Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PMC - Private Military Contractors


Recommended Posts

hmm no tego sie po Panu nie spodziewałem.
Pan to jest w kolejce w sklepie.

 

Faktycznie wiadomo że w prywatnych międzynarodowych firmach ochroniarskich czy paramilitarnych [...] nie zatrudnia się jedynie byłych żołnierzy ale większość pracowników biorących udział w ochronie jednostek, sprzętu itd to jednak wyszkoleni ludzie nie raz mający za sobą służbę w elitarnych jednostkach specjalnych jak Delta czy SAS.
"Faktycznie wiadomo" tylko jakoś nie każdy wie, bo właśnie na forach i "wśród ludzi" żyje mit, że PMC to wyłącznie byli specjalsi.

 

Radzę poczytać fachowej literatury jak np. R.Y.Peltona "Licensed to Kill", "Hired guns" czy "Corporate Warriors" Singera albo np. "Making a killing" James'a Ashcroft'a a dla leniwych film "Shadow Company". Polecam szczególnie "Making a killing" bo jest to pisane osobiście przez człowieka który tak zarabiał na życie i można się dowiedzieć jak dokładnie to wygląda od kuchni.
A ja również mam dla Ciebie radę, a nawet dwie. Pierwsza to czytaj ze zrozumieniem co się pisze; gdzie wspomniałem, że w PMC nie pracują ex-specjalsi, albo cokolwiek o procentowym zatrudnieniu ex-specjalsów? Po drugie książkę może napisać każdy i może napisać w niej co sobie chce (co nie znaczy, że dobrych książek nie ma), ja radzę natomiast pogadać z ludźmi, którzy "tam" pracowali, lub służąc w PKW się z "tymi" ludźmi spotykali.

 

Więc pisanie że to mit rozpowszechniany na forach to czysta ignorancja.
To jak nazwać brak umiejętności czytania ze zrozumieniem?

 

Każdy pracownik takiej firmy jest przydzielany do konkretnych zadań podług swoich kwalifikacji i wyszkolenia. Wiadomo że każda firma boryka się z budżetem i nie zawsze jej stać na wynajęcie armii byłych SAS ale zwykle tak zwanych "ludzi z ulicy" biorą do przeszkolenia i wykorzystania jako ochronę mniej ważnych obiektów lub po prostu wsparcie dla kilku zaprawionych w bojach zawodowców.
Zgadza się, nie musiałbyś pisać tych oczywistości i części powyższych głupot, gdybyś widział różnicę między stwierdzeniami "w PMC pracują wyłącznie ex-sepcjalsi", "w PMC pracują m.in. ex-specjalsi" i " w PMC nie pracują ex-specjalsi".
Link to post
Share on other sites

Czy najemnicy moga korzystac z umundurowania lub kopi wojskowych ciuszkow? Jesli tak, to czy jest jakas zasada typu " nie ubieramy sie w mundury kraju ktoremu pomagamy"?

 

Z iraku widzialem moze 5 zdjec, gdzie kontraktorzy nosili spodnie w latki. Za to EO mieli pelen kamuflaz blizej nie okreslonego kraju (podejrzewam, ze Afrykanski woodland). Czy moze wynikac to z faktu, ze EO pracowalo dla rzadu oficialnie, jako wsparcie wojskowe i dostali od nich mundury "na pokaz"?

Link to post
Share on other sites

Panie Foka :lol: większość twojego posta to zwykłe czepialstwo. Użyłem formy grzecznościowej "Pan" ze zwykłego szacunku, po twoich wypowiedziach bo zwykle gadałeś bardzo z sensem, jak widać był on na wyrost. Co w tym złego??? Jeśli ty zwracasz się tak tylko do ludzi w kolejce w sklepie twoja sprawa. A te "oczywistości" są oczywiste dla ciebie a być może nie dla wszystkich i ktoś sie czegoś dowie. W poście o który mi chodzi nie sprecyzowałeś swojej wypowiedzi tylko podsumowałeś całe zdanie co można było zrozumieć dokładnie tak jak ja zrozumiałem. Po prostu wypowiadaj się precyzyjnie żeby nie było takich nieporozumień a nie odpowiadaj zdawkowo. Teraz rozumiem o co ci konretnie chodziło ale całe czepialstwo i poprawianie naprawdę było zbyteczne. Nie można było od razu powiedzieć że chodzi ci o pogląd że WSZYSCY pracownicy danej firmy to "ex-specjalsi"? Ani z wypowiedzi scuro ani twojej tego nie można, moim zdaniem, wywnioskować. Proszę wskaż mi w którym miejscu scuro powiedział "w PMC pracują wyłącznie ex-sepcjalsi". To jak jest z tym czytaniem ze zrozumieniem, he?

 

Dzięki Filq za wsparcie. A i owszem bardzo chętnie mogę się podzielić swoją wiedzą w temacie tylko bardzo proszę sprecyzować pytanie :)

 

Czekam na dłuższą odpowiedź tym razem bo tamta była trochę krótka i więcej cytatów (tak żeby zajęły całą stronę przynajmniej)!!! :roll:

Link to post
Share on other sites

Nie chce żadnych przepychanek tylko bronie swojego. Więcej do tematu nie zamierzam wracać bo już wszystko powiedziałem co chciałem.

 

Co do mundurów to jeśli chodzi o Executive Outcomes to dosyć stara historia i już oficjalnie nie istnieją. Myślę że kamuflaż jakiego używali w Sierra Leone czy w Angoli był podyktowany czysto praktycznymi zastosowaniami bo większość starć odbywała się w głębokiej dżungli gdzie kamuflaż pełni ogromną rolę jak wiadomo. Obecnie w Iraku czy Afganistanie jest on rolą drugorzędną zważywszy na fakt iż firmy PMC nie prowadzą działań ofensywnych i rzadko dochodzi do kontaktu w terenie gdzie kamuflaż mogłby cokolwiek zmienić. W dodatku myślę że prywatni kontraktorzy raczej nie chcą być mylnie brani za regularne wojsko z wielu względów więc raczej wolą się odróżniać. Co do oficjalnych zakazów, nie sądzę żeby jakieś zabraniały kompletnego umundurowania ale raczej oni sami dbają o to by nie byli za bardzo podobni do przeciętnego troopera.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Moze ktos nie czytal:

Yesterday a friend of mine who runs a small security company here in Iraq emailed me. He is standing up a protection detail and wanted my opinion on tactics and equipment running the roads of Iraq; Tactics, SOP's, hard car or soft? I have been giving it some thought and here is where I am at.

wiecej na: http://www.securitydriver.com/aic/stories/article-115.html

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...