Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Prośba o zwymiarowanie naboju 7,62x39


Recommended Posts

No wielkie dzięki Panowie!

 

Idealny rysunek; moglibyście mi tylko pomóc jeszcze w rozszyfrowaniu tych symboli?

 

Domyślam się, że czerwone znaczą średnicę przez bryłę łuski na danej wysokości. Ale nie mogę dojść co znaczą wartości zielone po prawej stronie? Jest to chyba wysokość od dołu? Czy dobrze mi się wydaje?

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze jedną prośbę, jako że chciałbym zrobić wmiarę dokładny obraz trójwymiarowy tejże łuski potrzebuję znać jeszcze wewnętrzne wymiary spłonki, (rozumiem, że spłonka jest stałą, nieodłączną) częścią łuski. Proszę o wymiary zaznaczone na rysunku czerwoną linią i numerami od 1 - 6:

berdanboxerprimerdw5.th.jpg

 

Byłbym również wdzięczny za podanie grubości płaszcza łuski w okolicach spłonki.

Link to post
Share on other sites

Stałą częścią nie jest nazwany na rysunku (z mojego wyższego posta) CUP i MIXTURE, ale wygląda na to, że CARTRIDGE CASE (z FLASH HOLE i ANVIL) jest. Czy tylko mi się tak zdaje? Jeśli tak mi się zdaje, to prosiłbym bardzo o podanie średnicy spłonki typu Berdan.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Spłonka to włąśńe te elementy które są na tym schemacie narysowane oddzielnie poniżej łuski. A "cartridge case" to o ile mi sie dobrze wydaje :D właśnie ŁUSKA. Więc logiczne że "flash hole" i "anvil" to elementy łuski.

W wolnym i kalekim tłumaczeniu by thor "flash hole" to otwory/kanały którymi "zapłon" zasuwa do materiału miotającego w łusce, a "anvil" to rodzaj "kowadła" o które iglica uderza przez dno spłonki i materiał zapalający powodując zapłon tegoż.

 

Tak więc "cup" to właśnie spłonka przynajmniej tak mi wychodzi z zaspanego szarego czegoś pod deklem. I za chiny nie jest integralna częścią łuski. Zresztą spłonki w wielu konstrukcjach łusek/nabojów można wymieniać i chyab nawet tak sie robi z amunicją która ileś tam przeleży w magazynie wymienia się spłonki i materiał miotajacy ale tu już mogę pisać kompletne bzdury ;) .

Link to post
Share on other sites

W wolnym i kalekim tłumaczeniu by thor "flash hole" to otwory/kanały którymi "zapłon" zasuwa do materiału miotającego w łusce, a "anvil" to rodzaj "kowadła" o które iglica uderza przez dno spłonki i materiał zapalający powodując zapłon tegoż. Tak więc "cup" to właśnie spłonka przynajmniej tak mi wychodzi z zaspanego szarego czegoś pod deklem.

Poprawne słownictwo to: otwory ogniowe (zapłonowe), kowadełko i miseczka. "Mixture" to masa spłonkowa. Elementem łuski sa otwory ogniowe i kowadełko, natomiast sama miseczka, mieszcząca wewnętrzne kowadełko (w spłonce Boxera) i masę spłonkową to spłonka.

 

W ogóle nalezy wbić sobie do głowy, że podstawowa różnica między spłonkami Berdana i Boxera jest taka, że choć w obu kowadełko jest integralną, składową częścią łuski, to w tej drugiej występuje wewnętrzne kowadełko, będące elementem samej spłonki. Upraszcza to produkcję łusek, bowiem wystarczy w nich wykonać tylko gniazdo spłonkowe, z jednym, centralnie umieszczonym otworem ogniowym, zamiast dwoma. Poza tym, naboje z spłonkami Boxera można własnoręcznie elaborować, a ze spłonkami Berdana już nie.

Link to post
Share on other sites

Bardzo Wam dziękuję za konkretne wytłumaczenie. Czy znacie jeszcze średnicę miseczki, kowadełka oraz otworów ogniowych i odległość ich środków od środka kowadełka w spłonce typu Berdan?

 

Myślę, że te informacje już mi wystarczą do wykonania modelu.

 

Pozdrawiam

Aikikai ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 7 months later...

Przepraszam za bardzo długą nieobecność na forum. Już nadrabiam: program jakiego używałem, to - jak zgadł brusu - Solid Edge. ;)

 

Pozdrawiam

 

P.S. Jeszcze dorzucę efekt pracy w postaci dokumentacji technicznej wykonanego modelu:

rysunektechniczny762x39.th.jpg

Edited by aikikai
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...