Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Sokół to co piszą koledzy jest prawdą, jeśli mam coś na siebie założyć to tylko bieliznę polipropylenową. Ale nigdy nie zakładam nic więcej. Bo wtedy jest odwrotny efekt. Mówię tak bo zostało to przeze mnie przetestowane. Wcześniej już pisałem o tym że spałem w śpiworku przy -7 oC właśnie w samych gatkach i podkoszulce.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sokół to co piszą koledzy jest prawdą, jeśli mam coś na siebie założyć to tylko bieliznę polipropylenową. Ale nigdy nie zakładam nic więcej. Bo wtedy jest odwrotny efekt. Mówię tak bo zostało to przeze mnie przetestowane. Wcześniej już pisałem o tym że spałem w śpiworku przy -7 oC właśnie w samych gatkach i podkoszulce.

 

Zgadzam się ale pod warunkiem że jest tobie ciepło w śpiworze, gdy jest ci zimno/chłodno to dalej leżysz w samych gaciach, czy jednak zakładasz coś na siebie? Opisujecie w większości idealne warunki do spania(brak opadów i wiatru).

 

 

 

Szpargel 100% racja !

Link to post
Share on other sites

1. Założenie na siebie zawilgoconej rzeczy (czy to mokrej od potu będącego efektem wysiłku, czy od wilgoci wydzielanej przez naszą skórę nawet jak nie jest gorąco - ostatniego przypadku nie da się uniknąć i zawsze ma miejsce!) zawsze spowoduje, że będzie nam chłodno. Jeżeli założymy rzecz, która pochłania i zatrzymuje wilgoć, to ta rzecz będzie pochłaniać ciepło naszego ciała bardziej, niż gdyby jej nie było.

 

Ponownie przerysowując to zjawisko - jeżeli ubierzemy się w mokre ubranie i zaczniemy chodzić po dobrze ogrzanym mieszkaniu, będzie nam chłodniej, niż gdybyśmy chodzili nago.

 

2. Zakładanie na siebie tkanin hydrofobowych (jak np. polar, który o ile dobrze pamiętam może wchłonąć wilgoć jedynie w 1 %) znosi to zjawisko. Stąd ubranie polaru na noc jest lepszym rozwiązaniem niż zakładanie bawełnianego dresu.

 

Tak jak mówiłem - zjawisko "im mniej tym cieplej" to duże uproszczenie! Wszystko zależy od tego z jakiej odzieży rezygnujemy (chłonącej czy niechłonącej wilgoć) oraz od tego na ile ta odzież jest/stanie się wilgotna (a to zależy od cech indywidualnych każdej osoby - jedni wydzielają więcej a inni mniej wilgoci).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Wiecie co... ja marzłem w stopy niezależnie od pogody (aczkolwiek pod namiot jeździłem latem lub późną wiosną), śpiwora (różne modele, choć przyznam, że raczej z dolnej-średniej półki) i ubrania / jego braku. W tym roku kupiłem sobie goretexowy pokrowiec na śpiwór, i problem zniknął jak ręką odjął (testowane na PF 2, czyli bynajmniej nie w ekstremalnych warunkach... ale zawsze to w terenie).

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

A co w sytuacji gdy potrzebny jest śpiwór mały, lekki taki powiedzmy "kieszonkowy" co by w patrolowym plecaku lub butt packu (jak chcę się w samym oporządzeniu wybrać na wycieczkę) miejsca dużo nie zajmował i był w miarę ciepły. Co polecacie? jestem na etapie poszukiwań takiego mini śpiwora bo latanie z tobołami już mi się znudziło, tym bardziej jak się wybieram w teren na noc lub dwie.

Link to post
Share on other sites

Istnieją jeszcze śpiwory "awaryjne":

http://sabre-shop.de/artikel/JK100982.html

Właśnie ten model jest przyjęty oficjalnie na wyposarzenie niektórych jednostek Bundeswehry.

http://daten.bwb.org/AG-Bund/TL/daten/84650167_1.pdf

Patrz strona 16, zdjęcie 10.

 

W ostateczności wystarczy również zwykły koc termiczny z apteczki samochodowej:

http://multisort.pl/product/761.Termiczny;koc;ratunkowy.html

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, ale to folia w regulaminowy sposób przygotowana i podana do użytku ;-) .

Reszta to już tylko fantazja i inwencja twórcza, jak już pisał Thor_ .

Przykładem małego i lekkiego śpiwora letniego może być kolejny produkt firmy Carinthia, używany przez Bundeswehrę, a mianowicie śpiwór letni / tropikalny.

Waga 1100-1300g, zakres temperatur komfort +5°C do 25°C, extrem do -10°C (dane producenta), posiada własną zapinaną moskitierę.

Nie potrafię dokładnie określić wymiarów, ale jest o połowe mniejszy od innych standartowych śpiworów.

caroq0.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Fotka z cyklu "co może się stać". Generalnie przy niskich temperaturach zaleca się stosowanie dodatkowego worka biwakowego na śpiwór (gore lub hybrydowy - gumowany nylon dół + impregnowana bawełna góra). Taki worek poprawia komfort o dodatkowe 5 - 10 st. C ale ma jedną sporą wadę - przy niskich temperaturach przymarza (!) do śpiwora. Oto efekt zaobserwowany dziś w nocy:

 

img0019lt2.th.jpg

 

Śpiwór to Ajungilak Tyin, worek to Ajungilak Grevling (hybrydowy), temperatura w nocy - 8 st. C (czyli jeszcze nie tak źle). Co się stało? Para teoretycznie powinna wydostawać się górą, gdzie worek składa się z paro przepuszczalnej bawełny. Niestety - dołem gdzie wykonany jest z nylonu (praktycznie identycznego jak w amerykańskich ponchach) para też próbowała się wydostać... W efekcie część wilgoci zbierała się na dolnej warstwie i zamarzała... Daje to do myślenia. Nie wiem jak zachowują się worki w całości goretexowe (które parę przepuszczają na całej powierzchni) ale mam obawy, że membrana mogłaby nie nadążyć i szron mógłby zatkać pory (żeby wilgoć parowała potrzebna jest wysoka temperatura a poza śpiworem takiej nie ma).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Rok temu spałem w śpiworze Intermediate Cold Weather (typ starszy, nie od modularnego) połączonym razem z Bivy Coverem. Miałem ten sam problem co opisujesz. Część bivy covera znajdująca się centralnie nad twarzą była twarda i biała, membrana goretex nie nadążała z przekazywaniem wilgoci na zewnątrz. Temperatura nad ranem wynosiła - 7 oC

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...