Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lasery. Czy są przydatne?


Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hmm tyle o ile że jesteś w stanie oddać strzał "z biodra" lub oślepić kogoś, co nie jest przyjemne i wskazane, lub użyć go jako pointera/markera.

No i rzadko są chyba dopuszczane do rozgrywek ASG, drogie szkła do okularów/gogli z filtrem laserowym.

Link to post
Share on other sites

A ja myśle że przydaje sie... czasem,

Laser przydaje sie w budynkach na małych i średnich dystansach.

Można nim szybko wycelować, a zazwyczaj twoja pozycja jest już znana przeciwnikowi

(wiem bo mój kumpel używał w budynku [średnia hala] i był zadowolony).

 

No i masz +8 do lansu :)

Link to post
Share on other sites

@cezii

Dobrze się czuję i z autopsji wiem jakie są skutki trafienia wiązką laserową w oko a trzydniowe mroczki i problemy ze wzrokiem "biała palama" zawdzięczam idiocie, który w nocy bawił się laserem na balkonie kiedy spacerowałęm z psem.

Nie wiem, może masz inaczej zbudowane oczy i widzisz świetnie po naświetleniu laserem.

Zresztą poczytaj o Dazzlerach i innych broniach bezpośredniej energii.

 

Ogólnie jestem przeciwny stosowaniu takich zabawek do zabawy, zwłaszcza że 200mW laser można kupić na allegro i równie dobrze spisuje się jako "zabawka", zapalniczka do świec, oberak izolacji z przewodów, czy też do wypalania wzorków w tworzywach.

Żeby było ciekawiej przegrzanie jednego elementu w sterowniku powoduje, że z 5mW robi się 200mW.

 

Osobiście nie chciał bym nikomu wybić oka kulką a używanie nieatestownaych pointerów to dla mnie jak strzelanie do kogoś bez ochrony oczu...

Link to post
Share on other sites

@shamoth

Może najpierw dowiedź się co i jak a potem pisz takie brednie. 200mW to ma laser w nagrywarkach i owszem można po odpowiednich przeróbkach stosować go do grawerki i cięcia niektórych materiałów. Ale przy takiej mocy i to wymaga czasu, samo "mignięcie" nie jest groźne dla wzroku aczkolwiek ostrożność nie zawadzi ale wątpię żeby ktoś taki laser używał do takich celów. Pomijam tu też problem dobierania soczewek itd.

A jaki masz sterownik w laserze 5mW, jeżeli to jest zwykła dioda laserowa o takiej mocy ? Co najwyżej możesz spalić stabilizator ale wtedy pójdzie się kochać też dioda.

Edited by ruffin-89
Link to post
Share on other sites

Laser 200mW jest w stanie w niecałą sekundę CAŁKOWICIE uszkodzić wzrok... Nawet mignięcie trwające 0.025s jest wstanie zepsuć ci wzrok w takim stopniu, że uniemozliwi ci to czytanie... Tym bardziej gdy ogniskowa w "obiktywie" będzie bardzo mała/duża (teraz nie wiem w którą stronę :P)

 

No, z tym czytaniem trochę przesadziłem ;D

Edited by cezii
Link to post
Share on other sites

@ruffin-89

Nie wiem dokłądnie co ulega przegrzaniu ale powoduje, że jest dostarczana większa moc co za tym idzie zmniejsza się żywotność elementu emitującego... nawet na youtube są filmiki demnonstrujące hackowanie pointerów... zresztą mniejsza o to.

Po prostu wyznaję zasadę ogranicznonego zaufania do ludzi i sprzętu i wolę dmuchać na zimne.

A z tym zastosowaniem do obróbki przemysłowej to pojechałeś ;]

Pisałem o zapalaniu świec/zapałek topieniu izolacji na kablach ;]

 

@cezii

Nie przesadziłeś, ciężko się czyta w momencie kiedy widzisz białą plamę akurat tam gdzie patrzysz i skupiasz wzrok.

Pół biedy jak to tylko jedno oko, zamykasz je i jakoś idzie ;]

Ale "rekonwalescencja" czasem naprawdę potrafi długo trwać...

To nie jest takie sobie prześwietlenie oczu jak przy spawaniu bez ekranu, że zapuścisz sobie w oczy krople ze świetlika i przyłożysz na jakiś czas wyparzoną torebkę z ziołami.

 

Poza tym schodzimy z tematu ;]

Zdecydowanie wybrał bym koli niż pointer.

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś nie zachowuje się jak totalny debil i nie świeci innym specjalnie po oczach, to lasery (oczywiście nie te od nagrywarek, czy Blasterów ze Star Warsów) są nieszkodliwe, gdyż nawet przypadkowe zaświecenie w oko, jeśli nie trwa dłużej niż ułamek sekundy, to nie jest chyba w stanie nikomu nic zrobić.

 

Co do przydatności wskaźników laserowych - uważam, że są przydatne - w budynkach i do lansu.

 

Do CQB używam MP5 z koli i laserem. Gdy jestem w trakcie poruszania się, itp. będąc w pozycji gotowej do strzału - używam kolimatora. Jednak zdarzyło się parę razy, że gdy nie byłem gotowy do strzału to przeciwnik wychodził zza rogu, etc. - wówczas wycelowanie w niego laserem i strzał trwały o wiele krócej niż podrzucenie giwery do oka.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Ejj, czy znowu każdy uważa, że będę łaził z laserem i w oczy trafiał?

 

Relax.

 

@ Bajeczny1990 - o takie wypowiedzi mi chodziło.

 

Jeśli ktoś nie zachowuje się jak totalny debil i nie świeci innym specjalnie po oczach, to lasery (oczywiście nie te od nagrywarek, czy Blasterów ze Star Warsów) są nieszkodliwe, gdyż nawet przypadkowe zaświecenie w oko, jeśli nie trwa dłużej niż ułamek sekundy, to nie jest chyba w stanie nikomu nic zrobić.

 

Co do przydatności wskaźników laserowych - uważam, że są przydatne - w budynkach i do lansu.

 

Do CQB używam MP5 z koli i laserem. Gdy jestem w trakcie poruszania się, itp. będąc w pozycji gotowej do strzału - używam kolimatora. Jednak zdarzyło się parę razy, że gdy nie byłem gotowy do strzału to przeciwnik wychodził zza rogu, etc. - wówczas wycelowanie w niego laserem i strzał trwały o wiele krócej niż podrzucenie giwery do oka.

 

Pozdrawiam.

 

Czy mieliście właśnie takie przygody z laserem?

 

I nie mówię o laserach, które swoją mocą przepalają ściany, tylko o takie normalne.

 

Czy w dzień lasery zielone są bardziej przydatne niż czerwone?

 

Pozdro.

Link to post
Share on other sites

A czy lasery w IR też są szkodliwe dla oczu? ;)

 

A jakże :) i do tego groźniejsze bo nie zadziała odruchowe zamknięcie oczu.

 

Podobno już laser o mocy 5mW uszkadza siatkówkę więc szit-lasery z bazaru też bezpieczne nie są.

Link to post
Share on other sites

Żeby było śmieszniej to w zakresie widzialnym też są różnice, bodaj laser zielony (555 nm) jest najbardziej niebezpieczny w zakresie widzialnym. Wynika to z czułości oka ludzkiego na określone barwy i zróżnicowanego współczynnika transmisji układu optycznego oka.

Link to post
Share on other sites

Co do niebezpieczeństwa laserów, to co z laserami estradowymi? Sam jako dj miałem w łapkach lasery o mocy ponad 200mW i jakoś nikt na sali nie ślepł. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Te lasery są jakoś inaczej zbudowane?

Link to post
Share on other sites
Co do niebezpieczeństwa laserów, to co z laserami estradowymi? Sam jako dj miałem w łapkach lasery o mocy ponad 200mW i jakoś nikt na sali nie ślepł. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Te lasery są jakoś inaczej zbudowane?

Mam wrażenie, czy parę miesięcy temu była dość głośna sprawa w mediach, że po jakiejś dyskotece na otwartym powietrzu kilkanaście osób trafiło do szpitali w wyniku poparzenia siatkówki, bo ktoś stwierdził, że fajnie będzie zwrócić lasery w kierunku publiczności zamiast w kierunku nieba? ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...