Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Broń brytyjska


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

OK to inaczej icon_wink.gif Jaka replika z dostępnych na naszym rynku nadałaby sie dla załogi samochodu pancernego z epoki Pierwszej Wojny w Zatoce. Mamy na stanie samochód Daimler Ferret MK1 i warto by bylo sie jakos do niego doposażyć. Jeszcze jakie umundurowanie byloby w dobrym tonie do kompletu? Z brytoli jestem zielony jak szczypiorek na wiosne.

 

Desert DPM Two Tone, do tego PLCE pattern 90. Ale PLCE nie nadaje się dla załogi samochodu, z drugiej strony nie jestem pewien czy już wtedy nie było kamizelek dla załogi pojazdów z ładowniami doczepianymi na napy.

 

Zazdroszczę samochodu... Magia...

 

Pozdro:)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Nieśmiało pozwolę sobie wtrącić swoje uprzejme pytanie.

 

Od kiedy w UKSF używało się karabinów z rodziny AR15 (circa Borneo? Połowa lat '60?) i granatników M203 (koniec lat '70?) ?

 

Z moich znikomych informacji wynika, że jakoś wtedy (Borneo) pozyskano dla SAS amerykańskie XM16E1 z magazynkami 20nb. Potem jak zobaczyli jakie to fajne to i wczesne M16A1 (kompensator z otwartymi szczelinami, brak niszy na wyciory w kolbie, krótkie magazynki) a z czasem i późne (zamknięte szczeliny, nisza na wyciory w kolbie, długie magazynki 30nb. - potem obie wersje widywane na Malajach, dzisiaj nawet na fotke trafiłem). A jeszcze bardziej z czasem to i combo M16A2-M203 - tylko właśnie czy raczył by ktoś wyłożyć jak to się w czasie kształtowało zarówno z karabinami jak i magazynkami (bo mam przebłyski z pamięci, że jeszcze jakiś materiał archiwalny z Falklandów ukazywał M16A2 z M203 i krótkim magazynkiem :???: ).

 

AceSpades.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Jak to jest z karabinami snajperskimi od Accuracy International w brytyjskich SZ?Jeśli dobrze rozumiem, to są to:

-L96, czyli AI PM -Precision Marksman. Strzela nabojem 7,62x51 z kolbą starszego typu -bez tych rowków z przodu łoża i symetrycznych oczek do zawieszenia, bez wycięcia u dołu, między chwytem pistoletowym (czy jak to nazwać) a stopką, z muszką na urządzeniu wylotowym i z innym dwójnogiem, jakoś głębiej siedzącym w łożu. Replik ASG chyba nie ma, zdjęcie ze strony Mer- http://gallery.dpm-soldier.pl/#16.40

L96A1- to Arctic Warfare (czyli broń stworzona dla Szwedów i przyjęta przez nich jako PSG 90, już z nowszą kolbą, taką jak w replikach Typ 96 Maruzena/Well Warrior). Zdjęć nie znalazłem, coś niby jest tu: http://www.eliteukforces.info/special-air-...weapons/l96.php, ale chyba zamieniły im się podpisy z L115-czyli L96A1 to musi być ten na dole z prawe (jaśniejszy i bez monopodu), bo przecież w wersji 7.62 okienko wyrzutu łusek jest krótsze niż wycięcie w plastiku łoża pod nim, czyli średnio wiarygodne źródło.

L115A1 i A3- to już AWSM, czyli kaliber .338 Lapua Magnum -lufa jest dłuższa, zwężająca się ku przodowi, karbowana, a kolba jak wspomniałem nowszego typu, składana, z regulowaną poduszką policzkową. Repliki-gaziaki Ares/Well, zdjęcie http://gallery.dpm-soldier.pl/#16.40

L121A1 to AW50, czyli największy z całej rodzinki. Kaliber 12,7, replik chyba nie ma, zdjęcie http://www.eliteukforces.info/special-air-...apons/aw-50.php

-no i jest AWS, z integralnym tłumikiem. Bazuje na L96A1, nie wiem jakie ma oznaczenie.

 

Tu kończy się przepisywanie mądrości z internetu ;-) ,a pojawiają się pytanka:

-Co to jest L118A1 -nie jest to czasem alternatywne oznaczenie tego samego co L96A1, czyli Arctic Warfare (7,62)? Ma ktoś jakieś zdjęcia?

-Gdyby ktoś miał foto L96A1, to też bym prosił, sam znajduję albo L96, albo L115... BTW- chyba w armii L96a1 zbyt liczne nie jest?

-Na początku wątku Perun wspominał o L96 i pochodnych jako o broni dla SF, ale przecież snajperzy są też w zwykłych jednostkach, na szczeblu batalionu. To się chyba nie liczy do SF?

-Sprawa nr.3- na większości zdjęć w warunkach bojowych, zwłaszcza z ciepłych krajów widać, że widać że kamuflaż namalowany jest nie bezpośrednio na karabinie, ale na jakiejś powłoce, chyba materiałowej, którą potem można usunąć. Jest na prawie każdym karabinie, jaki widzę na zdjęciach, także pewnie jest to "issued'. Ma to jakąś swoją nazwę? Jak można osiągnąć taki efekt na replice-okleić plastrem bez gazy, taśmą malarską albo cienkim materiałem, zabezpieczyć resztę części i pomalować?

Pozdrawiam, Kuba

Edited by kubabuda
Link to post
Share on other sites

Na zdjęciach z Afganistanu karabiny snajperskie są oklejane taśmą - i wtedy malowane (co z tego, że się toczy wojna - kwatermistrz ma to w nosie, a rząd robi cięcia w budżecie MoDu :] )

 

L118 - Light Gun 105 mm field gun - "działo polowe" (nie byłam w artylerii, nie znam prawidłowego nazewnictwa, w każdym razie nie jest to karabin snajperski ;) ).

Link to post
Share on other sites

Mer, ale wpisz sobie "L118A1" w Google. Oprócz haubicy 105mm połowa wyników jest o karabinie snajperskim ;-)

Kurde, a może L96A1 to ciągle PM tak jak L96, a dopiero L118a1 to AW... Albo mechanizm jest zmieniony, ale kolby takie same, albo Brytole mając już starszych L96 pod dostatkiem nowszy karabin przyjęli, ale nie kupili za dużo.

Malowanie taśmy, nie bezpośrednio karabinu, to IMHO niezły pomysł jest.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Witam Panie i Panów brytofilów.

 

Na wstępie chcę poprosić, by nie ustrzelono mnie z wspomnianej wyżej haubicy.

Niemniej na paru stronach wyczytałem, i w tym wątku także zostało to wspomniane, iż SAS używał w Afganistanie sytemu H&K G 36 (K prawdopodobnie). Wspomniano także, iż było to dosyć ograniczone użycie.

 

Przechodząc do sedna, czy to użycie zostało w jakiś sposób udokumentowane na fotografiach? Zdaję sobie sprawę, że oddziały specjalne nie "pstrykają sobie fotek" w stylu " ... takie tam, Ja i Chłopaki w tajnej bazie bin Ladena", ale może któryś z szanownych forumowiczów posiada dostęp do zdjęć, na których widać szanownych Operatorów SAS używających systemu G 36?

 

Zobowiązany będę niezmiernie.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Niemniej na paru stronach wyczytałem, i w tym wątku także zostało to wspomniane, iż SAS używał w Afganistanie sytemu H&K G 36 (K prawdopodobnie).

 

 

Nie jest uzywana...

 

jedyne britole ktorzy uzywaly G36 © byli to z jakiejs grupy polici, ktorzy ochraniali tony blair...

 

Ten cholerny CoD....

 

Umiesz czytać? Wspomniane było użycie w Afganistanie, a nie na statku płynącym po Morzu Beringa...

Link to post
Share on other sites

Jak wygląda dzisiaj sprawa z użyciem L1A1. Jest jeszcze gdziekolwiek spotykany ?

 

Przecież L1A1 zostało wycofane dawno temu. Poza tym - nawet, gdy L1A1 było fasowane (Armii Regularnej), to SAS w tym czasie biegał z Armalite (jak można wyczytać w niektórych książkach - łącznie z tymi McNaba) - czyli po naszemu 'M16' (niestety nie wiem, który model M16 - aż tak się tym nie interesuję).

 

ps. W odpowiedzi na Twoje pytanie - tak, L1A1 można zobaczyć w niektórych muzeach Regimentów, obok AKMSów, czasem sowieckich 'Pepesz', L85A1 itd. Jeśli mnie pamięć nie myli, L1A1 możesz zobaczyć na kukle Royal Marine w Imperial War Museum w Londynie. Wstęp za darmo.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...