Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 737
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ja mam inne pytanie. Jak to było z noszeniem SAPI w PACAch? tzn, z tego co mi wiadomo, to kamizelka ta nie ma miejsca na płyty i przeznaczeniem jej jest przenoszenie miękkich wkładów. Natomiast nasuwa się od razu pytanie: To gdzie Foki nosiły płyty w połączeniu z chestami LBT i RRVkami? Na zdjęciach widać wyraźnie, że niektórzy mieli płyty w PACAch.

https://lh3.googleusercontent.com/-y5x558fBqE8/UUdNQOLz2WI/AAAAAAAAJO4/S1Bw-tITm9Y/w640-h397-no/1+%252814%2529.jpg

Mieli jakiś specjalny model z kieszeniami na płyty? Jakieś customy? Czy może tak, ot wrzucone do środka w nadziei, że się nie przesuną?

Poza tym w połączeniu z kamizelkami MBSS też wydaje się, że wkładali do PACy.

 

Poza tym

Do którego roku używali Anpeq-2?

Link to post
Share on other sites

PACA akurat ma miejsce na SAPI i na BALCS. Były 2 fajne opcje przenoszenia balistyki- BALCSy w kamizelce typu PACA a na niej Plate Carrier ( MBSS na przykład ) z SAPI. Druga opcja to jak ta na zdjęciu z Faludży, gdzie twardy i miękki pancerz są schowane w body armorze, a MBSS służy jedynie do przenoszenia ładownic. Chodzi o to że w razie "W" można zdjąć oporządzenie ( część mamy przecież na 1-szej linii ) a mimo to mamy pełną ochronę w postaci BALCSów i SAPI.

 

A w połączeniu z chestami- pod LBT1961 na przykład nakładano LBT 1499 lub też Chicken Plate Carrier- małe PC na twarde płyty. Przewinęło się gdzieś zdjęcie z SAPI włożoną w dużą przegrodę w LBT1961. W przypadku RRV sprawa wygląda tak. Kamizela ta ma kieszeń na SAPI z przodu ( przy konfiguracji z panelem administracyjnym ). Do tego na tył pasują plecy od MBSSa ( bądź dedykowane plecy na SAPI do RRV- prawie to samo ). Wtedy uzyskujemy RRV z plecami i 2 płytami, a pod to wkłada się body armor z BALCSami/innym kewlarem.

 

I tak mniej więcej wygląda sprawa balistyki przy noszeniu chestów- chest a pod to PACA, safariland , SPEAR body armor czy innego typu worek na pancerz. Zdarzało się bardzo rzadko, że na CIRASa wypełnionego płytami i BALCSami nakładano chesta czy szelki LBE H-Harness.

 

Co do AN/PEQ-2. Od kiedy wyszedł pakiet SOPMOD-1 na szerszą skalę- 1997-98 i przy PEQ-2 używano też CVL.

Edited by MatriX482
Link to post
Share on other sites

Jeśli mówimy o jednej konkretnej kamizelce PACA ( widoczna na zdjęciach z Iraku i Afganu ) widać dokładnie płyty SAPI. Swimmer cut to dość świeży wymysł, stosowany w najnowszych Plate Carrierach ( JPC, Vel Tye, 6094, APC i tym podobne ).

Edited by MatriX482
Link to post
Share on other sites

Dzięki za rozwianie wątpliwości Matrix :icon_wink:

Ale zmieńmy trochę temat i zejdźmy do lasu. Mianowicie, z racji, że nie zawsze jest się gdzie strzelać w budynkach, należałoby sobie zorganizować szpej do taktyki zielonej. Od razu zakładam (myślę, że słusznie), że pasoszelki ALICE jako podstawa raczej odpada, a bardziej pasowałyby tu chesty LBT (mylę się?). Mówimy tu oczywiście o latach 2004-2007.

Niżej fotki które mnie zainteresowaly

$(KGrHqZ,!q!FIQyPpP,zBSL+eRozY!~~60_57.JPGspecops30775.jpg

1_1961ar-1.jpg

Z czego, znaleziony na Ebayu FROG szyty przez naszego rodaka, o ile się nie mylę :icon_smile:

Edited by kajtoo5
Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Góra to SOE Frog szyty przez Pawelca, 2. zdjęcie to beltkit LBT ( 1195? ) a trzecie to LBT1961 ostatniej generacji, w woodlandzie, szelkami typu H, zamkiem i miejscem na pistolet, mapę, panel wypornościowy.

 

Ogólnie w zielonej panuje taka zasada, żeby było lekko i pojemnie. Dlatego obywa się bez balistyki i kewlaru. Masz kilka opcji:

 

beltkit na pasie od alicji bądź każdym innym pasie oporządzeniowym z lat 90-tych ( LBT, ABA, BHI ), do tego ładownice LBT, BHI, ABA ( nie na MOLLE! ) czasem kieszenie od armijnego ALICE, do tego szelki LBT/BHI.

 

Druga opcja to chesty i wszelkiego rodzaju wyroby chestopodobne, zaczynając od LBT 1195, po LBT1961AF, LBT1879, LBT0290, Eagle SF30/AK, od biedy RRV jeśli nie idziesz w oldschool, low profilowy RACK od DBT, bardziej deltowe chesty to AWS Strike Vest/rig ( woodland i czarny , 2 różne chesty ). Pasują też BHI Commando ( niemodułowy chest ), od bidy chiński czikom ale to specyficzne warunki.

 

Ogólnie jeśli mozesz, obejrzyj foty z lat 90[-tych z zielonej i z samego początku działań w Afganie ( OEF 2001-02 ). Masz praktycznie całe spektrum lekkich chestów używanych na przełomie wieków. Najnowsze konstrukcje jak i chesty z połowy lat 90-tych czy patenty na SPEAR i ALICE.

Link to post
Share on other sites

Co do tego, że zielona taktyka to "lekko i bez balistyki", to spokojnie, nie jestem newbie ;)

Chodziło mi tylko o konkrety.

Powiem szczerze, że jestem zaskoczony tym, że jako-tako pasuje Alicja. Chwilowo mam mój stary, zakurzony Beltkit Alice, z tym, że z szelkami armijnymi Y.

Tak sobie myślałem właśnie nad chestem LBT 1961, ale myślę, że zostanę przy pasoszelkach z paru powodów:

-jednak to co z przodu przeszkadza w czołganiu

-mało ładownic na magi...

-...a to znaczy, że trzeba by dodać inne np. na pasie, a wolę się nie rozdrabniać

-skoro mam już alice'a to łatwiej skompletować odpowiedni belt kit xD

Link to post
Share on other sites

Podstawą są ładownice z pakietu MLCS szyte przez EI i AI. Tu widać są albo kopie, albo ładownice BHI bądź kieszenie Eagle ALE z pakietu dla SOF, czyli SFLCS ( MLCS tak jak i DGLCS były zamawiane dla NSW/DG ). Magią w tym wypadku są klamry ( MLCS i DGLCS mają czarne ), kolory rzepów, gumek i nici ( od jasno-piaskowych po ciemnooliwkowe ).

 

Comfortpad odpada, MBSS też powinien być z czarnymi klamrami. Zdarzył się nawet w Ramadi 1 plejt od BHI ( BHI Strike Plate carrier, ten podobny do MBSSa EI/AI , oczywiście z czarnymi klamrami i piaskową cordurą- teraz już tego nie robią ).

 

Montaż pod nokto- tu chyba jest zwykły armijny rzucony na przejściówkę, powinien być krótki TATM. No i naszywki- w Ramadi jako tako nie nosili odblaskowych naszywek. Ze względu na dość mocną współpracę ST-3 z US Army ( 506th, 1/37th Buldogg Batalion w tym zmechy, USMC i 2nd ANGLICO ) trzeba było zunifikować sprzęty ( później ST-3 biegało z UCP i naszywkami np. 506th Currahee ).

Link to post
Share on other sites

Da się, ale MAP to plecak na krótkie akcje, gdzie wsadzasz camela, jakieś dodatkowe medykamenty, ze 2 magazynki i coś do żarcia ( co się nie zmieści w M60/SAW/Utility ). Z resztą ile on ma litrów pojemności? Nie całe 8 litrów? Prawie tyle co Camelbak MULE. I tak na prawdę dużo w niego nie upchasz.

Link to post
Share on other sites

U modernów ciężko o strzelbę, jedynie co wyczaiłem na przestrzeni lat to:

 

Benelli M3

Remington 870 (w tym M870 MCS )

Mossberg 590/500 i 550.

 

Z M4 Super 90 bym się wstrzymał- to jest strzelba używana przez USMC. Na fotach u NSW jej nie widziałem- Chowder- pics or didn't happend.

Link to post
Share on other sites

Axel- znalazłem kiedyś stare zdjęcie ST-3 z Ramadi, gdzie na 2 plutony żołnierzy ( ok. 20-28 osób ) było 2 SEALsów tylko i wyłącznie ze strzelbami ( + p226 jako boczny ). Z tym że, to był Irak, 2005 rok, gdzie teatr działań to było CQB/MOUT. Do odstrzeliwania zamków prędzej nosiliby coś mniejszego ( np m870 mcs albo m590 ) niżeli długiego Benelli M3.

 

I tak jak Ajgor mówi- drzwi lepiej wywala się ładunkami.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...