Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Beret z orzełkiem


Recommended Posts

Czy w świetle prawa jest dozwolone noszenie zielonego Beretu z orzełkiem dla zwykłego cywila..?

Czy w świetle zasady ASG "ASG to zabawa dobra dla ludzi" noszenie bretu z orzełkiem podniesie poziom dobrej zabawy?

 

Czy ma to na celu coś innego?

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Nie jesteś żołnierzem polskich sił zbrojnych - nie składałeś przysięgi - nie wykonujesz obowiązków służbowych - ergo nie możesz.

 

 

Mimo to większość znanym mi osób z klas wojskowych itp nosi normalne wz93 razem z beretami i pasami, opinaczami i nikt nie widzi problemu.

Link to post
Share on other sites

Chodzę do szkoły o profilu wojskowym, i prowadziliśmy dyskusje czy w świetle prawa noszenie beretu z orzełkiem jest dozwolone.. Oczywiście ŻW się do nas nie przyczepi o noszenie owego beretu, ale chodzi mi o sam fakt.

 

A więc takie buty... Nie pytałabym, gdybyś napisał to w pierwszym poście.

 

Cpt Obvious - nie macie jakiegoś regulaminu/oficera/zwierzchnika, w którym jest to napisane/wam powie? Jeśli profil wojskowy, to nie powiedzieli wam tego jasno/kazali coś podpisać?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli jesteś w klasie wojskowej, dostałeś beret z orzełkiem i pas z napisem WP, to powinieneś dostać zaświadczenie na wypadek zatrzymania przez ŻW. Co do klas wojskowych, to każda działą inaczej, niektóre nie mają orła na beretach i napisu WP na pasie, zdarzają się też takie gdzie od zwykłaj klasy LO różni się tylko tym że uczniowie chodzą w mundurach (jakaś klasa ze Śląska miała DPMa nawet).

Klasa do której ja uczęszczam współpracuje z 6BDSZ i mamy normalne szkolenia prowadzone przez oficerów WP ;-)

Nie jesteś żołnierzem polskich sił zbrojnych - nie składałeś przysięgi - nie wykonujesz obowiązków służbowych - ergo nie możesz.

Niektóre tego typu klasy mają normalną przysięgę wojskową. :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Rota przysięgi wojskowej na pewno nie będzie identyczna jak rota klasy wojskowej z liceum. Nie ten poziom i obowiązki.

 

Niemniej jak dla mnie to można olać ten przepis bo jest martwy - bylebyś się zachowywał w miarę normalnie to będzie dobrze.

Link to post
Share on other sites

No tak jakie to polskie. Można olać bo martwe. To brzmi prawie tak jak można ukraść bo wspólne czyli niczyje.

 

Uczęszczanie do takiej klasy, moim zdaniem, wiąże się z pewną właściwą postawą patriotyczną. A ja do takowej postawy zaliczam także przestrzeganie polskiego prawa w całej jego rozciągłości, nawet jeśli wydaje się głupie, nieżyciowe lub martwe. Jest naprawdę wiele innych nakryć głowy które będą nie tylko odpowiedniejsze, wygodniejsze ale także całkowicie legalne w tym wypadku.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Jaeger

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites

Ale nie dadzą Ci takiego współczynnika lansu wśród współziomków.

 

Chodzisz do klasy o profilu wojskowym - powinieneś dostać zaświadczenie, że możesz nosić beret, a nawet mundur i desanty do beretu. Oczywiście z tego co pamiętam wymagane są tu rzeczy zgodne z wzorami MONu.

 

Nie masz papierka - ŻółWie Cię zobaczą i twój współczynnik charyzmy zostanie poddane testowi o stopniu trudności: WTF? Mojego kumpla chcieli spisywać za same "opinacze" na nogach.

Link to post
Share on other sites

A ja zawsze myślałem, że uczniów takich szkół obowiązują takie same przepisy ubiorcze, co żołnierzy. :P Jako rezerwista zastanawiałem się, co by żandarm powiedział na dziewczynę, czy chłopaka paradującego w wz.93 i józefach ale bez nakrycia głowy (chociaż berety w moich stronach mają - z orzełkami).

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ogórek

Link to post
Share on other sites

Co widzę dzieciaki jadące do szkół, to berety mają pochowane w kieszeniach. Żandarmi raczej nie zwracają uwagi na hmmm.. większe skupiska młodzieży w Panterze i desantach. Zwłaszcza jak stoją na przystanku z plecakami. Pewnie kojarzą, że przecież są szkoły o profilu wojskowym w okolicy. Jak się na dworcu PKP w Katowicach wylała zielona rzeka z autobusu to trudno by było ich wszystkich spisać.

 

Natomiast mogą doczepić się jak idziesz sam, np. tylko w spodniach i desantach. Oczywiście najbardziej pluć się będą jeśli na zadku nosi się "zwinięte z przydziału" i kupione na allegro.

 

Co do przepisów to miałem znajomych w takiej szkole i dostali listę sklepów, w których można kupić ubiór i obuwie. Pewnie coś związanego z AMW.

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

sam chodziłem do szkoły wojskowej w Katowicach i po tym jak MON zakazał noszenia munduru WP przez cywila szkoła podpisała z MON-em kontrakt dostaliśmy specjalne zgody na wypadek gdyby zatrzymała nas ŻW było to pozwolenie na noszenie munduru wojskowego :) składałem tez przysięgę która nie brzmiała może jak wojskowa słowo w słowo ale bardzo podobnie i niektóre części były pozmieniane tak aby pasowały do ucznia szkoły. Bylem tez na poligonie gdzie szkolili nas podoficerowie z jednostki desantowo szturmowej, miałem tez w szkole oficera ppłk który był opiekunem klas mundurowych i to on organizował wszystkie takie akcje :)

Link to post
Share on other sites

Prawdę mówiąc cała sytuacja wydaje mi sie nadmuchana.

1. Czy klasy mundurowe koniecznią musza chodzić w panterze? Dać jednolite mundury oliwkowe i będzie to ładnie wygladało i nikt nie będzie się czepiał. Z tego co widziałem na materiałach przedwojennych i zagranicznych, to kadeci czesto mają inne umudnuorwanie niż wojsko.

2. Do czego zobowiązuje ucznia "wojskowa" przysięga?

3. Jaka jest obecna zaleznośc klas wojskowych od wojska?

4. Kto ma ustawową moc nadania zezwolenia na noszenie uczniom mudnurów WP?

Link to post
Share on other sites

prawdę mówiąc to słów przysięgi nie pamiętam za dobrze to było 4 lata temu ale ogólnie chodziło o to żeby godnie prezentować mundur WP i z należytym szacunkiem podchodzić do ważnych dla wojska świąt. Po latach muszę stwierdzić też że cale te klasy mundurowe jak wojskowa policyjna... to jedna wielka ściema tak naprawdę po takiej szkole NIC się nie ma. Mam ukończone parę certyfikatów które tak naprawdę mogę sobie powiesić na ścianie jako pamiątka i z sentymentem wspominać jak ciężko czasem było na poligonie który był tylko 2 razy w 1 klasie i w 2 ale już jako opiekunowie klas pierwszych jechaliśmy. Te "certyfikaty" można porównać do DYPLOMÓW które dostawało się w podstawówce za jakieś osiągi mam znajomego oficera w wojsku i on się śmieje z takich szkol z jednej strony cieszy się ze młodzi ludzie czują w sobie patriotyzm a z drugiej patrzy z politowaniem na tych którzy wychodząc z tej szkoły myślą ze już są komandosami :)

 

ah zapomniałem... szkoła podpisuje umowę z MON-em dzięki której klasy mundurowe mogą spokojnie chodzić w mundurach wojskowych z godłem i flagami :)

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

U nas rzeszowscy Strzelcy muszą nosić berety z orzełkiem takie jak WP. Jedynie chowamy ten sznurek, który obcina żołnierz kiedy zostaje mu 100 dni do wyjścia z woja. W sumie zawsze nam powtarzają, że gdyby wybuchła wojna, to my jako Strzelcy musielibyśmy w razie rozkazu walczyć za Ojczyznę tak jak wojsko regularne. Być z może z powodu takiego "związania" z WP ( oraz oczywiście historii Strzelców! ) możemy nosić berety. Przysięgę napiszę jutro jakby ktoś bardzo chciał dla pewności. Dzisiaj idę spać. :mrgreen: Pozdro

Edited by Mati13k
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Treśc przyrzeczenia strzeleckiego jest inna niz treśc przysiegi wojskowej. (wiem bo wczoraj składałem ;) )

Orzeł na berecie tez jest inny. Poczytaj regulamin strzelecki.

przysiega wojskowa:

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego,

przysięgam służyć wiernie

Rzeczypospolitej Polskiej,

bronić jej niepodległości i granic.

Stać na straży Konstytucji,

strzec honoru żołnierza polskiego,

sztandaru wojskowego bronić.

Za sprawę mojej Ojczyzny

w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić.

Tak mi dopomóż Bóg."

 

Przyrzeczenie strzeleckie:

"Wstępując w szeregi Związku Strzeleckiego "Strzelec" - Organizacji Społeczno-Wychowawczej przyrzekam:

Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie, niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi. Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą.

 

Przyrzekam:

 

Powinności moje jako członka Związku Strzeleckiego "Strzelec" - Organizacji Społeczno-Wychowawczej z dobrą wolą i wiarą wypełniać, prawa strzeleckiego gorliwie przestrzegać, polecenia przełożonych chętnie wykonywać. Wszystko co teraz przyrzekam w sumieniu moim do głębi zważyłem, a przyrzeczenie moje stwierdzam uroczystym słowem i honorem wolnego obywatela i uczciwego człowieka.

Tak mi dopomóż Bóg. "

 

wiec całkiem inne.

Link to post
Share on other sites
gdyby wybuchła wojna, to my jako Strzelcy musielibyśmy w razie rozkazu walczyć za Ojczyznę tak jak wojsko regularne

Wtrącę się, dobrze?

Walczyć, chłopcy, jak regularne wojsko, to wy możecie w trzech przypadkach:

a. jeśli zostaniecie powołani do czynnej służby

b. jeśli się zgłosicie na ochotnika i w wyniku zgłoszenia zostaniecie powołani do czynnej służby

c. na froncie cywilnym, zawijając pociski w te sreberka w jakiejś fabryce broni, ewentualnie w ramach Obrony Cywilnej, gdyż w żadnym wypadku nie stanowicie nawet jednostek pomocniczych naszych Sił Zbrojnych. I właśnie tu straszliwie ktoś nie pomyślał, aby wam pozwolić paradować w wojskowych mundurach i w dodatku z orłem wzoru wojskowego na beretach/nakryciach głowy. Nawet nie chcę myśleć o tym, jak jakiś przedstawiciel wojskowego organu porządkowego w czasie stanu wojennego dopadnie takiego strzelca...

 

Doceniam wychowanie patriotyczne w waszej organizacji, ale powiedzcie temu, kto wam

zawsze nam powtarzają

żeby najpierw doczytał sobie przepisy prawa, a potem je interpretował zgodnie z ich wykładnią.

 

Bawcie się dalej, jednakże jeśli chcecie do wojska, to najpierw pofatygujcie się do WKU.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...