Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Stalowy gearbox


Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

W brew pozorom stalowy, wykonany technologią CNC wcale nie musi oznaczać że jest taki świetny. CNC jest dość drogą technologią jeśli chodzi o obróbkę. Z doświadczenia wiem że czasem dobry odlew jest lepszy pod względem ekonomicznym niż coś wykonane w CNC. Pracowałem 2 lata jako operator CNC obecnie mam stycnzość z odlewaniem różnych metali aluminium, mosiądzu, brązu itp itd.

 

Z prób jakie wykonałem podczas kariery w cnc i obecnie w odlewnictwie stwierdzam że szkielet odlany z dobrego stopu aluminium lub brązu jest tak samo jak nie bardziej wytrzymały niż ten stalowy (właśnie jaka to stal, jej jakość itp itd tego nie wie nikt) w cnc. Niestety masowa produkcja takich szkieletów odlewnych jest bardzo droga inwestycja :(

 

Ale jak wygram w totka we wtorek to możecie być pewni że zacznę produkować super hiper wytrzymałe GB które z palcem w dyszy wytrzyma sprężyny M210 :killer:

Link to post
Share on other sites

Jasne, odlewy mają większą wytrzymałość udarową niż stal. Dlatego prawdziwe kałachy robi się z gównolitu ;) . Wiatrówki sprężynowe często mają "body" z frezowanej stali, a jeszcze częściej z blachy stalowej i wytrzymują sprężyny kilka jak nie kilkanaście razy mocniejsze niż te w ASG, bez śladów zużycia. Myślę że stalowy GB to krok do przodu, może kiedyś doczekamy się replik które będą "niezniszczalne"

Link to post
Share on other sites

Szczerze mowiac jestem sceptyczny. "Stali" jest kilkaset gatunkow, a stopow sa tysiace... W dodatku patrzac na cene owa stal nie bedzie rewelacyjna, a wytrzymalosc na mechaniczne uszkodzenia materialu to nie wszystko - w naszych replikach duzo bardziej liczy sie wytrzymywanie i przenoszenie przeciazen i drgan powstajacych w GB. Dlatego nadal stawiam na G&P i Systeme ;-)...

Link to post
Share on other sites
Jasne, odlewy mają większą wytrzymałość udarową niż stal. Dlatego prawdziwe kałachy robi się z gównolitu . Wiatrówki sprężynowe często mają "body" z frezowanej stali, a jeszcze częściej z blachy stalowej i wytrzymują sprężyny kilka jak nie kilkanaście razy mocniejsze niż te w ASG, bez śladów zużycia. Myślę że stalowy GB to krok do przodu, może kiedyś doczekamy się replik które będą "niezniszczalne"

 

Hmm nie wiem czy traktowac to jako "ironizowanie" z odlewów czy jak...

 

Choćbyś nie wiem jakimi tu przykładami kałachów i wiatrówek rzucał nic nie zmieni faktu, że odlew stalowy, powtórzę ODLEW STALOWY będzie zawsze wytrzymalszy niż stal frezowana czy cięta. Dlaczego? Zapraszam do zagadnienia "wytrzymałość materiałów i konstrukcji" podpowiedź: terminy takie jak ścinanie, skręcanie, udar, i jeszcze kilka innych...

 

Może, zamiast udawać że się wie o czym się pisze, warto się chwilę zastanowić? Dlaczego do dziś bloki silników są ODLEWANE a ne frezowane? Pewnie po to żeby był słabsze.. A no tak zapomniałem co tam silnik takiego np Jeepa V8 5.0 skoro wiatrówki są frezowane i z blach robione... Co tam siły i obciążenia w takim silniku skoro do wiatrówek wsadza się takie hiper mocne sprężyny... :wink:

 

A może wieże czołgów przemówią bardziej do wyobraźni?

Link to post
Share on other sites

Istnieje jeszcze coś takiego jak odkuwka, ale ją niestety najczęściej, przy takim stopniu komplikacji i tak trzeba obrabiać skrawaniem, więc na jedno wychodzi ;-).

thor_ nie przetłumaczysz, przeca w reklamówkach napisali, że jest CNC to musi być "the beściacki" nie?

Link to post
Share on other sites

No to kupiłem sobie to: http://ebaybanned.com/product_info.php?cPa...roducts_id=1517 .

Co najciekawsze na pudełku widnieje napis "X Engineering" oraz "steel", czyli niby to samo, co na Gunnerze, tylko, że czerwone.

Stal to na bank nie jest, bo gearbox waży mniej niż jedna połówka "normalnego" Deep Fire. Całość jest super spasowana. Nawet aż za bardzo, bo musiałem lekko podpiłować kostkę stykową - była zbyt ściśnięta i styk nie odbijał. O wytrzymałości nie ma co mówić, bo dopiero go poskładałem.

 

Zastanawiam się tylko, czy Gunner sprzedaje to samo, pisząc, że to stal, czy dostałem GB w złym pudełku.

Link to post
Share on other sites

Dziś w pracy wpadłem na wspaniałą myśl :wink:

Zrobie swój szkielet GB v2

 

Wróciłem do domu wziąłem stary pęknięty szkielet skleiłem kropelką, zeszlifowałem warstwę farby. Szpachlą samochodową "poprawiłem" konstrukcje (dodałem zgrubienia w tych miejscach gdzie v2 pękają) na koniec prysnąłem całość cieniutką warstwą szpachli natryskowej.

 

Na dniach zaformuje szkielet w piasku zrobię formę i będzie pierwszy odlew z aluminium i brązu :killer:

Dokładność może nie być dobra ale grunt żeby sprawdzić czy wytrzyma springa M210 i ile cykli z tą sprężyna wytrzyma.

Jak da rade bardzo prawdopodobne że zainwestuje w kokile grawitacyjna do odlewania bo na kokile wtryskarkowa mnie nie stać :poddanie:

Link to post
Share on other sites

Chciałem się tylko krótko odnieść do wypowiedzi thora_:

 

Nie ma czegoś takiego jak "odlew stalowy". Odlew stopu żelaza z węglem (oczywiście tylko do pewnej zawartości procentowej węgla) to od zawsze staliwo. Żeby można było nazwać stop żelaza z węglem stalą, musi być on poddany obróbce plastycznej.

 

Jeżeli już zahaczamy o 'wytrzymałość materiałów' czy 'technologię', to musimy używać właściwych pojęć.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Smutny dzień dziś miałem... ;(

 

Wykonałem odlew z aluminium. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się iż wytrzymałość na rozprężenia jest bardzo duża. Daruje sobie informacje na temat rozciągania, wzorów pierwiastkowych stopi tip itd.

Najważniejsza informacja jest taka:

 

Wykonałem szkielet gb ktory z palcem w d...e wytrzyma sprężynę M210 i byłby w stanie wystrzelić ok 50tyś kulek na takowej. Koszt surowcow + amortyzacja = 60-70pln

 

Teraz to co sprawilo że mój dzień był smutny:

Jakość odlewu pod względem zamontowania w nim tloka (chodzi o prowadnice - te rowki w gb), twory na łożyska, i inne otworki wypustki itp itd. Nawet po obróbce na frezarce nie sprawiły by gb nadawałby sie do zamontowania w replice.

 

Wniosek:

zainwestować kase w kokile grawitacyjną. Szansa na powodzenie wzrośnie w wyniku czego otrzymamy 70% szans iż gb będzie tai jaki chcemy

 

lub

 

zainwestować w kokile wtryskarkowa i wtryskarkę. Szansa na powodzenie wzrasta do 100%

 

Podsumowując

plusy:

-duża wytrzymalość

- możliwość dożywotniej gwarancji (na zasadzie dajesz zniszczony szkielet dostajesz nowy, wkońcu można go spowrotem przetopić :D)

- niska cena

- dowolne modyfikacje w konstrukcji (wzmocnienia, różne wielkości łożysk itp itd)

 

minusy;

- duży koszt inwestycji,

-musiało by sie sprzedawać około 150szt gb miesięcznie przez 2 lata by produkcja zaczęla przynosić zyski (wiadomo w Chinach tania siła robocza a u nas? na każdym kroku kłody pod nogi)

 

Także jeśli ktoś z was

wygrał w totka - czekam na PW.

ma możliwość sprowadzenia kilku Chińczyków do PL - czekam na PW

ma możliwość tanio zrobić kokile- czekam na PW

posiada wtryskarkę do aluminium bądź plastiku- czekam na PW

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie tak. Tylko że to koszt materiałów, i amortyzacji. Także te 70pln nie zawiera zwrotów kosztów zakupionego sprzętu oraz opłacenia pracownika. Ceny dla odbiorców hurtowych czy detalicznych oczywiście były by wyższe. Bo przecież trzeba zarobić a i kupno maszyny musi sie zwrócić.

 

Do produkcji dobrych szkieletów, rzekłbym niezniszczalnych. Potrzebna by była wtryskarka do metali "lekkich" lub dobra wtryskarka do plastiku która da sie przerobić do wtryskiwania alu. Do tej wtryskarki obowiązkowo kokila wtryskarkowa no i kumaty pracownik.

 

Niestety nie posiadam funduszy na takie inwestycje. Firma w której pracuje nie jest zainteresowana produkcja takich rzeczy, poza tym maja swoją branżę i innej nie chca.

W poprzedniej firmie pracowałem w dziale CNC na laserach CO2 i ploterach frezujących.

Także porubowałem nakłonić szefa do wejścia na rynek ASG ale nic z tego.

Kiedyś siadłem i obliczyłem ile kosztowało by wyprodukowanie np. konwersji ris do spr'a. W sklepie ile kosztuje taka wykonana w cnc? 400-500pln? Ja jakbym miał taki ploter to bym był zadowolony jakbym sprzedał za 300 :D

 

Mając odpowiedni park maszynowy można zrobić cuda 8-)

Daj mi ktoś z 400tyś a zalejemy rynek tanimi dobrymi produktami z branży ASG :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...