Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Napisy na broni


Recommended Posts

Witam!

Często można spotkać na zdjęciach broni napisy zrobione białą farba obok selektora ognia, oraz na magazynkach.

Co tam jest napisane? Numer jednostki?

 

Czy wykonują to żołnierze, czy w magazynie?

Czym to jest zrobione? Farba, korektor ;)?

 

Z góry dziękuję za poważne odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Czyżby tylko w polskiej armii broń miała numery seryjne, a żołnierz znał je na pamięć?

 

Może w sytuacji szybszej mobilizacji (nie wiem jak to określić...zryw?), gdy nie ma czasu sprawdzania numerów seryjnych, takie dodatkowe oznaczenia po prostu pozwalają na szybsze rozpoznanie swojej broni.

Link to post
Share on other sites

Może w sytuacji szybszej mobilizacji (nie wiem jak to określić...zryw?),

Alarmu, alarmu. I alarmowego wydania broni.

 

gdy nie ma czasu sprawdzania numerów seryjnych, takie dodatkowe oznaczenia po prostu pozwalają na szybsze rozpoznanie swojej broni.

A "zbrojownia' pododdzialu to poprostu sterta walniętych kbk na ziemie. Gdzie jak gdzie, ale w wojsku magazyn broni to miejsce w którym jest zawsze porzadek.

Link to post
Share on other sites

Alarmu, alarmu. I alarmowego wydania broni.

 

Tak, o to mi właśnie chodziło :)

 

A "zbrojownia' pododdzialu to poprostu sterta walniętych kbk na ziemie. Gdzie jak gdzie, ale w wojsku magazyn broni to miejsce w którym jest zawsze porzadek.

 

Ale weźmy na przykład jakąś sytuacje na misji, duży obóz, w którym stacjonują żołnierze, broń jest nie tyle w zbrojowni, co przy nich samych (np. w jednym miejscu w namiocie). Nagle ogłaszany jest alarm, więc każdy łapie swoją broń...a taką łatwiej jest rozpoznać po tych indywidualnych oznaczeniach, niż po nr seryjnym.

 

Wiem, że ten przykład może być trochę pokręcony, ew niezgodny z zasadami działania na misjach, itd., ale to tylko taka luźna sugestia.

Link to post
Share on other sites

(...)

Ale weźmy na przykład jakąś sytuacje na misji, duży obóz, w którym stacjonują żołnierze, broń jest nie tyle w zbrojowni, co przy nich samych (np. w jednym miejscu w namiocie). Nagle ogłaszany jest alarm, więc każdy łapie swoją broń...a taką łatwiej jest rozpoznać po tych indywidualnych oznaczeniach, niż po nr seryjnym.

 

Wiem, że ten przykład może być trochę pokręcony, ew niezgodny z zasadami działania na misjach, itd., ale to tylko taka luźna sugestia.

No i?? W warunkach bojowych każdy powinien mieć swojego kbk przy dupie albo pan sierżant/chorąży/porucznik tak go przetresuje że następnym razem kbk będzie cały czas "schowanego w dupie" aby go nie zgubić.

Jedyne wypadki gdzie nie sprawdzano nr broni w warunkach bojowych to niemieckie desanty spadochronowe w czasie II wojny światowej (a i to bardzo rzadko) gdzie nie skakano razem z karabinem tylko karabin był w zasobniku, a pod ogniem nie bedzie się taki Falshirmjaeger zastanawiał czy bierze swoj karabin czy karabin Hansa, Otto czy moze Johana.

Link to post
Share on other sites

Ani w koszarach, ani, tym bardziej, w strefie działań, nie ma sytuacji, że zostawiasz broń samopas. Albo jest zbrojowni albo masz ją ze sobą. Zostaw ją to sierżant tak Ci da popalić, że jeszcze wnuki będą brały broń ze sobą pod prysznic.

http://www.juliasneedledesigns.com/Soldier...ith%20Grass.JPG

http://www.bca-pool.com/industry/membershi...soldier_800.jpg

Link to post
Share on other sites

Proszę o pisanie na temat.

Nie dotyczy on noszenia przy sobie kbk, tylko napisów na broni.

 

Ostatnio gdzieś czytałem, że AT zaznacza kolorami magazynki i podpisuje broń(właśnie blue, red). Nie wiem, czy to prawda.

 

W US Army są jakieś numery, czyli to odpada.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...