Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

broń w układzie bullpup wady i zalety


Recommended Posts

@Grzechotnik wyluzuj może przeoczył temat po prostu.

 

Z L85a1? Nigdy nie miałem w ręku. Więc nic raczej na ten temat nie powiem. :-P

 

Dobra sorry, zapomniałem, że można pominąć temat który się wyróżnia jako jeden z niewielu, że ma ileś tam stron powyżej jednej, na 1,5 strony wyszukanych na całe forum ;-) :wink:

 

http://wmasg.pl/forum/index.php?act=Search...mp;highlite=l85

Link to post
Share on other sites

L85A1 jako replika jest IMHO bardzo wygodna. Oto wady i zalety według mnie:

+ Długa lufa przy rozsądnych wymiarach.

+Łatwe odbezpieczanie

+ Łatwa i przyjemna wymiana magazyna jeśli zamierzona

+Wygodnie się strzela w pozycji leżącej

- Nie wygodnie się patroluje trzymając w rękach

- Magazynek jednak sporadycznie także potrafi się wypiąć. Przycisk zwalniacza magazynka jest tuż przy ciele

- Trudne zabezpieczanie.

- Niewygodna zmiana trybu ognia

Link to post
Share on other sites

Cóż, co do tej wygody to sprawa jest bardzo osobista.

Mi na przykład bull-pupy w ogóle "nie leżą w łapie". Są dla mnie strasznie nie wygodne, o zmianie magów nie wspomne (wyjątek stanowi P90 bo po prostu z nim nie miałem okazji biegać)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja tam wolę BP od klasycznego systemu a dlaczego:

+Długa lufa przy stosunkowo krótkiej replice.

+Wymiana magazynka jest bardzo intuicyjna.

+Dobrze wyważone.

-Trzeba się przyzwyczaić

 

Od początku miałem w rękach dużą ilość BP w rękach i jakoś nigdy nie miałem żadnych problemów z przeładowaniem w pozycji leżącej czy innych dziwnych rzeczy tu opisywanych. Ja np bardzo nie lubię z BP P90 ponieważ ciężko mi się złożyć do strzału w moim przypadku.

 

A co do lansu to "złej baletnicy..." ;)

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Tia bullpopy jak sie pobiega troche nadrabiaja uzytecznoscia.

Emki kalasze sa rozpoznawalne - za to jeszcze do niedawna p90, fn czy elka byly rarytasami.

 

Nigdy nie mialem problemu z przeladowaniem na lerzaco.

W sumie to mam dwa augi, fn2000 i mialem p90.

p90 akurat mi nei podeszlo bo ciezko gdzies upchac te dlugasne magazynki.

Zwlaszcza jak sie biega jeszcze z 1-2 bocznymi i kosiarka na plecach.

 

Augi uwielbiam - mam teraz wersje cqb bezlufowa - mimo to zostaje lufa 360 mm czyli konkretnie dluga i celna.

Do tego - z zalet gearbox v3 - wiadomo nie peka tak latwo jak v2.

 

Co do glosnego silnika przy uchu - to racja.

Ogolnie jestem duzym fanem bull popow.

Wygoda - oraz mozliwosc biegu w lesie trzymajac auga jedna tylko reka sa bezcenne przy szybkim przemieszczaniu sie.

Srodek ciezkosci repliki przy raczce - pozwala tez bardzo dlugo trzymac bron przy oku gotowa do strzalu i sie nie meczyc bez zadnej podporki.

Link to post
Share on other sites

Ta, jasne, Kałasze rozpoznawalne... pamiętam jak nie raz i nie dwa ktoś patrzył na poprzednie wcielenie mojej Bety Specnaz, by po paru minutach nieśmiało zapytać, co też to takiego jest ;)

 

Proponuję wyłączyć z rozważania P90, bo klasyczny bullpup to to nie jest: klby włąściwej może i nie ma, gniazdo magazynka znajduje się jednak nie za, tylko nad spustem.

Zaleta: jak zalegasz na gruncie, to Ci nic dołem nie wystaje. W Becie magazynek z przodu był przy leżeniu koszmarnie niewygodny, ale wątpię, żeby przeniesienie go za spust zmieniło bardzo sytuację. Za to podejrzewam, że trudniej by go było wymienić.

 

Bullpup'y są różne.

 

Mnie osobiście L85 w ręku nie leży, a ergonomię (rozmieszczenie bezpiecznika i przełacnika trybu ognia) mam za fatalną (w przypadku ostrego odpowiednika doszło by jeszcze umieszczenie rączki zamkowej i okna wyrzutowego łusek - to ostatnie skutecznie wyklucza strzelanie z lewego ramienia, a - pomijając nawet mańkutów - czasem trzeba zza osłony wychylić się właśnie w lewo...). Ot, Anglicy postanowili być oryginalni i tym razem nie wyszło im to na dobre.

 

FA MAS (z którym nie za wiele miałem kontaktu) nie jest wiele lepszy. Acz w ostrym da się ustawić wyrzutnik łusek dla leworęcznego strzelca.

 

Steyr AUG jest tu dużo bliższy moim sympatiom, bo i ergonomia (bezpiecznik, który można ustawić wedle upodobań, w lewo i prawo, czy spust progresywny) IMHO lepsza. Acz ustawienie okna wyrzutowego łusek w ostrym odpowiedniku, jeżeli mnie pamięć nie myli, wymaga rozgrzebania karabinu, i w polu łatwo o pogubienie drobnych części.

 

W sumie FN F2000 - z układem rodem z P90 (w tym konstrukcja bezpiecznika / selektora wygląda najbardziej obiecujaco z tej czwórki (plus dla wersji ostrej - sposób pozbywania się łusek, jeszcze lepszy, niż w P90). Szkoda, że jedyna znana mi replika (JLS) była marnej jakości: Kocur coś o tym wie, włożył w swój egzemplarz mnóstwo pracy.

 

No i poza konkursem: P90. Owszem, jest tak małe i dziwne, że wymaga nieco czasu, by do niego przywyknąc. Nie jestem co prawda tak wysoki i długoręki, jak Tuksiak, ale nadal do dziewuszkli metr pięćdzieisąt w kapeluszu sporo mi brakuje ;)

I najbardzie upierdliwe są w sumie te magazynki, a konkretnie sposób ich przenoszenia. Bo już z wymianą nie jest tak źle. Za to pozwala na zemi zachować profil niższy, niż inne wynalazki, jest krótkie i lekkie.

 

Reasumując - gdyby nie P90, to ja bym został przy mojej Becie.

Link to post
Share on other sites
Acz ustawienie okna wyrzutowego łusek w ostrym odpowiedniku, jeżeli mnie pamięć nie myli, wymaga rozgrzebania karabinu, i w polu łatwo o pogubienie drobnych części.

 

Twoja pamięć się myli - w AUG by przerobić go na "lewego" wystarczy samą komorę zamkową wymienić (wyjmujemy lufę, przesuwamy blokadę, wyjmujemy komorę, wkładamy odpowiednią komorę, wracamy z blokadą, wkładamy lufę. Żadnego "patroszenia bebechów")

 

Po za tym, "lewy" użytkownik dostaje "lewego" AUGa ze zbrojowni na starcie.

 

 

A zmiana magazynka w BullPupie - może być problematyczna tylko dla przelansowanych eMko/AKo/Gietofili, którzy szukają magazynka z przodu. A w AUG wyjmowanie maga jest bardzo intuicyjne i wygodne (zwalniacz pod kciukiem), bardziej uciążliwe jest wsadzenie pustego maga spowrotem do ładownicy.

Link to post
Share on other sites

W F2000 czy P90 tego problemu nie ma... bo to są konstrukcje nowe, w przeciwieństwie do AUGa, FAMASa czy SA80. Co do wychylania - wtedy jest problem.

 

EDIT

Próby polowe na skrzyżowaniu kuchni z przedpokojem wykazały, że wychylić zza rogu da się, acz broń musi być pod kątem i sylwetka wojaka jest nieco bardziej widoczna.

Edited by Panocek
Link to post
Share on other sites

Errhile pomijając fakt że Beta specnaz nie istnieje. I że jest to niby modyfikacja AK-47 to Beta nie przypomina zwykłego AK jak AKMS,AK-47, AK-74 itp. które mają tą typową sylwetkę AK. Tylko wygląda jak by ni e wyglądał. :-P I mało doświadczonym graczom może się nie kojarzyć ze zwykłym kałachem.

Link to post
Share on other sites

Opierając swe doświadczenia na Eli ICS'a mogę powiedzieć, że jest:

- niezwykle wygodna

- magi dają się szybko wymienić (wystarczy poćwiczyć)

- nic nie wadzi czy to się leży, czy klęczy, czy stoi

Dodam jeszcze, że jestem leworęczny, a dla Eli się przerzuciłem na praworęczność.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...