Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

cos o kalasznikowie


Recommended Posts

Dostalem dzis maila ze strony World.guns.ru ze zostala zaktualizowana o opis nowego (2003) ukrainskiego karabinka Vepr

vepr1.jpg

vepr2.jpg

jak widac jest to kolejna pochodna starego Kalacha idac dalej zaczalem znow wertowac strone i przegladac publikacje ktore posiadam i znalazlem:

 

groza1.jpg

rosyjski OC-14 groza

 

VaLMET-M82.jpg

finski M82

 

type86s.jpg

chinski Type 86

 

vektor_cr21.jpg

poludniowo afrykanski CR21 (faktycnie przerubka Galila)

 

wszystko to sa bronie typu bullpup (chyba stwierdzenie to jest niepotrzebne) i wszystkie sa na bazie AK. Czy prstota konstrukcji niezawodnosc i rozpowszechnienie AK/AK-74 spowodowaly iz ta 60 letnia konstrukcja zamiast byc wycofana jest nadal rozwijana i przystosowywana do nowych trendow ?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

chinski Type 86
Type 86s :wink:
wszystko to sa bronie typu bullpup (chyba stwierdzenie to jest niepotrzebne)
To są karabinki w układzie bull pup, bezkolbowym albo bez kolby właściwej, jeżeli chcesz znać odpowiednie określenia.
Czy prstota konstrukcji niezawodnosc i rozpowszechnienie AK/AK-74 spowodowaly iz ta 60 letnia konstrukcja (...)
AK-74 nie ma 60 lat.
Link to post
Share on other sites
ok zapomnialem dac spacji
To akurat nie ma znaczenia. Karabinek może być w układzie klasycznym albo bezkolbowym (bullpup). Typu to ona może być najróżniejszego.
a AK ma dokladnie liczac od powstania pierwszego prototypu czyli AK1 ma 58 lat a od wprowadzenia do produkcji minelo 55 lat.
1946 rok, czyli 58 lat. Pierwszy model bynamniej nie nazywał się "AK1". Ale pisałem o AK74, on nie ma tylu lat ilu podałeś, a bynajmniej nie jest to tylko ten sam karabinek dostosowany do innej amunicji.
Link to post
Share on other sites
Pierwszy model bynamniej nie nazywał się "AK1". Ale pisałem o AK74, on nie ma tylu lat ilu podałeś, a bynajmniej nie jest to tylko ten sam karabinek dostosowany do innej amunicji.

 

pierwszy prototyp nazywal sie AK1. ak74 nie ma 55 lat za to AK tak. zostal wprowadzony do uzbrojeniaw 1949 roku

Link to post
Share on other sites
hehe, znowu wybieglem przed szereg. Nastepnym razem sprawdze zanim przywale czyms takim. Poprostu z konstrukcji by i.m.i. tar-21 bardziej mi przypominal cr-21, co mnie jednak nie usprawiedliwia.

 

z konstrukcji to nie wiem ale z wygladu to bardziej przypomina SAR-21

Link to post
Share on other sites
pierwszy prototyp nazywal sie AK1.
Nie. KB-P-580. Nie wiem skąd wziąłeś ten "AK1"?
ak74 nie ma 55 lat za to AK tak. zostal wprowadzony do uzbrojeniaw 1949 roku
A co to ma za znaczenie? Ja mówię, kiedy się pojawił, a nie kiedy krążyły sobie papiery. Wiesz chociaż kiedy komisja naukowo-techniczna Naukowo-badawczego poligonu uzbrojenia strzeleckiego oraz moździerzowego Głównego Artyleryjskiego Zarządu Wojsk Rakietowych i Artyleryjskich Sił Zbrojnych ZSRR (научно-технического совета Научно-исследовательского полигона стрелково-минометного вооружения Главного Артиллерийского Управления Вооруженных Сил СССР (НИПСМВО ГАУВС)), opiniowała o przyjęciu go do uzbrojenia po przeprowadzeniu testów porównawczych? 10 stycznia 1948 roku.
Link to post
Share on other sites
hehe, znowu wybieglem przed szereg. Nastepnym razem sprawdze zanim przywale czyms takim. Poprostu z konstrukcji by i.m.i. tar-21 bardziej mi przypominal cr-21, co mnie jednak nie usprawiedliwia.
Usprawiedliwia. Izraelczycy rozwijali swoją broń w układzie bezkolbowym, jednocześnie współpracując z RPA. Stąd faktycznie CR-21 można uznawać za element programu dającego w efekcie karabinek Tavor, ale niejako będący boczną gałęzią rozwoju, odchodzącą od głównego pnia, zanim zaistniał TAR-21.

 

tavor-early-model.jpg

Jeden z pierwszych prototypów nowej broni z początku lat 90, zauważasz podobieństwa do CR-21?

Link to post
Share on other sites

Przepraszam AK1 i 2 byly prototypami to prob poligonowych

 

wypowiedz Aleksandra Zajcewa po spodkania z Michailem Kalasznikowem:

Pokazujac mi swoj 7.62 mm karabinek na naboj wz. 43 i rysunki, Michail Timofiejewicz zasugerowal, abym sprawdzil je pod wzgledem technicznym i przygotowal specyfikacje niezbedna do wykonania prototypu broni do badan zakladowych. Na podstawie badan prototypu trzeba bylo poprawic dokumentacje i wykonac dwa kolejne prototypy do prob poligonowych. Wszystko to należalo wykonac przed koncem 1946 roku. Montaz broni rozpoczeto w listopadzie. Pierwsze dwa modele karabinkow [jezeli dobrze rozumiem to chodzi o te prototypy] otrzymaly oznaczenia AK-1 i AK-2. Ich proby w fabryce przeprowadzili w fabryce monter B. P. Marinyszew i sam M. Kalasznikow. Wkrotce wykonano kolejne dwa egzemplarze karabinkow

John Walter "Bron systemu kalasznikowa" Bellona2002

 

czytajac dalej:

 

Po wykonaniu w Kowrowie okolo pieciu prototypow, w 1948 roku w Tule powstala seria przedprodukcyjna karabinkow Kalasznikowa.

Badania poligonowe potwierdzily, ze bron jest nieskaplikowana, poreczna i dziala niezawodnie we wszystkich warunkach. W 1949 roku przyjeto ja do uzbrojenia Zwiazku radzieckiego jako 7.62 mm automat Kalasznikowa (AK).

 

nie podalem roku zatwierdzenia wprowadzenia do uzytku, ale podalem rok samego wprowadzenia do uzytku karabinka AK

Link to post
Share on other sites
nie wydaje mi sie aby autor wszystkie informacje wyssal z palca, a rozmowa z osaba ktora poprawiala kalasznikowa mu sie przysnila
A czy ja coś takiego napisałem? Proszę, nie dopowiadaj sobie czegoś do moich wypowiedzi. Jako taka popularna pozycja na półeczkę i dla początkujących to owszem, można tą książkę posiadać, natomiast jako baza do dyskusji o broni Kałasznikowa, to jednak polecałbym coś w języku rosyjskim :wink:
Link to post
Share on other sites

1) Akurat nie znam jezyka rosyjskiego, znam natomiast jezyk angielski wystarczajaco aby zrozumiec co w danej publikacji jest napisane, a wydaje mi sie ze ta ksiazka tak samo jak kazda inna moze byc podstawa do rozpoczynania dyskusji na temat Kalasznikowa

 

2) z world.guns.ru

 

Starting with this design, during 1945 and 1946 he developed an assault rifle that he submitted for official Soviet Army trials in 1946. During the 1946 and early 1947 he redesigned his initial rifle and submitted it to the second trials, held in 1947. The latter design was found superior to the rivals and was consequently adopted in 1949 as the "7,62mm Automat Kalashnikova, obraztsa 1947 goda"

 

jak nic widze tu ze na przelomie 1946 i 47 bron zostala przeprojektowana i wyslana na kolejne badania w 1947r, oraz ze ZOSTAL WPROWADZONY do uzytku w 1949 roku.

Link to post
Share on other sites

ciiiiiii Alex ... pokibicujemy jeszcze troche :wink:

 

 

научно-технического совета Научно-исследовательского полигона стрелково-минометного вооружения Главного Артиллерийского Управления Вооруженных Сил СССР (НИПСМВО ГАУВС)

 

ju ar maj masta ticz mi :wink: :wink:

 

a na serio :

 

podobienstwo tero prototypu do CR-21 wg. mnie jest, nie napisze uderzajace, ale dosc duze, rozumiem ze to prototyp tavora ... bo jezeli tak to dosc mocno sie rozni (zewnetrznie) od tego co przyjeli :)

 

i jak patrze sobie na te zdjecia to uwazam ze bardziej "ergonomiczne" od tavora bylyby cr-21 i ten prototyp ...

uwazam - poniewaz nie mialem przyjemnosci do zlozenia sie do strzalu z zadnym z tych modeli - a to by wszystko wyjasnilo

 

pozdr

Link to post
Share on other sites
hmmm nie wiem czemu ale wydawalo mi sie ze przyjac do uzbrojenia to znaczy podpisac rozkaz o wprowadzeniu broni ja stan
Dobrze Ci się wydawało, a ja gdzieś zaprzeczyłem?

 

hmmm przytoczmy:

Yunior napisał:  

ZOSTAL WPROWADZONY do uzytku w 1949 roku.  

Przyjęty do uzbrojenia, a nie "wprowadzony do użytku", broń przyjmuje się do uzbrojenia rozkazem SG. No i? Bo chyba zgubiłeś gdzieś wątek?

 

ej sorry ale ale to na jedno wychodzi tak jak wczesniej stwierdzilem nie badzmy az tak do przesady poprawni ze przez jedno slowo wychodzi offtopic na dwie strony a ludziom ktorzy to czytaja noz w kieszeni sie otwiera bo znowu ktos z kims kluci sie o znaczenie jakiegos slowa.

 

wrocmy do tematu i podyskutujmy na temat przedstawionych przezemnie konstruckcji, o innych broniach w ukladzie bull pup wywodzacych sie od kalacha i co sprawia ze Kalasznikow jest nadal pomimo 55 lat odkad zostal przyjety do uzbrojenia

Link to post
Share on other sites
ej sorry ale ale to na jedno wychodzi
Nie, nie wychodzi. Jeżeli chcesz dyskutować o broni, to musisz poznać odpowiedni język techniczny.
wrocmy do tematu i podyskutujmy na temat przedstawionych przezemnie konstruckcji
To znaczy o czym konkretnie. Bo przedstawiłeś taką mieszankę - broń cywilną, prototyp, wersję rozwojową oraz prognozowany nowy karabinek dla Ukrainy.
o innych broniach w ukladzie bull pup wywodzacych sie od kalacha
Dobra, co chcesz wiedzieć? :wink:
i co sprawia ze Kalasznikow jest nadal pomimo 55 lat odkad zostal przyjety do uzbrojenia
Co jest nadal? A co sprawia, że SMLE jest nadal? A Browning M2 HB? Sprecyzuj o co Ci chodzi?
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...