Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ciekawe czy projekt się rozwinie, potencjał jest, i to duży. Choćby wariant z cięższą, dłuższą lufą.
Jest takowy w planach, ale w przyszłości.
I czy jeśli zostanie zaproponowany MON, to z jakimi magazynkami? Może powstaną w końcu jakieś polskie plastiki?
Jak najbardziej powstaną.
Mam nadzieje że masz na myśli tylko nazwę
Owszem.
A są jakieś przesłanki konkretniejsze aby tak sądzić?
Co sądzić?
Link to post
Share on other sites

Cóż, przyznać trzeba, że z estetycznego punktu widzenia strzał w dziesiątkę, który uraduje rzeszę ASGejów, jak zwykł mawiać thor.

Co mnie interesuję, to ile mniej więcej czasu minie nim przetestowane zostaną gotowe egzemplarze w warunkach bojowych, i jak się sprawdzą. Niemniej cały czas trzymam kciuki za projekt :)

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites

Nowy kształt obu wersji jest zarąbisty :!: :uśmiech: Według mnie jednak przydałoby się zmienić kształt chwytu pistoletowego na bardziej ergonomiczny (np. podobny do SCAR) oraz, w wersji klasycznej, dodać chropowatą powierzchnię na gnieździe magazynka, jak w ACR, poprawiającą chwyt w przypadku nieużywania chwytu przedniego.

Edited by Czarny Wilk
Link to post
Share on other sites

Według mnie jednak przydałoby się zmienić kształt chwytu pistoletowego na bardziej ergonomiczny (np. podobny do SCAR)

Hę? Coś tutaj nie widzę żadnego sensu wkładania ZWYKŁEGO chwytu z rodziny AR... :poddanie:

EDIT: Który raczej z ergonomicznością ma niewiele wspólnego.

Edited by Nerpa
Link to post
Share on other sites

Tak, a powiedz mi ile osób na zdjęć z terenu (piszę tu o wojsku) ma AR'y, SCARy z innymi chwytami? Bo robienie lower recivera tylko dlatego, żeby mieć stary chwyt, który nie jest wygodny mija się kompletnie z celem. A MSBS widzę, że lower reciver z wyglądu jest mniej lub bardziej podobny do konstrukcji ACR, która owy zmieniony chwyt MOE ma już w sobie. No, ale jeśli dla Ciebie stockowy chwyt USGI pasuje, no to nie wiem. Weź sobie kup M16 Vietnam.

Edited by Nerpa
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Wolna dygresja laika w temacie budowy broni:

 

Czy możliwe jest (być może planowane) zaprojektowanie wymiennego chwytu pistoletowego zgodnego ze popularnym M4/SCAR żeby użytkownik mógł sobie sam decydować jaki będzie dla niego wygodniejszy? To by był duży plus jeśli patrzeć na wartość rynkową na rynku cywilnym (o ile na ten rynek ktoś patrzy projektując MSBSa).

 

Drugie moje pytanie to kwestia innej amunicji. Przewidywana jest wersja 7,62x51mm NATO? Albo dając się ponieść marzeniom 6,8mm SPC?

 

Trzecie pytanie - dywagacja. Przewiduje się jakiś granatnik do wersji bullpup? Np jakiś polski odpowiednik amerykańskiego M302

 

Oraz dalsze pływanie w marzeniach:

Może FB Radom zdecydowałaby się po jakichś namowach na model ASG GBB stanowiący jedynie modyfikację ostrej odpowiednika :) Nasze siły zbrojne oraz służby mundurowe miałyby na czym trenować. Taki polski odpowiednik Professional Training Weapon w wersji gazowej. Na CO2 strzelanie jest naprawdę przyjemne i chyba jak dotąd najbliższe ostremu.

 

 

PS.

Nie wiem jak wyglądacie Panowie Królik ani Catch22 ani gdzie pracujecie, ale może trafię ;)

Pozdrawiam serdecznie dwóch panów z grupy Bumar co drugiego dnia targów spotkali się z nami przy stoisku FN (rozkładanie SCARa jest przyjemniejsze niż klocki lego! )

Edited by Grey Fox
Link to post
Share on other sites

 

Drugie moje pytanie to kwestia innej amunicji. Przewidywana jest wersja 7,62x51mm NATO? Albo dając się ponieść marzeniom 6,8mm SPC?

 

 

Nie. Jak sama nazwa wskazuje jest to system broni o kalibrze 5,56mm i (tu cytat NTW 1\2010): " analizy wykazują, że ten typ naboju będzie przez najbliższe lata dominującym w broni tego typu na świecie". O ile wiem nic się w tej materii nie zmieniło :)

 

 

Oraz dalsze pływanie w marzeniach:

Może FB Radom zdecydowałaby się po jakichś namowach na model ASG GBB stanowiący jedynie modyfikację ostrej odpowiednika :) Nasze siły zbrojne oraz służby mundurowe miałyby na czym trenować. Taki polski odpowiednik Professional Training Weapon w wersji gazowej. Na CO2 strzelanie jest naprawdę przyjemne i chyba jak dotąd najbliższe ostremu.

 

 

 

Jestem gotów postawić pieniądze na to, że jest to niemożliwe. Według mnie nie opłaciłoby się im to, a i nasi decyzyjni w Wojsku i MONie nie poszli by na to, tzw. "beton" :) Ale i ja nie obraziłbym się na możliwość zakupu repliki "naszej" broni :)

Edited by Golek
Link to post
Share on other sites
Czy możliwe jest (... ) zaprojektowanie wymiennego chwytu pistoletowego (...)?
Po co? ACR też nie ma, na rynku cywilnym nikt nie narzeka.
Przewidywana jest wersja 7,62x51mm NATO? Albo dając się ponieść marzeniom 6,8mm SPC?
Po co? Na razie jeszcze nie istnieje odmiana do naboju 5,56 mm x 45. Pomijam, że w dzisiejszych czasach kaliber 6,8 mm jest zupełnie nieistotną ciekawostką, z której powoli wycofują się wszyscy.
Przewiduje się jakiś granatnik do wersji bullpup? Np jakiś polski odpowiednik amerykańskiego M203
Tak. Premiera makiety już wkrótce. Jest równie ciekawie zaprojektowany, co MSBS-5,56, umownie nazwijmy, II generacji. I oczywiście, lepszy niż M203, który dzisiaj jest konstrukcją przestarzałą.
Może FB Radom zdecydowałaby się po jakichś namowach na model ASG GBB stanowiący jedynie modyfikację ostrej odpowiednika
Z punktu widzenia ekonomii było to już badane przez dwóch producentów ASG, nikomu nie opłaca się tworzyć Beryla. Za mały rynek. Natomiast co się tyczy przymiarek w FB, to owszem, były do tego rodzaju repliki.

 

Jestem gotów postawić pieniądze na to, że jest to niemożliwe.
Przegrałbyś.
Według mnie nie opłaciłoby się im to
A to akurat jest prawdą. Natomiast nie zawsze decydują kwestie ekonomiczne.
Link to post
Share on other sites

Ja tak nieco odbiegnę od głównej mysli wątku. Czytałem, ze będzie tez trwało dobieranie celowników optycznych do MSBSa i w związku z tym tak się zastanawiam, czy nie możnaby zaimpletować na potrzeby WP celowników ELCAN SpecterDR, używanych przez GROM. Bodajże Bumar załatwiał to dla GUnit.

 

Choc wycztałem też, o mniejszych celownikach pokrohu Aimpointa Micro czy, np. EOTecha XPS.

 

[Posta stricte teoretyczny]

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Czy planuje się przeniesienie napinacza bliżej wylotu lufy? Użytkownicy Bushmaster ACR w recenzjach sobie chwalili takie rozwiązanie. Szczególnie miałoby to sens w układzie bezkolbowym wg mojej skromnej oceny.

 

A dwustopniowy spust to w ogóle opcja brana pod uwagę? Pytam zupełnie z ciekawości, gdyż wg mnie mógłby być ciekawą opcją w b-p.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...