Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rwanda, poszukiwanie informacji


Recommended Posts

Witam,

 

Od jakiegoś czasu poszerzam swoją wiedzę nt. konfliktów Afrykańskich.

Jednym z nich jest konflikt z 1994 roku ( z korzeniami plemiennymi sięgającymi aż do XV w. ale skupmy się na XX w. ). Czy ktoś zna jakieś filmy, opracowania itp materiały dot. tych wydarzeń?

Filmy które widziałem to "Hotel Rwanda", "Some times in April", "Shake hands with the devil". Słyszałem jeszcze o "Shooting dogs" niestety nie widziałem. Warty obejrzenia?

 

Czy ktoś ma dostęp do biografii kanadyjskiego dowódcy Romeo Dallaire'a?

Niestety Allegro i księgarnie w których byłem milczą:/

 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Jest taki sobie film "Podając rękę diabłu" czy jakoś tak.

No jest i to nawet całkiem fajny.

Kolega SoP-PeL napisał o filmach, które widział i ten też wymienił.

Patrz pierwszy post.

 

A właśnie. Wie ktoś może gdzie można kupić książkę, na podstawie której nakręcili ww film?

Edited by shd1984
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Destexhe, Alain, 1995, Rwanda and Genocide in the Twentieth Century, Pluto, London.

 

Alan Kuperman, ‘Rwanda in Retrospect’, Foreign Affairs, 79: 1(2000), pp.94-118

 

Five Years After the Genocide in Rwanda: Justice in Question, 7 April 1999, http://www.intl-crisis-group.org/

 

Barnett, M., 2002, Eyewitness to a Genocide, Cornell: London.

 

Jennings, C., 2000, Across the Red River: Rwanda, Burundi and the Heart of Darkness, Victor Gollancz: London.

 

Alan Destexhe, ‘The Third Genocide’, Foreign Affairs, 97 (1994-95)

 

Mam nadzieję, że pomogłem.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Więcej

http://wiadomosci.polska.pl/kalendarz/kale...le.htm?id=96612

 

Szkoda, że nie jest tam opisana Historia kanadyjskiego generała Romeo Dallaire dowódcy sił pokojowych w Rwandzie, który bardzo naciskał na ONZ, aby wsysało większe siły pokojowe w rejon masakry, bo inaczej tej wojny nazwać się nie da. Jeszcze bardziej dobiło generała zabicie 10 Belgijskich żołnierzy, w zasadzie, to wykonano na nich egzekucje. Żołnierze ci ochraniali Rwandyjską premier(jeśli dobrze pamiętam) która także została zabita. Belgia przez ten akt morderstwa miała pretekst, aby nie wysyłać tam swoich wojsk, oprócz w celu ewakuacji swoich obywateli. Pamiętam, że był program o tej masakrze i bardzo mocno mi utkwiły słowa kanadyjskiego genrała jego słowa brzmiały mniej więcej tak...

"Na patrolu zajechawszy do pewnej wsi... Było już za późno, ciała były wszędzie... Dzieci, kobiety, Starcy, zwierzęta... znajdowały się tam zwłoki kobiety ciężarnej... z rozprutym brzuchem zaś obok niej leżał poćwiartowany płód."

 

A! bym zapomniał! O konflikcie się najwięcej dowiesz czytając książkę napisaną przez samego Generała. Romeo Dallaire - Shake Hands with the Devil (Podać rękę diabłu)

Edited by muffasaSF
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...