Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jak strzelać z gaziaków prawie za darmo...


Recommended Posts

Witam !

 

Jako, że wciąż dostaję pytania o sposób w jaki "tego" dokonałem (a cholerka, nawet nie mam pojęcia, gdzie się wygadałem, bo bynajmiej nie w żadnym poście :P), zamieszczam tutaj (o ile to jest rzeczywiście dobry dział) krótką solucję na temat:

 

" Jak ładować gaziaki za pół darmo z butli 11kg ".

 

1. Czy to się opłaca

 

Butelka GreenGazu - jest to nic innego jak 0,5 kg gazu w ślicznym opakowaniu z domieszką pachnącego siliconu.

 

Niestety... butelka ta, to także 35 zł

 

Propan natomiast wcale wiele tańszy nie jest - bo sprzedają go w prawie identycznych butelkach, tyle że zwykle w ilości 1kg, a w dodatku potrzebny jest adapter za ok. 55 zł.

 

Ale jest jeszcze trzecie rozwiązanie (naszczęście ;) ), a mianowicie:

 

UŻYWANIE PROPANU TANIEJ :D

 

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że Propan Techniczny (znany też jako mieszanina C) to gaz, który można bez problemu kupować w dużych ilościach w cenie zwykłego Propan-Butanu (mieszaniny B), którym palimy w domu czy na obozie.

 

Gaz ten (Propan Techniczny - Mieszanina C) sprzedawany jest w punktach sprzedaży gazów technicznych w prawie wszystkich większych miastach w Polsce.

 

Cena: 40 zł / 11 kg

 

A teraz GG : 35 zł / 0,5 kg

 

[miejsce na skomplikowane wyliczenia]

 

Wynik: Propan wychodzi 19,25x taniej

 

2. Co trzeba zrobić ?

 

( tekst ten jest zamieszczony wyłącznie w celu informacyjnym - nie polecam nikomu kombinować nic przy butlach z gazem, bo może to zagrażać życiu lub zdrowiu )

 

Trzeba zainwestować (niestety ;( ) - jak wiadomo nie ma nic za darmo, ale w tym wypadku jest o wiele taniej - koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 250 zł, chociaż można to załatwić za 150 zł.

 

W wypadku pojedyńczych pistoletów to mało opłacalna sprawa, ale jeśli mamy M4, AK albo SCAR'a, to kupowanie GG jest bolesnym przeżyciem.

 

Podobnie w skali calego klubu - jeden pistolet to nie problem, ale 10 - 20 już tak.

 

 

A więc do rzeczy - co jest potrzebne:

 

- Butla 11 kg Propan-Butan (ok.100 zł - ale niekoniecznie)

- Butla Turystyczna 0,5 kg Propan-Butan (ok.70 zł)

- Adapter Propan (ten sam, który kiedyś był w modzie ;) ) (ok.55zł)

- Zestaw reduktorów (ok. 30 zł)

 

Razem: 255 zł ( 155zł - jeśli butla jest wypożyczana od dystrybutora Propanu )

 

Butla Propan-Butan ma być pusta w momencie zakupu - z taką butlą należy udać się do najbliższego punktu sprzedaży gazów technicznych.

Butlę Propan-Butan można bez większych problemów napełnić Propanem ( można też zapytać o możliwość wypożyczenia takiej butli ).

 

Koszt napełnienia: ok. 40zł

Radość z BlowBacku: bezcenna

 

Butli turystycznych niestety nikt nam nie napełni, a już napewno nie w punktach dystrybucji gazów technicznych.

Można "spróbować" na własną rękę ;)

 

3. Gdzie to kupić

 

- Butle 11 kg znajdziecie ;)

 

- Butle turystyczne - jeśli chodzi o BT - 1 kg i większe, to można dostać je w supermarketach, 0,5 kg najlepiej szukać na Allegro (głupio to brzmi :P ), są one naprawdę kompaktowe - miesi się nawet do chlebaków.

 

Znajdziecie je w tej kategorii: http://www.allegro.pl/10458_kuchenki_turystyczne.html

 

 

- Adapter Propan

 

Do ładowania gazem magazynków można używać bez problemu adaptera, np. takiego: http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=2693

 

- Do adaptera potrzebny będzie najprawdopodobniej odpowiedni reduktor http://www.allegro.pl/search.php?string=re...n&country=1

 

Chodzi o taką zabawkę: 683099691.th.jpg

 

[JEŚLI SIĘ MYLĘ W TYM PUNKCIE, TO PROSZĘ O POPRAWIENIE MNIE, GDYŻ SAM UŻYWAM ADAPTERA, KTÓRY WYKONAŁEM WŁASNORĘCZNIE I ZAKŁADAM GO OD RAZU NA PRZEWÓD]

 

- Abu to wszystko połączyć trzeba kompletu reduktorów:

http://www.allegro.pl/search.php?string=re...1&country=1

no i oczywiście przewodu gazowego.

 

683976698.th.jpg

676090519.th.jpg

 

Ewentualnie:

683976694.th.jpg

 

4. Skutki

 

Dla mnie skutkiem jest strzelanie praktycznie za darmo, odkąd napełniłem pół roku temu butlę 11 kg za 40 zł, strzelam i gazu wciąż jest w niej sporo.

 

Jednak przeliczając na butelki GG gaz, który wystrzeliłem przez ostatnie miesiące, wydałbym już ponad 280 zł, a więc zwróciło się ;)

 

Kilka osób pytało się także o smarowanie broni - czy to nie niszczy pistoletów ?

 

Początkowo się tego obawiałem, ale teraz widzę, że nie było czego - broń smaruję minimalnie częściej niż zwykle, wystarczy raz na kilka magazynków psiknąć siliconem, albo jakimś olejem do broni (polecam ;) ) i można strzelać bez obaw.

 

Gaz ten nie jest wcale silniejszy od GG - moc jest na obu gazach taka sama.

 

 

 

Jeśli są nieścisłości - pytajcie w tym temacie, z chęcią odpowiem ;)

 

Pozdrawiam !

 

Kolor czerwony jest zastrzeżony dla moderatorów.

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Propan ma ciśnienie większe o ok 30 psi (25%) od GG.

 

Teoretycznie tak, ale nie jest to nigdy czysty propan - mieszanka ma go ok. 95-97%, czyli tyle co GG i na chrono nie widać wyraźnej różnicy w FPS.

 

(według specyfikacji GG powinien zawierać 97 % czystego Propanu, a reszta to domieszki innych gazów i 0,29% siliconu)

 

Trochę to też zależy od dostawcy, można kupić gaz w kilku różnych czystościach.

 

Mój dostawca niestety najlepszy nie jest, używam Propanu 95%

 

 

Propan w butlach 1kg do spawania na najwyższą czystość i na nim rzeczywiście Gaziaki wyraźnie mają o ładnych kilka FPS więcej, w dodatku ma on także dodatki gazów o wyższej rozprężalności niż sam Propan, tylko po to, aby było nim łatwiej spawać.

 

A tutaj zdjęcie całego "sprzętu":

propan.th.jpg

 

(niestety nie mogłem już edytować)

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites
Teoretycznie tak, ale nie jest to nigdy czysty propan - mieszanka ma go ok. 95-97%, czyli tyle co GG i na chrono nie widać wyraźnej różnicy w FPS.

 

(według specyfikacji GG powinien zawierać 97 % czystego Propanu, a reszta to domieszki innych gazów i 0,29% siliconu)

To Ty właśnie mówisz o teorii. Sprawdzałeś empirycznie te procenty? Ja zmierzyłem manometrem GG i Propan i miałem wyniki odpowiednio 120 i 150 psi. I to jest praktyka.
Link to post
Share on other sites

To Ty właśnie mówisz o teorii. Sprawdzałeś empirycznie te procenty? Ja zmierzyłem manometrem GG i Propan i miałem wyniki odpowiednio 120 i 150 psi. I to jest praktyka.

 

Mówię, co pokazał chrono - wyszło prawie to samo, w GHK AK miałem przyrost o 10 FPS

 

W Glock'u KSC wyniki były prawie identyczne.

 

Kiedyś użyłem Bernzomatic'a do spawarek, ale AK miało na nim ponad 500 FPS

 

 

Na manometrze GG niestety nigdy nie mierzyłem.

 

 

To był propan jakiejś konkretnej marki (do spawania), czy z butli 11kg ?

Temperatura obu gazów mnieman, że była taka sama.

 

 

Samo ciśnienie to też nie wszystko, najistotniejszym współczynnikiem jest lotność gazu, czyli jego ciśnienie efektywne.

 

Poszedłem zmierzyć

 

Wynik: 9,5 BAR ~ 137,75 PSI w dużej butli (ok. 20oC)

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Ja bym jednak radził podchodzić do tematu z należytą ostrożnością. Skoro w ciepły dzień (ok. 25oC) nawet komercyjny green gas potrafi rozpieprzyć np. drobną część szkieleciku wewnętrznego pistoletu, to propan tym bardziej... Miałem tak w Berettcie M9 KSC System 7 na komercyjnym green gasie. W serwisie (Salon ASG na Ursynowie) na wzmiankę o tym pierwsze pytanie, jakie padło, to czy nie używałem czasem propanu. Dlatego zachowam sceptycyzm co do opłacalności tego przedsięwzięcia. Bo trochę głupio oszczędzić na gazie, a potem bulić za części zamienne.

Link to post
Share on other sites

Dlatego zachowam sceptycyzm co do opłacalności tego przedsięwzięcia. Bo trochę głupio oszczędzić na gazie, a potem bulić za części zamienne.

 

Żależy ile strzelasz - jeśli używasz Beretty M9, to całe przedsięwziecie wyniosłoby Cię drożej niż sama Beretta, ja używam gazowego Kałacha (gwarancji oczywiście brak :-F ) i strzelając po 4-5 butelkek GG miesięcznie (tak średnio butelkę tygodniowo :killer: ) wydałbym w ciagu 2 mięsiecy 350 zł na sam gaz.

 

 

A prawda jest taka, że ciągle ktos "użycza" ode mnie gazu, a jakoś pistolety, które strzelały na propanie się nie napromieniowały :P

 

 

 

Swoją drogą to widzę, że panuje trochę strach przed gazami innymi niż GG, może to właśnie przez używanie "Bernzomatic'a", który był wyraźnie silniejszy - na Propanie z butli 11kg ciśnienie nie jest aż tak wielkie - napisałem o tym 4 posty wyżej.

 

 

Czy jest jakaś różnica między green gasem, a propanem przy niskich temperaturach?

 

Co do twojego pytania Mnichu, to niestety odpowiem dopiero jak przyjdzie porządna zima :-F

 

Ale już nosem czuję, że pistolety z GBB będą mieć syfony jak zawsze - sprawdzaliśmy z chłopakami jak się zachowują strzelając raz na GG, a raz na Propanie i jedyną różnicą był zapaszek (no niestety butla była po Propan-Butanie i wciąż to czuć ;) ).

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites

Butla turysztyczna chyba nie ma zaworu igłowego więc jak można tu zastosować przejściówkę do propanu? Skoro przejściówka to tylko przejściówka i nie jest odrębnym zaworem :?

 

Jackall- mógłbyś dokładniej opisać jak to działa? Bo mam emkę WE i też mnie GG drogo trzepie po kieszeni :/

Edited by eso
Link to post
Share on other sites

Butla turysztyczna chyba nie ma zaworu igłowego więc jak można tu zastosować przejściówkę do propanu? Skoro przejściówka to tylko przejściówka i nie jest odrębnym zaworem :?

 

Jackall- mógłbyś dokładniej opisać jak to działa? Bo mam emkę WE i też mnie GG drogo trzepie po kieszeni :/

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites

Butla turysztyczna chyba nie ma zaworu igłowego więc jak można tu zastosować przejściówkę do propanu? Skoro przejściówka to tylko przejściówka i nie jest odrębnym zaworem :?

 

Jackall- mógłbyś dokładniej opisać jak to działa? Bo mam emkę WE i też mnie GG drogo trzepie po kieszeni :/

 

Przepraszam bardzo, ale źle edytowałem posta, a teraz juz nie mogę usunąć, jeśli by się dało tego dokonać to byłbym wdzięczny.

 

Przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale sam używam własnoręcznie wykonanego zaworu z igłą i nie byłem dość zorientowany w tym temacie :cry:

 

Dla każdego zainteresowanego mogę udostępnić plany wykonania tego zaworu na na privie, bądź przedyskutować dokładnie konkretny przypadek ;)

 

 

Nie Ty chyba jesteś od oceny co jest do przyklejenia, a co nie?

Na butlach po Propanie wyraźnie jest napisane - NIE NABIJAĆ PONOWNIE. Już wykazujemy się wystarczającą tolerancją nie kasując tego tematu.

 

 

Jak napisał Foka, kategorycznie nie wolno nabijać jednorazowych butli od Propan'u, więc adapter MadBulla i inne tego typu odpadają.

 

Przepraszam, jeśli gdzieś się nie zrozumieliśmy, ale nigdzie nie doradzałem napełnienia JEDNORAZOWEJ butli ponownie - cały temat toczy się wokół napełniania BUTLI TURYSTYCZNYCH, co jest dozwolone, gdyż są one przystosowane do napełniania gazem Propan Butan w mieszaninach A , B i C.

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites

I butlę do Propanu-Butany chcesz nabijać gazem o wyższym ciśnieniu - Propanem.

 

Butla Propan-Butan ma w specyfikacji podane jakimi mieszaninami można ją napełniać - ja napełniam ją zgodnie ze specyfikacją Mieszaniną C Propan-Butanu (ok. 5% Butan, 95% Propan)

 

Dustrybutor gazów technicznych nie ma do tego zastrzeżeń, gdyż to od niego kupiłem do tego celu butlę i wystawił mi fakturę na napełnienie Mieszaniną C - gdyby to było nie zgodne z prawem, to raczej by tak nie ryzykował.

 

Jedyne co się zmieniło to oznaczenie - teraz jest oklejona na fioletowo, a nie na zielono.

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites

Co do problemu z napełnieniem samych magazynków, to gotowe zaworki igłowe do GG można zastąpić także ręcznymi zaworami kulowymi - są troche mniej poręczne, ale ale można do nich zastosować zawory igłowe i adaptery CO2 z gwintem 1/8", lub zamówić u pierwszego lepszego ślusarza odpowiednią igłę.

 

Końcówka na wąż 8mm - gwint 1/8"

Zawór kulowy - gwint 1/8"

 

Natomiast kiedy ktoś ceni sobie wygodę, to jak już napisałem - mogę udostępnić rysunki zaworu na privie.

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Czy mieszankę typu C dostane w każdym punkcie skupu butli 11kg? Czy trzeba jakieś oddzielne zamówienie robić?

 

Tak, jak pisałem - w punkcie skupu butli 11 kg nie sprzedają czystego Propanu - można tam kupić jedynie Propan-Butan dla domu.

 

Propanu trzeba szukać w punktach dystrybucji gazów technicznych - w praktycznie wszystkich większych miastach znajduje się przynajmniej jeden taki punkt.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...