Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Snajperskie Kulki


Recommended Posts

Dziś zajmę się omówieniem kulek 0.4 Guardera w stosunku do 0.4 madbula (oba gatunki zakupione w specshopie)

Otóż krążyła obiegowa opinia jakoby te kulki to było dokładnie to samo - jednakże po analizie obu muszę stwierdzić że z 90% pewnością nie są to te same kulki .

Gdzie jest podstawowa różnica otóż kulki MB cechują się tym że w środku znajduje się od 1-3 dużych bąbli powietrza - natomiast kulka Guardera zawiera w środku "chmurę" małych pęcherzyków - oczywiście nie jest to zjawisko pożądane aczkolwiek owo skupisko sprawia wrażenie jakby znajdowało się bardziej centrycznie . .

Subiektywną różnicą jest minimalna różnica barwy - kulki guardera zdają się być minimalnie bardziej jaskrawe - jednakże może to być moja subiektywna ocena . Poza tym faktura obu rodzajów kulek jest bardzo podobna jedynie MB posiadają subiektywnie bardziej "spękaną " fakturę . Poza tym oba rodzaje kulek charakteryzują się bardzo podobnym schematem niedoskonałości powierzchni (tj słynne dziabnięcie) .

 

Co jeszcze z obserwacji - kulki guardera wprost z opakowania należało by jednak przemyć - w opakowaniu duża (w porównaniu do MB ) ilość paprochów . Ciężko wydać jednoznaczny werdykt jednakże stwierdzam na ten moment że kulki Guardera latają przy ok 600FPS i lufie gaurdera 6.04 lepiej niż MB . Jednakże przy innych lufach wynik może być różny .

 

Jak by ktoś był tak dobry i wrzucił kilka zdjęć kulek King Armsa 0.4 - tak żeby można było zobaczyć w przełamaniu, fakturę powierzchni itp Byłbym niezmiernie wdzięczny .

 

Pozdrawiam

 

w sumie guardery strzelałem z 2 paczek i bardzo podobnie ale tych z drugiej nie łamałem . Natomiast między madbulami nowymi i tymi sprzed roku tez jest duża różnica :icon_smile:

 

Niestety muszę odpowiedzieć sam sobie .

 

Panowie niestety - testy na 10 kolejnych kulkach pokazały że MB i guarder to dokładnie to samo , przyjrzałem się nawet powierzchni po przełamaniu i materiał jest ten sam . To są niestety te same kulki tylko w innych opakowaniach ...

 

Tak więc ostatecznie MB i Guarder .40 to to samo !! (zakup był dokonany w Specshopie a wiec szwindel odbywa się gdzieś na taiwanie)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

KA to także MB rebrandowane, już nie pamiętam gdzie ale czytałem o tym że sporo firm ma właśnie MB ze swoją naklejką.

Chyba tylko Systema, TM, Marushin, KSC, Bioval?, ICS, GG, Blaster, Excel no i legendarne Straighty mają własne dobre kulki reszta, cholera wie... pewnie większość z tego samego fabu wychodzi.

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Znalazłem Straight'y 0.43, paczka 30$ spedycja 146$... pozostawię bez komentarza ;]

 

EDYTA:

Należy jeszcze doliczyć cło i podatek

 

Może jednak jest gdzieś w EU jakiś sklep który ma te kulki i wysyła do PL lub gdzieś na globie który ma mniejsze opłaty spedycyjne...

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

też podłączyłbym się do striaghtów

a żeby pustych przebiegów w postach nie było, to napiszę, że cały czas potwierdza się zasada maglowana od początku - trzeba dobrać kulki pod siebie. oczywiście nic nowego, ale jako ciekawostkę napiszę, że po testowaniu devili 0.40 (1 opakowanie), następnie madbulli 0.40 (4 opakowania z selekcją), wciąż bylem niezadowolony - to wiadomo tym bardziej że nie mam HU. i przy 700 fps wydawały się za ciężkie, co wydaje się dziwne. połasiłem się wiec na promocje u krakmanów i kupiłem 0.36 P&J (czarne niestety). i tu bardzo mile zaskoczenie. skupienie poprawiło się wyraźnie, no i zasięg w linii prostej o 15m, tak, że na 100m używam trzeciej kreski od dołu na siatce celowniczej, a nie jej samego dołu. oczywiście sprawdziłem, jak to u nich z bąbelkami i rozdzieliłem 10 kulek - i co? brak bąbli.

Link to post
Share on other sites

Nie wykluczone jak masz snajpe 700fps bez HU ale z HU już mogą nie latać tak rewelacyjnie.

Testować, testować i jeszcze raz testować, zresztą sam chyba sobie ściągnę te 0.36, pytanie tylko czy GERALT używał BIO czy zwykłych?

 

Hmm jeśli faktycznie kulki w środku nie mają ani jednego najmniejszego pęcherza i trzymają kulistość to są prawie idealne bo środka nie poprawimy a nad fakturą można popracować co by gumka je mniej lub bardziej kręciła.

 

Nad jednym się zastanawiam, po cholerę producenci tak ściśle się trzymają tych wagomiarów.

W końcu jak by ktoś miał jednolitą powtarzalną mieszankę o konkretnej gęstości i wypełnił nią formę o konkretnym promieniu to kogo by to obchodziło że waga nie trzyma "standardów", ważne że każda kulka ma taką samą wagę i środek ciężkości idealnie w środku bo pęcherzy by nie było.

A nie tak jak to się robi że konkretną ilość leje się dla konkretnej wagi i jak gęstość mieszanki jest duża to w formie i tak zostaje powietrze i się nią kręci żeby znalazło się możliwie w centrum.

Jeszcze trochę to zacznie się wybieranie kulek tak jak procesorów, ze środka wafla, bo te ze środka formy teoretycznie mają najlepiej umiejscowione pęcherze.

 

Inna sprawa, że ktoś z polskich "potentatów" ASG powinien w końcu zacząć robić porządne kulki dla snajperów, niech nawet kosztują i 20gr za sztukę ale będziemy mieć 200% pewność bez mierzenia, ważenia, oglądania, przecinania, przebierania, że trzymają masę, środek ciężkości jest w centrum bryły, bryła to idealna kula, a wykończenie ma jednolitą fakturę.

Fakturę, która pozwoli na uzyskanie jednolitego i optymalnego, w stosunku do masy i przewidzianej mocy repliki, efektu magnusa, o tym jaka faktura jaki ma wpływ na przepływ powietrza nie będę się rozpisywał ale ogólnie lustro nie zawsze jest pożądane...

Oczywiście nie zwolni nas to z testowania bo nadal trzeba by było dobrać odpowiednią gumkę, która zapewni szczelność i będzie te idealne kulki wkręcać na odpowiednie obroty, no chyba że razem z kulkami zaczną wychodzić dedykowane im gumki.

Ktoś by na tym mógł zarobić i uszczęśliwić przy tym kilku snajperów.

 

To kto się piszę żeby wystąpić do polskich dystrybutorów z petycją o produkcje stricte snajperskich kulek i gumek do nich dedykowanych? ;]

Link to post
Share on other sites

Myślę, że każdy kto ma replikę ponad 500fps... Ja jestem za, tylko że ciężko będzie kogoś takiego znaleźć, kto zająłby się produkcją takich kulek na skalę masową. Kulki o dużej wadze są używane tylko przez nieliczne grono airsoftowców, a w dodatku używane w bardzo małych ilościach (porównując z klasycznym wzorem airsoftowca). To stwarza kolejny problem, bo trzeba zaryzykować wyprodukowanie pewnie kilkuset tysięcy jako "próbną partię",a jeśli to nie wypali, to ten ktoś będzie OGROMNIE stratny.

 

Spajda coś pisał wcześniej bodajże o takiej produkcji, może on mógłby nam przybliżyć jak to faktycznie wygląda?

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Testował ktoś kulki 0,3g umarexa aluminiowe? Gdzieś kiedyś wyczytałem, może na wmasg, nie pamiętam, że sprawdzały się całkiem nieźle. Może one byłyby w miarę ok wykonane i bez żadnych pęcherzy czy innych takich. Jak z penetracją takiej amunicji? Nie jest niebezpieczna?

 

EDIT 2: Czasem tak bywa, że trzeba edytować więcej niż raz :P Patrzcie na to:

 

http://www.madbullairsoft.com/English/index.php?main_page=index&cPath=15

 

oraz

 

http://www.popularairsoft.com/reviews/madbull-glass-aluminium-target-bbs

 

Mamy teraz kuleczki madbulla wykonane ze szkła i aluminium, czyżby faktycznie jakiś przełom mimo małej wagi? Kwestia też wyżej wspomniane penetracji i ew. szkodliwości w ASG, ktoś testował?

Edited by Yautja
Link to post
Share on other sites

W Polsce są małe szanse na produkcję takich kulek.

Nie ma takich maszyn.

Jedyne maszyny robiące półprodukty (czyli bez szlifowania) wytwarzają te żółte, co na odpuście możesz kupić (z cyckami i niekształtne).

 

Ale się nie poddaję, szukam dalej.

 

Czy bylibyście w stanie zapłacić 100 zł za paczkę 1000 kulek o wadze 0,5 g ?

 

Białe albo kremowe.

0,5g to są kulki dla snajperów.

Jak nie potrzebujesz takiej wagi to wystarczą ci 0,43 - np. Madbule. Max 650 FPS i te kulki latają naprawdę fajnie na takiej mocy - precyzyjnie.

Jeśli potrzebujesz większego skupienia - musisz mieć cięższe kulki.

 

Pożyjemy zobaczymy :icon_smile:

Link to post
Share on other sites
Uważasz, że mając przykładowo te 650fps i strzelając kulkami 0,88g nie zrobimy krzywdy komuś na 60-70m?
Dokładnie to mówię.

 

Wydaje mi się, że jeśli nie to przynajmniej nie będzie to miłe doznanie.
Może pora zmienić hobby? Dla mnie bardziej niemiłe od strzału snajpera z 60m jest seria z 5m z repliki 300fps. Tylko niestety kulki 0,88g są za ciężkie dla mnie.
Link to post
Share on other sites
nie tylko waga się liczy ale też plastyczność pocisku. W teście przeprowadzonym w związku z aferą biovalową(szklane kulki 0,27g są be a wręcz fe) wykazano iż większe sinole powstają przy tych bardziej plastycznych kulkach.

fizyka, wbrew pozorom to że taka kulka może się wygiąć o jakieś 0,0001mm naprawdę jest w stanie uratować skórę w niektórych momentach.

ale przykład moim zdaniem bardzo dobry!

Link to post
Share on other sites

Panowie wyprodukujecie zaraz 30 storn techno fizycznego bełkotu i nic z tego nie wyniknie. :icon_wink:

 

Na logike:

- cięższą kulkę trudniej rozpędzić i trudniej zatrzymać

- plastyczne kulki zostawiają większe siniaki (potwierdzone doświadczeniami)

- zasadniczo nie jest ważne z jakiego materiału jest wykonana kulka bo ta sama masa przy tej samej prędkości dokona teoretycznie takich samych szkód bez większego znaczenia z czego jest ona wykonana (byle nie plastyczna bo to już wiemy tylko szkodzi) Nawet plastikową ciężką kulką można przy odpowiednio dużej prędkości i małej odległości rozbić gogle (lub podziurawić kolbę). Osobiście sprawdzałem i tak było. Kolega testował Biovale (te zabójcze :icon_wink: ) i efekt był identyczny.

 

Problemem na razie niestety jest to iż nie ma odpowiednio ciężkich i precyzyjnych kulek, przede wszystkim precyzyjnych!

Resztę załatwiło by moim zdaniem odpowiednie szkolenie.

Nie rozpatruje wypadków bo takie też mi się zdarzyły przez 10 lat jak się strzelam, tylko celowych strzałów. Ile to razy słyszałem: "jak się znowu nie przyzna to będę strzelał w głowę".

Dlatego też uważam iż snajperstwo w ASG jest dla wybranych i rozsądnych ludzi i dlatego też żaden zielony nie powinien mieć snajpy. Ale to już inna bajka...

Link to post
Share on other sites

Ok, to pakuje metalowe kulasy do tanaki i przyjeżdżam do Krakowa. Ale będzie afera....

 

Spoko! Ja jestem z Poznania więc się nie krępuj :hahaha:

A tak na serio to fizyka jest wszędzie taka sama i ani ja ani nikt inny tego nie zmieni, przynajmniej na tej planecie :icon_wink:

Viper

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

KA to MB. Zapewniam.

 

Chyba nie rozumiesz idei o której ja mówię. Po to mi wiedzieć jak będzie działał na takich kulkach aby np przekonać się jakie skupienie faktycznie zapewnia lufa firmy X. Bez wpływu jakości kulek na to. Po to żeby sobie np obliczyć sprawność układu (repliki) bez wpływu kulek (bo nas interesuje replika). Oraz po to, żeby porównać dwie snajperki mając pewność, że obie działają w identycznych warunkach (czyli między innymi na identycznej i idealnie powtarzalnej amunicji). I nie, nie będę do tego nawet regulował lunety, do sprawdzenia skupienia nie jest to zupełnie potrzebne. Realne osiągi są ważne więc sugerujesz, że osiągi na tej kulce są nierealne? Po co testować okulary z 650fps z 30cm skoro licza się realne warunki? Po co testować silniki na hamowniach i przeprowadzać statyczne próby np silników lotniczych? Po so większości pomiarów np w fizyce czy chemii dokonuje się w ściśle określonych, idealnych warunkach? Rozumiesz? Eliminacja jak największej ilości zmiennych (temperatury, wilgotności, niedoskonałości kulek) pozwala na otrzymanie wyniku możliwie najbliższego rzeczywistości.

 

Cóż, może to kwestia podejścia do tunningu na przykład. Ale jesteśmy w dziale "karabiny wyborowe", tu opisujemy maksymalnie wyżyłowane repliki gdzie owszem, dziwne kosmiczne technologie mają zastosowanie, owszem- stosuje się pewne obliczenia, stosuje się specjalistyczne materiały. Oraz- owszem stosuje się precyzyjne przyrządy pomiarowe ponieważ interesuje nas-snajperów mam na myśli- czy odchyłka 1fps jest spowodowana nieszczelnością którą możesz opanować czy niedoskonałością kulki której nie przeskoczysz. Stosując kulki IDEALNE możesz się tego dowiedzieć.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ale po co ściągać te kulki z chin ?

W Polsce mamy znakomity odpowiednik:

 

http://lozyskaceramiczne.pl/product_info.php?cPath=21_22_26&products_id=95

 

Masa 0,68g - idealna do naszych snajperek!

Cena za kulkę to "tylko" 3,69 zł !

Promocja :D

 

A na serio to można detalicznie zakupić i sprawdzić. Jak dojdę do porządku z moją tanasią to zacznę poszukiwania takowych kulasów.

Link to post
Share on other sites

@Viper,

Pierwszy strzał z pierwszej repliki oddałem we własne udo co wyleczyło mnie z chęci sypania kompozytem do ludzi ale zamiłowanie do replik/broni, strzelania i grzebania pozostało tylko że teraz czuję większy respekt do tych zabawek.

Tak więc ogólnie do ludzi nie strzelam i mogę na działeczce raz na jakiś czas popluć do tarczy/puszek i pluszowego misia nawet zubożonym uranem ;]

 

Poniżej 30m nie ma znaczenia czym strzelasz z podkręconej repliki, energia i tak zostaje spora bo dopiero powyżej 30m 1/3 energii zostaje wytracona.

Ogólnie unikał bym żółtodziobów, którzy choć raz umyślnie nie postrzelili się w udo/łydkę z krótkiej w celu sprawdzenia doznań i w wyobraźni przemnożyli to przez cztery.

 

Raczej zrykoszetuje, chyba że trafi na twardą oprawę to wtedy może zamienić się w coś w rodzaju maczki/pyłu diamentowego, przynajmniej kiedyś tak reagowały w spotkaniu z litą stalą, co nie zmienia faktu że coś takiego w oku jest cholernie upierdliwe.

Większość przesadnie rozpędzonych kulek pęka przynajmniej na szwie a te twardsze mają tendencję do rozpryskiwania się na więcej kawałków tylko że te są większe i łatwiej je usunąć z "oka" jeśli je widać, no i nie mają tak ostrych krawędzi.

 

OT

Każda replika tanaki, maruzena czy innej markowej firmy pozwala na takie chore rozpędzanie czy potrzeba jakiegoś grzebania, co zresztą lubię robić.

Pytam, bo obie długie repliki już mi się przejadły trochę i zastanawiam się jaką gazową replikę kupić, która by pozwalała w sobie pogrzebać, regulować prędkości i jednocześnie oddawała precyzyjne i powtarzalne strzały.

RAM/RAP odpada bo eMki nie podobają mi się, gazowego SWD czy FAL'a nie dostanę a warsztatu i czasu aż tyle nie mam żeby przymierzyć się do samodzielniej konwersji, więc pozostaje coś z L96 czy 700 podobnych.

Nie chcę wchodzić w wiatrówki bo może kiedyś nabiorę rygoru i zacznę z tym biegać ;]

Link to post
Share on other sites
Viper, na pewno będzie narzekanie bo "właściwości penetracyjne" ma chyba wyższe od bbmax 0.27 z racji specyfiki materiału.
Niby czemu? Będą zapewne dokłądnie identyczne. Oba materiały są bardzo twarde i bardzo kruche co tak czy srak wpływ na ich morderczość ma żaden. Ludzie sieją panikę najczęściej po prostu nie mając pojęcia o temacie. Tak jak było z bbbmax.
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy te gęstsze spieki ceramiczne nie będą miały lepszych właściwości, bbbmax miały 0.27 bodajże a tu te lżejsze mają 0.36 więc taka twardsza kulka na pewno więcej, szybciej i bardziej punktowo odda energię niż jej "plastyczny" odpowiednik.

 

Sieją panikę bo nie umieją się obchodzić z twardymi kulkami lub ogólnie nie mają pojęcia co można a co nie.

Może niektórzy noszą okulary żeby im krew kolegów po oczach nie bryzgała jak wybijają zęby z 10m metalowa/ceramiczną/szklaną kulką z repliki "stock mazowiecki" bo przecież to zawsze jest wina użytej amunicji... no dobra przesadziłem ale wiadomo co miałem na myśli ;]

Link to post
Share on other sites
Nie wiem czy te gęstsze spieki ceramiczne nie będą miały lepszych właściwości, bbbmax miały 0.27 bodajże a tu te lżejsze mają 0.36 więc taka twardsza kulka na pewno więcej, szybciej i bardziej punktowo odda energię niż jej "plastyczny" odpowiednik.

 

Zarówno spieki ceramiczne jak i bulka bbbmax są równie nieplastyczne. W zasadzie one w ogóle nie sa plastyczne a pomiary na precyzyjnym przyrządzę pomiarowym "własna dupa" nie wykazały żadnej różnicy między morderczymi BBBmax a kulkami typowymi, bodaj G&G czy tam guardery. A może pj, jeden pies. Twardość kulki ma znacznie przy uderzeniach w twarde przeszkody np elementy wyposażenia ale kazdy gracz ma obowiązek sam dbać o swoją ochronę oczu i jeśli ta jest solidna to kulki zatrzyma z zapasem wytrzymałości, że ho-ho.

 

 

Sieją panikę bo nie umieją się obchodzić z twardymi kulkami lub ogólnie nie mają pojęcia co można a co nie.

Może niektórzy noszą okulary żeby im krew kolegów po oczach nie bryzgała jak wybijają zęby z 10m metalowa/ceramiczną/szklaną kulką z repliki "stock mazowiecki" bo przecież to zawsze jest wina użytej amunicji... no dobra przesadziłem ale wiadomo co miałem na myśli ;]

 

Z 10m każdą kulką wybijesz zęba jak w nieg trafisz. Nie ma najmniejszego znaczenia czy to tworzywo, szkło (bbbmax), ceramika, stal, aluminium, węgliki spiekane, diament, korund czy uran. A jak ktoś jest świrem to zrobi krzywdę czymkolwiek, nie jest to wina kulek.

Link to post
Share on other sites

Nie. Twarde kulki uderzając w twardy cel nie odkształcają się i oddają energię w punkcie. Jeśli powstanie pęknięcie to dalej już pójdzie. Tworzywowe kulki się spłaszczają minimalnie i tu jest różnica. Przy trafieniu w cele miękkie typu "dupa" kulki twarde i miękkie zachowują się identycznie. Ciało jest zbyt miękkie żeby sztywność materiału kulki miała jakiekolwiek znaczenie i kulka po prostu odkształca się w sposób pomijalny. Ponadto kulka nie musi "dopasowywać się do dupy" bo "dupa i tak dopasuje się do kulki".

 

Tak czy siak z twardymi kulkami problemu nie mam i nie miałem. Zazwyczaj krzyczą ci którzy ich na oczy nie widzieli.

Link to post
Share on other sites

I kulka 0,43g przy prędkości 500fps, ma ok 10dżuli

Nie około a równe 5J.

10J taka kulka miały by przy 708fps.

 

Sam bym zrobił test tych ceramicznych kulek, ale cena mnie do testu zniechęca.

Wiem że snajperstwo drogie, ale dziwnie bym się czuł strzelając kulkami droższymi niż nabój 30-06 :biggrin:

 

@Spajder, trzymam cię za słowo z tymi szklanymi kulkami.

 

PS. cały czas szukam dobrej gumki hop-up do dużych prędkości, jak dużych to chyba wiadomo, jakieś pomysły.

Edited by GZ
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...