Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Galil [CG/CYMA]


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Witam! Jestem posiadaczem tejże repliki od 5 miesięcy.

Jest to typowy chinol, konkretnie produkcji CM jak było wyżej wspomniane. Świadczy o tym chociażby GB, na którym widnieją odpowiednie napisy.

 

Ale do rzeczy.

Replika sprawia dobre pierwsze wrażenie: ciężka, przyzwoicie spasowana. Powłoka lakiernicza bardzo przypomina tę stosowaną przez CA (porównuję z wcześniej posiadanym przeze mnie SLR-105 oraz mp-5 tej firmy). Galil produkcji CM a sprzedawany pod marką CG jest w większości wykonany ze ZnAlu, jednak kluczowe elementy takie jak kolanko gazowe, czy mechanizm kolby wykonane są prawdopodobnie ze stali. Również na magnes reagują przyrządy celownicze, z wyjątkiem "nocnej" szczerbinki. Konstrukcja sprawia wrażenie przemyślanej i minimalistycznej. Trudno sobie wyobrazić, aby ta replika składała się z mniejszej ilości części;-) Wierutnym kłamstwem military.pl jest jakoby mieściły się pod pokrywą zamka dłuższe niż 8.4 baterie stick. Okablowanie wychodzi w okolicy rury gazowej, ale nawet po jego przełożeniu, nic dłuższego nie wejdzie. Nie wiem, może mi się jakiś feralny egzemplarz trafił, ale szczerze wątpię. Skoro jesteśmy przy zabiegach marketingowych sprzedawcy, to należy wspomnieć o systemie BAX. Jest to nic innego jak system hop-up, całkiem dobrze wykonany. W środku znana Cymowska gumka, z przeciętym na pół elementem podkręcającym. Taka sama jak w pierwszych modelach mp-5 i AK-47 tej firmy. Od razu należy ją wymienić. GB jest z nowszej serii, zatem charakteryzuje się przyzwoitymi, zupełnie wystarczającymi osiągami - zapewne w środku jest circa m110. W połączeniu z mocnym silnikiem, bateria 8.4 jest w sam raz. Jedyne co bym z chęcią wymienił to łożyska ślizgowe na kulkowe. Metalowy magazynek sztywno tkwi w gnieździe i bardzo dobrze podaje kulki. Dla mnie największą wadą tejże repliki jest brak możliwości zakupu low-cap'ów. I nie prędko się pojawią.

 

Widać, że Żydzi dopracowali pod względem ergonomii AK lub jak kto woli Valmeta. Choć łoże jest jak na mój gust nieco za szerokie, karabinek leży pewnie w dłoniach. Ciężka, solidna kolba poprawia wyważenie, co w połączeniu z przeziernikiem pozwala wygodnie złożyć się do strzału. Ta wersja długości jest też w sam raz do lasu jak i względnie do CQB. Po zamontowaniu tłumika 195mm długość całkowita z rozłożoną kolbą jest tylko nieznacznie większa np. od Beryla. A należy pamiętać, że Galil ma od niego dłuższą, a zatem dla wielu lepszą kolbę. Mi wygodniej rozkłada się kolbę od AK-74 czy Beryla, ale może to kwestia przyzwyczajenia Cieszy też poszerzony zwalniacz magazynka. Ogromnym minusem jest jednak brak lewostronnego przełącznika rodzaju ognia. W Galilu CM/CG jest to tylko element odlewu chwytu pistoletowego. Skoro już przy nim jesteśmy, to wykonany jest z przyjemnie matowego tworzywa jak i łoże. Być może wzmacnianego włóknem szklanym. Ogólnie przyjemnie się z nim biegu, a po drobnych modyfikacjach przyjemnie strzela. Póki co nie sprawiał większych problemów.

 

Czy wart jest polecenia? Na pewno dla osób, które po prostu subiektywnie doceniają walory estetyczne Galila jako takiego. Bebechy są w zupełności wystarczające dla tych, którzy nie mają chorego pociągu do fps. Dla miłośników realizmu, brak low-capów (póki co) będzie dyskredytujący. Stosunek jakość/cena nie wypada najlepiej. Jakoś na przykład CM.048 bardziej kusi. Ale cóż, tego typu wybory, często nie są w pełni racjonalne;-)

Link to post
Share on other sites

Tak się zabawnie złożyło, że stałem się nowym posiadaczem Galila Josifa. Jako fan nietypowego uzbrojenia z radością powitałem wysoką jakość wykonania elementów zewnętrznych. Nie mam praktycznie zastrzeżeń poza detalami - wspomnianym lewym selektorem (a raczej jego atrapą) oraz uchwytami na wycior pod lufą, których... nie ma w ostrej wersji. Szkoda też, że oznaczenia ostrej broni nie są tłoczone tylko namalowane. Ale nie można mieć wszystkiego w replice budżetowej ;)

 

Dziś postrzelałem z Galila przez 4 godziny w śnieżnych warunkach -10 stopni C. Broń zniosła to bez problemu, stokowa batka wytrzymała do końca (ładowana na mikroprocesorówce). ROF był jednak mocno przeciętny, więc następnym razem podpinam Firefoxa large 9,6 (nie wejdzie do środka, zamontuję go na kolbie i podepnę przez przejściówkę, która będzie wystawać spod dekla). Generalnie broń ma niezły zasięg, na jakieś 40 m (dokładnie nie widziałem z powodu śniegu :D ), kule leciały tylko dość wolno (typowe dla broni poniżej 400 fps). Reakcja na spust jest nieco wolniejsza niż w najnowszych kałaszach Cymy. Celność jest niezła, ale czuć chińską lufę (precka nie zaszkodzi, kupiłem od Josifa bez precki, żeby nie mieć tłumika).

 

Mnie broń świetnie leżała w dłoni, wyważenie idealne, waga w sam raz, poręczność zaskakująco dobra (walczyłem zarówno w lesie, jak i w CQB) - generalnie mam bardzo pozytywne wspomnienia. Krótko mówiąc - Galil bardzo mi pasuje.

 

Jak postrzelam jeszcze trochę, to na pewno opiszę kolejne wrażenia.

Edited by rokatanski
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Postrzelałem trochę z tej broni i generalnie ma osiągi kałaszy Cymy 360-380 fps, co nie dziwi, bo w środku siedzi raczej ten sam GB. Celność przy stokowej lufie jest zadziwiająco dobra, zasięg 40-50 metrów. Niezawodność na razie bez zarzutu, zero problemów. Stokowa materia daje słaby ROF, ale trzyma długo (nawet po kilka tygodni przy mało intensywnym użytkowaniu). Podłączyłem Firefoxa 2,6 2000 large, co znacznie poprawiło szybkostrzelność.

 

Pod pokrywę niestety nie wejdzie stick 9,6 - sprawdzałem. Pozostaje lipo albo montowanie baterii na kolbie i przedłużenie kabli (wybrałem na razie tę opcję).

 

Wizualnie mam jedno zastrzeżenie - czarna farba z korpusu schodzi bardzo szybko, wystarczy małe draśnięcie o coś i już zostaje ślad. Dodaje to jednak Galilowi ducha bojowego.

 

Kolba trzyma się pewnie i nic nie wskazuje, by miała zacząć się mocno chybotać. Magazynek wchodzi w gniazdo idealnie, nie trzeba podklejać taśmą. Działa też bez zarzutu, podaje dobrze, podkręcanie działa jak należy.

 

Zastrzeżenie budzą przyrządy, niestety szczerbinka jest dość duża i zasłania część pola wiedzenia. W ostrym Galilu to pewnie atut, w asg jednak minus, bo walczy się na dużo mniejsze odległości. Na szczęście szczerbinkę można tak złożyć, że jej w ogóle nie ma. Super sprawa to przyrządy do walki nocnej. Po zapadnięciu zmroku przy świetle księżyca nawet lekko odbijają światło.

 

Wymieniam lufę na Systemę 363 mm, zobaczymy jak bardzo poprawi się celność.

 

Generalnie z broni jestem wciąż bardzo zadowolony.

Edited by rokatanski
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Kolejna porcja wrażeń. Galil na razie działa bez zarzutu. Wymieniłem lufę na Systemę 363 mm, co poprawiło skupienie (zwłaszcza na Blasterach Devilach).

 

Dziś strzelałem przez kilka godzin w czasie totalnej ulewy. Galil mimo totalnego przemoczenia strzelał bez problemu, zasięg zaskakujący jak na 360-380 fps. Na słowa uznania zasługuje magazynek, który podaje kule pierwsza klasa.

 

Krótko mówiąc, polecam :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Korpus jest inny niż w AK (pierwowzorem Galila był fiński Valmet a nie AK), więc nie pasuje. Ale korpus jest baaardzo dobrze wykonany, nie warto zmieniać. Ktoś porównał go wizualnie do replik 1 klasy i ja się z tym zgadzam. Nic się nie trzepie, nie telepie.

 

Rof na 9,6 jest bardzo fajny. Zawsze można zmienić silnik, ale moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.

Link to post
Share on other sites

Z tym jest największy problem - stockowo brak jakiejkolwiek szyny. Można kupić dedykowane szyny w izraelskich sklepach militarnych w Internecie, ale kosztują tyle, co sam karabin... Zawsze jest opcja przykręcenia risa do pokrywy zamka, trzeba wywiercić 2 dziury, ale to trochę mało koszerna ingerencja.

 

Ja strzelam bez optyki i spokojnie trafiam, więc nie ma dramatu. Dodam, że przyrządy są bardzo fajnie wykonane i mają nawet nastawy do walki nocnej.

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Ten magazynek z linka nie podejdzie ani do galila ics ani ka ani CG/Cyma.

Jest to magazynek do MASADY AKM - Wejście kulek jest w zupełnie innym miejscu.

Natomiast magazynek beta project AK pasuje do Galila ICS, KA. Magazynki CG pasują do KA więc beta project powinien pasować do CG.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...