Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zwichnięcia i złamania


Recommended Posts

Wszak samo RTG nie jest wystarczającym badaniem by stwierdzić czy nie ma uszkodzeń w kolanie.

 

Jak już wczesniej napisałem rtg uwidoczni uszkodzenie kości(jeśli chcemy to można zrobić CT 3D - pięknie widać złamanie w 3 wymiarach), a do oceny uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych to badanie manualne + MRI.

A co do wzkazań do zakładaniu opatrunków gipsowych, "lekkich gipsów" i innych czynności to dyskusja zajęłaby kilkanaście stron forum, a i tak osoby nie zwiazane z medycyna miały by problem z przyswojeniem wiedzy fachowej.Dlatego uważam, że w przypadku pomocy przedmedycznej przy podejrzeniu złamania wystarczy, aby unieruchomić kończynę(miejsce złamania + 2 sąsiednie stawy) oraz transport do szpitala. Jesli ktoś w ekipie ma i umie wykonać to mozna podać domięśniowo leki przeciwbólowe. Doustnie nie polecam nic podawać, poniważ aby wykonać znieczulenia poszkodowanego,musi upłynąć conajmniej 6 h od ostatniego posiłku.

 

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!!!

Edited by kulkago
Link to post
Share on other sites

A, i tu wychodzi przewaga splinta nad klasyczną szyną Krammera - w splincie można robić prześwietlenia.

 

Tak się tylko przyczepię - w szynie Kramera RTG można wykonywać jak najbardziej, na własne oczy widziałem wiele zdjęć pacjentów urazowych z piękną szyną w tle 8) .

Za to MRI bym w szynie Kramera nie wykonywał, bo o ile mnie pamięć nie myli owa jest wykonana z jakiegoś ferromagnetyka. :).

 

Należy pamiętać, że szyna K. (10x100 cm ok. 12zł) jest o wiele tańsza od splintu (taśma 11x90cm ~35zł) co sprawia, że ten pierwszy wynalazek jest stosowany częściej w PP medycznej - niestety naszej Służby Zdrowia nie stać na wyposażenie eRek w takie przyjemności.

Link to post
Share on other sites

mu mu

a słyszałem jeszcze o jakimś pokrowcu który naciąga się na złamaną konczyne i nadmuchuje 8-)

ktoś takie cos kojarzy bo nawet nie wiem jak to się nazywa :?:

Jest to unieruchomienie pneumatyczne - zakładasz na kończynę, podłączasz do pompki i robisz podciśnienie, szyna "twradnieje" i dopasowuję się do kończyny. Tylko po co nosić jeszcze w lesie specjalne pompy do tego. Do jakichkolwiek wypraw najlepszy jest w/g mnie splint: zajmuje mało miejsca, co jest najważniejsze przy doborze takiego ekwipunku na wyprawę. Życzę powodzenia w noszeniu np. 3 szyn Kramera dł. 1m.

A zdjęcie rtg wykonasz przez oba unieruchomienia, tylko Kramer daje widoczną "drabinkę" na zdjęciu.

Link to post
Share on other sites
Tak się tylko przyczepię - w szynie Kramera RTG można wykonywać jak najbardziej, na własne oczy widziałem wiele zdjęć pacjentów urazowych z piękną szyną w tle
Miałem na myśli, że jak robisz RTG ze splintem to na zdjęciu nie ma "pięknego splinta", a to duża zaleta.

 

Należy pamiętać, że szyna K. (10x100 cm ok. 12zł) jest o wiele tańsza od splintu (taśma 11x90cm ~35zł)
Bez przesady, nie mówimy o różnicy 100, a 1000 zł. Jak ktoś kompletuje apteczkę zespołową (której zawartość jest warta kilkaset złotych) to 20 zł różnicy na dużo lepszym wyposażeniu nie ma znaczenia.

 

ten pierwszy wynalazek jest stosowany częściej w PP medycznej - niestety naszej Służby Zdrowia nie stać na wyposażenie eRek w takie przyjemności
Po pierwsze nie rozmawiamy o PP tylko o "naszych" apteczkach. Po drugie też nie do końca masz rację bo rozmawiałem z ratownikami, którzy mieli w karetkach splinty.

 

a słyszałem jeszcze o jakimś pokrowcu który naciąga się na złamaną konczyne i nadmuchuje
Nie nadmuchuje, a w ręcz odwrotnie. W środku są granulki, po założeniu poszkodowanemu pompką wypompowyjesz powietrze i dzięki granulkom następuje unieruchomienie.

I to jest wyposażenie do karetek, a nie do plecaka.

Tu masz coś takiego:

http://img404.imageshack.us/my.php?image=2232327xs6.jpg

http://img404.imageshack.us/my.php?image=2232337us1.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...