Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

USMC Force Reconnaissance


Recommended Posts

Historia i opis, a także zasady działania

United States Marine Corps Force Reconnaissance

 

Opis ogólny

Oddziały United States Marine Corps Force Reconnaissance (Force Recon) to oddziały do zadań specjalnych będące odpowiednikiem Navy SEALs, Air Force Air Commandos, czy U.S. Army Special Forces, są szeroko rozpoznawalne jako "siły do wykonywania operacji specjalnych" USMC. Personel Marine Force Recon, inaczej "operatorzy", wykonują wysoko wyspecjalizowane operacje dużego ryzyka, na małą skale, takie jak:

+ lądowo-morskie oraz głębokie inwigilacje terenowe;

+ asysta w wyspecjalizowanych misjach technicznych takich jak ataki nuklearne, biologiczne oraz chemiczne, radionawigacja, itp.;

+ określanie celi dla bliskiego wsparcia powietrznego, artylerii oraz ostrzału z okrętów morskich;

+ przeprowadzanie bezpośrednich ataków, takich jak przejmowanie platform gazowych bądź olejowych na morzach (GOPLATS), oraz chwytanie groźnych osób o znaczeniu światowym, bądź przejmowanie niebezpiecznych materiałów;

+ uwalnianie zakładników / więźniów wojennych;

+ niekonwencjonalne działania wojenne;

+ obrona wewnętrzna innego państwa;

+ zwalczanie terroryzmu.

 

Ostatnimi czasy jednostki Force Reconnaissance zaczęto wcielać pod skrzydła United States Special Operations Command (USSOCOM). Nowo powstający United States Marine Corps Forces Special Operations Command (MARSOC) nie będzie całkowicie integralny z SOCOM przed 2010r.

 

Historia powstania oraz wczesniejsze dzialania Force Recon

Pierwsze wzmianki o Marine Corps Force Reconnaissance pojawiły się w roku 1954, kiedy to w bazie morskiej w Camp Pendleton w Kaliforni został utworzony eksperymentalny oddział rozpoznawczy. 3 lata później oddział ten połączony wraz z Lądowo-morską Kompanią Rozpoznania uformowały 1st Force Reconnaissance Company. Prekursorem Force Recon był jeszcze z czasow II W.Ś., Lądowo-morski Batalion Rozpoznania, dowodzony przez Kapitana James'a L. Jones'a.

W 1958, połowa Marines z 1st FR Co. została "usunięta" z kompanii w celu utworzenia 2nd Force Reconnaissance Company na wschodnim brzegu USA. 1st Force uzupełnilo Fleet Marine Force Pacific (FMFPac) czyli Flote Sił Marine na Pacyfiku, podczas gdy 2nd, Fleet Marine Force Atlantic (FMFLant) czyli ich odpowiednik atlantycki.

Force Reconnaissance miało okazje przejść chrzest bojowy podczas wojny w Wietnamie, od roku 1965, kiedy to zostali wysłani tam po raz pierwszy, zostając tam przez kolejnych 5 lat. 44 Marines z 1st Force zostało zabitych bądź zaginęło podczas wszystkich akcji w trakcie wojny wietnamskiej.

Po zaniechaniu przez Ameryke dalszych działan bojowych w Wietnamie, 1st Force oraz 3rd Force zostały deaktywowane w 1974, a pozostali istniejący Marines zostali przemianowani na 2nd Reconnaissance Battalion, po to by Korpus zachował jednostkę głębokiego zwiadu / rozpoznania. Jednakże przemiana ta nie została nigdy zakończona w stopniu zadowalającym. W roku 1986 1st Force Reconnaissance został reaktywowany jako jednostka zupełnie samodzielna, po czym wysłany na wojnę w Zatoce Perskiej.

Aktualnie istnieje kilka kompanii Force Recon (po roku 2007 nie FR a już MARSOC), zostały one wysłane do Iraku jak i Afganistanu.

 

Organizacja Jednostek

Kompanie Force Reconnaissance były rozwijane w obrębie większych jednostek Marine Corps, zwanych Marine Expeditionary Unit (Special Operations Capable) czy inaczej MEU (SOC). MEU (SOC) to Amphibious Ready Groups (jednostki amfibijne, morsko - lądowe) umiejscowione na okrętach i będące częścia US Navy. Te grupy zazwyczaj bazują na okrętach, na których stacjonują helikoptery bojowe (oznaczenia tych okretów to LHA, LPH oraz LHD). Mobilność oraz ciągła rotacja są integralną częścią obecnych procedur Marine Corps, które mówia o możliwości wysłania jednostki (/tek) w każde miejsce kuli ziemskiej w przeciągu 6 godzin od momentu wydania rozkazu.

Obecnie istnieje 7 MEU (SOC) w Korpusie Piechoty. W Marine Expeditionary Force (MEF) I WestPac znajdują sie 3 MEU: 11th, 13th i 15th. Są one odpowiedzialne za rejon Bliskiego-Środkowego Wschodu oraz Zatokę Perską. Marine Expeditionary Force (MEF) II MedFloat posiada również 3 MEU: 22nd, 24th oraz 26th. Ich zadaniem jest skupianie się na regionie Morza Śródziemnego. Ostatni Marine Expeditionary Force (MEF) III posiada tylko 1 MEU (SOC), stacjonujący na Okinawie, w Japonii - 31st MEU.

Po roku 2004 aktywne Kompanie Marine Force Reconnaissance to: 1st Force Reconnaissance, z bazą w Camp Pendleton, Kalifornia; 2nd Force Reconnaissance z bazą w Camp Lejeune, Płn. Karolina; 3rd Force Reconnaissance Company z bazą w Mobile, Alabama; 4th Force Reconnaissance Company z bazą w Honolulu, Hawaje. 5th Force Reconnaissance została przekształcona w 3rd Reconnaissance Battalion, jako Kompanie Głębokiego Zwiadu, mieszcząca się razem z 31st MEU (SOC) na Okinawie.

Struktura Kompanii Force Reconnaissance zbliżona jest bardziej do tej znanej z batalionów piechoty, aniżeli standartowej kompanii. Element dowodzący zawiera Oficera Dowodzącego czyli inaczej CO (zazwyczaj Lieutenant Colonel); Executive Officer - XO (zazwyczaj Major); Seargant Major oraz oficerowie: S1 (administracja), S2 (wywiad), S3 (operacje), S4 (logistyka) oraz S6 (komunikacja). Większosc Kompanii podzielonych jest na 6 plutonów pod dowództwem Platoon Commander (zazwyczaj Captain) oraz Platoon NCO (Seargant, Staff Seargant i wyżsi). Jeden z 3ch plutonów to jednostka wywiadowczo - snajperska znajdująca się pod MEU Battalion Landing Team. W skład oddziałów Force Recon wchodzą również marynarze US Navy, którzy przechodzą takie same szkolenia, jakie przechodzi reszta załogi Force Recon.

Wyposażenie

Chociaż znaczna ilość używanego przez Force Marines sprzętu znajduje się na wyposażeniu innych jednostek armi USA, to jednak używaja oni również wiele rozmaitego sprzętu, którym nie posługuje się żaden inny oddział.

Niektóre z broni i sprzętu:

+ kamizelka taktyczna systemu FSBE II (C.I.R.A.S. / RRV), kilka lat temu FSBE (FSBE AAV QR);

+ hełm MICH TC2000 / TC2002, rzadziej TC2001 (Modular Integrated Communications Helmet);

+ pistolet MEU (SOC) M1911A1 .45 zmodyfikowany specjalnie na potrzeby Force Recon (przez Springfield), rzadziej M9 9mm Para;

+ karabinek systemu SOPMOD: M4A1 Close Quarters Battle Weapon (CQBW) + granatnik M203 + indywidualne części (oznaczniki celu, kolimatory / celowniki, noktowizory, etc...);

+ karabiny wyborowe M40, M14 Designated Marksmen Rifle (DMR), M82A3 SASR .50;

+ karabiny maszynowe M249 Squad Automatic Weapon (SAW), M240 General Purpose Machine Gun (GPMG) oraz M2HB .50;

+ pojazdy IFAV (Interim Fast Attack Vehicle).

 

Szczegóły i mechanizm misji specjalnych

+ "Operacje w Terenach Niezamieszkałych" (Greenside Operations)

Są to działania nie nastawione na bezpośredni kontakt z siłami wroga. To właśnie tradycyjne zastosowanie Force Reconnaissance, zazwyczaj "głębokie" patrole zwiadowcze, gdzie sześcioosobowe teamy są zbyt daleko w przodzie, by liczyć na wsparcie artylerii czy szybkie ewakuacje helikopterem. W takich sytuacjach, Force Recon Marines liczą na swoje umiejętności, doświadczenie oraz przebyty trening co ma pomóc im w ukończeniu misji. Typowy zestaw operatora zawiera:

- mundur we wzorze "MARPAT" Marine Pattern - tzw pikselowy kamuflarz;

- "boonie" hat;

- kamizelka LBV bądź chesty różnych firm, w tym obecnie RRV do przenoszenia oporządzenia;

- duży plecak do przenoszenia potrzebnych przedmiotów (3-day assault pack). Wielu Marines pozostało przy bardzo pojemnych plecakach systemu ALICE, z lat 70tych;

- amunicja, racje żywnościowe, kosmetyki, gaz do zapalniczek, woda, etc;

- broń podstawowa - w zależności od funkcji poszczególnego operatora w team'ie, może to być karabinek M4, karabin maszynowy M249 SAW, rzadziej karabin M14;

- broń boczna może być brana na akcje;

- buty.

 

+ "Operacje Bezposrednie" (Direct Action operations)

Są to operacje o wysokim wskaźniku kontaktu bezpośredniego z wrogimi siłami, mogą to być np. odbicia personelu lotniczego (TRAP), rajdy na platformy wiertnicze - gazowe bądź olejowe (GOPLAT), Vessel/Board/Search/Seizures (VBSS), oraz inne misje w tym również close quarters battle. W oddziale może znajdować się wg. zapotrzebowań misji również personel do rozmieszczania ładunków wybuchowych, specjaliści do prowadzenia "wojny elektronicznej" a także inni. Oddział może zostać przerzucony na teren działań na wiele sposobów, m.in.: ziemią, powietrzem (spadochron, helikopter), czy z morza, amfibiami pływającymi. Typowy zestaw operacyjny zawiera:

- hełm MICH wraz z zestawem telekomunikacyjnym (TELEX Stinger 700) oraz goglami taktycznymi, kominiarką z Nomexu;

- mundur we wzorze "MARPAT" Marine Pattern bądź Nomex'owy kombinezon lotniczy oraz rękawice z tego samego materiału. Zazwyczaj oliwkowy strój, również w wersji "tan", do operacji pustynnych;

- kamizelka FSBE II (wcześniej FSBE AAV QR) + ładownice na magazynki, granaty, flashbang's, etc.

- rozciągliwy nylonowy pas pistoletowy (albo "kabel");

- zamontowana na udzie kabura pistoletowa (Safariland 6004 holster) wraz z pistoletem MEU (SOC) .45;

- nakolanniki oraz nałokietniki dla zapewnienia komfortu operatorowi podczas zmian pozycji strzeleckich;

- buty wojskowe, bądź wyspecjalizowane obuwie taktyczne;

- broń podstawowa dla Force Recon to M4A1 Close Quarters Battle Weapon (CQBW), która zastąpiła Heckler&Koch 9mm MP5 w 1998. Można spotkać różne wariacje M4 używane przez Force Recon (system SOPMOD);

- strzelby Remington 870, Mossberg 500 oraz Benelli M1014 są również na wyposażeniu.

 

Wszelkie ew. błędy, sugestie proszę zgłaszać na PM czy w temacie w celu uzupełnienia i poprawki.

Link to post
Share on other sites

Witam, mam pytanie. W jakich latach USMC Force Reconnaissance używała kamizelek FSBE AAV i woodlandów? I jakie wtedy hełmy mieli na wyposażeniu? Z góry dzięki za odpowiedź

 

[Pisz staranniej. Podział na akapity też poprawi czytelność wypowiedzi.]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Kamizelki AAV wprowadzane były od roku 1997 a wymieniane na Cirasy począwszy od roku 2005 bodajże. Więc AAV+Woodi to zestaw od 1997 do roku 2003, kiedy to Korpus przeszedł na MCCUU (pixel). Najczęściej spotkać można FR w hełmach MICH i tu już do wyboru aczkolwiek w zależności od kompanii i okresu działań (nawet kolorystyka tu się liczy jak bierzesz się za reko) ;) Najczęściej TC-2000 był w użyciu. Dokładnej daty ich wprowadzenia akurat nie znam ale już w XXw. (przed 2000) biegali w MICHach.

Pzdr!

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Witam!

Kolejne pytanie dotyczące łączenia kolorów:

Jak rozumiem połączenie Marpat i FSBE było stosowane?

Co jednak, jeśli będę chciał połączyć marapt i FSBE w coyote? Dalej będzie to Force Recon, czy już nie?

Nawiasem mówiąc, szukam kamizelki pod marpat, która pasowałaby do lasu(więc niekoniecznie coyote...), a jednocześnie nadal zgadzałaby się z polityką Force Recon... wiem, że udziwniam, ale zależy mi na właściwym wyborze- szukałem po necie, ale nie znalazłem ani fotki, ani odpowiedzi- pomóżcie!!!

Link to post
Share on other sites
  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...