Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Ok, najpierw dwa szybkie.

Jakie drzewo najmniej dymi

Suche :uśmiech:

jak rozpalić ogień w mokrym lesie itp.

Bez dymu - raczdej nie da rady.

 

[...]chciałbym znać wszelkiego rodzaju porady dotyczące ogniska.

Warto podpalke miec juz ze soba, niekoniecznie naturalna - mozna troche oszukiwac(material podpalki wczesniej nasaczony czyms latwopalnym, trzymany w szczelnym woreczku).

W terenie warto uzupelniac stan podpalki, swietna jest kora brzozy - zapala sie nawet wilgotna.

Jak juz rozpalisz ognisko, a planujesz pobyc w tym miejscu dluzej warto wykorzystac jego cieplo do podsuszenia dodatkwoego paliwa, ktore zbierzesz(drewna znaczy sie :uśmiech: ).

Z ogniskiem rozkladaj sie w oslonietym od wiatru miejscu, ew. przygotuj palenisko w wykopanym dole.

No i oczywiste - pamietaj o odgarnieciu z okolic ogniska wszystkiego co moze sie zajac w chwile nieuwagi.

 

Po "skonczeniu" z ogniskiem pamietaj by zalac czyms zar/rozgarnac popioly i dokladnie zadeptac(uwaga z gumowymi podeszwami przy zarze).

Link to post
Share on other sites

Z ogniskiem rozkladaj sie w oslonietym od wiatru miejscu, ew. przygotuj palenisko w wykopanym dole.

 

Polecam zawsze kopać dół. Łatwiej coś upichcić, ale ważniejsze (zwłaszcza w dziale MILSIM) - zatrzeć ślady. I nie kopiemy jak głupki, tylko: ładnie wycinamy ściółkę, odkładamy na bok, kopiemy, palimy, zakopujemy i kładziemy ściółkę jak była.

W skrócie.

Edited by Dale
Link to post
Share on other sites

W zasadzie, podstawy zostały już napisane. Kora brzozy to chyba najlepsza rozpałka, dostępna w lesie :) Jeśli w lesie jest mokro, szukamy trochę suchych gałęzi, rozpalamy ognisko, a koło niego można układać zwykłe gałęzie które będą się wysuszać. Nie należy też przesadzać, w mokrym lesie, nawet po powodzi można znaleść suche gałązki, trzeba tylko dobrze szukać :lol: . Można też wziąć mokre gałęzie i nożem zeskrobać wilgotną warstwę zewnętrzną/korę. Jeśli ognisko ma również służyć jako dawca ciepła, za ogniskiem budujemy ekran, który odbije promienie cieplne w naszym kierunku.

 

To takie podstawy na szybko.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi bardziej o 'dział' forum pt. MILSIM a nie o grę, ale teraz muszę się tłumaczyć, bo i tak mi nie uwierzycie :P

 

No może być np akcja z atakiem na obóz zbuntowanych buntowników. A oni jak wiemy zawsze mają ognicho, do którego wpadają granaty (a o tym w innym wątku).

Link to post
Share on other sites

Właśnie o takie informacje mi chodziło:)

 

W Milsimach takie ognisko dodaje klimatu i realizmu- wątpię w to aby jacyś partyzanci mieli profesjonalne mundury np z goretexem a więc źródło ciepła oraz możliwość wysuszenia się przyda :lol:

Link to post
Share on other sites

Jak jest mokro, albo w zimie szukaj suchego drewna wprost na drzewach. Nie mówię rzecz jasna o wycinaniu niczego ;) ale zawsze można znaleźć masę wysuszonych gałęzi, które już jakiś czas temu obumarły, ale jeszcze nie spadły na ziemię

Link to post
Share on other sites

Eee to ja już wolę krzesiwko :)A co do kory brzozowej, nie przesadzajcie z tym okaleczaniem drzewa, na rozpałkę wcale nie potrzeba dużo kory, wystarczy mała garść, a kora często sama odłazi od drzewa.

 

Przyznam, że pomysł z tą baterią ciekawy :)

Edited by tofik___
Link to post
Share on other sites

Tofik zgadza się :) Ale nie każdy potrafi robić to umiejętnie. Widziałam ludzi, którzy skrobali i wykuwali dziury nożem :???: Więc jak coś robimy, to róbmy to już z główką. Jednak jestem za ochroną środowiska. Jest wiele innych skutecznych metod, które Panowie powyżej przedstawili :)

Edited by Kakcia
Link to post
Share on other sites

Zeziu... zwróć uwagę czy gdzieś nie ma zakazu rozpalania ognisk, bo inaczej moze Cię to dość sporo kosztować.

Masz np. taki Gowidliński Obszar Chronionego Krajobrazu.

Jak chcesz jakieś granice takich "tworów" znać to daj na PW.

Podpowiem u kogo, u Ciebie w Gminie w pokoju wisi taka mapka ;)

Link to post
Share on other sites

Jeśli małe ognisko, a jest dość wietrznie to polecam tzw Dakotę, czyli wykopać dwa dołki obok siebie i połączyć podziemnym tunelem.

nowy1mi8.jpg

Pali się bardzo ładnie, a jest prawie niewidoczne.

 

Pamiętajcie też, ze zwykle rozpalamy ogień nie po to aby czytać książki, ale raczej aby się ogrzać. Oprócz światła, ogień promieniuje także ciepłem. Jeśli ze stron po których nie siedzicie, będzie duży kamień, albo rozepniecie kawał materiału (a najlepiej folię aluminiową), skuteczność grzania będzie większa.

 

Tak jak ktoś wspomniał jeśli od dawna padał deszcz, albo zalega śnieg należy zrywać stare gałązki "rosnące" najniżej drzewa iglastego. Są już martwe i na ogół suche i doskonale się palą. Jeśli znajdziecie suche igliwie, jest dobre na rozpałkę.

 

Jeśli rozpalacie ognisko w ciągu dnia, zdradzić Was może dym. Aby go możliwie maksymalnie rozproszyć, ognisko należy rozpalać pod krzakiem i drzewem, tak aby dym musiał przelecieć przez dużą wartstwę liści i się "rozbić".

 

Jeśli rozpalacie ogień w nocy, może Was zdradzić blask ognia. O ile rozpalicie ognisko w dołku, to blask dookoła Was tak bardzo nie zdradzi, ale uważajcie czy nie rozpalacie ogniska pod koroną drzewa, lub gałęziami z liśćmi. W nocy widać z bardzo daleka podświetlone liście i odbijające się od nich światło - więc lepiej tego unikać.

 

Raczej nie zdaży się abyście nie mieli zapałek albo zapalniczki, dla czystego funu polecam taki klocek magnezowy z krzesiwem, fajnie jest rozpalić tym ognisko :)

 

Wszytkie powyższe "techniki" sprawdziłem na milsimach i polecam !

Link to post
Share on other sites

Kanał musi doprowadzać tlen do ogniska które jest pod ziemią (konkretnie w dole przykrytym gałęziami itp. na których coś się np. gotuje), ale nie rozumiem tego, dlaczego kanał musi być "podziemny" ? Jakby nie mógł być odsłonięty ? Zresztą może nie jasno się wyrażam więc wrzucę rysunek w paincie :

 

http://img222.imageshack.us/img222/2395/kmnd8.png

 

Ognisko nawet podczas wiatru będzie się elegancko trzymało, ostatecznie wlot powietrza można osłonić od wiatru jakimiś gałązkami. Wydaje mi się, że to lepsze rozwiązanie, niż kopanie jakiś podziemnych tuneli, które po przypadkowym stanięciu mogą się zawalić :)

 

[Nie rozwalaj forum dużymi obrazkami]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...