Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jakie najlepsze parametry lornetki?


Recommended Posts

Tak wiem że to troche mało bo już zacząłem się rozglądąć w tym temacie.

Czy ktoś mógł by mi wyjaśnić dokładnie o co chodzi z tymi danymi odnośnie lornetki (10-80x60)

 

Myślałem też nad lunetami ale cena 350 zł niestety mnie przerasta. Chciałbym też dodać, ze nie interesuje mnie super wytrzymała i idealna lornetka tylko raczej taka która będzie dobrze przybliżać.

Link to post
Share on other sites

To średnica obiektywów - każdego z osobna :) Okular jest od strony oka (każdego z osobna... ).

 

Lornetka w ASG kiepsko się sprawdza - odstęp od oczu jest nieduży, a obserwując w okularach/goglach balistycznych nie jesteś w stanie uzyskać odpowiedniej odległości okularów lornetki od oczu. Lepsza do obserwacji będzie luneta na replice.

 

A w życiu - lepiej nie brać lornetek o powiększeniu większym niż 10x (drżenie rąk przeszkadza w obserwacji i są ciężkie), chociaż to zależy od przeznaczenia.

Link to post
Share on other sites

Co do problemu z ukladem "okulary/gogle-lornetka" problem da się rozwiązać w wielu typach lornetek rezygnując z gumowych nakładek na okulary.

 

Co do parametrów... na potrzeby ASG w sumie wystarczy lornetka o powiększeniu i "świetle" takim jak zalecane lunety. od 6-10x36-40 do 6-10x50.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Czemu najtańsze lornetki takie ok 20zł mają przyblizenie nawet 50 krotne (np. 50x50)a te droższe w okolicach 300zł ok 7razy (np. 7x50)? Przy każdej jest napisane : pole widzenia 1000m. Mnie interesuje lornetka amatorska do 100zł z dużym zbliżeniem. Chciałbym móc odczytac tablice rejestracyjną z odległości do 350metrów. Realne?

Link to post
Share on other sites

A dlaczego firmy produkujące "zwykłe" i "tanie" samochody się reklamują i chwalą jekie to ich samcohody sa wspaniałe a taki np RollsRoyce czy inne Ferrari albo taki np Bentley nie muszą się reklamować?

 

Generalnie warto kupić lornetkę w cenie od około 400-500 PLNów i do tego o nie zbyt "wydumanych" parametrach. Wtedy masz pewnosc z reguły, że masz coś przyzwoitego.

Link to post
Share on other sites

Czyli jak zwykle ściema z tymi parametrami. Myślałem, że to taka przewrotność w parametrach, że im mniej tym lepiej. Przeszło mi też przez myśl tak jak to jest z replikami chińskimi a markowymi. Chinole mają 430fpsów, a markowe 300fpów i są lepsze. Bo nie fpsy są najważniejsze. Pewnie tanie lepiej przybliżają ale gorzej widać i tu jest haczyk. To takie moje domysły.

Link to post
Share on other sites

Może podane parametry to nie ściema, przynajmniej nie zawsze. Ale bardziej tu chodzi o aspekt jakości wykonania podzespołów, materiałów do ich wykonania i końcowego montażu. Możesz mieć dwie lornetki o teoretycznie tych samych parametrach, ale różnice na jakie możesz natrafić po jakimś czasie (związane z jakością produktów) to: masz gorszą ostrość, coś ci z czasem tam lata, nie wiesz skąd do jednej non stop przedostają ci się do środka różne zanieczyszczenia... itp. itd. Oczywiście "możesz" mieć takie przypadki ale nie musisz. Wszystko też zależne od tego jak się obchodzisz ze sprzętem i w jakich warunkach.

Link to post
Share on other sites

Jeśli potrzebujesz lornetki do 100zł to bierz cokolwiek, bo to nie będzie lornetka a bardziej dwie tuby wypełnione tworami soczewkopodobnymi. Do użytku asg wystarczy, nie będziesz tym się w ornitoioga bawił , no chyba że kogoś przyłapiesz na siusianiu :P A jak po miesiącu szkła się zabrudza od środka i zajdą parą, będziesz je przyklejał na czarną taśmę i koledzy zaczną Ci dawać złośliwe uwagi że np. "Oko Ci ucieka" To kupisz sobie lornetkę. Np. starą zlochaną Polską albo Radziecką.

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Używał ktoś z Was monookularów do szybkiego "rzucenia okiem" na oddalone obiekty/pobieżnej obserwacji?

Zdaje taki sprzęt egzamin?

Mam starą radziecką lornetkę 7x50, dobrej jakości... tylko jest w cholerę duża i ciężka. Przydałoby się coś, co można wrzucić do kieszonki i mieć przy sobie "w razie czego".

Link to post
Share on other sites

A dlaczego firmy produkujące "zwykłe" i "tanie" samochody się reklamują i chwalą jekie to ich samcohody sa wspaniałe a taki np RollsRoyce czy inne Ferrari albo taki np Bentley nie muszą się reklamować?

 

Na pewno nie dlatego że są bezawaryjne - psują się minimalnie rzadziej niż każdy inny "bez-elektroniczny" samochód.. tylko że części drogie ;)

 

 

Ja sam mam revue 10x40 - sprzęt antyczny ale jak najbardziej działający. Jest spora różnica między tym a odpowiadającymi chińskimi podróbami. Warto dać parę złotych więcej.

 

Choć gdyby nie to że sprzęt jest w spadku pewnie kupiłbym monokular.

Link to post
Share on other sites

Na co zwracać uwagę?

 

W podręcznej lornetce istotna jest Krotność - czyli powiekszenie (optimum to x8, maximum to jakieś x12), Ogniskowa - czyli w jakiej odległości optyka musi być od oka żebyś miał pełny obraz - i tu jest zwykle problem, Pole widzenia na 100 i 1000 metrów (im szerzej tym lepiej), Jasność (zwykle związana ze średnicą obiektywu i Ostrość - zależna zwykle od jakości soczewek. Następnie to obudowa, szczelność, akcesoria, ew. siatki pomiarowe.

 

Wzorcowa lornetka to Steiner 8X30 ale koszt to ok 700$ ;-)

Link to post
Share on other sites

Choć gdyby nie to że sprzęt jest w spadku pewnie kupiłbym monokular.

Cziman, a miałeś już do czynienia z takim sprzętem w okularach ochronnych?

Mam całkiem dobrą lunetę, ale z założonymi okularami nie da się z niej komfortowo korzystać. Z lornetki obserwuje się bez porównania lepiej, tylko jest ona duża i ciężka...

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Steinera 8x30 mozna kupic już za jakieś 230-250 $ :) i ta lornetka, zapewniam, jest warta swojej ceny. Co do uzywania w ASG, tj. w goglach/okularach to w okularach nie ma z tym problemu w zasadzie, dobrze jest podwinąc/zdjąc gumowe nakładki, jak już ktos wspominal wyzej i dobrze widać.

Link to post
Share on other sites
  • 6 years later...

I co ten artykuł niby ma dać? Aaaa teraz dopiero zrozumiałem... podałeś link pomagający wybrać lornetkę myśliwemu na polowanie...

 

No to jak ktoś będzie potrzebował lornetki na polowanie to pewnie skorzysta... Choć może nie do końca nawet ktoś taki, bo w tym "artykule" nagle w opisie lornetki pojawiają się właściwości charakterystyczne dla lunety... i chwilę dalej znów autor wraca do wymiany kolejnych właściwości... lornetki...

 

Wiec skoro autor nie do końca wie o czym pisze to jak to ma komuś pomóc?

 

A teraz inna kwestia, na potrzeby zabawy we wojsko i wojnę najistotniejsze w lornetce jest rozsądne powiększenie i pole widzenia a poza tym przydają się podziałki "artyleryjskie" o których myśliwi chyba coraz mniej mają pojęcia.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...