a "zachodnią" - to że (być może) kiedyś będę chciał jeszcze jedną snajperkę. A może jeszcze i wiatrówę (nie dla strzelanek oczywiście).

W GD na rynku z antykami (były jakieś targi) szukałem PSO - brak.

Edited by Indywidualista
Link to post
Share on other sites

Szukaj optyki z tubusem 30mm. Wielkość obiektywu x40,x42 czy x50 nie ma już takiego znaczenia, jak ci obraz musi przejść przez calowy tubus. Poza tym, w swd przy obniżaniu montażu (lub przy oryginalnym niskim montażu) optyka z okularem x42 wchodzi na styk nad przeziernik, a z większym już nie wejdzie.

 

No i najważniejsze - jeśli jesteś praworęczy lub prawooczny i składasz się do swd klasycznie, to przy montaż cymowskim nabawisz się urazów karku, bo optyka będzie przesunięta w prawo względem osi repliki. Pewnym rozwiązaniem jest ten skracany montaż - na forum jest człowiek który je klepie. Samo skrócenie przesuwa szynę, a można sobie zażyczyć większe przesunięcie. Wtedy optyka siedziała by osiowo lub lekko z lewej - czyli prawidłowo.

 

Co do szkieł, to osobiście mogę polecić blogi 3,5-10x40, bez podświetlania. To były repliki zdaje się Leupolda Mark 3. Miałem to na m14, później na sr-15 i na swd.

4d86822729791bfam.jpg

We wszystkich konfiguracjach sprawdzała się git. Płynna regulacja o szerokim zakresie, wygodne wieżyczki do regulacji (zamiast tej porażki na monety) i regulowana paralaksa to potęga. Obraz był dosyć jasny.

Tadam, nowsza wersja, od razu z montażem pod tubus 30mm

http://www.taiwangun...ary-version-acm

 

Choć z drugiej strony, dawać 160zet za montaż + ok. 300-400zet za przyzwoite szkiełko, to można za to już wyszperać pso-1 lub posp1m, które siedzi jak powinno, wygląda jak powinno a przede wszystkim ma znakomite parametry obrazu. Na zeszłorocznym targu staroci we Wrocławiu, kumpel wysępił 2 sztuki po 550zł.

 

Potwierdzam i popieram. Mam bloga już 3 lata, przebył 3 różne giwery i sprawdza się świetnie. Nie jest to TOP ale jak za taką cenę, świetny.

Link to post
Share on other sites

Blog jest fajny, ale trochę ustępuje DOC'owi. By nie było to siedziałem sporo i sprawdzałem obraz. Mam sklep zaraz obok więc miałem sporo czasu.

 

Bardzo możliwe. Po prostu jeśli ktoś ma możliwość dorwać dobrego bloga z drugiej łapki niech bierze śmiało. Ja swojego dorwałem za 160zł, co jest chyba na równi z jakimś "lepszym" tasco, także nie ma co porównywać. Dla mnie to jest best opcja jeśli chodzi o stosunek cena/jakość

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witajcie.

Jestem co raz bliżej kupna lunety.

Mam takie zapytanie: w replikach lunet (nie w tych - sportowych) rzadko piszą o wodoszczelności lub o wypełnieniu suchym azotem dla zapobieganiu zaparowaniu.

Uważam siebie za wielopogodowego :icon_smile: więc chciałoby się takie atuty mieć też w lunecie. Na ile to wam działa lub czy brakuje?

Podoba mi się ten Leopold, zaproponowany przez Mendiego (Mendi - czy miałeś problem z zaparowaniem w pogodę deszczową?)

http://www.taiwangun...ary-version-acm

oraz to:

https://www.militari...17.xml?cat=1416

Link to post
Share on other sites

No Lambert ja też nie wiem czy się czymś różniły, g&p nie spotkałem, mechaciłem dłuższy czas bloga, a king armsa miałem w łapach i myślałem że to blog - dopiero po napisach się obciąłem. Z ACM styczności nie miałem, choć kumpel twierdzi ze to to samo.

Link to post
Share on other sites

G&P chyba jako pierwsze wypuściło kopie M3 - mam ją do dziś i nie pam^ętam by wówczas były dostępne pod innym szyldem.

Po nich dopiero King Arms i Blog. Być może, ta sama chińska fabryczka robi i sprzedaje różnym dystrybutorom, po tym jak repliki tych lunet stały się popularne..

 

Tu G&P w nowym i "taktycznym" kolorku:

http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=category&item=GP-SC-SCP005&search=special&rs=Scopes&catid=14&cat=70&view_choice=a

 

Pozdrawiam,

Lambert

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...