Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

E tam. Post nie był miły (mój błąd, można było lepiej to ująć, sorry - Ijet), ale akurat właśnie sensowny. Przy tym, fakt, niesłusznie zabrzmiało to złośliwie wobec przedmówcy. Ale:

 

Zauważcie, że po 8 latach to faktycznie jedyne co ciągle wiemy na pewno. Temat MSBS powoli się przegrzewa. A 8 lat to już niemało.

 

Coś tu się przeciąga jeśli broń ma wejść do użytku. Nie ma znaczenia czyja to "wina", bo fakt pozostaje faktem i w ogóle nie ma co tu operować tą kategorią pojęć. W tym samym czasie powstają obiekty konkurencyjne, czasem mam wrażenie, inspirowane MSBS (np. nowy Desert Tech MDR) za to po pewnymi aspektami nowocześniejsze (co nieuniknione).

 

 

P.S.

Gulo można być entuzjastą MSBS, czy czyjejś działalności, jednak usuwanie krytycznych wypowiedzi to po prostu cenzura. Czasem niemiłe posty są niestety sensowne i na temat. Nawet jak brzmią niepotrzebnie złośliwie (do czego się przyznaję, powinienem był nieco zadbać o formę wypowiedzi). Ale tekst niestety dobrze oddaje problem jaki powoli narasta z MSBS.

 

Jeśli chodzi o mnie - można usunąć post jeśli komuś przeszkadza, ale do samego problemu bym wrócił.

Edited by Ghandi2
Link to post
Share on other sites
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zgadzam się z tym co jest powyżej :)

 

To nie myśliwiec, czołg, czy zwykły samochód osobowy, by go wdrażać 8 lat od momentu "idei" takiej rzeczy.

Z tego co mi wiadomo, to jest kilkadziesiąt różnych wariantów w 100% gotowych do boju (czy tam testów ostatecznych) przez żołnierzy, ale jak jest na prawdę... Żeby nie ten komunizm we krwi, który został, to by to po 4 latach już było na stanie armii, a nie teraz jest zamówienie Beryla wersji C dla reszty jednostek, gdzie jest wersja A lub AKMS'y jeszcze.

 

Nie wiem co oni przez te 8 lat robili. Sama koncepcja była długo rozwijana, więc powinnyśmy pominąć fakt, kiedy to było jeszcze podobne do SCAR'a i bardziej kanciate jak SCAR oraz na innych podzespołach wewnętrznych. Obecnie jest 3 odsłona, w sumie 3+ (poprawiona - na gorszą wersję w oby dwóch wersjach).

 

Panowie, przecież to już strzela, więc nie mówcie też, że tylko się to "wygodnie się go trzyma". To tak jak by kobieta miała to powiedzieć po 8 latach związku z facetem... :icon_confused:

Link to post
Share on other sites

Trochę offtop:

www.altair.com.pl/news/view?news_id=17650

 

A przechodząc do meritum, prawdopodobnie przez ten długi czas wprowadzania u nas msbs, chcieli uniknąć czesci problemów, jakie u sąsiadów sie pojawiły po szybkim przyjęciu Brena do uzbrojenia. U nas, aż takie problemy logistyczne by napewno nie występowały, jak u nich będą po przyjęciu Brena 2, ale trzeba naszym przyznać, że jeszcze przy prezentowaniu ostatniego wydania msbs, jeszcze mozna było mówić o jakimś tam podnieceniu tematem. Teraz to tylko mozna porównać do odgrzewanego kotleta.

 

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym chyba zapominają u nas, a który będzie też jednym ze źródeł dochodu i podstawą do wyrobienia sobie marki/pozycji na rynku. Mianowicie:

 

"Akurat czeski minister obrony i generałowie doskonale rozumieją, że jak najszybsze przyjęcie broni do uzbrojenia zwiększa jej szanse eksportowe."

Link to post
Share on other sites

Mówiąc o Brenie 2, macając w sklepie wersję cywilną 805 zachwycony nie byłem. Ciężkie toto było, niezbyt ergonomiczne, z nieprzemyślanymi i nierozwojowymi rozwiązaniami (na grzyba komu gniazdo do magazynków od G36?). Wersja 806 naprawia praktycznie wszystko co było nie tak z poprzednikiem. Czy nie można było tak od razu, zamiast wydawać ciężkie pieniądze na zmiany na linii produkcyjnej? Czy pepiki z CZ naprawdę nie mogły najpierw zapytać użytkowników docelowych, a dopiero potem wystartować z produkcją?

 

Lubię czechnologię, ale CZ zadziwia mnie dziwnymi decyzjami w ich nowych projektach (ten niestandardowy gwint na Scorpionie Evo, i jego system spustowy przejęty chyba z chińskiego zszywacza).

Edited by Pan_Flint
Link to post
Share on other sites

Nie da się ukryć, BREN 2 - jest kiepski. Tu nas MSBS - wypada o niebo lepiej. Ale... zaraz...

W sumie to szkoda, że go właściwie ciągle nie ma...

 

Historia sprzed 1939 - zaczyna się powtarzać....

 

Prywatnie:

Jeśli miałbym kupić broń w standardzie 5.56 - teraz - biorę MCX Sig Sauer. Oni jakoś zdążyli na konkurs dla francuskiej armii, mimo, że zaczęli o LATA później. Coś nie trybiło w naszym systemie jak dotąd mimo uczciwego wysiłku masy ludzi. I chyba wielu z nas jest tym zmęczonych.

 

Na prawdę paskudnie przypomina się 1939...

 

Przy okazji - podziękowania za odwagę w krytycznym wypowiedzeniu się w trudnym "kontekście powszechnego zachwytu". Obowiązek patrioty - jak mawiają w USA. Szacun.

Link to post
Share on other sites

No wiesz, Sig, duże konsorcjum o międzynarodowym zasięgu umie liczyć pieniądze. Ja FB swoje ciężko zarobione pieniądze oferowałem kilka razy i za każdym jednym razem wielką łaską było odebrać telefon, oddzwonić, podać cenę, odpisać na email (podany na wizytówce) etc.

Link to post
Share on other sites

To nie chodzi o to czy ktoś ma zasięg i renomę, tylko po prostu o mentalność ludzi. Po prostu widać, że FB Radom i cały projekt MSBS jest zarządzany przez bardzo niewłaściwych ludzi, skorumpowanych i powiązanych z rządem, tudzież z PO.

Sam NATH piszesz, że mają problem z obsługą zainteresowanych, a tak się ciężko promują, promują, a jak zwykle się przereklamują, jak to w POlsce...

Zanim oficjalnie MSBS wyjdzie, to okaże się, że już jest własnością Magpula czy kogoś innego i będziemy mechacić ciężkie pieniądze za hurtowe zamówienia. Jak teraz to UKM-2000 gdzie cena jednego egzemplarza wynosi 70k PLN, gdzie jest zamówienie na dużą ilość tego, no to litości.

Tak to już jest, jak stare układy jeszcze siedzą i robią pod siebie, komuna w postkomunie po 25 latach jeszcze stare ***** są gdzie są, a młodym wpajają, żeby kraść i brać ile można żyrandoli i filiżanek. Wstyd jak nie wiem co. Ale żeby 70k PLN za POlski produkt w 99% (może mniej, bo to jest oparte na ruskim LKM'ie) ??

 

To już lepiej kupić Niemiecki czy Amerykański demobil, niż swoje nówki sztuki. Taniej i lepiej i tak wyjdzie... Polak Polakowi wilkiem.

Link to post
Share on other sites

Miszcz120 - tak jojczysz z tą ceną to proszę podaj mi informację, że za 1 UKM cena była w okolicach 70 tysięcy. Czas start.

 

 

 

 

Nie ma takiej informacji - to jest koszt w przeliczeniu na jeden karabin. Co z tego, że dochodzi do tego wyposażenie, przekroje (droższe), usługi rusznikarskie itd. Przetarg na broń nigdy nie dotyczy samej broni, ale też powiązanych z nią elementów o których wyżej wspomniałem. Owszem - możesz kupić używany KM produkcji zagranicznej. Pytanie jest co z pakietem serwisowym, co z koniecznym wyposażeniem itd.

 

Problem z MSBS jest taki, że "wrzucono" go w Tytana i wcześniej jego dostaw niż od 2017 nie będzie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Cytat z artykułu (http://www.bia-tac.pl/news/view?news_id=8499):

 

"W ramach Tytana mają powstać też przekroje MSBS-5,56 oraz modele treningowe (w tym do amunicji barwiącej). W przyszłym roku należy spodziewać się pierwszej realistycznej repliki treningowej MSBS-RRT, w postaci podobnej, jak Beryl-RRT, czyli konstrukcji pneumatycznej, w której powietrze sprężane jest za pomocą tłoka napędzanego elektrycznie. Taki model wystrzeliwuje niegroźne dla zdrowia 6-mm kompozytowe pociski kuliste."

Link to post
Share on other sites

W twoich podatkach.

Po pierwsze to moje podatki marnowane są na wiele innych rzeczy. Gdyby miały być przeznaczone na zakup MSBS ASG za 6k PLN to bym się cieszył.

 

Po drugie. Tak jak napisał OFF. Sprzęt nigdy nie jest kupowany tak jak leci. Wystarczy znaleźć odpowiedni SIWZ i tam jest wszystko napisane.

Ale lepiej pomarudzić i ... usunąć konto :)

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze to moje podatki marnowane są na wiele innych rzeczy.

Co nie oznacza, że mogą być marnowane na apanaże dla miernot z FB Radom. I nie mam tu na myśli inżynierów bo zrobili naprawdę super robotę, tylko "januszy marketingu" którzy nie potrafią przekuć sukcesu naukowców w sukces marketingowy.

Gdyby miały być przeznaczone na zakup MSBS ASG za 6k PLN to bym się cieszył.

No to jesteś finansowym masochistą. Przynajmniej moim zdaniem. Ja nie jestem i nie życzę sobie, żeby z moich pieniędzy prezesiki PGZ fundowali sobie nowe bmw i zakrapiane imprezki!

Po drugie. Tak jak napisał OFF. Sprzęt nigdy nie jest kupowany tak jak leci. Wystarczy znaleźć odpowiedni SIWZ i tam jest wszystko napisane.

Nie wiem co to jest SIWZ, ale nie trudź się - możesz nie tłumaczyć, bo nie o to tu chodzi. Tylko o marnowanie pieniędzy moich i Twoich. Jeśli sobie z tego nie zdajesz sprawy to nie wiem na jakiej podstawie podejmujesz decyzje życiowe. Jak kupujesz keczup w sklepie to co? Losujesz?

Ale lepiej pomarudzić i ...

Nie no pewnie lepiej siedzieć cicho, robić dobrze politykom i nie chodzić na wybory. Bo po co? Przecież wybory to takie obywatelskie marudzenie.

usunąć konto :icon_smile:

Nie rozumiem. możesz rozwinąć?

 

Żeby było jasne, jestem wielkim fanem projektu MSBS i wspieram go całym sercem, ale to co robi FB Radom to są jakieś jaja. I to generalnie odnosi się do całej "polityki marketingowej" (wziąłem w cudzysłów bo ciężko pisać normalnie o czymś co nie istnieje) tej wytwórni.

FB Radom od lat "żeruje" na kontraktach rządowych i nie robi nic by wejść na rynek broni cywilnej, który ani w Polsce ani w Europie, ani tym bardziej w USA nie jest mały. Ale jest wymagający a "preziom" FB się po prostu nie chce, bo "Polska Armia zamówi i kaska będzie". (nie pisz mi o Radom Sport czy Archer bo zapluję monitor ze śmiechu)

Po prostu widzę co się dzieje np. w Czechach i Chorwacji na tym polu i krew mnie zalewa. Wolałbym kupić np. pistolet z polskiej wytwórni ale niestety zamówiłem CZ P-09 bo z polskiej wytwórni jakoś nie mam oferty. Żadnej.

Link to post
Share on other sites

Polemizujesz sam ze sobą? Bo bełkoczesz coś o BMW, ketchupach, polityce marketingowej FB, Berylach Sport, Archer'ach, rynku cywilnym, itd. zarobkach prezesów PGZ (którzy w całości są PiSowscy bo wymienieni jeszcze w grudniu) i niechodzeniu na wybory. Nie wiem co to ma do MSBS ASG ale widocznie w Twojej głowie ma i musiałeś się z nami podzielić tymi informacjami, które nie mają żadnego merytorycznego związku z moim wpisem. :icon_wink:

 

Masz rację nie wiesz co to jest SIWZ i dlatego wydaje Ci się, że Twoje pieniądze są cały czas marnowane. Masz rację, tylko Ci się wydaje, jak wielu innym krzykaczom tu i na innych portalach, którzy w ogóle nie znają specyfiki rynku zbrojeniowego, szczególnie w Polsce. :maniak_OK:

 

A konto usunął użytkownik:

Stowarzyszenie Zbrojownia

 

Co do reszty to nawet się nie wypowiadam, choć zgodzę się, że każdy dostępny polski pistolet będzie lepszy od CZ szczególnie 75. :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co to jest SIWZ, ale nie trudź się - możesz nie tłumaczyć, bo nie o to tu chodzi. Tylko o marnowanie pieniędzy moich i Twoich. Jeśli sobie z tego nie zdajesz sprawy to nie wiem na jakiej podstawie podejmujesz decyzje życiowe. Jak kupujesz keczup w sklepie to co? Losujesz?

Jako osoba, która ćwiczyła we woju zasadzki z palnym Kałaszem w ręku na zasadzie "jak przyjdą to leżymy cicho aż przejdą i wtedy od tyłu mówimy im, że już nie żyją" powiem, że 6 tysięcy na trenażer, który chociaż w części pozwoliłby oddać jakikolwiek konflikt w którym człowiek ma świadomość, że może "zginąć" to nie tak dużo. Szczególnie, że za te 6 tysięcy nie będzie tylko trenażera, ale też i jakiś pakiet serwisowy itd.

I od razu mówię, że ślepaki nie pomogą w treningu. Bo poza hukiem i lekkim odrzutem nic nie dają. Nawet gdybym strzelał do kogoś ze ślepej (a z odległości mniejszej jak 50m BHP zabrania) to byłoby równoznaczne z "pif paf" - gość pobiegłby dalej i trening z tego żaden.

Nie wiem natomiast o co Ci chodzi z marnowaniem pieniędzy. Że drogo? W pakiecie na bank będzie nie tylko trenażer. Że część zeżre administracja? Taki urok zakupów publicznych i na to nic nie poradzisz, no chyba, że żołnierze mieliby szkolić się za własne pieniądze, ale chyba nie o to chodzi. Że można byłoby lepiej wydać te pieniądze? Podaj przykład, poza tym nasza armia (jak chyba każda) stoi na piechocie więc jej szkolenie jest mega ważne.

Link to post
Share on other sites

Odrzut ze ślepaka może nie taki jak przy strzale amunicją bojową (chociaż może na urlopie to sprawdzę, na przykładzie 7,62 x 39 mm), ale winą jest tutaj taka, a nie inna konstrukcja odrzutnika - amerykańskie mają przesłonę z przodu, która ma za zadanie zatrzymanie elementów łuski, niespalonego prochu etc. U nas to jest zwykły wylot.

 

Do tego same ślepaki nic nie dadzą - potrzeba do tego w szerokiej skali posiadanie i wykorzystanie CZANTORII (odpowiednika amerykańskiego systemu MILES), a tego jest co kot napłakał.

 

ASG jest dobre przy ćwiczeniu zasadzek na bliskiej odległości, walki w budynkach, ale już się średnio sprawdza przy ćwiczeniu walki w mieście czy w lesie, gdzie odległości przekraczają 50 metrów, ale tutaj mało jaki trenażer daje radę.

 

Jeżeli trenażer ma kosztować 6000 zł to ile będzie kosztowała wersja bojowa?

 

Przy takiej cenie, która zawiera nie tylko replikę, ale wszystko inne to tak czy inaczej zbyt wiele wojsko tego nie kupi.

 

Do tego mam nadzieje, że będzie to odpowiednik Systemy PTW, którym będzie można "wbijać gwoździe" jak zajdzie taka potrzeba, a nie rozleci się od patrzenia.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...