Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[OPIS] Ghillie Suit


Recommended Posts

Jak cena nie gra roli to barwniki. One i tak są tanie więc nie ma o czym mówić.

 

 

Mam 3 ghillie suity i uwierz mi, że widać różnicę w farbowaniu barwnikami a sprayem.

 

Zresztą w temacie ze zdjęciami ghillie'ów mam pokazane moje suity i jedno jest farbowane barwnikami. Zobacz sobie jaka różnica ;)

 

Ze sprayem pozostaje mi się zgodzić z moim przedmówcą, lecz nie do końca. :cool:

Sam byłem zdziwiony jak letnie ghillie pofarbowałem farbą w sprayu. Farbowanie wyszło na prawdę pozytywnie. Co nie zmienia faktu, że jednak barwniki lepiej farbują(farbują całą powierzchnię juty).

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja bym miał takie pytanie: robię właśnie ghillie i zastanawiam się czy trzeba urozmaicać/mieszać kolory (spray albo inne szmatki) czy nie mógł by być np taki jak na zdj. (jest ono podkreślam w trakcie robienia) http://s1.img.pl/v/2786/dsc04779.jpg ?? ;] Albo np czy zostawić taki rzadszy [bo na żywo to on bardziej tak 'gęściej' wygląda niż na zdj.] i tam dodawać roślinki itp. Wiem że zależy też ode mnie w jakim miejscu będę tego używał, ale jakby ktoś mógł pomóc będę wdzięczny.

Edited by mdm1fox
Link to post
Share on other sites

Imo, nitki są za krótkie, w ogóle nie rozbiją sylwetki. Co do zagęszczenia- są różne szkoły, jedni dają mniej, ale ładują mnóstwo zielska z miejsca akcji, inni wiążą więcej sznurków, mniej prawdziwej trawy, jeszcze inni łączą obie metody.

Link to post
Share on other sites

tzn uwagi i rady. A np żeby już tego jakoś tak nie odwiązywać ogólnie nie bawić się z tym co jest, myślę zrobić tak żeby już do końca taką jakby podstawę a później sprayem trochę się pobawić - myślicie że też będzie efekt ?

Edited by mdm1fox
Link to post
Share on other sites

tzn uwagi i rady. A np żeby już tego jakoś tak nie odwiązywać ogólnie nie bawić się z tym co jest, myślę zrobić tak żeby już do końca taką jakby podstawę a później sprayem trochę się pobawić - myślicie że też będzie efekt ?

 

 

 

efekt jest dobry,kilka odcieni tego samego koloru i trochę innego.

Link to post
Share on other sites

Powiem tak można go wpleśc ale nic zbytnio on nie da bo jest strasznie cienki polecam worki jutowe albo mundury bundeswery na allegro dostępne za grosze tniesz w paski szerokości ok. 2 cm a długośc w zależności od miejsca gdzie będzie najlepiej miec materiały w kilku kolorach lub używac barwnika przemysłowego dobrą podstawą ghillie jest siatka maskująca lub rybacka po przygotowaniu siatki przeplatamy przez oczko w siatce taki pasek i wiążemy supeł elekt jest bardzo dobry łatwo wpleśc w to jakąś trawę lub inną roślinnośc na strzelance

Link to post
Share on other sites

lepiej grubsze a o pęczkach nawet nie pomyślałem ciekawy pomysł powinno nieźle wyglądac tylko pamiętaj żeby wmiare dlugie były bo powinny zwisac sporo żeby rozmyc sylwetkę jeśli robisz ghillie to pamiętaj o wzmocnieniach na kolanach i miejscach gdzie będzie się bardziej przecieral

 

jeśli to twoje pierwsze maskowanie to zaczynaj przypinanie "FARSZU" od dołu siatki bo wtedy łatwiej określic gdzie są prześwity i nic CI się nie nachodzi ŁATWO PROSTO I PRZYJEMNIE

Link to post
Share on other sites

Tak, moje pierwsze ghillie, ale damy radę ;) Naoglądałem się i naczytałem. Nie mogę tylko skołować worków :/ w koncu zakupiłem na allegro i zostałem chyba grzecznie mówiąc - "wykochany". Kiedy zacząłem drążyć temat, chyba nie ja jeden. Odradzam użytkownika "mateuszek997" chyba powinien się spotkać z przedstawicielami panów spod tego numeru właśnie...

 

No nic. Poszukam jeszcze, coś wymyślę. W tej chwili mam naszytą siatkę wraz z "listkami" i nie powiem - prezentuje się fajnie i nietypowo. Bardziej to chyba tzw. jackall suit. Ale coś by się jeszcze przydało tam.

Link to post
Share on other sites

no to mam nadzieje że podeślesz jakieś foto niedługo:D jak masz jakieś stare prześcieradło to potraktuj je barwnikiem przemysłowym dostępne na allegro za grosze i potnij w paski ładnie się rwie i strzępi daje dobry efekt ja ostatnio robiłem maskowanie z mundurów efekt fajny ale strasznie ciężki tzn aktualnie sam kaptur do bluzy bo chwilowo brakuje mi materiałów

Link to post
Share on other sites

Co byście powiedzieli na zrobienie ghille troche z pocietych mundurów, pasków juty pociętych w paski i zafarbionych na brąz oraz sznurków jutowych.

Jaki to da efekt?

 

 

już padały odpowiedzi na twoje pytanie...przeczytaj dokładnie cały temat.

Link to post
Share on other sites
Są lepsze materiały na własne maskowanie, np. rafia - duuuuużo lżejsza, również łatwo się farbuje, tania. Juta jest ok, ale przy temperaturach pow. 15C zaczyna bardziej przeszkadzać, niż pomagać, a wygoda i "komfort" (o ile można w tym wypadku coś takiego poruszyć) jest sprawą priorytetową. Tutaj króluje wyżej wspomniana rafia.

 

Rafia - jak ktoś nie wie co to - to taka właśnie jakby słoma, używa się jej w małych ilościach do dekoracji kwiatków, pakowania prezentów bodajże, czy czegoś tam jeszcze...

 

Od juty jest sztywniejsza, to oczywiste, jednak jest to bardziej zaleta niż wada, gdyż ghillie zrobione z rafii wydaje się "pełniejsze", nie "przyklapuje" (jezu, nie wiem jak to określić), nie wygniata się, przez co, wygląda równie naturalnie (o ile nie bardziej) niż odpowiednik z juty. Przy jucie, żeby ghillie wyglądało naturalnie, farsz trzeba często "tapirować?" żeby był odpowiednio postrzępiony i nastroszony - tutaj jest to "w zestawie".

 

Przy uszkodzeniach mechanicznych, rafia, nie łamie się tylko wygina. Powiem więcej. Przy ghillie zrobionym z juty, często zdarzało się, że przy przedzieraniu się przez gęste zarośla, część farszu jednak zostawała na krzakach, więc po kilkunastu strzelankach, ghillie jutowe jest o połowę "mniejsze". Żeby urwać kawałek rafii, trzeba oderwać dosłownie całą siatkę razem z tym kawałkiem. Dla mnie to też jest zaleta.

 

Farbowania - tak samo jak z jutą. Barwnik jest wyraźny, rafia dobrze chłonie kolor i nie odbarwia się mimo całkiem niezłego deszczu.

 

Największa zaleta i przewaga rafii nad jutą - waga. Ja swoją kupowałem również przez allegro w podobnym warkoczu z tym, że ciut drożej, jakoś ponad 30zł/kg. Z tego kilograma da się zrobić caaaaaaaałe ghillie, kurtkę, spodnie, kapelusz/kaptur, rękawiczki, farsz na pas, maskowanie na replikę i jeszcze całkiem niezła ilość tego zostaje. W pierwszej chwili byłem zaskoczony bo przyszła malutka, lekka paczuszka (mieszcząca się w przeciętnej torbie foliowej), jednak jak zacząłem się brać do roboty i rozłożyłem tą "paczuszkę" na większej powierzchni byłem zszokowany ile tego tak na prawdę jest.

 

Wracając do wagi - pomijam wagę munduru, chcę porównać tylko wagę farszu. Rafii będzie nam potrzeba 1kg, zrobimy z tego kompletne maskowanie. Zapytacie - jak z jutą? Otóż tutaj jest spory problem. Jeden worek jutowy waży około 0,4-0,5kg, niedużo. Problem w tym, że do zrobienia kompletnego maskowania potrzeba koło 10 worków (przynajmniej ja tyle zużyłem do każdego z 3 ghillie jutowych jakie robiłem). Daje to około 5kg wagi, co jednak przy charakterze misji wydaje mi się po prostu zbędnym balastem, w to miejsce można zabrać, np więcej wody (a tej NIGDY za wiele). Kolejny problem to wspomniany przeze mnie wcześniej deszcz. Przy rafii - wsiąka w mundur, ot co. Przy jucie, całe nasze ghillie po kilku minutach jest dosłownie przemoczone, juta chłonie wodę jak jakaś wata czy inna gaza, przez co po deszczu maskowanie waży nie 5kg, a jakieś 10-15 (nie ważyłem, jedynie moje przypuszczenie testowane "na czuja"). Przy małych strzelankach, może nie problem, ale gdy mamy się poruszać w takim stroju przez kilka najbliższych godzin stanowi to wbrew pozorom, na prawdę spory kłopot. Dodatkowo, ghillie jutowe staje się wtedy przyklapnięte, wygląda nienaturalnie, rafia natomiast nie zmienia swojego wyglądu.

 

Jest jedna wada dla niektórych, dla mnie ona praktycznie nie występuje i jest pomijalna, mianowicie - rafia szeleści. Nie są to materiałowe sznureczki tylko jakieś tam lekko zdrewniałe części roślin, które przy szybkim poruszaniu mogą zaszeleścić. Dla mnie nie ma to znaczenia, ponieważ: snajper jest w 90% czasu na glebie, nie biega tylko się czołga albo co najwyżej powoli przemieszcza na kucaka, jeżeli już mamy się czepiać szelestu to na pewno więcej powoduje go właśnie czołganie się etc, niż tarcie jednego źdźbła o drugie.

 

Jak widać, dla mnie wybór jest oczywisty. Rafia przebija jutę, dla mnie, pod każdym względem. Zrobiłem w swojej karierze 4 ghillie, 3 jutowe, jedno z rafii. Teraz robię następne. Za nic w świecie nie zamieniłbym rafii na inny materiał, a testowałem ich całkiem sporo

 

co myślicie o takim materiale który zastąpiłby jute :)?

 

cytat z asg.qrde.pl by Yautja

Edited by maczo007
Link to post
Share on other sites

Ja osobiście jestem za mieszanka kilku technik. Mianowicie całkiem fajnie wychodzą mieszanki jutowo rafiowe. Jednak dodatkowo mam zamiar kupić dość gęstą firanę albo siatkę. Przefarbować ja na 2 do 3 kolorów usztywnić klejem nieco i zrobić z niej duże liście które dodatkowo poprzyszywam. Niestety nie mam jeszcze zdjęć ale jestem w trakcie roboty. Jednak na wyniki trzeba poczekać do lata. I mam zamiar co prawda przepleść kolorystycznie wszystko by było kupą jednak rafi jutę i liście dać przysłowiowymi kupami. Co wy na to.

 

Bo wyżej wymienione plusy samej rafi są dla mnie minusem. Np to ze nie zmienia się po deszczu. A co z ściółką ona się nie zmienia? hałasuje to strasznie. Czasem trzeba przejść w niewygodnej pozycji itp. Nigdy nie wiadomo. natomiast wymieszanie zbilansuje owe minusy i urealni to.

Link to post
Share on other sites

Ja już się wypowiedziałem dlaczego rafia dla mnie jest lepsza, szczególnie patrząc po długich imprezach. Miałem ghillie jutowe, teraz używam rafii i dla mnie jest ona po prostu lepsza. Zdjęcia masz w tym dziale na 3-4-5 stronie... Poszukaj.

 

PS Z tym hałasowaniem kelo trochę przesadziłeś, albo moje ghillie jest dziwne :P

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...