Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tak owszem.

Ale i w tym wypadku jest pewien myk.

Jeżeli nie mamy do dyspozycji pozbawionych cukru izotonów powinniśmy pić małymi łykami (tak aby jak najmniej dostawało się do żołądka) ale za to często.Potrzebną nam ilość płynu organizm pobierze z błon śluzowychprzełyku i zołądka. picie dużymi haustami tylko napędzi biegunkę.

Link to post
Share on other sites

Tak owszem.

Ale i w tym wypadku jest pewien myk.

Jeżeli nie mamy do dyspozycji pozbawionych cukru izotonów powinniśmy pić małymi łykami (tak aby jak najmniej dostawało się do żołądka) ale za to często.Potrzebną nam ilość płynu organizm pobierze z błon śluzowych przełyku i żołądka. picie dużymi haustami tylko napędzi biegunkę.

 

 

Dokładnie:) jak najwięcej powolutku, małymi łyczkami...

Dobrym lekiem jest też coś co nazywa się "GASTROLIT".Uzupełnia składniki które traci się podczas biegunki, nie jest to coś co zatrzymuje biegunke ale jest polecane.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Pomaga też stary, obrzydliwy kleik ryżowy. Z leków polecam saszetki o nazwie orsalit do rozpuszczenia w wodzie. Taki płyn pachnie całkiem nieźle ale jak już sie tego napije, smakuje obrzydliwie, ale pomaga.

Edited by ramiel
Link to post
Share on other sites

Dla dopełnienia tematu dorzucę tekst prezentacji o środkach na rozwolnienie autorstwa mojej koleżanki z roku, która bez zastrzeżeń (prezentacja, nie koleżanka :P) przeszła przez katedrę Farmacji AMG.

 

Ewentualne krzaczki są wynikiem kopiuj-wklej z Worda.

 

Objawowe leki przeciwbiegunkowe.

 

 

Biegunka- objaw chorobowy polegający na znacznym zwiększeniu liczby wypróżnień w ciągu doby lub zmianą konsystencji stolca na półpłynną lub płynną.

 

Biegunka ostra- to stan chorobowy, który utrzymuje się do 10 dni.

 jeżeli stan chorobowy utrzymuje się powyżej 10 dni, to nosi nazwę biegunki przewlekłej.

 

Najczęstszymi przyczynami biegunki są infekcje przewodu pokarmowego na tle zakażeń:

 wirusowych

 bakteryjnych

 związanych z bezpośrednim zakażeniem bakteryjnym

 związanych z działaniem endotoksyn bakteryjnych

 pierwotniakowych

 biegunki niezakaźne ( np. w przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego)

 

 

 

Leczenie biegunek

 przyczynowe- stosuje się leki:

 

 przeciwbakteryjne

 przeciwwirusowe w zależności od etiologii zakażenia

 

 objawowe- stosuje się leki:

 

 wpływające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego

 

 o działaniu ściągającym

 

 o działaniu adsorpcyjnym w celu zmniejszenia zawartości wody w stolcu, zmniejszenia utraty elektrolitów oraz skrócenia czasu biegunki.

 

 

Leki wpływające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego

 

Morfina i inne związki pobudzające receptory opioidowe w przewodzie pokarmowym  zwiększenie napięcia mięśni okrężnych jelit  zahamowanie perystaltyki jelit  wystąpienie zaparć spastycznych

 

 

Leki wpływające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego

 

 syntetyczne opioidy- zsyntetyzowane specjalnie w celu działania zapierającego:

 

 difenoksylat

 loperamid

 

→ zwalniają one pasaż jelitowy, przez co utrudniają wydalanie bakterii i toksyn- może to wydłużać czas choroby

 

→ pogarszają one przebieg:

czerwonki bakteryjnej

biegunki poantybiotykowej ( rzekomobłoniastego zapalenia jelit)

biegunki wywołanej przez enterokrwotoczne szczepy E. coli

 

 Loperamid

 

 Farmakokinetyka:

- w niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego

- w dawkach leczniczych nie przenika do OUN

 wykazuje długotrwałe i silne działanie zapierające (40- 50 razy silniejsze od morfiny)

 

 Wskazania:

- objawowe leczenie biegunki ostrej i przewlekłej w:

zaburzeniach czynności jelit

chorobach zapalnych jelit

 

 przeciwwskazania:

- nie może być stosowany w ostrym rzucie zapalenia jelita grubego i dwunastnicy

- niedrożność jelit

- w ostrej czerwonce bakteryjnej z krwią w stolcu i podwyższoną temperatura ciała

- nie wolno stosować jeżeli występuje wzdęcie brzucha u krańcowo odwodnionych dzieci

- I trymestr ciąży

- u dzieci do 2. roku życia

 

 działania niepożądane:

- suchość w jamie ustnej

- wysypka skórna

- bóle brzucha

- nudności i wymioty

- wzdęcia

- senność

- zawroty głowy

 

 preparaty:

- Loperamide- tabletki: 0,002 g. początkowo 4mg, a następnie po każdym luźnym stolcu 2mg ( maksymalnie do 16 mg na dobę)

 

 

 Difenoksylad

 

 Farmakokinetyka:

- częściowo wchłania się z przewodu pokarmowego

 

- przenika do OUN  w dawkach kilkakrotnie przekraczających dawkę leczniczą, tj. 40- 60 mg, wywiera typowe dla opioidów działanie ośrodkowe:

 

euforię

przy długotrwałym stosowaniu uzależnienie psychofizyczne

działa depresyjnie na ośrodek oddechowy

 stosowany najczęściej w preparatach złożonych z atropiną

 objawy cholinolityczne pojawiające się przy spożyciu zbyt dużych dawek preparatu mają zniechęcić do jego nadużywania

 

 Działanie niepożądane:

- suchość w jamie ustnej

- nudności

- wymioty

- zaburzenia snu

- uzależnienie

- przedawkowanie może wywołać wystąpienie depresji oddechowej i śpiączkę

- w leczeniu zatruć: nalokson

 

 

 Przeciwwskazania:

 

- niedrożność przewodu pokarmowego

- biegunka poantybiotykowa

- ciąża i karmienie piersią

- u dzieci do 6. roku życia

- preparaty z atropiną:

jaskra

przerost gruczołu krokowego

choroby układu krążenia

nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych

 

 Preparaty:

- Reasec- (difenoksylat+ atropina)2 tabletki dziennie, 3-4 razy dziennie

 

 

 

Leki o działaniu ściągającym

 nieznaczna denaturacja śluzu i białek na powierzchni błony śluzowej

 utrudnienie i zwolnienie wymiany płynów poprzez zdenaturowaną warstwę

 zmniejszenie przesięku i wysięku

 utrudnienie działania substancji zawartych w treści pokarmowej na mięśnie gładkie i gruczoły jelit

 umiarkowany efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy

 Garbniki

 Sole metali:

Bizmutu, glinu, wapnia

 

 Garbniki:

 

- występują w:

 

korze dębu (Cortex Quercus)

galasówkach (dębniakach)

liściach borówki brusznicy (Vitis idaea)

jagodach borówki czernicy (domowy środek zapierający)

 

- najczęściej stosowana: tanina

 

Tanina:

 

- Garbnik otrzymywany z dębianek (galasówek)

- W biegunkach podawana jest w postaci nierozpuszczalnego w wodzie białczanu taniny

 zapobiega to działaniu ściągającemu na błonę śluzową jamy ustnej i żołądka

 efekt ściągający pojawia się dopiero po uwolnieniu garbników w jelicie

- preparaty:

 Tanninum albuminatum- tabletki 0,5 mg. Dawkowanie: 3-4 razy dziennie po 1-2 tabletkach.

 Salotannal ( białczan taniny+ salicylan fenylu- działa odkażająco)- tabletki. Dawkowanie: 1-2 tabletki 3 razy dziennie.

 Enterosol ( tanina+ olejek roślinny+ alkaloidy)- działanie ściągające, przeciwzapalne i spazmolityczne. Dawkowanie:5ml preparatu 4 razy dziennie.

 

 

 Sole bizmutu:

 

 zasadowy węglan bizmutawy (Bismuthum subcarbonicum)

 zasadowy azotan bizmutawy (Bismuthum subnitricum),

 zasadowy galusan bizmutawy (Bismuthum subgallicum)

– umiarkowane działanie przeciwbakteryjne

– zasadowy azotan bizmutawy może ulegać w jelitach redukcji przez bakterie z wytworzeniem azotynów (gwałtowanie obniżają RR)

– barwią kał na czarno

– salicylan bizmutylu ( preparat Pepto- Bismol) nie jest zarejestrowany w Polsce stosowany zapobiegawczo i leczniczo w tzw. biegunkach podróżnych

 

 

Leki o działaniu adsorpcyjnym

 wiążą i pochłaniają:

bakterie i toksyny bakteryjne

wydzieliny zapalne

gazy

trucizny

substancje pobudzające perystaltykę jelit

 

 pokrywają śluzówkę warstwą ochronną

 zabezpieczają śluzówkę przed drażniącym wpływem treści pokarmowej

 poprawiają konsystencję stolca przez zmniejszanie zawartości wody

 zmniejszają liczbę wypróżnień

 mają działanie nieswoiste- adsorbują również składniki pokarmowe, witaminy, leki

 inne leki należy podawać 1h przed oraz 2h po podaniu środka adsorpcyjnego

 najczęściej stosowane:

- węgiel leczniczy

- smecta (smektyn dioktanościenny)

 

Węgiel leczniczy

 

 wskazania:

- biegunki

- nieżyt żołądkowo- jelitowy

- wzdęcia

- nadmierna fermentacja jelitowa

- leczenie zatruć, z wyjątkiem zatruć wywołanych:

silnymi kwasami i zasadami

alkoholem

solami żelaza

doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi

- musi być podawany w stosunkowo dużych dawkach ze względu na nieswoistą adsorpcję w przewodzie pokarmowym

- 1g węgla absorbuje:

 1,8 mg sublimatu

 400 mg fenolu

 800 mg morfiny

 350 mg fenobarbitalu

 

- Preparaty:

Carbo medicinalis- tabletki 0,3g. W leczeniu biegunek stosuje się 10-20 tabletek 3-4 razy dziennie

 

 Smekta (smektyn dioktanościenny)

 

 dzięki strukturze warstwowej i dużej lepkości-powleka warstwą ochronną błonę śluzową żołądka i jelit

 w wyniku oddziaływania z glikoproteinami śluzu żołądkowego- zwiększa wytrzymałość powłoki śluzowej na działanie czynników drażniących

 posiada właściwości adsorbujące

 

 Wskazania:

- ostre i przewlekłe biegunki, szczególnie u dzieci

- w objawowym leczeniu bólów wywołanych chorobami przewodu pokarmowego

 

 Preparaty:

 

- Smecta- proszek (saszetki 3g)

 dorosłym podaje się: doustnie 3 saszetki dziennie w 2-3 dawkach po rozpuszczeniu zawartości 1 saszetki w ˝ szklance wody lub doodbytniczo 1-3 wlewy dziennie

 dzieci: doustnie 2-3 dawki dziennie

 

 

W leczeniu biegunek najistotniejsze znaczenie ma wyrównanie zaburzeń wodnych i elektrolitowych.

 

Należy także pamiętać o dostarczeniu odpowiedniej ilości energii w diecie, co zapobiega niedoborom energetycznym i jakościowym.

 

Proszę o nie kopiowanie powyższych "wypocin" do innych mediów.

autor : Kinga Partyka

Link to post
Share on other sites

Cóż, bardzo często miałem różne problemy żołądkowo-jelitowe, objawiały się regularną biegunką oraz wymiotami do tego stopnia ze nie miałem czym wymiotować etc, nie mogłem prawie nic wypić ani zjeść, kończyło się to intensywną sesją w kiblu. Dot ego były bardzo intensywne bóle brzucha, po prostu potworne bóle.

 

Tak naprawdę nie wiem co mi dolega, zawsze jest coś innego, w każdym razie każdy lekarz mówi co innego.

 

Wiec co mi pomagało, zazwyczaj po wizytach u lekarzy dostawałem coś przeciw bólowego, ostatnio miałem przeciwbólowy zastrzyk w dolnych partiach pleców, cholernie bolało, tyłek mnie rwał przez tydzień.

 

Zazwyczaj kazano mi pić colę ale przegotowaną, ostatnio, kazano sok z czarnych porzeczek i muszę przyznać że na nim najszybciej doprowadziłem ciało do stanu używalności. :)

 

Co do wszelkich leków, najlepiej jest konsultować to z lekarzem, lepiej nie próbować w ciemno. Oczywiście jeśli to tylko biegunka to prawdopodobnie zatrucie.. Na to sposobów jest multum a pisane było to o tym.

 

Ale jeśli już zaczyna się dziać coś na moje podobieństwo.. To lekarz.

Link to post
Share on other sites

............ ostatnio miałem przeciwbólowy zastrzyk w dolnych partiach pleców, cholernie bolało, tyłek mnie rwał przez tydzień..............

 

 

 

Ty pewien jesteś że to był zastrzyk przeciwbólowy :wink:

 

 

Dostałeś chopaku koktajl Pyralginy z NoSpą lub Buzkolizyną

 

niestety rypalgina jest oleista a przez to bolesna (następną razą poproś o wstrzyk przez grubszą igłę naprawdę mniej boli :-P )

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 3 months later...

Zasrany jakiś temat... Pozwolę sobie wśród niektórych "mądrości" napomknąć o kilku ważnych rzeczach.

 

Najważniejsza w całym temacie: profilaktyka, czyli nie spożywać podejrzanych pokarmów, myć ręce, dbać o camelbaka (na polu walki dość częsta przyczyna zatruć).

 

Kolejna rzecz: biegunki mogą być różnego pochodzenia (bakteryjne, wirusowe, związane z amebozą i inne).

 

Nasilenie może być różne. Zatem należy zwrócić uwagę na to, czy nie doszło do odwodnienia chorego (jeśli tak się stało lub mamy takie podejrzenia, to w miarę możliwości, powinniśmy zważyć chorego - potrzebne do oceny utraty wody z ogranizmu). Objawy odwodnienia i jego leczenie pewnie zasługują na inny wątek.

 

Należy zbadać, czy chory nie ma objawów zapalenia otrzewnej (np. z powodu przebicia jelita) - wówczas szybko operacja w miarę możliwości.

 

Zasadniczo leczenie zaczyna się od nawadniania, dożylnie lub doustnie. Powinniśmy pamiętać o tym, że biegunką (i wymiotami) tracimy elektrolity. Należy je uzupełniać. Wspomniany wcześniej gastrolit jest ok. Jednak spotkałem się także z zaleceniem picia... Gatorade ;-) (i nie jest to wiedza ludowa). Dlaczego mimo wszystko nie polecałbym Coli? Gatorade (nie wiem czy Powerade) ma znacznie przyjaźniejszy skład jeśli chodzi o elektrolity, ma mniej cukru (tak ze 2x) i nie ma kofeiny, która akurat nie jest polecana przy biegunce.

 

Węgiel? W sumie przyznam się, że nie pamiętam dokładnie co napisali w mądrych książkach o węglu, ale ja noszę - wyłapie przynajmniej część toksyn i je zinaktywuje.

 

Loperamid... Wszystko ładnie i pięknie, ale nie wolno go stosować jeśli chory ma dreszcze i gorączkę lub krew w stolcu. Mogą to być objawy biegunki bakteryjnej i zatrzymując biegunkę, tworzymy zajebisty inkubator dla bakterii - proponuję zamówić czarny worek oraz międzymiastową do rodziny chorego ;-) (no, może lekko przesadzam). Loperamid, jak i Kaopectate lub Pepto Bismol (ten akurat chyba u nas niedostępny) polecane są w biegunkach i niewielkim nasileniu.

Przy biegunkach o średnim nasileniu rozważamy już zastosowanie antybiotyków.

 

Dieta: początkowo płynna potem lekkostrawna.

 

Aha... o biegunce przewlekłej mówimy wtedy, kiedy trwa dłużej niż... 3 tygodnie :-D

 

Pozwolę sobie na lekki OT (być może moderatorzy zadecydują, że to temat na osobny wątek...)

Czasem na tym forum dyskusje rozwijają się w różnych kierunkach. Mam na myśli porady, spostrzeżenia i doświadczenia, które uwzględniają różne stopnie dostępu do wykwalifikowanej pomocy medycznej lub środków farmaceutycznych lub terapeutycznych. Jedni skupiają się na podstawowym survivalu (opcja: mam tylko nóż i jestem hardkorem), inni: przecież jestem kilka/naście/dziesiąt minut od lekarza/szpitala itp., więc po co stosować/pisać o czymś tam... Czasem sam nie wiem jak podejść do niektórych zagadnień ;-)

Edited by Churchill_MD
Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

ja jak jadę w dłuższe trasy to zazwyczaj 3-4 kapsułki węgla na pusty żołądek, jakieś sniadanie lekkostrawne, kolejne 3-4 kapsułki + powerade, albo inny napój izotoniczny na drogę (dobrze się wchłania i wody nie uciekają z organizmu zbyt szybko) - zawsze dojadę bez komplikacji żołądkowych, które mam stosunkowo często ;]

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Jako ze ostatnio wylądowałem w szpitalu lekarz uświadomił mnie w tej sprawie

 

Panowie Panie jedyna sytuacją jaką wymaga hospitalizacja jest czarna biegunka lub czarny stolec który wskazuje na krwotok wewnętrzny. Spowodowany jest np. pęknięciem wrzodu (mój przypadek) lub innymi urazami wewnętrznymi. Konieczna jest niezwłoczna hospitalizacja!(ja byłem już jedną noga w grobie)

Natomiast jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 3 dni należy skontaktować się z lekarzem, a doraźnie porostu dużo pić.

Link to post
Share on other sites

Jedno małe sprostowanie - anaki - kolor stolca to nie jest jedyne kryterium rozstrzygające jako wskazanie do hospitalizacji (ale to nie miejsce aby o tym debatować).

Rozumiem ,że intencje miałeś słuszne, ale mam nadzieję, że czytelnicy tego forum wykażą się zdrowym rozsądkiem i do niektórych porad, zwłaszcza w tym dziale, podejdą z dystansem i w razie nasilenia dolegliwości (jakie by one nie były) zasięgną fachowej porady.

Link to post
Share on other sites

Właśnie to ze zignorowałem że jest to czarna biegunka wylądowałem w szpitalu na pół żywy. Wystarczyły 2 wypróżnienia żeby utrata krwi była na tyle poważna że straciłem przytomność. Rzeczywiście może hospitalizacja nie konieczna,ale trzeba jak najszybciej skontaktować się wtedy z lekarzem. Chcę po prostu uczulić że jeśli występują takie objawy + mocne osłabienie organizmu a to się czuje. Nie należy tego bagatelizować(myślałem wtedy pewnie sie zatrułem przejdzie mi a tu figa :/)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

ale mam nadzieję, że czytelnicy tego forum wykażą się zdrowym rozsądkiem i do niektórych porad, zwłaszcza w tym dziale, podejdą z dystansem i w razie nasilenia dolegliwości (jakie by one nie były) zasięgną fachowej porady.

 

Znając poskie realia i sztukę radzenia sobie z problemami... Swięte słowa

 

(Wiedzieliście może, że średniowieczni polscy chłopi wychodząc pracować w pole podawali dzieciom napar z maku ? Przynajmniej krzywdy sobie nie zrobią :lol: Słowem polak potrafi )

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

To jest podforum dotyczące pierwszej pomocy dla laików, a nie o stawianiu diagnozy lekarskiej. Takie rozmowy jak ta usunięta przenieście sobie na odpowiednie forum. Każde niepokojące objawy, których pochodzenia nie znamy należy konsultować z lekarzem i tyle.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio miałem taką sraczkę ze z domu nie mogłem wyjść. Węgiel, zjedzenie 4g czyli 29 tabletek nie pomogło wystarczająco czego efektem była czarna kupa.

W awaryjnej sytuacji najlepszy jest stoperan. Tani i skuteczny. Jak zjesz około 3-4 tabletek masz gwarancje ze dotrzesz do domu z czystymi portkami.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...