Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Moździerz


Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

Wczoraj testowany moździerz zrobiony na bazie Fagota.

Fagot

 

Pierwsze odpalanie było na zasadzie "szybkiej obsługi", czyli odpalenie petardy, wrzucenie "amunicji" i ucieczka :)

Jednak to powiało hardcorem :)

Następne już były odpalane za pomocą zdalnego systemu z pilota. Jako ładunki miotające w pierwszej wersji użyte były małe petardy, a jako amunicja puszki.

Pierwsza wersja

 

W drugiej wersji jako ładunek miotający użyty największy Achtung, a jako amunicja - szyszki. Różnicę widać od razu :)

Wersja druga

 

Zaznaczam, że klapa otwiera się w momencie wystrzału, niestety nie pomyślałem o filmiku, ale następnym razem zrobię :)

Edited by jacek68pl
Link to post
Share on other sites

Radzę zachować ostrożność. Takie kontenery nie były konstruowane z myślą o znoszeniu dużych ciśnień. Tubę może rozerwać po 5., 50. czy 100. strzale. Nie znasz dnia, ni godziny.

Zgadzam się z Tobą, dlatego tylna część nie jest "zatkana" a i w skorupie na całej długości skorupy są otwory przez które ucieka duża część gazów.

Poza tym można go odpalać z odległości do 200m, więc odległości jak najbardziej bezpiecznej.

Poza tym sam na tyle nie ufam tego typu konstrukcjom :)

 

...i rzuć okiem na art. 7 ustawy o broni i amunicji ;-)

Masz rację... ustawę znam jak myślę większość kombinujących z tego typu zabawkami, dlatego to są tylko testy nie do "zabawy" na naszych imprezach.

Skorupy po Fagotach wykorzystujemy jedynie jako atrapy i takie jest ich przeznaczenie.

Co ciekawe, jakby zrobić to samo, zastępując petardy sprężonym powietrzem, nie narusza się art. 7 ustawy o broni i amunicji. Taki paradoks. A przy dobrze zrobionej instalacji sprężonego powietrza można mieć wielokrotnie większy zasięg niż używając petard.

Poza tym już przy pustych puszkach widać jaki to jest zasięg... parę metrów.

Link to post
Share on other sites

Ale tylko do mocy 17J, powyżej już to nie będzie zabawka.

Zaczynamy się rozdrabniać... Równie dobrze można zrobić spust elektryczny, dobre gumy i miotać jak procą :)

A tak naprawdę trzeba mieć głowę i nie szaleć.

Edited by jacek68pl
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

No to w tym momencie aby nie naruszało przepisów pozostaje [gumka] lub CO2 lub sprężone powietrze? A myślał ktoś o sprężynie naciąganej? Wielorazowego użytku , regulacja mocy , raczej sprzęt niezawodny. :cool: ,realistyczny ze względu na chyba niezbyt szybkie naładowanie. Bardziej taki napęd pod bazooki moim zdaniem,

Link to post
Share on other sites

Nie mogę edytować posta więc pisze pod nim. Ja będę budował wyrzutnie LAW M72 -większości co się interesują tymi gadżetami wyrzutnie znają. Przeszukując sporo czasu YT znalazłem filmik który dał mi do myślenia jeśli chodzi o wystrzeliwane pociski.Jeśli ktoś ma ew szczegółową budowę będę wdzięczny. Postęp prac będę zamieszczał

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Można zrobić też zwykły granat do ASG tylko od spodu wsadzić to http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=5641 lub to http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=13620 (zależała będzie od tego odległość strzału) i do środka granatu wsadzić to http://www.firebis.pl/?p=productsMore&iProduct=25&sName=petardy-hukowe-ko204 i przedłużyć lont tym http://www.firebis.pl/?p=productsMore&iProduct=130&sName=lont-visco-2-5-mm . Wsadzić do moździerza, w którym na dole jest wycięta dziurka na lont i odpalić. Nigdy nie próbowałem tego robić więc nie znam efektu i możliwych szkód.

Edited by pl123
Link to post
Share on other sites

Skoro można zrobić to zrób, przetestuj, wrzuć zdjęcia na forum. Silniki te zwykle tak są skonstruowane, że z drugiej strony posiadają mały ładunek pirotechniczny do wypchnięcia spadochronu z rakiety. Chyba, że coś się zmieniło od czasu gdy uczęszczałem na modelarnię. Druga sprawa, aerodynamika i wyważenie granatu - fajnie jak już uda ci się miotnąć to na 20metrów, skoro skręci to w lewo, zrobi cztery koziołki, obrazi się i gdzieś ucieknie. Sprawa trzecia, miło by było, gdyby napęd wypalił się na długości rury, sam się wypchnął, a dalej wszystko poleciało siłą inercji. Sprawa czwarta, nigdy tego nie robiłeś, więc najprędzej zrobisz krzywdę sam sobie, bądź co bądź gazy wylotowe są troszkę ciepłe.

Czas pracy, impuls, siłę masz, podejrzewam iż kartki papieru też masz więc zapraszam do obliczeń. Wylicz, narysuj, zbuduj, potem publikuj.

Link to post
Share on other sites

Masz na myśli ten ROS 40? A owszem nada się - w przeciwieństwie do silników modelarskich (wielkość ciągu). Powiedzmy, że nada się na tyle, aby osiągać donośność 130-150m, przy kącie podniesienia równym 60 stopniom i masie całkowitej granatu 600-750 g (przeczytałem kiedyś w sieci :icon_wink:). Tyle, że ostatnio są niejakie problemy z ich nabyciem i używaniem (patrz: link na wstępie).

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...