Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bomba airsoftowa (atrapa) - elektronika.


Recommended Posts

Ponieważ bombowy wyścig zbrojeń trwa :icon_biggrin: , poniżej zamieszczam kilka zdjęć kolejnej wersji mojej atrapy, tym razem stylizowanej na ładunek IED. Jak widać, obwód drukowany PCB już w wersji bez poprawek. Funkcjonalność taka jak poprzednio, opisana kilka postów wyżej. Kable do przecinania to długie pętle, schowane w łusce, więc wymiana jest banalna. Akumulator niestety nie zmieścił się w łusce, więc jest "przyłapany" do łuski za pomocą opasek zaciskowych - widać to na pierwszym zdjęciu.

 

 

atrapaied002.th.jpg

 

atrapaied003.th.jpg

 

atrapaied004.th.jpg

 

atrapaied006.th.jpg

 

atrapaied007.th.jpg

 

Niedługo będzie dostępna na allegro, w całkiem promocyjnej cenie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Guest Rough

Świetne te atrapy, zwłaszcza Twoja Brzuski!

 

Zastanawiam się tylko nad jednym. Czy zamiast przecinania kabelków nie możecie zrobić jakiś złączek albo krokodylków?

Szkoda wymieniać co 'detonację' poucinane kable. Nie daj Boże ktoś przetnie kabel, który do rozbrojenia bomby nie służy i będzie zabawa :p

A kabelki ze złączkami na środku aż się proszą o ich rozdzielenie.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Witam : )

 

Ostatnio ciągle przeszukiwałem forum i całe google czytając o bombach asg, najwięcej, ale i najtrudniejsze do zrobienia były na mikroprocesorach, dlatego szukałem dalej, znalazłem kilka na przekaźnikach, ale też nie działały po ich wykonaniu... Dlatego zacząłem sporo czytać o przekaźnikach i jak działają, aż udało mi się zrobić w pełni działającą bombę taka jakbym chciał : )

Układ działa następująco:

- po włączeniu przełącznika zapala się żółta dioda sygnalizująca uzbrojenie

- do dyspozycji mamy 4 kabelki, które trzeba przeciąć, 2 detonujące, jeden uzbrajający i jeden "pusty" tzn. nie powodujący nic, więc po jego przecięciu musimy przeciąć jeden z trzech pozostałych kabelków. Kabelki są podłączone do układu złączami ARK, dlatego ich wymiana w czasie rozgrywki potrwa kilka minutek.

- więc po przecięciu jednego z dwóch kabelków zapala się czerwona dioda i włącza się buzzer a żółta gaśnie (detonacja bomby)

- po przecięciu kabelka rozbrajającego zapala się dioda zielona a żółta gaśnie (rozbrojenie)

 

Wszystko miałem podłączone na pająka i działało, opracowałem płytkę drukowaną i w poniedziałek może elementy już będą na płytce, więc wstawię zdjęcia i filmik pokazujący działanie. Układ zasilany baterią 9V (ta prostokątna kostka)

 

Chciałbym się zorientować czy ktoś byłby chętny do zakupu takiej bomby asg. Cena całego zmontowanego układu wynosiła by ok 60zł (oprócz kosztów wysyłki).

Obudowę dla układu każdy już by musiał zrobić (lub nie) według własnych upodobać. Moja przynajmniej będzie drewniana ; p

 

W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą : )

Pozdrawiam

Edited by guzio29
pisownia
Link to post
Share on other sites

adrian1769: w moich planach nie strzela kulkami, ma jedynie przy "wybuchu" świecić czerwona dioda i buzzer ma wydawać dźwięk. Chociaż można by zrobić opcję z wystrzeliwaniem kulek : )

 

cyp i wespoli:

 

Oczywiście, że miało być:

 

2 detonujące, jeden rozbrajający i jeden pusty ; p pomyliło mi się ; )

Link to post
Share on other sites

Po ostatnich laborkach z elektroniki postanowiłem też skonstruować takową bombę, a właściwie przerobić plany z przekaźników na tranzystory. Tranzystory typu JFET (odcinasz napięcie sterujące (przecinasz kabel)- prąd zaczyna płynąć(bomba wybucha)), są mniejsze, prostsze w użyciu i tańsze. Poprzednia wersja bomby nie została zrealizowana, bo okazała się za droga w produkcji i zbyt skomplikowana technicznie by mogła działać bezawaryjnie.

Link to post
Share on other sites

Moja bomba póki co jest na papierze, tzn. mam rozrysowany układ do zmontowania, układ na przekaźnikach okazał się zbyt skomplikowany więc zarzuciłem konstrukcję. Obecnie przerabiam plany na tranzystory. Całość opiera się na cyfrowym minutniku kuchennym i alarmie przeciwkradzieżowym (takim z zawleczką). Minutnik działa tak, że po odliczeniu czasu zamyka obwód i wydaje z siebie dźwięk, w mojej bombie będzie załączał zasilanie alarmu z już wyjętą zawleczką (lub czego tam dusza zapragnie w każdym bądź razie zamykał obwód) równolegle do minutnika nasz obwód będzie podpięty na stałe do zasilania poprzez tranzystor JFET (normalnie otwarty) po przyłożeniu napięcia do tranzystora jest on zamknięty i nasz obwód odpalający jest otwarty. Odcinając kabel (zasilanie sterujące) tranzystora otwieramy tranzystor, obwód się zamyka i bomba odpala. Rozbrojenie natomiast osiągamy przez przecięcie kabla zasilającego minutnik.

 

Tylko trzeba to tak upchać w obudowę, wyprowadzić kabelki i w ogóle tak że się odkręca cztery śrubki zdejmuje pokrywę patrzy który kabel gdzie idzie i wiadomo który przeciąć. Żeby nie było na chybił trafił tylko żeby była potrzebna wiedza.

 

Niedługo postaram się narysować układ który będzie zgodny z normami i ogólnie rozumiany, to wrzucę.

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy Twój układ wygląda na dużo bardziej skomplikowany niż mój, oczywiście jeśli byśmy oba porównywali : ) wieczorem będą zdjęcia mojego więc sam stwierdzisz : D

 

Może źle powiedziałem, że bardziej skomplikowany, ale trzeba więcej miejsca pewnie użyć niż w moim, z resztą sam zobaczysz : )

Link to post
Share on other sites

To więc czekam(y) na zdjęcia. :)

 

Cena całego zmontowanego układu wynosiła by ok 60zł (oprócz kosztów wysyłki).

Obudowę dla układu każdy już by musiał zrobić (lub nie) według własnych upodobać. Moja przynajmniej będzie drewniana ; p

 

A jeżeli np. składałbym zamówienie, mógłbym poprosić o wykonanie obudowy? Oczywiście z dopłatą za pracę i materiał zużyty na jej konstrukcję. :p

Link to post
Share on other sites

Witam was znowu ; p muszę przyznać, że "zepsułem" wytrawioną płytkę... pomyliłem ścieżki i pozwierały się nie które, jestem w trakcie składania układu znowu na pająka i jeśli tylko to polutuje to wstawie filmik. Więc zdjęcia i filmik będą z układu podłączonego na pająka. W przyszłym tygodniu dopiero kupię płytkę i wtedy będę mógł na płytce elementy rozmieścić : (

Przepraszam za opóźnienia..

Link to post
Share on other sites

Tak więc po opóźnieniach (przepraszam) mam nagrany filmik, ale po podłączeniu na pająka : ) na kartce rozrysowane które kabelki i diody są od czego..

Powinno być tak: dioda z uzbrojenia - żółta, dioda z rozbrojenia - zielona, dioda z wybuchu - czerwona. Diody dałem obojętnie jakie miałem, bo to prototyp na szybko zrobiony. Przy gotowej płytce z elementami będzie wszystko na miejscu :) i oczywiście będzie buzzer, którego dzisiaj zabrakło bo nie działa mi.

 

Od 0:23 do 1:05 przerwa techniczna : D więc możecie w tym czasie przewinąć :)

 

Filmik:

 

Edited by beretTa
Link to post
Share on other sites

Przedstawiam wam układ na płytce:

 

http://www.voila.pl/104/jwlqp/index.php?get=1&f=1

 

Ten układ jest dla zabawy w moim środowisku, więc jeśli ktoś by chciał kupić to byłby zrobiony nowy układ z obudową (dodatkowa cena) bądź tylko układ bomby i diody wraz z buzzerem bym wyprowadził na kablach na taką długość na jaką osoba zamawiająca chce : ) ten układ mam bez buzzera, bo nie mam teraz możliwości kupienia go, ale ten który będzie w układzie ma głośność 85 lub 105 dB, więc głośny na pewno będzie : ) jeśli ktoś się zdecyduje na zakup to oczywiście po zmontowaniu całego układu nakręce filmik jak bomba do wysłania działa dokładnie, żeby nie było żadnych nie porozumień. Zdjęcia też zrobię :)

 

Na zdjęciu dwa żółte kabelki służą do detonacji bomby a kabel przeźroczysty służy do rozbrojenia : )

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Kolego, za 60 zł to sprzedawać to chyba przesadziłeś? Mój zapalnik (który zresztą nie jest jakoś specjalnie skomplikowany ale jednak "nieco" bardziej niż twój) sprzedaję za cenę 69 zł :

 

Tutaj jest pełny opis urządzenia:

http://weekendowe-projekty.blogspot.com/2012/05/elektroniczny-zapalnik-czasowy.html

 

Tutaj film:

http://www.youtube.com/watch?v=iDC3PxVECqE

 

i proszę was - dajcie sobie spokój z tymi waszymi układami i użyjcie w końcu mikronkontrolera (nie taki straszny jak wygląda :icon_biggrin: )

 

Poza tym za parę dni będę miał czas (wakacje) to zajmę się budową zapalnika "kombajnu" z wielką ilością funkcji (chcę tam umieścić wszystkie funkcje z jakimi fdo tej pory się spotkłąem przeglądając inne tego typu konstrukcje) , wyświetlaczem LED , LCD , klawiaturom i wiele innych. Oczywiście będzie też rozbrojenie z kablami (przewiduje możliwość ustawienia funkcji do kabli przed rozgrywką lub też użytkownik będzie mógł zadecydować ,że chce żeby te funkcje wylosował zapalnik i wtedy już nikt nie będzie wiedział który kable jest który). Oczywiście zapalnik będzie miał obudowę a nie goła płytka.

 

Pisałem o tym już wiele razy ,że nie wiem jakie jest dokładnie zapotrzebowanie na tego typu gadżety wśród fanów ASG więc jeśli ktoś by miał pomysł jakiejś konkretnej atrapy to proszę pisać.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

No ja w końcu po testach zrobiłem już wersja finalna tylko pokrywkę panelu stertowania będzie delikatnie inna ale ta działa :D. Wiem wiem CNC to to nie jest ale dremel i kątówka power :).

 

Pokrywka zamykana na magnesy takie małe w c*** mocne chyba neodymowe. 4 małe kółka na filmie ich nie ma bo tak mocno trzymają że jedną ręką ciężko zdjąć pokrywę :). reszta to ze starej bomby + kilka elementów nowych. Moc głośniczka koło 98dBi. Jedzie ostro :D. Ogólnie fotki i filmik na szybko robione ale wrażenie robi większe na lajfa.

 

Mam już podzespoły do bomby na kamizelce za jakiś czas pochwalę się prototypem :).

 

Fotki:

https://picasaweb.go...ombaAirsoftOwa#

 

Filmik:

 

http://youtu.be/KvMhSePkyL0

Przepis:

-Walizka

-Arkusz blachy stalowej

-Narzędzia

-Układ odliczający

-Buzzer

-7m kabla :)

-Dremel

-2 szklane butelki

-Grappa zielona ;)

-Klej w pistolecie na gorąco

-Kilka diod

-Zasilanie diod baterie 3x AAA, alarm i odliczanie 3x9v albo 12v 23-26A

-oraz kilka mniej lub ważnych elementów :P

Edited by Brzuski
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze, cena 60 zł wydaje się być nieco przesadzona jak za tak prosty układ.

Sam obecnie pracuję nad skrzynką do zdalnej detonacji pirotechniki i cena samym bebechów (kontroler, przekaźniki, płytka, wyświetlacz) bez zbędnych bajerów (trwała obudowa, profesjonalne lampki) nie przekracza 60 zł.

 

 

Od ofert handlowych jest Komis !!

Edited by guzio29
OFERTY HANDLOWE - DZIAŁ KOMIS !!!
Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Cześć i czołem!

Nie jestem pewny, czy jest to odpowiedni dział, w razie czego, proszę moderatora o przeniesienie do odpowiedniego.

 

Jak wiadomo, gdy podczas rozgrywki ponagla nas czas, staje się ona o wiele bardziej dynamiczna, szybka i opiewająca w większe emocje jak i adrenalinę, właśnie dlatego stworzyłem mój kolejny projekt.

 

Chciał bym przedstawić atrapę bomby do asg mojego autorstwa.

 

Samo urządzenia składa się z:

-Wyświetlacza LED

-Potencjometru zwiększającego/zmniejszającego kontrast

-2 przycisków

-głośnego głośnika

-Klawiatury do wprowadzania kodu

-No i układu Atmega328

 

Samo urządzenie do życia potrzebuje zasilania z 5V

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Fx5tLNlYuKA

 

 

Oczywiście aktualny wygląd, jest wyglądem prototypowym, wszystkie guziki przyciski można powymieniać na bardziej efektowne... należało by, gdybyśmy mieli zamiar wsadzić ją w jakąś estetyczną obudowę.

 

Sam system działania wygląda tak... Uruchamiamy urządzenie (można podłączyć np. stacyjkę z kluczykiem) ustawiamy odpowiadający nam kontrast, następnie ustawiamy interesujący nas czas i zatwierdzamy przyciskiem...

Teraz następuje "uzbrojenie" urządzenia i rozpoczęcie odliczania czasu...

Czas leci, słychać charakterystyczne pikanie, mruganie diodą.

Klikając odpowiedni przycisk, wchodzimy w tryb rozbrajania... Mamy 15 sekund na wpisanie właściwego kodu rozbrojenia, gdy wpiszemy poprawny urządzenie zostaje dezaktywowane, gdy wpiszemy zły, czas nam przyśpiesza i następuje o wiele szybsze odliczanie, możemy spróbować wpisać jeszcze raz, gdy oczywiście zostało nam jeszcze trochę czasu.

Wybuch imituje zapalona czerwona dioda oraz głośny pisk wydawany przez głośnik.

 

Do całości miałem zamiar stworzyć jeszcze jeden system, a mianowicie możliwość rozbrojenia urządzenia poprzez odcięcie jednego z 3 kabli, wtedy uruchamiała by się funkcja losująca (Przyśpieszenie, dezaktywacja, nic), gdy rozcięli byśmy 3 kable na raz, trzeba było by się modlić, żeby wylosowało dobrą funkcję...

 

 

 

Jako, że w ASG się już nie bawię, to urządzenie złożyłem dla samej radości złożenia i napisania kodu.

System stworzony jest tak, że w każdym momencie, gdy właściciel chciał by, aby dodać do niego jakąś nową możliwość, mógł by mi je zapodać, ja wtedy dodał bym odpowiednie części jak i dopisał kod.

 

Jeżeli chodzi o sprzedaż... oczywiście mogę to urządzenie sprzedać tak jak jest teraz, lub gotowe na płytce uniwersalnej, lub po konsultacjach stworzyć opakowanie jak i zakupić odpowiednie, wybrane przez przyszłego właściciela przyciski itp.

Gdyby ktoś chciał, mogę stworzyć kilka takich projektów, w miarę możliwości/pomysłów dodawać kolejne ciekawe funkcje.

 

 

 

 

Jeżeli chodzi o kontakt, zapraszam na PW.

Pozdrawiam serdecznie.

Edited by Piotrek55
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...