Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tyle że zwierzęta są zazwyczaj drapieżne, co w niemieckim sposobie myślenia ma znaczenie psychologiczne, rzeki są rosyjskie, a jaki ma związek Radon z Polską (poza faktem że kojarzy się z Radomiem, co akurat jest raczej przypadkową zbieżnością)? Żeby chociaż były to pierwiastki odkrywane przez Polaków... Ale tak nie jest.

 

Zresztą Polską przedwojenną tradycją jest nazywanie broni od nazwisk jej konstruktorów. Przed wojną mieliśmy ViSa i karabin Maroszka, po wojnie jeszcze Czaka ale po śmierci Wilniewczyca jakoś ta tradycja upadła. A potem zaczęły się zmiany i po RAKu doszliśmy do sławetnych metali. Próby przełamania jej w wolnej Polsce nie wiedzieć czemu się nie powiodły mimo MAGa i to własnie w fabryce sygnującej broń przedwojennym logiem Fabryki Broni.. Widać tradycja wcale nie zobowiązuje...

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites

Oczywiście każdy może wyrazić swoją opinię na forum, ale to raczej nic nie zmieni. Decyzja zapadła.

 

A nazwa "Radon", hm... Moja pierwsza myśl była "Że co?!? :roll: "

 

Masz już dostępne wszystkie dane. Teraz musisz samodzielnie pomyśleć. Nikt za Ciebie tego nie zrobi

Czytając te wszystkie wypowiedzi czuję, że nie myślę samodzielnie. Są jakieś kursy czy szkolenia w tym temacie?

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites
Niedługo nie starczy kurna pierwiastków na tablicy Mendelejewa na te powalone nazwy. Wtedy z pierwiastków przerzucamy się na związki?
A kto Ci powiedział, że to są jedynie nazwy pierwiastków? Znasz pierwiastek "glauberyt"? A "onyks"? A "piryt"? ;)
Link to post
Share on other sites

Tyle że zwierzęta są zazwyczaj drapieżne, co w niemieckim sposobie myślenia ma znaczenie psychologiczne, rzeki są rosyjskie, a jaki ma związek Radon z Polską (poza faktem że kojarzy się z Radomiem, co akurat jest raczej przypadkową zbieżnością)? Żeby chociaż były to pierwiastki odkrywane przez Polaków... Ale tak nie jest.

A te drapieżne zwierzęta, to występują na terenie Niemiec, czy nie?

Bo coś mi się wydaje, że w dość dyskusyjny sposób próbujesz czegoś dowieść. Jak Niemcy - to ma to znaczenie psychologiczne (cokolwiek autor miał na myśli) pomimo, że zwierzęta nie występują w Niemczech (no chyba, ze w ZOO), ani nie były odkrywane przez Niemców. Jak Polacy - głupia tradycja, bo cośtam.

Zresztą Polską przedwojenną tradycją jest nazywanie broni od nazwisk jej konstruktorów. Przed wojną mieliśmy ViSa i karabin Maroszka, po wojnie jeszcze Czaka ale po śmierci Wilniewczyca jakoś ta tradycja upadła.

Fakt. Zwłaszcza, że kb Maroszka nie przyjęto do uzbrojenia. Gdyby nawet go przyjęto, to miał nosić nazwę kb wz. 1938M Turniej. Czyżby inż. Maroszek miał dwuczłonowe nazwisko, a drugim członem było "Turniej"?

Kolejny przykład - granatnik wz. 1936. Jest tam jakieś nazwisko?

A może w karabinie ppanc wz. 1935 Ur. Czyżby skonstruował go Mongoł albo Tatar o nazwisku Ur?

Widać tradycja wcale nie zobowiązuje...

Powyżej widać, jak silna to tradycja...

Link to post
Share on other sites

Fakt. Zwłaszcza, że kb Maroszka nie przyjęto do uzbrojenia. Gdyby nawet go przyjęto, to miał nosić nazwę kb wz. 1938M Turniej. Czyżby inż. Maroszek miał dwuczłonowe nazwisko, a drugim członem było "Turniej"?

Kolejny przykład - granatnik wz. 1936. Jest tam jakieś nazwisko?

A może w karabinie ppanc wz. 1935 Ur. Czyżby skonstruował go Mongoł albo Tatar o nazwisku Ur?

 

Nazwa danej broni a oznaczenie wojskowe to dwie rozna sprawy, wiec tu sie akurat mylisz.

 

W każdym razie nazwa jak nazwa, jednym się podoba innym nie, ale wielkim chwytem marketingowym nie jest, a po to przecież był ten cały konkurs z wieloma wymogami :wink:.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dziś pojawił się artykuł w "brukowcu internetowym" o MSBS...

 

http://www.pardon.pl/artykul/11641/polacy_...uperbron_zobacz

 

O tekście nie wspomnę , bo szkoda gadać . Mi chodzi zupełnie o co innego. O komentarz na które się natknąłem przy artykule. Wiem że 99% społeczeństwa to ludzie mniej inteligentni... ale jak się to czyta to to boli. Tyle ode mnie , przepraszam za offtop , ale czasem człowieka cos zaboli i musi się tym podzielić z innymi...

Link to post
Share on other sites

Do bardziej kumatych co widzieli MSSBSa w akcji - jak wygląda odrzut podrzut w porównaniu do innych broni - SCAR, Tavor M16? Wiem że w konstrukcji będą zmiany, ale jak to wygląda obecnie? Może ktoś z tego już strzelał?

Ludziska pochwalcie się, filmik nie pokazuje szczegółów...

Link to post
Share on other sites

Zmiany w bebechach raczej nie oznaczają wymiany wszystkiego.

Na tym etapie to najbardziej naturalna kolej rzeczy. Po to jest demonstrator technologii, żeby zobaczyć co bangla a co nie i poprawić.

Nowego wyglądu zewnętrznego nie będzie bo ... MSBS wyglądu jeszcze nie ma.

To czym się ludzie podniecają to tymczasowe opakowanie które ma trzymać zespół ruchomy, magazynek i spust w kupie. Swoją drogą to chciałbym zobaczyć prace koncepcyjne nad komorą spustową i zamkową :)

Link to post
Share on other sites

Marcin, wierz mi na słowo że wygląd docelowy prototypu to akurat już MSBS ma opracowany i to właściwie obu wersji. Teraz robią się modele tworzywowe. Spodziewałbym się demostracji na MSPO. Jak już pisałem gdzie indziej - klasyczny będzie SCARo-ACRem a bezkolbowy.. hmm powiedzmy że będzie trochę podobny do X95.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...