Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolba do SWD - zrób to sam


Recommended Posts

Drewno sosnowe?! POLECASZ?! :hahaha:

 

Sosna jest jak sklejone kartki papieru! Beznadziejnie miękkie i kruche- Raz walniesz o drzewo i śruby wyrwą dziurę w kolbie.

Dobre drewno na kolbę to BUK, DĄB, Drzewa owocowe: wiśnia, grusza. Szczególnie polecam wiśnię.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To też zależy od jakości drewna, pochodzenia, sposobu suszenia. Jednak chodziło mi o wymiary łączeń.

Jakby nie było suszone, sezonowane i skąd by nie pochodziło, to sosna sie nadaje na meble folklorystyczne, tudziez na sztachety do płotu. Nawet na próg do drzwi sie nie nadaje, bo jest miękka i sie wyciera. Buk, dąb, jesion, wiśnia, gruszka jak już poprzednicy pisali, a najlepiej sklejka podejdzie na kolbę.

Ja próbowałem robic kolbę z buku. Poległem. Bez obrabiarek, ręcznie, to robota na dwa lata. Zamówiłem drewna z airsoftpanda, ze 2 lata temu i mam je nadal.

Edited by KorbaSWD
Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Jak zamiast sklejki użyjesz forniru, który będziesz kleić na bieżąco, to dasz radę zrobić to w domu bez sprzęciora. Tylko pamiętaj, żeby kleić naprzemiennie, raz wzdłuż, raz w poprzek słojów. Sklej najpierw trzy warstwy, wyginaj póki schnie, a potem doklejaj na grubość kolejne warstwy.

Link to post
Share on other sites

Fornir można kupić w sklepach z okleinami meblowymi, albo na giełdach staroci. Stolarz też bez problemu sprezentuje trochę resztek. Że o allegro nie wspomnę :)

 

Dodatkowo fornir jest o tyle fajny, że środek możesz zrobić z byle badziewia, a tylko zewnętrzną warstwę dać ładną :)

Link to post
Share on other sites

Co do gięcia warstw.

 

Można by zrobić prawidło i doginać te sklejone na świeżo formatki do niego a następnie owijać ciasno i dokładnie żyłką (coś jak montaż przelotek w wędce) , im ciaśniej tym lepiej, poczekać aż wyschnie i żyłkę zdemontować ...i tak kolejno następne warstwy.

 

Żyłka była by wielorazowego użytku i w razie przypadkowego umazania klej jej nie łapie

Edited by mbiechu
Link to post
Share on other sites
Czyli rozumiem, że można by okleić plastiki fornirem?

 

Bleeee, nieeeee! W środku musi być drewno, tylko niekoniecznie ładne, mogą być odpady po oklejaniu.

 

Można zrobić w taki sposób, żeby plastiki zalać gipsem, żeby stworzyć coś na kształt formy, takiej gipsowej wanny o kształcie okładek. W tę wannę można powoli i cierpliwie wklejać kolejne warstwy forniru aż do stworzenia ładnej okładki. Ładnie namoczony arkusz forniru przypomina gruby papier, trochę wprawy i można trzaskać drewienka.

Link to post
Share on other sites

No właśnie tu jest pies pogrzebany bo nie mam totalnie pomysłu (nie wliczając frezarki)

Ale można to jeszcze zrobić zanim się sklei warstwy sklejki.

Co do frontu tu mam pomysł taki:

- sklejkę 1 cm grubości rozszczepiamy nożem na 2 części, nie muszą być koniecznie równe

- ze starych okładzin zrobić formę w betonie, zewnętrzną i wewnętrzną

- zdobyć stalowy pojemnik zamknięty z jednej strony taki żeby sie okładziny mieściły

- piec termitowy i dużo wody

- prasę drukarską

i do boju :D

 

A tu mam efekt niemalże końcowy kolby (aparat nie złapał ostrości) klik

Link to post
Share on other sites

Mahoniowa bejca?

 

Jeżeli tak to zmień odrazu, albo przyciemnij ją. Miałem tak samo zrobione i ten mahoniowy świecił się jak nie powiem co.. Gdybyś robił zamiast ze sklejki tylko np. z ciemnego dębu, albo orzecha to mahoń nie był by tak uderzająco bordowy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...