Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Optyka dla snajpera


Recommended Posts

Postanowiłem dać jeszcze szansę swojemu Blogowi. Pomiędzy lunetą a pierścieniami montażowymi umieściłem miękką uszczelkę do drzwi i dokręciłem na tyle mocno, aby z jednej strony po kalibracji trzymała nastawy, ale też nie za mocno, aby uszczelki zapewniały amortyzjację. Czy Waszym zdaniem to ma sens? Czy coś takiego się robi? Oprócz tego zejdę M170 i planuję sprawdzać kalibrację przed każdą strzelanką.

 

Niemniej nadal czekam na Waszą uprzejmą radę nt. ww. modeli :D

 

Arend, przy M190, długim, aluminiowym tłoku i twardej w gruncie rzeczy wyciszonej głowicy cylindra i tłoka Guardera, przy strzale luneta trzęsła się jak zwariowana. Wciąż oczywiście nie jest to coś, co może zniszczyć lunetę, ale na 15 metrach punkt celowania przesunął się o 10 cm w ciągu półtora strzelanki... W boju niesamowicie frustrujące w połączeniu z czarnymi kulkami.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 638
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Ostatnio zrobiłem sobie mały sprawdzian widoczności kulek o wadze 0.4 g (3.37J)

Strzelałem w cieniu budynku na dystansie 80 m, dalej były już gęste zarośla.

Luneta Bushnell Elite 3200 - https://www.midwayusa.com/product/460354/bushnell-elite-3200-rifle-scope-7-21x-40mm-adjustable-objective-mil-dot-reticle-matte ustawiona na powiększenie 7x.

 

Blaster Devil: ciemnoszare, wręcz czarnozielone - podkręcalność hopkiem wyjątkowo słaba, widoczność 30%, powiększenie 14 czy 21 nie pomagało.

Madbull: szare - widoczność 90%

Guarder: jasnoszare (sporo jaśniejsze od MB) - widoczność 90%

Guarder i Madbull żółte (miodowe): Guarder jak zwykle jaśniejszy od MB - widoczność 95%

No i dla oddania skali białe Valkeny BIO 0.36 - 100%

 

Parę lat temu strzelałem jasnozielonymi Devilami .36 z lunetą Blog 3-9x56E i były doskonale widoczne.

Link to post
Share on other sites

W niedzielę postrzelałem sobie (bojowo) z bladozielonych Devili 0.36. Tym razem ACOG, pełne słońce i słabo to wyglądało. Bladozielone znikały na tle wysuszonych traw, niestety nie zabrałem jasnozielonych tylko białe Valkeny.

 

Jak dorwiesz tego DOC'a, to proszę testy na ciemnych BB.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Nie zgodzę się z tym co pisze kolega Indywidualista- mam lunetę Hawke Sidewinder 3-12x50 z regulacją paralaksy i nie mam problemów z dostrzeżeniem szarych (grafitowych) Straightów. Oczywiście dopiero na odpowiednim dystansie jak już trochę prędkości wytracą.

 

Bardzo fajna lupka jak na strzelanie airsoftowe, jednak jest dość ciężka i gabarytowo spora, więc rozglądam się za czymś lżejszym, w miarę klasowym, mile widziana regulacja paralaksy i sunshader, ale niekoniecznie. Jakieś propozycje? Coś w stylu 3-9x40.

Ponowię pytanie kolegi wyżej i zapytam o widzialność szarych kulek w DOCu, macie jakieś doświadczenia?

Link to post
Share on other sites

@vanyel1985 - a w jakich warunkach strzelałeś?

- pododa?

- lokalizacja / teren?

- tło?

Bo ja najczęściej w lasach. Gdy pochmurnie - wszystko szare i tło - ciemne.

Gdy głonecznie - to TAKA różnica kontrastu pomiędzy cienią a oświetlonymi miejscami, że czasem nawet gorzej.

Próbowałem kiedyś ustawić HU na ciemno-grafitowych ...madbulach? to musiałem zejść do jeziora i strzelać do wody...

Link to post
Share on other sites

Strzelam w lasach, pogoda angielska więc z całą pewnością nie rozpieszcza, tło różne. Ustawiam hop upa na grafitowych Straightach. Przyznaję, że z Madbulli nie strzelałem, bo unikam takich wynalazków dopóki mi się Straighty nie skończą. Ja widzę swoje grafitowe kulki na tyle znośnie, że nie sprawiają mi problemu. Oczywiście nie porównuję tego z białymi czy nawet jasno-brązowymi, ale jest ok. Przypuszczam, że wiele zależy od jakości optyki przez którą się patrzy. Z tego co widzę to mój Sidewinder kosztuje w Polsce ok 1500zł, mnie się udało kupić sporo taniej w UK. Nie mam wielkiego doświadczenia z lunetami, ale być może przy odpowiedniej klasie lunety, problem widoczności szarych kulek znika, lub jest mocno ograniczony?

 

Tak czy owak, chciałbym odchudzić swój setup a i potrzebuję lunety na drugą replikę, także jakby ktoś chciał się wypowiedzieć o DOCu w kontekście widoczności szarych kul, to będę wdzięczny. Przeglądam też DOTy ale nie mogę znaleźć nic lekkiego. A może jeszcze inne ciekawe opcje?

 

Edycja:

Delta Optical Titanium 4-16x42AO Mildot - ma ktoś może jakieś doświadczenia z tą lupką?

 

UP.

 

Nikt się nie wypowiadał w temacie w ciągu ostatnich 3 miesięcy, także wychodzi na to że piszę sam pod sobą. Nadal rozmyślam nad odchudzeniem setupu. Jak wspominałem wcześniej zastanawiają mnie lunety DOT 4-16x42 AO Mildot oraz DOC 3-9x40 Mildot. Przeczytałem już kilka tematów na forach wiatrówkowych o tych lupkach, ale chętnie poznam zdanie osób użytkujących je w ASG.

 

DOT jest bezsprzecznie lepszą lunetą, ale zastanawiam się czy do naszego snajperskiego zastosowania jest to aż taka różnica w stosunku do DOCa. Zastanawiam się też czy można się obejść w DOCu bez sunshadera (do DOTa można dokupić) oraz AO - nigdy nie miałem lunety bez tego i nie wiem czy ich brak by nie doskwierał.

A może macie jakieś inne propozycje lunet w wadze do powiedzmy 460g (jak DOT) i jakościowo co najmniej na poziomie DOCa?

Edited by Mendi
Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...