Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

O hop-up, efekcie Magnusa i zasięgu replik


Recommended Posts

Bardzo ładnie kolego, właśnie skończyłem czytać.

 

Jeden błąd:

Lufy "gwintowane" nie są gwintowane tylko skręcone. Dzięki temu, ze ma taki a nie inny kształt kulka w jej wnętrzu ma się odbijać od jej ścianek zawsze w ten sam sposób. To ma poprawiać powtarzalność strzałów. Przy pewnych prędkościach wylotowych to nawet działa ;-) .

Edited by poldeck
Link to post
Share on other sites

Bardzo ładnie kolego, właśnie skończyłem czytać.

 

Jeden błąd:

Lufy "gwintowane" nie są gwintowane tylko skręcone. Dzięki temu, ze ma taki a nie inny kształt kulka w jej wnętrzu ma się odbijać od jej ścianek zawsze w ten sam sposób. To ma poprawiać powtarzalność strzałów. Przy pewnych prędkościach wylotowych to nawet działa ;-) .

 

Dziękuję za uwagę. W tym co napisałem chciałem zaznaczyć że gwint w rozumieniu klasycznym w asg nie ma zastosowania.

Pozdr.

 

Jerzy

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za namiary. Jakoś nie trafiłem na to forum. Znalazłem juz trochę materiałów. Postaram się to jakoś umieścić w kolejnej wersji dokumentu.

Jerzy

@Jerzy. Zaraz przeczytam, ale napiszę: a widziałeś projekt MED i model airsoftowej balistyki na forum ArnieAirsoft? Tam się od lat temat rozwija i kłocą się na bardzo naukowym poziomie ;)

Link to post
Share on other sites

Bardzo dobrze sie czyta, moim zdaniem nadaje sie do wlaczenia do kanonu tekstow klasycznych o airsofcie ;) - tylko pytanie, dlaczego majac taka wiedze i umiejetnosc pisania powolales sie na Wikipedie? Jestem przekonany, ze efekt Magnusa jest opisany takze w zrodlach, za ktore ktos bierze odpowiedzialnosc...

 

Pozdrawiam

 

Kret

Link to post
Share on other sites

Dziękuję. bez przesady z wiedzą ;). Tekst napisałem w jedno popołudnie trochę z nudów. O Efekcie Magnusa jest faktycznie trochę publikacji. W Wikipedię dodałem jako źródło bo jest dostępna dla wszystkich. Z publikacjami naukowymi trochę gorzej ;). Postaram się wieczorem wkleić arkusz excel do eksperymentów.

Pozdr.

Jerzy

Bardzo dobrze sie czyta, moim zdaniem nadaje sie do wlaczenia do kanonu tekstow klasycznych o airsofcie ;) - tylko pytanie, dlaczego majac taka wiedze i umiejetnosc pisania powolales sie na Wikipedie? Jestem przekonany, ze efekt Magnusa jest opisany takze w zrodlach, za ktore ktos bierze odpowiedzialnosc...

 

Pozdrawiam

 

Kret

Link to post
Share on other sites

Ale publikacja naukowa jest trudniej dostepna dlatego, ze ktos ja sprawdzil i nie mozna jej zmienic. Wikipedia nie jest zrodlem informacji.

 

Podawanie odnosnikow do trudnodostepnych zrodel nobilituje piszacego, bo pokazuje, ze poswieca on pewien czas i kapital (rozumiany jako dostep do tych zrodel) i produkuje cos wartosciowego.

 

Podawanie Wikipedii jako zrodla sluzy tylko tym, ktorym nie chce sie szukac prawidlowej informacji i nie dbaja o jej jakosc. Nie jest to troche strata czasu i jakosci takiego opracowania?

Link to post
Share on other sites

Wygenerowałem arkusz excel dla osób zainteresowanych eksperymentami:

http://ramert.republika.pl/Magnus.xls

Odnośnie publikacji polecam np. to:

http://webusers.npl.uiuc.edu/~a-nathan/pob/AJPFeb08.pdf

Ciekawy artykuł dotyczący lutu piłki baseball-owej. To co napisałem jest raczej tekstem informacyjnym, ale ok dodam w kolejnej wersji bibliobrafię, która mam nadzieję zaspokoi ciekawych świata.

Jerzy

Link to post
Share on other sites

A ja bym nie do końca się zgodził z początkowymi stwierdzeniami.

Dlaczego?

Analiza przeprowadzana jest dla czasu t=(ileś tam) czyli na wylocie lufy.

Trzeba pamiętać że już w czasie wystrzału w lufie kulka posiada zmienną prędkość więc nie możesz zapisać tylko w postaci parabolicznej równania na energię. Zakładasz że w lufie nie ma powietrza przed wystrzałem - to też spore uproszczenie.

Dodatkowo wykluczasz sam siebie w stwierdzeniu że "po przebyciu danego odcinka drogi energia maleje o stałą część". Nie stała a zależną od prędkości której spadek wiąże się z oporem powietrza. Więc w tym miejscu musisz już pod uwagę model sprzężony.

Nie zauważyłem dodatkowo efektu żyroskopowego dlaczego nie został uwzględniony?

 

A tak poza tym, ciekawe opracowanie ale dalekie od modelowania rzeczywistości:)

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie jedna rzecz przeszkadza, nie opisane osie wykresów i bez jednostki.

Co jak co, ale w liceum moja babka stawiała banie za brak oznaczeń. Więc jeśli chcemy mieć opracowanie pod wzgledem fizycznym to lepiej to poprawić.

 

A ja bym nie do końca się zgodził z początkowymi stwierdzeniami.

Dlaczego?

Analiza przeprowadzana jest dla czasu t=(ileś tam) czyli na wylocie lufy.

Trzeba pamiętać że już w czasie wystrzału w lufie kulka posiada zmienną prędkość więc nie możesz zapisać tylko w postaci parabolicznej równania na energię. Zakładasz że w lufie nie ma powietrza przed wystrzałem - to też spore uproszczenie.

 

Hmm.. gdybyśmy uwzględnili koniec lufy jako początek układu (t=0 i x=0) to wydaje mi się że to co dzieje się w lufie można pominąć, bo nawet jak mierzysz prędkość kulki na chrono to i tak to jest prędkość z jaką kulka opuszcza lufę.

 

A jeśli rzeczywiście chcielibyśmy uwzględnić jeszcze droge w lufie to już musielibyśmy bawić się z różnymi długościami luf.

Tak przynajmniej mi się wydaje.

 

Opracowanie fajne, nie wiem czy, aż tak przydatne, ale bardzo fajna ciekawostka :)

Link to post
Share on other sites

A ja bym nie do końca się zgodził z początkowymi stwierdzeniami.

Dlaczego?

Analiza przeprowadzana jest dla czasu t=(ileś tam) czyli na wylocie lufy.

Trzeba pamiętać że już w czasie wystrzału w lufie kulka posiada zmienną prędkość więc nie możesz zapisać tylko w postaci parabolicznej równania na energię. Zakładasz że w lufie nie ma powietrza przed wystrzałem - to też spore uproszczenie.

Dodatkowo wykluczasz sam siebie w stwierdzeniu że "po przebyciu danego odcinka drogi energia maleje o stałą część". Nie stała a zależną od prędkości której spadek wiąże się z oporem powietrza. Więc w tym miejscu musisz już pod uwagę model sprzężony.

Nie zauważyłem dodatkowo efektu żyroskopowego dlaczego nie został uwzględniony?

 

A tak poza tym, ciekawe opracowanie ale dalekie od modelowania rzeczywistości:)

 

Pozdrawiam!

Witam

A ja bym nie do końca się zgodził z początkowymi stwierdzeniami.

Dlaczego?

Analiza przeprowadzana jest dla czasu t=(ileś tam) czyli na wylocie lufy.

 

Dla analizy ważne są warunki początkowe. Wystarczy, że kulka w pewnym momencie ma daną energię, i znany wektor prędkości (pionowej i poziomej). Następnie poprzez iterację wyznaczamy kolejne wartości energii i prędkości. Nawiasem mówiąc możemy też wyznaczyć poprzednie wartości ;)

 

Trzeba pamiętać, że już w czasie wystrzału w lufie kulka posiada zmienną prędkość więc nie możesz zapisać tylko w postaci parabolicznej równania na energię. Zakładasz że w lufie nie ma powietrza przed wystrzałem - to też spore uproszczenie.

 

Nie jest to istotne w świetle tego co napisałem powyżej. Po prostu zaczynamy analizę od momentu opuszczenia przez kulkę lufy. Przy analizie balistycznej (większość programów przyjmuje ta chwilę t0 (start analizy) moment opuszczenia przez pocisk lufy. To co się dzieje wewnątrz broni to balistyka wewnętrzna.

 

Dodatkowo wykluczasz sam siebie w stwierdzeniu że "po przebyciu danego odcinka drogi energia maleje o stałą część". Nie stała a zależną od prędkości której spadek wiąże się z oporem powietrza. Więc w tym miejscu musisz już pod uwagę model sprzężony.

Nie zauważyłem dodatkowo efektu żyroskopowego dlaczego nie został uwzględniony?

 

Przeczytaj dokładnie ;) Energia maleje o stałą część. np 2%. Zauważ, że w energia kinetyczna to (masa * prędkość^2)/2 . Siła oporu powietrza rośnie z kwadratem prędkości tzn przy wzroście prędkości *2 siła rośnie *4. Jeżeli zbudujesz model sił działających na pocisk w pewnym przybliżeniu możemy przyjąć że spadki energii pocisku na całej trasie są dla jednostkowych odległości stałe (np 2%). Stały spadek energii przekłada się na spadek prędkości z pierwiastkiem kwadratowym. Taki model balistyczny jest często stosowany dla prędkości poddźwiękowych i dla prostych analiz balistycznych i jest w miarę bliski rzeczywistości (szczególnie dla strzelectwa pneumatycznego). Kilka programów do analiz stosuje ten model z powodzeniem. Zauważ, że łatwo wyznaczyć współczynniki redukcji energii poprzez pomiar energii na początku (przy lufie) i po pewnej odległości.

 

Odnośnie efektu żyroskopowego to kulka asg nie ma rotacji takiej jak pociski gwintowane dla których efekt żyroskopowy ma za zadanie stabilizację lotu w związku z tym nie ma czego liczyć. Oczywiście jest pewien efekt żyroskopowy wynikający z rotacji hop-up ale oś obrotu nie poprawia stabilności pocisku w locie. Po kolejne na odległościach na które strzelamy efekt żyroskopowy możemy pominąć przy analizie zasięgu lotu.

 

A tak poza tym, ciekawe opracowanie ale dalekie od modelowania rzeczywistości:)

 

Pozdrawiam!

Dziękuję bardzo. Nie do końca zgodzę się że dalekie od rzeczywistości. Z analiz balistycznych, którymi bawię się od jakiegoś czasu, głownie w ramach strzelectwa pneumatycznego przyjęte modele zmian energii i wynikające z tego różnice prędkości i toru lotu niezbyt odbiegają od rzeczywistości.

 

Pozdrowienia

Jerzy

Link to post
Share on other sites

Szanowny kolego Poldeck, to że ktoś pyta o rozwiązania i wyjaśnienia interpretacji nie jest niczym złym.Każdy kto takie opracowanie wykonuje musi liczyć się z pytaniami i ew. krytyką zadanych tez.

Zasugerowałem klika pytań o elementy które mnie jako "mechanika" interesują. To, że nie znasz znaczenia słów które przytoczyłem - Twój problem. Jeśli Cię to nie interesuje - odpuść, nie czytaj. Albo czytaj i wierz we wszystko z przeświadczeniem - bo ktoś tak napisał i wiedział więcej od Ciebie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...