Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Snajperskie Kulki


Recommended Posts

  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jakieś nowe kulki pojawiły się na Taiwangunie. Kilogram snajperskich kulek :icon_biggrin:

http://www.taiwangun.../amunicja/0,bls

No to BLSy są, a worku wychodzi coś ok 2210 kulek. W tej cenie to tragedii nie ma.

Mnie co innego cieszy: http://www.taiwangun...d&campaign-id=6

Nie są białe, ale to od kilku lat są moje dobrze sprawdzone kulki "awaryjne", których używam gdy białe zamokną, spuchną lub inne fochy stroją.

Link to post
Share on other sites

Mendi, są białe 0,4 Guarder'a

Kij z białymi i szarymi (betonowe), mi właśnie chodzi o te złote/piaskowe, te mnie nigdy nie zawiodły.

 

Faktycznie na fotce są te właściwe, a z opisu wynika, że dostaniemy szare. No nieładnie krakmany, niezgodność opisu z towarem... choć z drugiej strony u nich na sklepie są plecaki z trybem single i auto. Dobrze że zakupy u nich robię z absolutnego musu i raz na 2 lata.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Zacne kulki milordzie!

0ea7e22d6cee085dgen.jpg

Pomimo, że zdarzają się niedoróbki na powierzchni i zacinkę jedną na nich miałem - po przepchaniu wyciorem wystrzeliłem łatką r-hopa. Ale wszystko przez syf z buteleczki - małe fragmenty plastiku, wsypane do strzykawki i dalej do maga. Tak że trzeba przesiać. Na normalnej gumie aeg (promyk, g&g) śmigają ładnie, miałem wczoraj kilka ładnych hitów na granicy zasięgu.

Link to post
Share on other sites

Stety bądź nie, ale kulki Nov 0.46. jak na razie najlepsze jakimi strzelałem w DMRce.

 

Testowałem do tej pory - różnej wagi:

BLS

Specna Arms

GG

Guarder

Madbull

Bioval

Valken

i wiele innych.

 

Co do guardera, to jakoś za bardzo plastelinowe dla mnie (nie miałem okazji tych złotych/brązowych testować), chociaż madbulle jeszcze gorsze. Specny były do tej pory najlepsze (z obecnie dostępnych), ale syfią gumkę na biało (pył). Testowane od 0.36 do 0.45 i latają ładnie. GG nie robi ciężkich, strzelałem .30g, ok 450fps i rhopa (w AK) i też nieźle.

 

Obecnie kulki Pana N latają u mnie najlepiej (G&G M14 EBR 550fps, PDI 6.01, Rhop, Cylinder typ 1, lufa 509mm)

Link to post
Share on other sites

Czyli w sumie szału nie ma tak z tymi Novritsch'ami. Ja kulki myję w wodzie z płynem do naczyń. Wrzucam do miski i mamlam je rękami. Potem wycieram ręcznikiem i zostawiam do wyschnięcia. Później wrzucam do słoiczka, a do środka wrzucam kilka woreczków "silica gel".

 

Te woreczki są do dostania na allegro za 17zł/100szt, więc grosz.

 

http://allegro.pl/silica-gel-silika-zel-100szt-pochlaniacz-wysylkapl-i7283584389.html

 

Aktualnie mam jeszcze zapas kulek ASG Precision 0,4g i to są najlepsze czterdziestki, których używałem. Specny są gorsze od nich. HPA 0,4g latają praktycznie tak samo jak ASG.

 

Aktualnie kuszą mnie BLS'y. Kiedyś miałem małą paczuszkę na testach i były bardzo fajne.

Link to post
Share on other sites

Ostatnimi czasy przestrzelalem sporo kulek więc mogę coś powiedziec .

 

Madbulle biale 0.4/0.45/0.43 . lataja niby spoko ale czuć różnicę względem reszty . miały wiekszą tendencje do dziwnych manewrów

 

Guardery , 0.4 biale/szare. 0.45 czarne (tak naciąłem się na ten pomaranczowy kolor z obrazka jakis czas temu u krakmanow ) Tak czy inaczej kulki lataja przyzwoicie choć też czuć różnicę co do now lub bls ., aktualnie leżą i użyje jako awaryjna opcja raczej .

 

Specny 0.4/ 0.45 . kulki spisywały sie na prawde dobrze , sporo ich ze znajomymi wystrzeliliśmy i każdy mial pozytywne odczucia , trafily sie jakieś ferelne sztuki ale na prawdę śladowe ilośći .

 

Kulki pana N , 0.4 oraz 0.46 gdyby nie cena to pewnie bym rozważyl je w wiekszych ilościach .Wystrzelalem 4 buteleczki i bylem bardzo zadowolony . powtarzalalnosc też byla na plus wzgledem specn , guarderow i madbulli .

 

 

Bls 0.45 Kulki z którymi aktualnie zostaje . Testowałem na początku paczkę od Czechów , teraz juz drugi worek z taiwanguna . Jedyna różnica jaką dostrzegłem to to że bls od krakmanow są bardziej szare , nie mniej jednak widoczność kulki jest wystarczająco dobra . Kulki lataja w srs jak po sznurku i aktualnie nie mam sie ni jak do nich przyczepic . Z czystym sumieniem mogę polecić .

 

Myslę że będę miał opcję sprawdzić longbowy .48

Mustangi .48 i geoffy więc z chęcią sie podziele wnioskami . Gdyby ktoś urządzał jakieś "oficjalne" strzelanko aby sprawdzić snajperskie kulki będę mógł podrzucić jakieś testery .

 

 

 

Wysłane z mojego ZTE B2016 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Słuchajcie to. Przyszły mi ostatnio trzy paczki kulek:

1. Specna Arms 0,45 - takich używam od dawna.

2. BLSy 0,45 - z Czech

3. Nov BIO 0,46 w promocji 3 za 2 -mówię sprawdzę.

Giwera to SWD Pdik by Mendi (dzięki Stary, jak Ty robisz te giwery z takich w sumie niedrogich jak na HPA replik to nie do pojęcia). Ustawiona na ok 550 fps@0,2, 11 bar.

Strzelam do komina, odległość ok 80 m, Nov jakby mniejszy rozrzut w poziomie, ale mówię, może jakieś dejavu, strzelam w chrono i sprawa ma się tak:

Oto standardowe Specny (+- 2,3 fps):

SpecnaArms045.png

 

A teraz BLS, lepiej? Lepiej! (+- 1,65 fps, odchylenie standardowe to 1 fps)

BLS045Bio.png

 

No to Novritsche, zobaczcie jaki rozrzut ma giwera na tych kulach (+-0,85 fpsa, przy odchyleniu standardowym 0,6 fps). Jestem w szoku, jutro jeszcze sprawdzę w dłuższych seriach i w polu. Błąd chronografu Radecek wg producenta przy tej szybkości to 0,1 m/s czyli ok 0,34 fps.

 

 

NovritschBio046.png

 

Link to post
Share on other sites

Zaczynając czytać Twój post i dochodząc do momentu w którym piszesz o 550fps'ach i 80m skutecznego zasięgu od razu pomyślałem, ciekawe jak z kalibracją. Sprawdź ile masz fps na 0,2g - jeśli jest te 550 to masz JC na poziomie 40fps względem kulek docelowych. Sprawdź też kulki lżejsze 0,4 lub 0,43 i cieższe 0,49-0,5g lub nawet metalowe 0,8g - nie po to by zabijać, a po to by sprawdzić jak masz ustawioną dawkę, pod jakie kulki docelowo. Po przetestowaniu różnych wag kulek powinieneś używać tych na których masz największą energię (najwiecej fps po przeliczeniu na 0,2g)

 

Co do reszty testu - bardzo fajnie przedstawione, dużo konkretnego info. Jednak jak byś mógł jeszcze powiedzieć jaka tam siedzi lufa precyzyjna byłbym wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

Z testów Mendiego wynika, że ten PDiK ma właściwą objętość do tej długości lufy i tych kulek, bo nawet minimalna redukcja pojemności gazu to spadek fps o 70. To jest na WMASG w artykułach o PDiK. Tam są tabelki dla objętości. On mi to skalibrował i wygląda na to, że jest OK.

Sprawdziłem JC, jest 30, bo trochę za dużo wczoraj miałem ustawione ciśnienie, pokazało ok 555 na 0,2

Dziś zrobiłem długie dwie serie, po 20 strzałów (BLS i NOV), są trochę gorsze niż przy 10,

Novritsch 0,46bio ma deltę 3 (+- 1,5) fps , z wyjątkiem jednego strzału, który podbił ją na 3,9  (+-2), przy odchyleniu standardowym 1 fps (błąd pomiaru? Trefna kulka? ), testy mogę wkleić, ale nie ma chyba potrzeby.

natomiast BLS mają deltę 5,9  fps przy odchyleniu standardowym 1,49 fps.

 

Lufa to standardowy Promyk 590, mógł być PDI, ale Mendi radził Promyka. I chyba dobrze.

 

PS> przydałoby się ustandaryzować jakoś pomiary chronografu. Bo są jaja, jeden mówi, że ma +- 1 fps i to znaczy np. 385-387 i mierzy to na trzech strzałach, dla innego to samo to 385-386 w serii 100 strzałów. Jeden ma przy tym wyniki takie: 385, 387, 385, 387, drugi ma np. 386, 386, 386, 386, 388 i niby ma gorzej, ale przecież lepiej to strzela( dlatego podaję odchylenie standardowe). Np. serwis, powinien robić taki standardowy pomiar jak przychodzi replika i na wyjściu drugi, oba druknąć klientowi. Ja w bajki nie wierzę, ale liczby już coś zawsze mówią :).

PS2> Specny pozostawiają sporo osadu, rozkruszają się też czasem, ostatnio jak odkręciłem tłok VSRki to się wystraszyłem, pełno tam było odłamków.

Edited by FullX
zapomniałem napisać długości lufy ;)
Link to post
Share on other sites

Jeśli promyk ma w środku lustro to dobry wybór, jeśli masz promyka z nowej partii, satynową w środku to bym to wywalił do śmieci.

 

Faktycznie kulki Specna nie są super, BLS lepsze :)

 

Ja osobiście w żadne tabelki nie wierzę, oczywiście nie zarzucam tu nikomu pisania bzdur, po prostu mam swoje przekonania, które również za rok czy 5 lat mogę uznać za bzdurne. Jednak na ten moment imo korelacja wagi kulek, długości i średnicy lufy oraz ciśnienia jest bardzo istotna. Wiele serwisów mierzy fps'y tylko na 0,2g, a potem właściciel repliki strzela z 0,3 lub 0,4g i zonk bo są straty energii, a co za tym idzie nie wykorzystujemy max z repliki i amunicji. Coraz częściej można zauważyć, że teoria o mierzeniu fps/energii na kulkach docelowych się szerzy i coraz częściej ludzie zwracają na to uwagę więc moje wypociny jednak przyczyniają się do poszerzania świadomości w społeczeństwie. 

 

Co do JC - on występuje zawsze. Nie ważne jak poskładana jest replika. Joule Creep często kojarzony jest ze stratą mocy, ale to oznaczać może także wzrost. Ogólnie JC to określenie nawiązujące do zmian w energii amunicji względem jej wagi czyli na 0,2g masz np. 2J, a na 0,4g 2,5J. Joule creep jest zawsze, nawet w kiepsko poskładanej, nieszczelnej replice. 

Zabawa zaczyna się gdy uzyskamy 100% szczelność, wtedy możemy chronować replikę na różnych kulkach i zależnie od tego jakich docelowo będziemy używać powinniśmy ustawić dawkę pod kulki docelowe tj. tak aby przykładowo na 0,4g było te w/w 2,5J, a na 0,36 i 0,43g był już spadek. Wtedy replika skalibrowana jest perfekcyjnie (IMO!).

Błędy pomiarów zawsze są, dlatego zawsze przymykam oko jeśli chrono pokazuje rozrzut +/- 2,5fps czyli np. 400-405fps. Ale też nie raz udaje uzyskać się rozrzut 0,5fps czyli 400-401. Wiadomo, czasem 1/20 strzałów chrono pokaże 399 albo 402, ale tego w ogóle nie biorę pod uwagę. Takie coś ma marginalne znaczenie i spowodowane może być inną wagą kulki, ustawieniem repliki pod innym kątem względem chronografu czy sam błąd pomiaru chrono - różnie, naprawdę wiele rzeczy może mieć znaczenie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za uwagi, niektóre rzeczy wiem, ale dużo się też dowiedziałem, jutro sprawdzę bo mam trochę zapasów starych Guarderów (kiepsko latają ale nie puchną) chyba 0,36 i 0,40. JC znam, w moich replikach jest tak, że im cięższe kulki, tym więcej jouli. Przy czym zauważyłem, że JC zależy tylko od wagi a nie od producenta, więc będę wiedział, czy kupować inne dobre kulki.

Jeszcze jedno: na forum mamy forumisiów - użytkowników i serwisantów (jak kolega Wallop, albo Mendi), ja jestem zwykły miś, to są tylko moje obserwacje, a ponieważ nie mam stu replik i miliona wystrzelonych kulek na koncie - dlatego popieram numerkami. Może to jednak komuś pomóc zaoszczędzić cenne pieniądze na kulki.

Promyk ma już pół roku, albo i więcej, kupowany był po tej aferze z podróbkami z pewnego źródła, zajrzę tam, ale chyba nie ma potrzeby, Mendi go sprawdził mówi, że powtarzalność jest jak u niego.

Tymczasem zrobiłem kolejne testy i wyszły niemal identycznie z jeszcze większą przewagą Nov nad BLSami. Serie po 10 kulek:

1. Nov - brak dzikich strzałów, delta całej serii 3fps (+- 1,5), odchylenie standardowe serii 0,92 fps. A w zasadzie... jeden dziki strzał (choć na poziomie niedzikich BLS), bez niego delta to 2 fps (+-1 fps).

2. BLS - dwa dzikie strzały, GDYBY nie one to delta nadal 4 fps (+-2) - z nimi aż 11(+-5.5), odchylenie standardowe serii 2,88 fps

3. Specn - już nie mierzę, bo mam tu z 10 serii kiedyś zrobionych, one dają tak maksymalnie deltę 5 fpsów - powtarzalną w wielu seriach, przy odchyleniu standardowym na poziomie 2,... To jest ich maks u mnie.

Wniosek: Różnica w cenie Nov (+35%)/BLS jest mniejsza, niż różnica w jakości wg tych pomiarów tj. warte są swojej ceny. Ja jestem w szoku, że jakość kulek ma TAKI wpływ na FPS, przy założeniu, że strzela się chwalonymi kulkami.

Tak więc pierwsze pomiary uznaję za wynik pewny DLA TEJ repliki i TEJ wagi kulek. Wystrzelono co najmniej 40 kulek każdego typu w trzech seriach. Każdy z trzech pomiarów robionych dzień po dniu dał taką samą kolejność. Będzie przesiadka na Novritsche.

Rozumiem też punkt widzenia serwisantów, którzy uważają, że przy różnicy ok < +-3 fps replika dobrze strzela i zaczynają liczyć się różne inne rzeczy (kalibracja). Wszyscy tak twierdzą.

Pytanie: jak puchną te kulki? Ktoś sprawdzał?

Edited by FullX
Link to post
Share on other sites

Wiesz, rozrzut fps to nie wszystko. Istotniejszy jest efekt końcowy czyli to jak te kulki lecą. Jeśli jesteś kompletnym maniakiem, masz kasę i możesz pozwolić sobie na drogie kulki, zainwestuj jeszcze w kulki HPA - imo są lepsze od BLS, ale nie wiele, a cena 2x wyższa. Zastanów się czy warto płacić wyższą cenę po to aby mieć jedynie niższy rozrzut fps. Lepiej zrób sobie ślepy test, niech jakiś kumpel załaduje Ci kilka magazynków, jeden kulkami BLS, drugi Nov, trzeci Specnami, kolejny HPA - byle tej samej wagi bo waga ma tu kluczowe znaczenie. Niech załaduje replike i przestrzelasz nie wiedząc którymi kulkami strzelasz. Pozbędziesz się wtedy efektu placebo, wiesz... drogie = lepsze itp. Ja nawet dziś po przetestowaniu chyba wszystkich dostępnych kulek 0,4g nadal łapie się na efekt placebo. Tak samo jak w ocenianiu zasięgu strzału na oko. Po tylu strzelaniach testowych powinienem mieć wyrobione oko, ale nic bardziej mylnego - nadal nie potrafię ocenić odległości. Czasem na oko myślę, że jest 70-80m, a jest 60 :D

 

Jakość kulek nie tylko ma wpływ na stabilność fps'ów. Zawsze zauważam wzrost fps'ów o 5-10 przy lufach 5.98mm pomiedzy kulkami np. Rockets, a G&G (na 0,2g). Podobnie było z kulkami Specna 0,4g i BLS 0,4g, na BLS wzrost o 10fps, ale to przy lufie 5.98mm więc raczej normalna rzecz że sferyczność, gładsza powierzchnia, ogólnie lepsza jakość wpływa na fps'y przy tak precyzyjnej lufie.

 

Co do puchnięcia tych kulek... Z tych wymienionych (Specna, Nov, BLS, HPA) nie zauważyłem aby kulki zmieniały swój rozmiar. Co dzieje się w środku kulki i jak zmienia się struktura materiału w skali czasu - nie mam pojęcia.

Link to post
Share on other sites

Kupiłem też kulki HPA bio 0,45, najdroższe, podobno najlepsze. DLA TEJ REPLIKI testy trochę rozczarowują, na razie strzeliłem dwie serie w chrono - 20 strzałów + 10 strzałów tak, jak inne kulki.

Obie serie wyszły gorzej od BLS nawet (?)

Spójrzmy na krótszą wersję 10 strzałów:

https://screenshots.firefox.com/hHvuenxdjG8qwbtT/asg.fulara.com

Delta 5,2, odchylenie standardowe 1,76fps (przypomnę, Novritsch miał deltę 1,7fps przy odchyleniu standardowym 0,6fps).

Przy dwudziestu strzałach jest jeszcze gorzej, delta aż 8, choć widać "dzikie strzały" - tak ok 4/20. Gdyby nie one delta byłaby w okolicach 5.

https://screenshots.firefox.com/DLsBYX8xr6eFAHVl/asg.fulara.com

Przy Novritschach kulki HPA wyglądają dwa razy gorzej.

 

Jasne, że liczy się tor lotu, ale kilka kwestii tu wychodzi:

1. Rozrzut FPS, to przy 3fps metr różnicy po sekundzie toru lotu kulki, choć w lunecie tego nie widać (trzecia oś). Kulka jest metr dalej, w innym miejscu miała maksimum wysokości. Przy delcie 8 to ponad 2,5 metra - maks różnicy między dwoma strzałami nawet, jeśli w lunecie wygląda powtarzalnie. To spora odległość.

2. Powtarzalność jest też ważniejsza od szczelności :) No nie? Lepiej mieć powtarzalną, nieszczelną, niż szczelną strzelającą gdzie popadnie. Mimo to, lepiej dążyć do szczelności, bo jest związek. Tak jak do mniejszego rozrzutu FPS z wyborem kulek.

3. Jestem za ślepymi testami, ale przy wietrze trudno je wykonać i to jest chyba argument za gorszymi kulkami.

4. Z liczb też wychodzi, że faktycznie w ślepym teście, nawet bardzo precyzyjnym BLS mogą wypaść nawet lepiej od HPA tak, jak kolega twierdzi.

Może mam jakąś lipną paczkę kul HPA?

Wyniki chronowania:

1. Novritsch

2. BLS

3. HPA

4. Specna

Edited by FullX
Link to post
Share on other sites

Weź pod uwagę, że fpsy mierzysz na wylocie lufy. Kulka w czasie lotu cały czas zwalnia. Tempo zwalniania zależy głównie od wagi kulki i współczynnika oporu aerodynamicznego. Mierząc czas dotarcia kulki do celu to ciężko będzie ci zmierzyć różnicę pomiędzy dwoma kulkami wystrzelonymi z różnicą 5 FPS. Dla mnie jedynym wyznacznikiem dobrych kulek jest skupienie na dystansie roboczym.

Link to post
Share on other sites

Tak, masz rację. Liczyliśmy to na studiach na "Modelowaniu komputerowym zjawisk przyrodniczych" - strzał przy oporze powietrza to całka oznaczona z równania z sinusami. Nawet mi to działało na kompie. Różnica mocy - różnica toru - jednak zawsze jakaś jest.

 

Dziś w polu strzelałem, od wielu dni nie trafiłem na bezwietrzną pogodę, dziś przy  0-11km/h dało się trochę postrzelać.

Wystrzeliłem ok 350 nietanich kulek j.w. do metalowego czerpaka łopaty o rozmiarze 20cm x 28cm - taki headshot. Odległość 46m (dalmierz). Teren osłonięty budynkami gospodarczymi. Pozycja stojąca z podpórką. Niestety tylko tyle mam terenu osłoniętego, normalnie wali na 80m, ale na tyle to nie do łopaty.

1 Nov 0,46 - ok 4/9 serii z wynikiem "8/10 w cel" (to był najlepszy wynik w ogóle, zawsze coś zawiało) - dobre kulki, średnia to tak 7,5 w cel

2. BLS 0,45 2/9 serie "8/10 cel"  - miłe zaskoczenie, bardzo dobre kulki średnio było ok 6,5 w cel

3. HPA 0,45 1/9 seria  "8/10 cel" - jakby mocniej nimi rzucało w poziomie niż wyżej, jedna leciała z lewej strony, druga z prawej, trzecia w cel, więc to nie wiatr,  średnia w granicach 5,5 w cel - dlaczego mam wrażenie, że moja paczka HPA  jest wadliwa?

Specn nie strzelałem - jako że od nich będę na pewno odchodził. Tylko, że to NIE JEST tak OBIEKTYWNE, jak chrono - raz wiało mocniej, raz wcale. BLS miały taki moment, że faktycznie leciały jak po sznurku przez dłuższy czas, HPA też miało taki jeden wątek, a NOV miał ich kilka - ale jak kolega powiedział - trzeba ślepych testów, mogłem się zasugerować (nieświadomie) wynikami chrono. Każdy rodzaj kulek miał losowe strzały i słabsze serie. Przy wietrze 11 km dowolne z tych kulek dadzą podobne rezultaty na strzelance, przy bezwietrznej różnica to ok 20%.

Edited by FullX
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Chwilę tu nie zaglądałem, ale widzę że Adaś szaleje z pomiarami. W swd ma polerowanego promyka.

Mi tam osobiście rozrzut do 5 fps nie spędza snu z powiek, ważne żeby kulki latały powtarzalnie i na 80+ w sylwetkę trafiały.

Akurat pokończyły mi się kulki ciężkie, pewnie skuszę się na pakę BLS, bo z kulkami austiackiego celebryty (1 seria 0,46g) nie mam dobrych doświadczeń. A spajderowskie HPA świetne są, ale cena niszczy portfel, gdybym jeszcze  z 4-takta strzelał to by uszło, ale przy pdik często nawet kontrolnie puszczam w delikwenta 2 i 3 kulkę (2 na wypadek patyczka po drodze, a ostatnia by wiedział że dostał kulka a nie kroplą itp).

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...