Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

TŁUMIK - to działa?


Recommended Posts

Ale oczywiście mówie tutaj o tłumikach tłumikach :) Czyli o faktycznie skonstruowanych urządzeniach do tłumienia a nie takich jak np. w MP5SD3 UHC. Tam tłumik jest w zasadzie tylko po to aby przedłużyć lufę, co daje zauważalny efekt w zasięgu i celności tego modelu.

Link to post
Share on other sites

Tak :) Tlumiki tumiki w odroznieniu od poprostu tlumikow ;) to sa te, ktore sa np. opisane w czesciach w Warsztacie :)

 

Co do odglosu, tak barwnie przez Ciebie opisanego :D to faktycznie w przypadku AEGa wowczas slychac jedynie odglos silnika, ktory nie jest juz az tak bardzo slyszalny. Tlumik rzeczywiscie spelnia swoja role choc moze nie jest ona az w takim stopniu jak przypadku broni palnej :)

Link to post
Share on other sites

dorzuce trzy grosze od siebie. IMHO tlumik w ASG spelnia jedynie role kosmetyczna. nie bardzo rozumiem twierdzenia niektorych ludzi ze ASG z tlumikiem dziala ciszej. no bo niby dlaczego mialby cokolwiek wytlumiac? prosze mnie skorygowac jesli sie myle ale z tego co wiem w przypadku broni ostrej caly halas pochodzi od samego pocisku (oraz powiedzmy 'wybuchu' prochu w komorze amunicyjnej). to co slyszymy jako strzal jest po prostu efektem predkosci pocisku. zadaniem tlumika jest ta predkosc zredukowac (do bodajze predkosci poddzwiekowej) przez co uzyskujemy wytlumienie odglosu broni. w przypadku ASG nic takiego nie wystepuje. Co wiecej prawie caly halas pochodzi z ukladu mechanicznego na ktorego prace tlumik nie ma najmniejszego wplywu. Owszem, majac tlumik mozemy np ukryc dluzsza lufe wewnetrzna (co moim zdaniem wcale nie poprawia tak znaczaco osiagow naszych modeli. porownajcie zasieg MP5 i SG1. lufa wewnetrzna w przypadku tego drugiego duzo dluzsza ale zasieg prawie ten sam) ale to juz inna bajka. Zeby nie bylo ze opowiadam o rzeczach o ktorych nie mam pojecia to podkresle ze przez pewien czas bylem uzytkownikiem takowego tlumika i naprawde nie zauwazylem zeby moje M4 bylo przez to cichsze, bardziej wydajne, celne czy co tam chcecie dodac. Podkreslam tez ze moja wypowiedz dotyczy modeli elektrycznych. Moze ona nie byc prawdziwa w przypadku sprezyn czy modeli gazowych.

Link to post
Share on other sites

nie masz racji jesli chodzi o bron ostra.

 

na dzwiek wystrzalu skladaja sie (glownie) dwie rzeczy - pocisk przekraczajacy bariere dzwieku orac rozprezajace sie gazy wylotowe (np. pekajacy balon tez powoduje huk a chyba nie bedziesz twierdzil ze przekracza bariere dzwieku?).

 

Podstawowym zadaniem tlumika jest spowolnic gazy wylotowe poprzez stopniowe ich rozprezanie w poszczegolnych komorach.

 

Z uzyciem tlumika mozna strzelac normalna amunicja chociaz w takim przypadku efekt wytlumienia strzalu bedzie gorszy niz przy uzyciu amunic poddzwiekowej - subsonic.

Link to post
Share on other sites

A ja się nie zgodzę jeśli chodzi o brak wyciszenia AEGa. Swoje zdanie opieram na opini znajomego i modeli P90 oraz MP5SD6 jakie się pojawiły w Krakowskiej grupie. Oba są wyposażone w tłumik.

 

Dźwięk jest wyciszony. Jak by się przysłuchać na co się składa dźwięk wystrzału AEGa to składa się on z: dźwięku silnika i dźwięku kulki opuszczającej lufę. Wiem co mówię i nie tworzę bajek. Modele z tłumikami (tłumikami tłumikami ;)) są rzeczywście cichsze od ich odpowiedników bez nich. Podobnie zasięg skuteczny (np. w przypadku MP5 SD6 TM) się poprawia.

 

W zależności od tłumika dźwięk staje się cichym "puknięciem" lub lekko gwiżdżący.

 

Tak czy inaczej tłumik sobie mam zamiar sprawić bo mi sie podoba :) Cieszy mnie dodatkowo fakt, że faktycznie wpływa on na dźwięk wystrzału i jeszcze osiągi modelu.

 

Myślę, że jak Martini wróci ze Zlotu może napisać coś na ten temat. Ma już doświadczenie z tłumikami.

Link to post
Share on other sites

Heh Reg kazdy ma prawo do wlasnego zdania :)

Nie wiem jak jest w przypadku waszych MP5, nie bawilem sie nigdy ta wersja (nie wiem, moze tu wchodzi w gre kwestia konstrukcji, SD6 ma w koncu zintegrowany tlumik) ale podtrzymam swoja opinie o dalaczanych tlumikach (ten ktorym ja dysponowalem to byl najprawdopodobniej ten opisany jako 'Classic Army Socom Silencer with Foam' wiec jak rozumiem klasyfikuje sie on do grupy tlumikow tlumikow :) Naprawde nie zauwazylem jakiegos drastycznego spadku poziomu halasu po zamontowaniu wyzej wymienionego. Oczywiscie, nie mierzylem tego w zaden sposob. Jest to moja czysto subiektywna opinia i dlatego moim zdaniem nie ma za bardzo sensu dyskutowac na ten temat bo bedzie tyle opinii ilu uzytkownikow. Natomiast chcialbym napisac cos innego majac na uwadze tych wszystkich Maniakow ktorzy rozwazaja zakup tego elementu a nie mieli z nim wczesniej do czynienia. Nie powielajcie takiego bledu myslowego jaki popelnil JOHNY myslac ze jezeli sie kupi tlumik za 50-100$ to strzal z takiej "broni" bedzie cichy jak "pierdniecie kota". Nie bedzie. Wasz model nadal bedzie glosny dlatego ze tlumik nie wytlumia najglosniejszego w/g mnie elementu czyli gearbox'a (Reg tu sie oczywiscie nie zgodzi ze mna :)) - nie wiem jak wy ale ja zauwazylem ze ganiajac po lesie raczej nie wpada mi w ucho odglos kulek wylatujacych z lufy czyjejs "broni" natomiast bardzo wyraznie slysze ten charakterystyczny 'wizg' ktory wydaje z siebie uklad mechaniczny. Dlatego sugeruje aby (oczywiscie nie mowie tutaj o tych ktorzy kupuja tlumik dla wygladu) potencjalni nabywcy najpierw sprawdzili jak pracuje taki 'wytlumiony' egzemplarz i sami stwierdzili czy jest to to, o co im chodzi. Unikniecie byc moze w ten sposob rozczarowania i rozgoryczenia ze wydalo sie 400zl na cos co nie spelnia Waszych oczekiwan.

Link to post
Share on other sites

Hehe zgodze się, że dużo hałasu robi gearbox ale... :)

 

Jeśli strzelałeś sam a nie słyszałeś modelu z boku jak strzela nie jesteś w stanie ocenić. Dopiero kiedy staniesz z boku i usłyszysz jak strzela z i bez tlumika tlumika ;) zauwazysz roznice. Na wieksza odleglosc naprawde ciezko wylapac skad jest dokladnie strzal.

 

Co do tlumikow integralnych i np. SOCOMowych to tez sie nie zgodze ;). W P90 wlasnie jest dokrecany, z tego co wiem SOCOMowy. Pracuje niesamowicie cicho. Zreszta... moja opinie czytelnicy znaja. Twoja znaja :) i jeszcze GunNeRa :) Ocenia sami :)

Link to post
Share on other sites

to ja jeszcze dodam swoje 37 zl :)

 

najczesciej (przynajmiej w przypadku karabinow) zadaniem tlumika nie jest zrobienie strzalu bezglosnego - to jest niemozliwe. Jego zadaniem jest:

a) znaczna redukcja odleglosci z jakiej slychac strzal (zamiast 1km - 100m)

B) spowodowac ze niemozliwe jestokreslenie kierunku z jakiego padl strzal (ucho ludzkie ma duze trudnosci z ukierunkowaniem dzwiekow niskiej czestotliwosci)

W przypadku pistoletow maszynowych (i amunicji subsonic) tlumik daje b. dobre rezultaty przy strzelaniu ogniem pojedynczym. przy strzelaniu ogniem ciaglym jest juz duzo gorzej.

Oddzielnym jeszcze tematem jest zywotnosc tlumikow :)

 

i taka ceikawostka - widzial ktos kiedys tlumiki do strzelg gladkolufowych? bo ja owszem :)

Link to post
Share on other sites

aw ma dwa najpopularniejsze kalibry tzn. 5.56 i 7.62mm. sa tez wersje 7mm remington magnum, .300 winchester magnum, .338 lapua no i na koniec wielkokalibrowy .50 bmg. to chyba wszystkie jak ktos zna jeszcze jakies inne to niech poda. ale pierwotny aw to wlasnie dwa pierwsze kalibry jakie podalem.

Link to post
Share on other sites

a ja nie widze nic zlego w stosowaniu tłumika dla "szpanu". Bardzo mi się podobają bronie np M4 z tłumikami itd. A nasza zabaweczka jest po to rzeby nam sie podobała, a jeżeli z tłumikiem podoba nam sie bardziej no to czemu go nie zamontować. Tak samo jak montowanie drewnianej kolby w Ak-47 można by bylo uznać szpanem, a nim wcale nie jest. Jeśli ktoś lubi lub chce rzeby jego gnat wyglądał realistycznie (np. ja) to niech montuje co tylko chce na nim, w nim czy gdziekolwiek, a jeśli nie to jego sprawa. I musze sie stanowczo sprzeciwić temu że to jest tylko "dla szpanu".

Link to post
Share on other sites

Pik, a slyszales Ty wogole AEGa z tlumikiem, ze uwazasz, ze jest on tylko dla "szpanu"?

 

Bo ja slyszalem i wiem jak to sie sprawdza w boju. Na V Zlocie, podczas walki w lesie bez zarośli, poza drzewami nic nie ograniczało widoczności. Podczas obrony jednego punktu (dla wtajemniczonych pierwszy scenariusz, miejsce gdzie należało dostarczyć VIPa ;)) strzelano do mnie z różnych odległości w tym praktycznie maksymalnych dla AEGa. Padały strzały z modeli z tłumikami i bez nich. W pierwszym przypadku byłem w stanie zlokalizować skąd pada strzał, a nawet słysząc go tylko uchylić się, chcąc na wszelki wypadek (słyszałem go tylko i nie wiedziałem czy oddany został do mnie) uniknąć trafienia. Kiedy jednak z podobnej odległości strzelano do mnie z modelu wyposażonego w tłumik zorientowałem się o tym fakcie dopiero kiedy przyleciały kulki... strzału nie było słychać... na szczeście w tedy strzelec mnie nie trafił.

 

Tak więc z łaski swojej przestań opowiadać "niemądrości", że tłumik nic nie daje i jest tylko dla "szpanu". A nawet jeśli jest dla "szpanu" to w czym problem? Proszę bardzo, możesz zamontować jakieś ustrojstwo odpalajace petarde lub nabój hukowy przy każdym oddanym przez Ciebie strzale z Twojej "broni". Tak "broni" bo to jest zabawka a nie broń... ASG są modelami ale niestety nie wszyscy mogą się z tym pogodzić. Gwarantuję, że będziesz pierwszą osobą jaką Twoja ofiara zlokalizuje a na końcu będzie ten z tłumikiem.

Link to post
Share on other sites
Natomiast dorabianie teorii, jak to ten niby 'tlumik' poprawia osiagi, super wycisza i w ogole bron z tlumikiem to jest hoho albo jeszcze lepiej, uwazam za naciagane. Mam chyba do tego prawo, czyz nie?

powiem krotko - kolejny teoretyk, ktory wie lepiej. A jak mu mowia praktycy to nie wierzy bo patrz pkt 1.

 

OK, ale moim zdaniem przeczy to zupelnie dazeniu do maksymalnego oddaniu realizmu starc...

zaskocze Cie

w broni ostrej rowniez stosuje sie tlumiki i niektore sa na prawde skuteczne

 

PS: ja sie na ASG nie znam, na tlumikach ASG rowniez ale przynajmniej nie proboje byc jajkiem madrzejszym od kury

Link to post
Share on other sites
OK, Navy SEAL... Jak rozumiem nie znasz sie na ASG, ale masz praktyke w broni ostrej i strzelales z wielu typow broni, w tym takze z tlumikiem?

z tlumikiem nie bo gron przystosowana do montazu tlumika jest w Polsce uznawana z bron szczegolnie niebezpieczna

 

Chetnie poslucham, z jakich to ostrych broni strzelales???

Inaczej to chyba ty raczej teoryzujesz...  8)

kurcze... nie pamietam... duzo tego bylo... z pamieci:

 

EDIT: wywalone

Link to post
Share on other sites
Lista zaiste imponujaca, choc jak sam przyznales - tlumiki znasz raczej z teorii niz z praktyki...

jak juz wspomnialem w Polsce jest to trudne... ale moze kiedys... teoretycznie dojscia mam :?

 

Co prawda nie strzelalem z tylu typow broni, ale podczas sluzby wojskowej i kilku okazji cwiczen rezerwy mialem mozliwosci naprawde sporo postrzelac z AK-47, oraz pistoletowe P-64, TT

a fakt... TTka jest niewygodna, ale fajna zabawka :)

 

Oczywiscie nie uzywalem tlumikow (heh, niestety nie jest to standardowe wyposazenie naszej armii, bo i po co?)

zgadza sie... zreszta PSB-1 do AK jest dosc tragiczny

 

podobnie zreszta jak szanowny kolega NAVY Seal, i oczywiscie takze teoretyzuje w tej materii...

mialem troche do czynienia z tlumikami do paintballa

a zreszta niezaleznie od broni tlumik dziala na tej samej zasadzie. inna jest skala redukcji predkosci gazow.

ale jesli ci na tym zalezy to napisze - nie robilem i nie macalem tlumikow do ASG. nie strzelalem ani nie macalem z broni ostrej wyposazonej w tlumik

Link to post
Share on other sites

Wlasne 4 grosze do dysputy:

 

1. Tlumiki w ASG rzeczywiscie dzialaja. (posiadam AK 47 Beta Specnaz z tlumikiem "Classic Army Socom Silencer with Foam" ) Moim zdaniem to fakt. Redukcja dzwieku jest w okolicach 50%. Kilka razy testowalem brzmienie broni z i bez tlumika.

2. Nie da sie wyeliminowac zupelnie dzwieku uderzajacego tloka. Inna sprawa ze dzwiek ten jest najlepiej slyszalny dla graczy znajdujacych sie po bokach i za strzelajacym. Osoba ostrzeliwana skazana jest na krycie sie przed kulkami nadlatujacymi bezglosnie znikad. Pisze to jako lowca i ofiara w ten sposob wyciszanej broni. Specjalnie na ostatnim strzelaniu obserwowalem jak zachowuje sie przeciwnik ostrzeliwany z dalszej odleglosci z wyciszanej broni. Efekt? Dezorientacja, rozgladanie sie we wszystkich kierunkach.

3.Tlumiki skracaja zasieg i to tez fakt wynikajacy z testow (co prawda nieznacznie).

4. A ze tlumik to fajny dodatek (bajer) do broni to zupelnie inna historia. Ten problem to rowniez sprawa gustu :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...
no po pod warunkiem że ma się tłumik firmowy a nie z allegro:)

wyjasnij

miałeś oba i testowałeś tak :?:

 

otóż misiu, na allegro są 2 rodzaje tłumików, do zabawek i do pneumatyków, te 1 pomijam, te 2 to temat morze

sprężyne wyciszy do odgłosu uderzenia tłoka, a to jest coś, ponieważ tam są moce do 17J, a PCP potrafi wyciszyć całkowicie

ważne są elementy które w asg wielu olewa, osiowość wzgledem lufy, równy tunel w środku, równe przegrody

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...