Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jak strzelać z gaziaków prawie za darmo...


Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W swoim mieście nie mam stacji BP. Dlatego się pytam.

W sumie wątpię żeby to było dostępne na każdej stacji paliw.

 

Tak w ogóle to nie kierował bym się tym co piszą firmy na stronach internetowych :-)

 

A najlepiej wpisać w Goggle Maps "gazy techniczne" + nazwa miejscowości ;) , w takiej małej wsi jak Częstochowa znalazło mi 10 wyników, założę się, że przynajmniej z 3 sprzedają gazy w butlach.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Pytanie: Zrobiłem sobie ten zestaw, okazało się jednak ,że butla turystyczna w środku cała jest uwalona jakimś smarem. Czym ten smar usunąć bo płukać gazem nie chcę bo mi go szkoda.

Czy po wykręceniu zaworu i ponownym wkręceniu nie stracę szczelności butli?

Czy u was też śmierdzi gazem w pokoju? Bo u mnie jest trudno wytrzymać mimo ,że nie ma żadnego wycieku :D (11kg jest poza domem. Mówię o 1kg wraz z weżem i końcówką do ładowania).

Link to post
Share on other sites

Czy u was też śmierdzi gazem w pokoju? Bo u mnie jest trudno wytrzymać mimo ,że nie ma żadnego wycieku :D (11kg jest poza domem. Mówię o 1kg wraz z weżem i końcówką do ładowania).

 

No nie wiem, ja tam w domu nigdy nie strzelam i nawet małą butlę wolę trzymać w garażu, bo zawsze wali :P

 

Pytanie: Zrobiłem sobie ten zestaw, okazało się jednak ,że butla turystyczna w środku cała jest uwalona jakimś smarem. Czym ten smar usunąć bo płukać gazem nie chcę bo mi go szkoda.

 

Tutaj raczej miałem fart, bo w mojej butli nie było zbyt dużo tego dziadostwa, niestety odkręcić samemu jest problem, bo byłoby po legalizacji (zawór jest wklejony) - spróbuj może najpierw raz przepłukać butlę resztką gazu i wylać tyle smaru ile się da.

 

Niestety to jest chyba mała loteria, bo jedne butle są prawie suche w środku, a inne ociekają olejkiem.

Link to post
Share on other sites

Możliwe że w procesie produkcyjnym butla była polewana środkiem chłodzącym z dodatkiem smaru i to tam zostało. Może to być również zapobieganie przed korozją. Wiesz legalizacja to mi na kija bo sam napełniam z 11kg.ówki

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

ładuję do góry nogami bo wiem że gaz się po prostu przelewa do magazynka. A ładuję w pokoju więc temperatura jest około 20 st. Właśnie na początku jest ok bo moc mam taką samą jak na GG, tylko co strzała chronno mi wskazuje coraz to mniejsze wartości. Myślisz że np. ten dodatek zapachowy może mieć na to wpływ?

Edited by John_RD
Link to post
Share on other sites

No ja wale na propanie technicznym z butli 11kg. I nie dość że śmierdzi to przybyło mi z 460 do 530 fps :D

Dodatki raczej mają malutki wpływ, musiały by się łaczyć z cząsteczką gazu tworząc izomer który ma inne właściwości chemiczne i fizyczne.

Jak masz karabin?

Link to post
Share on other sites

Właśnie - a gdzie kupowałeś gaz ?

 

To już nie pierwszy numer, że dali komuś nie ten gaz, o który prosił.

No i niestety w Polsce ciągle można natknać się na niechlubną tradycję "chrzczenia" paliwa - gazów też się to niestety dotyczy.

 

Jeśli to nie wina broni, to coś musi być nie tak z gazem - zdarzyło mi się już kilkakrotnie, że zaciął się zawór i magazynek przez pół minuty sikał gazem i zamarzał, a mimo to za chwilę po ponownym napełnieniu strzelałem z niego całkiem normalnie - to było właśnie na propanie z butli 11 kg.

 

Trudno jest przemrozić magazynek tak mocno, żeby FPSy leciały na łeb na szyję.

 

 

 

Zrób sobie jeszcze prosty test: ustaw prawie pustą (ale bez przesady ;) ) zapalniczkę na mały płomień i napełnij ją potem propanem. Jeśli płomień będzie wysoki po zapaleniu (trzeba odczekać minutę po napełnieniu), to znaczy że to rzeczywiście propan.

Jeśli płomień będzie niski jak przedtem, to znaczy że to zwykły propan-butan.

 

Propan w dodatku powinien wyraźnie mniej śmierdzieć niż propan-butan ;)

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites

Witam.

W następstwie rozmowy podczas jednej ze strzelanek, w kartonowej bazie (helikopterze) z Eso (vel Pasta), od kilku tygodni drążę temat strzelania z gazu. Póki co, zacząłem od strony teoretycznej, odkładając praktyczną (zakup części) na później, czekając na wnioski z tej pierwszej. Dużo czasu zajęły mi poszukiwania wiarygodnych danych i ich obróbka do postaci dającej się przedstawić na wykresie. W praktyce oznacza to, że dobierając odpowiedni skład mieszanki można dowolnie odtwarzać charakterystykę "oryginalnego gazu".

Do wykresu przydałoby się wstawić linię odpowiadającą zwykłemu greengasowi. Potrzebuję więc DOKŁADNĄ proporcję propanu/butanu w zwyklym greengasie - jeżeli ktoś zna to byłbym bardzo wdzięczny za podanie (potrzebuję tu coś, co jest pewne, a nie stwierdzenia typu "to sam propan"). Jeżeli te dane są niedostępne, to trzeba będzie toto pomierzyć doświadczalnie dla odpowiedniej temperatury jakie jest ciśnienie. Dwie wartości dla temperatur różniących się o około 10 lub wiecej stopni by mi wystarczyły do ułożenia wykresu - może to ktoś będzie w stanie podać? Dobrze jak by ktoś od razu też podał kto był producentem.

Co mogę przedstawić na wykresie: mam krzywe czystego butanu, czystego propanu, mieszanki propan/butan o dowolnej proporcji, oraz oryginalnego gazu R134a. Oczywiście osie na wykresie to ciśnienie i temperatura. Jeżeli ktoś zna charakterystykę jakiegoś innego gazu to też można dorzucić. Wykres najchętniej opublikowałbym w momencie gdy poznamy dokładnie charakterystykę greengasu.

 

Teraz pytania pozostałe: czy ktoś ma na wzór / może dorobić / wie gdzie kupić (itp) przejściówkę z butli małej turystycznej (1kg, 0,5kg) na 1" gwint amerykański taki jaki jest w końcówkach do ładowania np tej:

http://www.specshop.pl/product_info.php?cP...roducts_id=5023

 

Tą końcówkę już mam, teraz tylko butla i ta nieszczęsna przelotka.

 

Czysty propan jest do kupienia na stacjach BP - ma on jakąś specjalną nazwę. Nie jest on na każdej stacji (wg deklaracji BP). Można toto tez kupić w specjalnych lekkich butlach ważących 5kg (sama butla) o pojemności 10kg i nazywa się to BP Gas Light.

Link to post
Share on other sites

 

Teraz pytania pozostałe: czy ktoś ma na wzór / może dorobić / wie gdzie kupić (itp) przejściówkę z butli małej turystycznej (1kg, 0,5kg) na 1" gwint amerykański taki jaki jest w końcówkach do ładowania np tej:

http://www.specshop.pl/product_info.php?cP...roducts_id=5023

 

Tą końcówkę już mam, teraz tylko butla i ta nieszczęsna przelotka.

 

Czysty propan jest do kupienia na stacjach BP - ma on jakąś specjalną nazwę. Nie jest on na każdej stacji (wg deklaracji BP). Można toto tez kupić w specjalnych lekkich butlach ważących 5kg (sama butla) o pojemności 10kg i nazywa się to BP Gas Light.

 

Jeśli chodzi o przejściówkę to mogę ew. zapodać Ci rysunek gdyż sam takową dałem do dorobienia.

Jak coś to pisz na PW.

Jeżeli byś mógł to zapodaj mi ten wykres.

PS

butan i jego mieszanina z propanem nie nadaje się za bardzo do gaziaków, gdyż uszkadza (rozpuszcza uszczelki)

 

PS 2

Dzięki za info o dostępności propanu na BP :uśmiech:

 

Pozdrawiam

Edited by Bielkins
Link to post
Share on other sites

Bielkins: odezwę się do Ciebie (i prześlę plik xls) w poniedziałek. Zapodaj mi Swojego maila na priv.

 

Względem mieszaniny propan-butan i szkodliwości butanu to owszem, ale przy duzym jego steżeniu - większym od 50%. Przy mniejszym sprawę załatwia dodatek 0,3% oleju silikonowego. Kupiłem właśnie zwykły greengas i jego skład to propan, butan (o nieokreslonej proporcji) i dodatek właśnie 0,3% oleju. Uchylę rąbka tajemnicy wykresowej i powiem, że nasz najsłabszy gaz pod względem ciśnienia -R134a - odpowiadałby mieszaninie około 55% propanu i reszty butanu. Każdy mocniejszy ma butanu odpowiednio mniej. Ktoś twierdził, ze czysty propan jest trochę mocniejszy od zwykłego greengasu, co oznacza, że ma on zapewne proporcje w stylu 80-90 propanu na 10-20 butanu. Teraz chodzi aby to dokadnie pomierzyć :)

 

Kolejna sprawa: zwykła mieszanka w butlach propanu-butanu niestety sie raczej nie nadaje dla nas do bezpośredniego użycia. Proporcje gazów wg specyfikacji (praktycznie wszyscy producenci podają identyczny zakres proporcji) to od kilkunastu do max 55% propanu, a butan jest określany jako >45%.

Jak ja to widzę względem możliwości użytkowania w przypadku gdyby sam propan był za mocny dla naszej broni, a znalibysmy dokładne proporcje tego co mamy w butli propanu-butanu: można napełniac docelową butlę najpierw z propanu-butanu a potem wg wskazań wagi dolewac czystego propanu uzyskując docelową proporcję. Nic specjalnego. Wystarczy tylko w połowie czy innym dowolnym momencie przepiąć się na drugą butlę.

 

Przy okazji: skoro butle na propan-butan są certyfikowane (w zależności od pojemności butli) od 25 do 30 atmosfer to kto wie na ile są certyfikowane 10kg butle na propan techniczny?

 

A teraz ciekawostka. Byłem u znajomego w warsztacie samochodowym. Ostatnio zaczął on się też zajmować nabijaniem klimatyzacji. Łażę sobie po warsztacie i nagle w rogu widzę dwie butle, ale szare... podłażę bliżej patrzę a tu napisane: 10kg R134a :) Wyglądają na identyczne ze zwykłymi dużymi butlami. Zawory chyba też identyczne. Wygląda na to, że jest szansa, że ludzie skazani na słabszy gaz też będą mogli obejść się bez kupowania tego po 50zł za spray, w którym siedzi ok. 300 - 350g. Ze wstępnego rozeznania butla nie jest droga. Wychodzi niestety drożej od propanu i propanu-butanu ale na pewno taniej niż spraye :) (ponoć koszt to ok. 200zł? - w poniedziałek dowiem się więcej szczegółów).

 

A teraz ciekawostka #2 :) Na allegro pojawiły się kartusze pod kuchenki gazowe turystyczne z takim cienkim gwintem. Kartusze to małe, aluminiowe pojemniki, niestety dość szerokie, ale na pewno lekkie i... pojawiły się też przejściówki do ładowania tych kartuszy z dużych butli propan-butan! Dodatkowo te kartusze mają najprawdopodobniej identyczny gwint jak europejskie butle brenzomatica. Idąc tym tropem te przejściówki do "propan-butanu" które można kupić w sklepach ASG (w tym ta, którą ja nabyłem i podawałem ją w linku w poprzednim poście) są na amerykański jednocalowy gwint brenzomatica, ale... ale są do kupienia na allegro przejściówki z europejskiego na amerykański brenzomatic! No i na koniec, celem wytłumaczenia, że napełnianie tych kartuszy nie jest zabronione przez producenta - są one opisane jako kartusze do wielokrotnego napełniania :)

Link to post
Share on other sites

Z tym R134A wielkiego odkrycie nie zrobiłeś (pracuje przy klimie i wentylacji już parę lat ;P) ;) Już pisałem w innym temacie ma on bardzo małe ciśnienie (60-80psi), jak dobrze pokombinować to można kupić puszki 1000ml i to chyba nawet z plastikowym dzióbkiem który pasuje do naszych potrzeb ;) Koszt takiej puszki to chyba ok 100zł.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Według mnie tworzenie własnej mieszanki gazów nie jest wcale prostą sprawą - ciśnienia gazów w zależności od temperatury nie są w tym wcale najistotniejszym współcznnikiem. Bardziej istotne jest na przykład ciśnienie efektywne, ciepło właściwe, temperatura wrzenia, bo to skrajnie zmienia zachowanie się gazu w danej sytuacji.

 

Gaz przy rozprężeniu nie tylko zwieksza objętość, ale ulega też przemianom, więc istotne jest ile ciepła pobierze z otoczenia, a ile zamieni na pracę.

Z wykresu ciśnienia od temperatury nie ma możliwości wywnioskowania jego zachowania w momencie strzału.

 

Funkcje te są równaniami różniczkowymi (dla gazów rzeczywistych) i zrobienie wykresu dla różnych gazów musi opierać się pomiarach - dwie wartości to zdecydowanie za mało, żeby stworzyć wykres funkcji, która ma zmienny przebieg.

 

 

A co do składu GG, to nie bez powodu mówimy "sam propan", skład GG zawiera tak wysoką ilość czystego propanu, że pozostałe domieszki można w obliczeniach i tak pominąć, gdyż ich wpływ na przemiany zachodzące w tym gazie jest mniejszy od błędu pomiarowego, czyli różnic w wymianie ciepła z otoczeniem podczas kilku strzałów.

 

Oto skład GG podany na etykiecie:

 

Commodity & Description: PROPANE

(mole: C2:0,5% C3:96% iso-C4:1,7% normal-nC4:1,3%)

 

 

co oznacza nic innego jak:

Etan - 0,5%

Propan - 96%

Butan - 3%

Inne gazy - 0,5%

 

 

Prawda jest niestety taka, że praktycznie żaden dostawca gazów (żo chyba, że instytucja naukowa) nie dostarczy nam gazu "czystszego" niż w 95%. Wnioskując ze sposobu otrzymywania tego gazu, pozostałe 5% będzie mieszanką ze zdecydowaną przewagą butanu i gaz ma wtedy skład prawie identyczny jak GG.

 

Wątpię, żeby producenci GG na Tajwanie mieli specjalny gazociąg, który dostarczałby im lepszego gazu - kupują gaz tak samo jak każdy inny przemysłowiec, ale potem dolewają troszkę olejków, żeby nie śmierdział i pakują w ładną buteleczkę w cenie 7-10$. Różnica w FPSach wynika tu prawdopodobnie z faktu dodania olejków i smarów, które wcale nie są lotne i trochę zmieniają pracę repliki.

 

 

Co do R134, to można go oczywiście kupić - prawie każda klima jest nim przecież napełniana - sęk w tym, że właśnie przez zastosowanie jest drogi i w butli kosztuje niewiele mniej niż w ASG.

 

 

edit

Kurde, odbiegłem w końcu od własnej myśli :P - według mnie kombinowanie z wykresami nie ma większego sensu, bo to wyższa szkoła jazdy, ale "doświadczalne" dobranie gazu do ASG jest możliwe - po co NAPS, jeśli rzeczywiście można zastosować inny gaz. To byłaby świetna sprawa mieć gaz do lasu, do budynku i do miasta.

 

p.s.

Tylko z tlenem nie kombinuj, ma "bardzo dużo" FPSów :P

 

 

Dajecie rade strzelać przy takiej temperaturze? Bo moja emka wymięka, 3 strzały i koniec. Koniec gazu w magu :?

 

Sprawdzałem jak zachowuje się AK w niskich temperaturach i wynik miałem całkiem pozytywny - według mnie wytłumaczenie jest takie: magazynek M4 ma zbiornik gazu wykonany z Aluminium i ma bardzo małe ciepło właściwe, przez co łatwo go schłodzić i zamrozić - ja w AK mam zbiornik ze stali nierdzewnej (nie pytajcie dlaczego tak ;) ) i żeby go schłodzić trzeba przynajmniej kilku godzin na świeżym, lodowatym powietrzu albo paru porządnych serii.

 

Niestety gaziaki strzelając pobierają energię z otoczenia, a w szczególności z tego co jest najbliżej, czyli z samej broni i magazynka - jeśli one przemarzną na kość, to po zawodach.

Edited by Jackall37
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...