Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Operator Panzerfaust 3


Recommended Posts

W innym topicu (http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=52498&st=60) rozpoczęły się rozważania na temat wyposażenia niszczyciela czołgów w związku z zaproponowaną przez Choisena (http://www.asg.qrde.pl/forum/viewtopic.php?p=47830#47830) konfiguracją tegoż. Temat w sumie o tym nie traktował i dyskusja szybko zeszła na inny tor, ja jednak chciałbym uzyskać odpowiedź na kilka pytań związanych z tą kwestią. Ogólnie sądzę, że osobny topic dla tego typu żołnierzy ułatwi prowadzenie forum.

 

1.jak po niemiecku będzie niszczyciel czołgów? Panzer-Zersto:rer?

2.jakie wyposażenie posiada taki żołnierz? (prośba o weryfikację)

-Panzerfaust 3

-dodatkowe pociski (ile?)

-pokrowiec/pojemnik na nie (jaki?)

-dodatkowa broń konwencjonalna (jaka? G36? Mp7? A może po prostu p8?)

3.Czy Panzerfaust 3 to granatnik przeciwpancerny, czy wyrzutnia rakiet?

 

 

Rozmawiamy przede wszystkim o zupełnie typowym niszczycielu czołgu z przeciętnej jednostki lekkiej piechoty przy założeniu, że dowódca jego brygady nie postępuje nazbyt eksperymentalnie, a misja, w jakiej żołnierz bierze udział jest misja bojową.

 

Fotki mile widziane.

 

Z góry dzięki za wszystkie konstruktywne wypowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Panzerzerstorer to mi się bardziej kojarzy z niszczycielem czołgów w formie kołowej. Ma ktoś może informacje na temat dokładnych wymiarów i szczegółów Panzerfausta bo marzy mi się zrobienie jego kopii, być może nawet w pewnym stopniu strzelającej.

Link to post
Share on other sites

To po kolei:

 

1. Sporo ludzi traktuje Panzerfausta 3 (prawidłowy skrót to Pzf 3, a nie PF3!) jako broń analogiczną do rosyjskiego RPG. W rzeczywistości jest to konstrukcja, w której "rura" (Abschussrohr) nie jest wielorazowa! Jest to element wykonany z aluminium i po strzale się go wyrzuca. Wielorazowa jest jedynie rączka z optyką (Griffstück). Wzięło się to z faktu, że w użyciu jest jeszcze zestaw szkoleniowy wyglądający identycznie jak Pzf 3 ale posiadający możliwość odłączania pocisku (można montować wersje szkoleniowe i ćwiczebne) - w sieci jest kilka zdjęć z odłączonym pociskiem i stąd zamieszanie.

 

Analogiczny do RPG (wielorazowa rura) jest leichte Panzerfaust (lePzf) ale to materiał raczej na inny wątek.

 

Tak, że jeszcze raz. Cały zestaw składa się z Griffstück (tak nawiasem to ten element produkuje Heckler und Koch ;)):

 

panzerfaust3-02.jpg

 

i Patrone:

 

panzerfaust3-03.jpg

 

Patrone z kolei to pocisk (Geschoss) połączony z rurą (Abschussrohr).

 

2. Panzerfausty 3 przenosi i magazynuje się w skrzyniach. W każdej skrzyni mamy po dwie sztuki rura z pociskiem + jedna rączka z optyką. Każda rura z pociskiem umieszczona jest dodatkowo w zasobniku w kształcie tulei, rączka optyką natomiast w dodatkowym prostokątnym pudle. Wszystkie pomniejsze zasobniki mają paski transportowe i można je wygodnie przenosić.

 

3. Żołnierz wyposażony w Panzerfausta 3 niesie od 1 - 2 szt. Patrone + 1 szt. rączka z optyką. Zazwyczaj jest tak, że:

 

a) jeden zestaw połączony i gotowy do użycia (rura z pociskiem wyjęte z zasobnika, rączka z optyką założona) niesie się w lewej ręce jak teczkę;

b) drugi zestaw (rura z pociskiem) niesie się w tulejowym zasobniku pod prawą pachą w poziomie;

 

W razie konieczności użycia zrzucamy zasobnik gdzieś obok, rozkładamy do pionu rączki w gotowym zestawie, oddajemy strzał, demontujemy rączkę z optyką, wyrzucamy pustą rurę, wyjmujemy kolejną rurę z pociskiem z zasobnika, montujemy na niej rączkę z optyką i strzelamy drugi raz.

 

Ta konfiguracja jest średnio wygodna i stosuje się ją gdy żołnierza osłaniają koledzy i nie musi daleko z tym wszystkim chodzić. Znacznie częściej nosi się jeden zmontowany zestaw przewieszony przez plecy pod kątem (pocisk wystaje nad lewym barkiem) - w rękach niesie się karabin.

 

4. Żołnierzy wyposażony w Pzf 3 uzbrojony jest w G36. W konfiguracji z dwoma Panzerfaustami karabin jest przewieszony przez plecy pod kątem z lufą nad lewym barkiem. Gdy żołnierz nosi pojedynczy zestaw karabin nosi się albo w ten sam sposób (wtedy zestaw w rękach, lufa nad lewym barkiem ponieważ na prawy bark kładziemy w trakcie strzału rurę Panzerfausta i nie chcemy żeby jedno haczyło o drugie) albo w rękach - wtedy Pzf 3 niesiemy na plecach pod kątem (pocisk nad lewym barkiem).

 

5. Osobną kwestią jest przenoszenie zasobnika na rączkę z optyką. Ma on kształt prostokątnej skrzynki z dwustronnie spadzistym wierzchem. Skrzynka ma własny pasek i nosi się ją przewieszoną tak aby zwisała nad pośladkami (wtedy torbę oporządzenia S95 trzeba nosić z boku - jest to przykład konfiguracji wymuszonej funkcją żołnierza).

 

W sumie tyle. Mam nadzieję, że odpowiedziałem na większość pytań ;).

 

Ronin

 

p.s.

 

Co do nazwy żołnierza wyposażonego w Pzf 3 to nie spotkałem się z konsekwentnym stosowaniem jakiejś konkretnej. Najczęściej mówi się po prostu Panzerabwehr Soldat.

Link to post
Share on other sites

...Panzerzerstorer to mi się bardziej kojarzy z niszczycielem czołgów w formie kołowej...

 

To będzie Panzerjaeger.

 

PzF 3 jest analogiem RPG. Nie tyle konstrukcyjnie, co pod względem przeznaczenia, chociaż szczerze mówiąc nie wiem, czy do niego są pociski odłamkowe albo termobaryczne.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o względy przeznaczenia to tak - zgodzę się, że są analogiczne.

 

Założenia konstrukcyjne są jednak zupełnie inne.

 

Typów pocisków faktycznie nie ma zbyt wiele:

 

- kumulacyjny;

- kumulacyjny tandemowy;

- kumulacyjno-odłamkowy (Bunkerfaust);

- ćwiczebny.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...