Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bomba airsoftowa (atrapa) - elektronika.


Recommended Posts

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Może do wiosny uda mi się wrzucić zdjęcie któregoś egzemplarza z serii "bomb" z pod ręki studentów Politechniki Wrocławskiej. Prototypy przeszły pomyślnie dotychczasowe testy, teraz trwa ustalanie jakie cechy posiadać mają finalne egzemplarze. W tej chwili mogę wrzucić cytat:

"Bomba" posiadać będzie metalową obudowę.

Prawdopodobnie zasilana będzie z baterii stosowanych z ASG.

Opcjonalny czujnik ruchu.

Rozbrajanie poprzez kod, przecięcia kabla "1 z 8" lub "4 z 8"(z zachowaniem odpowiedniej kolejności cięć).

Wyjście na piro lub dodatkowy głośnik.

 

Więcej info wkrotce...

Link to post
Share on other sites

Potrzebowaliśmy do scenariusza bomby zdalnie odpalanej, więc na szybko zbudowaliśmy wynalazek z telefonu komórkowego, dziewięciowoltówki, walizki i kilku kabli. Sprawiło się na cacy ale było zbyt wrażliwe na wstrząsy.

 

Na chwilę obecną zamierzamy zbudować bombę też na bazie telefonu komórkowego ale nieco bardziej złożoną. Będzie miała możliwość ustawienia detonacji albo przez telefon komórkowy (Araby i inne brudmeny z Iraku rulez), albo tryb czasowy. Całość oparta na prostej atmedze. Dwie atmegi do dyspozycji, jedna z programem pod detonację telefoniczną, druga pod detonację czasową. Do tego trochę kabelków, wyświetlacz czasowy. Przecięcie niewłaściwego kabelka zainicjuje znaczące przyspieszenie zegara. Po zakończeniu odliczania układ zacznie piszczeć, odczeka 15 sekund, żeby każdy zainteresowany mógł nawiać i odpali ładunek. Całość elektroniki będzie zamknięta w małej stalowej skrzyneczce a dostęp do kabli będzie możliwy po zdjęciu drugiego wieczka. W ten sposób nawet przy stosunkowo silniej detonacji, zniszczeniu nie ulegnie elektronika i sam telefon a najwyżej szlag trafi kabelki na wierzchu.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Melduję, w 3mieście też się siedzi nad zagadnieniem (:

 

Chwilowo wszystko chodzi na płytkach stykowych, od czasu do czasu wytrawiają się prototypowe płytki w laminacie, a jak wszystko będzie działać to zrobi się je w firmie.

 

Wersja na mikrokontrolerze PIC (ogólnie stabilniejszy), biała dioda symuluje wyjście na ładunek (np. świecę dymną), w jej miejsce wstawiliśmy mosfeta i palił druta, zielona to programowanie czasu, a niebieska to upływający czas. Generalnie ta wersja ma być maksymalnie tania w produkcji i detalicznej, i masowej, oraz zapewniać w dostatecznym stopniu bezpieczeństwo.

 

http://www.youtube.com/watch?v=01GhH-2QD64

 

jednak, że jest zapotrzebowanie na pikadełka z wyświetlaczami to na atmedze8 jest testowany inny algorytm. Chwilowo na nieszczęsnym zl2avr d:

http://www.youtube.com/watch?v=jS11BnOCrMg

 

PG pozdrawia Polibude Wrocławską ;D

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Via GSM, Bluetooth, 433MHz, 868MHz, 2,4GHz?

Transceiver RF 2.4 GHz, SMD, 12.8 x 16.8 mm z tego co widzę kosztuje detalicznie 7zł i ma zasięg do 60m w komunikacji w dwie strony. Więc na hipotetycznym nadajniku możesz np. obserwować stan urządzenia. Odbiorniki 433 i 868MHz kosztują w granicach 9 - 18 zł, tu ogranicza cię głównie moc nadajnika, z tymże jest to komunikacja tylko w jedną stronę. Do tego koszt zrobienia płytki, elementów dyskretnych, piwa dla twórców ;) Z resztą tutaj ogranicza cię głównie wyobraźnia jak napisać program dla mikrokontrolera.

 

Ta czasówka na filmiku jest wersją niskobudżetową bez zbędnych bajerów, max prostota za 30zł. Chociaż zawsze możesz odpalać po kablu telefonicznym ;D

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Witam,

 

korzystając z tego tematu chciałbym zaprezentować nasze podejście do tematu airsoftowej atrapy bomby. Na zdjęciu poniżej widać urządzenie naszego autorstwa. Prezentowane urządzenie jest prototypem, stąd na płytce widać kilka niezaplanowanych rozwiązań ;)

 

Atrapa wyposażona jest w :

 

- wyświetlacz LCD do ustawiania poszczególnych funkcji;

- sześciocyfrowy wyświetlacz LED wyświetlający stan zegara;

- 12-sto przyciskową klawiaturę;

- syrenę o mocy sygnału około 120 decybeli (wg producenta - pomiar sonometrem dał wynik około 109 dbm, co widać na poniższych zdjęciach);

- pięć wejść do podłączania kabelków do rozbrajania bomby (niebieskie złącze po lewej stronie płytki);

- wyjście przekaźnika do sterowania zewnętrznym urządzeniem, takim jak elektryczny zapał;

 

bomb1.th.jpg

 

Złącze USB służy do programowania urządzenia.

 

Zasilanie z baterii Li-Po 7.4V, aczkolwiek nada się każda bateria do 12V. Bateria mieści się w rurze zamykanej szczelnym korkiem.

 

bomb4.th.jpg

 

bomb8.th.jpg

 

Funkcjonalność:

 

1. Definiowanie czasu wyjściowego do odliczania (odliczanie odbywa się od podanej wartości do zera). Można określić minuty, sekundy oraz milisekundy, zakres od 0 do 99 dla każdego przedziału;

2. Ustawienie czterocyfrowego kodu do rozbrojenia bomby;

3. Definiowanie, czy detonacja ma powodować załączenie przekaźnika, oraz czas załączenia przekaźnika (w sekundach);

4. Definiowanie, czy odliczanie ma być sygnalizowane krótkim impulsem syreny, oraz czas trwania impulsu (w milisekundach);

5. Definiowanie, czy detonacja ma być sygnalizowana syreną, oraz czas trwania sygnalizacji (w sekundach);

6. Określenie, które wejście ma powodować rozbrojenie bomby - przecięcie kabla (rozwarcie wejścia) podłączonego do tego wejścia spowoduje rozbrojenie bomby. Numeracja od "0" do "4";

 

Po każdym zabraniu i ponownym podaniu zasilania urządzenie przywraca wartości domyślne, czyli:

 

Czas : 30 sekund;

Kod rozbrojenia : 1111

Sygnalizacja syreną - brak

Sterowanie przekaźnikiem - wyłączone;

Odliczanie : ciche;

Wyjście rozbrajające - 0;

 

Atrapa materiału wybuchowego została wykonana z ogólnie dostępnych materiałów, i wygląda tak jak miała wyglądać - czyli jak zrobiona w garażu.

 

Płytka drukowana jest zabezpieczona przed wilgocią za pomocą odpowiedniego preparatu, co nie znaczy, że można ją wrzucać do wody ;)

 

Obsługa urządzenia odbywa się następująco:

 

- po menu poruszamy się klawiszami "*" oraz "#", które pełnią funkcje strzałek w lewo i prawo;

- inkrementacja i dekrementacja czasów dla poszczególnych funkcji odbywa się poprzez wejście do żądanej pozycji w menu i wybór odpowiedniej wartości za pomocą "strzałek"

- przycisk "0" spełnia w tym przypadku funkcję "Enter";

- po określeniu żądanych parametrów wybieramy z menu pozycję "START" i zatwierdzamy przyciskiem "0" - rozpoczyna się odliczanie;

- bombę można rozbroić przez wpisanie odpowiedniego kodu lub przecięcie wybranego w menu przewodu;

- dopóki bomba jest uzbrojona, niemożliwe jest wejście do menu;

- pierwsze wpisanie niepoprawnego kodu powoduje dwukrotne przyspieszenie odliczania czasu;

- pierwsze przecięcie niewłaściwego przewodu blokuje możliwość rozbrojenia za pomocą przecięcia kabla - wtedy pozostaje już tylko rozbrojenie kodem.

 

Nawet jeśli nie korzystamy z funkcji rozbrajania za pomocą kabla, wszystkie wejścia muszą być podłączone do styku GND, czyli do masy.

 

Przyciski na klawiaturze nie zostały oznakowane specjalnie, żeby dodać trochę emocji rozbrajającemu;)

 

Kilka dodatkowych fotek:

 

bomb2.th.jpg

 

bomb3.th.jpg

 

bomb5.th.jpg

 

bomb6.th.jpg

 

bomb7.th.jpg

 

bomb10.th.jpg

 

W najbliższym czasie postaram się wstawić film demonstrujący poszczególne funkcje atrapy.

 

Tak jak wspominałem, to konkretne urządzenie jest prototypem i powstało by przetestować poprawność założeń dla sprzętu i podstawowych funkcji softu. Jako że już to mamy za sobą i obecnie w produkcji jest kilka sztuk w nowszej wersji hardware, prezentowana sztuka idzie pod młotek, czyli konkretnie na allegro. "Na dniach" podam link do ogłoszenia w komisie.

 

Koszty wytworzenia tego konkretnego egzemplarza to około 300zł za same szpeje, nie licząc naszej pracy. Jeśli licytowana kwota przekroczy nasze oczekiwania :) , szczęśliwemu nabywcy dołożymy jedną funkcję na specjalne życzenie, oczywiście bez zbytniego popuszczania wodzy fantazji.

 

Jako ciekawostkę dodam, że kolejna wersja urządzenia jest wyposażona (oczywiście opcjonalnie) w odbiornik GPS oraz czujnik ruchu i pozycji (konkretnie jest to akcelerometr). Rozbudowujemy też dość poważnie ilość dostępnych dla użytkownika funkcji - jak znam życie to skończy się to aplikacją na PC do konfigurowania, w końcu po coś to USB tam daliśmy.

 

Jeśli macie jakieś uwagi co do funkcjonalności, to proszę tutaj albo na PW.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Hmm, właśnie się zorientowałem, że wstawiłem zdjęcia bez kostki stykowej przekaźnika ;) Żeby nie było, poniżej właściwe zdjęcie z kostką:

 

bomb11.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Co do filmików, to właśnie nad tym pracujemy - prawdopodobnie dopiero w weekend będę dysponował na tyle dobrym sprzętem, żeby zarejestrować odpowiednio dźwięki syreny, podstawowe funkcje i dobrze uchwycić ten wyświetlacz LED.

 

Fajnie, że wam się podoba.

Link to post
Share on other sites

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczam filmy prezentujące działanie urządzenia.

 

Podstawowe funkcje:

 

http://www.youtube.com/watch?v=jZSnrWAMBSQ

 

Kamera, którą nagrywaliśmy film, zbalansowała sobie głośność, więc syrena brzmi tutaj dość cicho, ale wierzcie mi - przy takiej ilości decybeli krew idzie z uszu, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach.

 

Atrapa w akcji - detonacja petardy przy pomocy funkcji przekaźnika:

 

http://www.youtube.com/watch?v=aZg3amOHeU0

 

Jak widać i słychać na filmie, syrena została wyłączona, zostawiliśmy tylko funkcję beepera.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

A oto moje maleństwo. Zaznaczam że to wersja wczesna bomby zrobiona tak aby działa i jeszcze muszę ją przetestować na polu walki ale to jak będzie ciepło :).

 

-Bomba zrobiona plastikowej walizce

-Dwie buteleczki udające biohazard z wygrawerowanym znakiem oraz naklejką ostrzegająca. W środku pływa zielona ciecz znana pod nazwą Grappa Green :D . Wygotowana aby nie miała bąbelków i co dziwne po wygotowaniu zrobiła się przeźroczysta z osadem.

-Dużo kabla

-Możliwość rozbrojenia bomby poprzez stacyjkę na klucz lub przecięcie jednego z 6 kabli lub nawet i 6 kabli naraz. Można wybierać które kable chcemy przeciąć takim małym przełącznikiem.

-Licznik działający od 99:59

-Dźwięk o mocy 92dB częstotliwość 3200Hz uwierzcie że to bardzo głośno. Z 2 metrów człowiek głuchnie na chwilę :)

-Zasilanie 12v osobiście używam aktualnie 2x 9v połączone równolegle.

-Oświetlenie diodowe. Podświetlone buteleczki oraz po zamknięciu zapalane zostają 5 innych diod umieszczonych w górnej części walizki. Diody migają. Po co to? A dla efektu wizualnego i jak będzie się otwierać walizkę aby wiedzieć gdzie dół a gdzie góra.

 

Oczywiście jak wspomniałem jest to wersja wczesna. Wszystko jest tak aby było widoczne aby sprawdzić czy aby działa.

 

Aktualny koszt bomby na dzień dzisiejszy nie wliczając kleju na ciepło, robocizny, walizki i narzędzi to 140zł.

 

Czas na zrobienie tej bomby to jakieś 5 dni po kilka godzin dziennie.

 

W planach bomba "ala męczennik" na telefon komórkowy.

 

Filmik dam na dniach.

 

SUC50537.JPG

 

Reszta zdjęć:

Fotki bomby

Edited by Brzuski
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...