Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

I co w tym dziwnego?

 

Co niektórzy nie wiedzą co to "zwalniacz zamka", a teraz daj im MSBS i każ zwolnić zamek zatrzymany w tylnym położeniu. Domyśl się jaki byłby efekt. W Berylu tego nie ma. Ręka sama leci na suwadło po podłączeniu nowego magazynka. Po kilku latach pewnie nawyki są silniejsze. Nie ukrywajmy. "Normalni" żolnierze to nie komandosi, którzy obsłużą każdy typ broni. Trzeba im na spokojnie pokazać i objaśnić.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Nie sądzę by ktokolwiek z tu obecnych miał coś przeciwko wprowadzeniu MSBS 5,56x45 :).

 

Rzecz w tym, że nie sposób sobie wyobrazić, że niezależnie od zalet MSBS, przy dyskusji o budżecie, nie padnie pytanie: "po co nowy karabinek wojsku, skoro niedawno ta sama fabryka sprzedała armii nową, drogą broń" (zaś MSBS będzie dla odmiany zapewne bardzo drogi, a budżet niezależnie od zwycięzcy wyborów - bardzo bardzo napięty-nie ma siły, na wszystko nie starczy).

Konflikt na Ukrainie nie tylko uczulił nas na dotychczasowe braki w systemie obrony ale pokazał też nowe problemy (wszystko kosztowne).

Ot i stąd cała refleksja. Ale może nie ma co kombinować na zapas, czasem sprawy toczą się swoim torem :).

 

Przy okazji - jeśli mowa o broni indywidualnej dla wojska - potrzebujemy także samopowtarzalnej 7,62x51 - tu MSBS 7,62x51-teoretycznie byłby bardzo potrzebny, wręcz idealnie wprowadzający jako element przyszłego systemu. Na jego realne działanie (na razie to chyba tylko teoria?) w ciągu roku da się zapatrywać z optymizmem? W sumie to byłby kawał dość cieżkiej pracy...

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Co do szkoleń, ja wiem, że wymagane jest szkolenie z zakresu obsługi nowej broni. A teraz sytuacja walki, gdzie wojak traci kontakt ze swoją bronią bo się zacięła lub coś tam. Nagle znajduje inną broń, innego systemu. I co? Nie umie obsłużyć, jak ktoś wyżej powiedział. Dobry wojak powinien nawet na własną rękę uczyć się obsługi różnorakiej broni. Bo w sytuacji walki może zostać pozbawiony swojej broni, a znaleźć broń zdobyczną. Wtedy musi ją obsługiwać. Tak więc podstawowe systemy powinien znać. Ja w teorii znam obsługę kilku podstawowych systemów. Wiadomo, że czyszczenie, układ części itp wymaga dokształcenia. Ale obsługa to: włożenie magazynka, przeładowanie i obsługa manipulatorów takich jak selektor ognia czy bezpiecznik. Często jedno jest również drugim. Nawyki i odruchy związane z każdą bronią są do wyrobienia. Trzeba tylko trenować z nowym systemem. Co do MSBS, ja uważam, że powinno się ten system powoli wdrążać. To lżejszy karabinek od Beryla i przede wszystkim modułowy. To jest ważne na dzisiejszym polu walki. Lepiej wydać na przeszkolenie niż potem płakać :icon_wink:

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites

Kolega patrzy bardzo wąsko na spektrum obronności

Wprowadzenie nowej jednostki broni nie należy patrzeć pod pryzmatem jednostki jej obsługującej, a ludzi którzy mają ją utrzymywać w odpowiednim stanie technicznym, przewodu dostępności części zamiennych, magazynowania bla bla bla bla - laik nie zrozumie jak niebywale ciężkie jest to zagadnienie.

To nie jest kupno nowej repliki, a cała logistyka idąca w parze.

Link to post
Share on other sites

W teorii w wojsku jest szkolenie ze znajomości sprzętu państw obcych.

Do tego co takiego niewiadomo jak kosmicznego jest w obsłudze broni sojuszników czy też teoretycznych czy potencjalnych wrogów?

Większość broni sojuszników na manipulatorach ma piktogramy lub proste literki czy cyferki, a przeciwnik w większości posługuje się tym co i my mamy - warianty AK.

Jeżeli człowiek zna obsługę broni trochę więcej niż naciśnięcie spustu, podpięcie magazynka to sobie poradzi ze wszystkim.

 

A tak przy okazji życie to nie BF/COD/CS, gdzie w ręce wpada napotkana giwera i musimy jej od razu użyć.

 

Wprowadzenie nowego egzemplarza broni do uzbrojenia musi się wiązać nie tylko z całą logistyką, jej utrzymaniem, ale również ze szkoleniem i obsługą jej przez bespośrednich użytkowników. Co mi po tym, że magazynier trzyma pod kluczem kilkaset karabinków czy granatników podwieszanych na czas "W" skoro żołnierz, który jest przewidziany do użycia tego sprzętu wcześniej go na oczy nie widział.

Podejście jakie pokazałeś trochę trąci Szmerglu betonem i przypomina mi wypowiedź jednego podpułkownika na moje pytanie dlaczego nie mamy kamizelek taktycznych - chociażby tych badziewnych lubaw, przecież żołnierz musi się nauczyć, gdzie jest magazynek itd. to zupełnie inny układ - odpowiedź podpułkownika: "to się nauczy jak przyjdzie wojna". K...a wtedy to już nie będzie czasu na naukę, a ta nauka może kosztować życie...

Link to post
Share on other sites

No i to jest prawda. Ja wiem, że uogólniłem temat. Mówiłem tylko i wyłącznie o obsłudze broni. Części zamienne, eksploatacja, logistyka itp to inna para kaloszy. :icon_wink: Ja uważam, że powoli powinniśmy uczyć się obsługi MSBS. W końcu jak nie teraz, to kiedy. W czasie wojny będzie za późno. Ja wiem, że Beryl jest dobrą bronią, ale jest cięższy od MSBS. Dziś liczy się mobilność.

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites

(...)na moje pytanie dlaczego nie mamy kamizelek taktycznych - chociażby tych badziewnych lubaw, przecież żołnierz musi się nauczyć, gdzie jest magazynek itd. to zupełnie inny układ - odpowiedź podpułkownika: "to się nauczy jak przyjdzie wojna". K...a wtedy to już nie będzie czasu na naukę, a ta nauka może kosztować życie...

Jeżeli to jest sprzęt regulaminowy (nie wiem jaki jest fachowy termin - w sensie, że jest legalnym wyposażeniem żołnierza) i jest dostępny na terenie waszej jednostki i jest sprawny to wypowiedź tego pułkowniczyny podlega kurna pod zdradę stanu! To jest obniżanie zdolności operacyjnej jednostki. Nie, nie robię sobie jaj.

To się kwalifikuje do prasy, MON-u i co najmniej powinien dostać jakąś karę dyscyplinarną jeśli nie nawet degradację. Pewnie siedzi gamoń jeszcze mentalnie w PRL-u gdzie wojsko było państwem w państwie. Dzisiaj jest cywilna kontrola na armią i taki facet nie powinien się w niej znajdować.

Na serio - jeśli ta cała historia to prawda to napisz do jakiejś gazety i MON-u list otwarty (żeby w MON mieli świadomość że nie tylko oni wiedzą i żeby nie zamietli pod dywan).

Link to post
Share on other sites

Wojtek przeczytaj raz jeszcze na spokojnie co napisałem, a zauważysz że nie dość że się z Tobą zgadzam. To jeszcze w sumie napisałem to samo.

Problemem wprowadzenia do użytku nowej jednostki broni nie leży po stronie osób ich ewentualnie obsługujących, a po stronie logistyki idącej w parze z wprowadzeniem tej jednostki do użytku. To tak pełnym zdaniem, bo najwidoczniej mój wcześniejszy powyższy skrót myślowy był odebrany zbyt skrótowo.

Tępych strzał w wojsku nie brakuje, ale ludzi z pasją którzy znają się robotę również. Dlatego też wielu młodych co by dostało ten karabinek do rąk zapewne nie wymagałoby nie wiadomo jakich szkoleń. Czego nie mógłbym powiedzieć o osobach pracujących w armii więcej jak 25lat i siedzą z zasiedzenia, nie chcących już poszerzać swoich horyzontów.

Link to post
Share on other sites

@szmerglu: zabrakło w Twojej wypowiedzi takiego słowa jak "tylko" - wtedy wszystko OK i nie ma problemu. Rzeczywiście Twój skrót myślowy został przeze mnie odczytany dosłownie skrótowo.

 

@GuloGulo: sprzęt był i jest na stanie JW, ale w tamtym czasie tylko w PPW na zapasie wojennym. To jaki jest problem z przyzwyczajeniem ludzi starszych służbą i nie tylko (a każdy z nich w działaniach wojennych w razie "W" będzie uczestniczył) jest dość spory ponieważ niektórzy do kamizelki lubawa potrafią założyć pas "WP" z kaburą do pistoletu lub ładownicą do AK/Beryl - mimo iż mają na sobie kamizelkę taktyczną (sic!).

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

BREAKING NEWS!

Po ośmiu latach pracy i wydatków - wiemy jedno - "wygodnie się go trzyma"...

 

"tell us something we do not know"...

 

Please? :icon_wink:

Prośba do administracji: proszę usunąć cytowany post (a przy okazji i mój) bo tak bezsensownego marnowania bitów w internecie dawno nie widziałem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...