Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

tłumik dźwięku co daje?


Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

+2 do lansu

 

Bez przesady, zawsze to troszkę pomaga, ale czasami szkoda kompatybilności repliki tracić na rzecz tłumika. Najlepszy efekt jest w replikach sprężynowych, grafit na sprężynę główną, tłumik na wylot lufy i daje to sporą przewagę nad AEG'ami bo już z kilkunastu metrów i więcej jesteśmy praktycznie niesłyszalni.

Link to post
Share on other sites

Poprawka. Z kilku metrów :) Kolega zrobił cuda z MB-03, strzelał do mnie z ok. 10 metrów - za pierwszym razem usłyszałem przelatującego "komara" z kompozytu, za drugim razem poczułem trafienie - ale nie usłyszałem wystrzału w obu wypadkach.

 

Ja mam tłumik QD, co daje tą zaletę, że gdy potrzebuję lepszej mobilności ściągam go i chowam do dedykowanego pokrowca przerobionego z ładownicy do PM Miwo. Strzelałem z mojej M-czwórki (ICS, 415 fps) do kolegi odległego o 30 metrów, powolnym pojedynczym. Wyprostował się i wyciągnął szmatkę, ale rozglądał się zdziwiony. Po strzelance w rozmowie stwierdził, że poczuł kulki, ale nie wiedział z której strony strzelano, myślał że dostał się pod "friendly fire".

 

Tłumik i dłuższe odstępy między strzałami utrudniły/uniemożliwiły lokalizację mojego stanowiska. Ja uważam, że tłumik jest bardzo przydatny.

Link to post
Share on other sites

Jaki gwint posiada moja replika, lewy czy prawy, jak to sprawdzić??

 

- bierzemy replikę do ręki, odpinamy magazynek, wykonujemy strzał kontrolny, zabezpieczamy (SAFE), patrzymy DO lufy (czyli od przodu repliki).

Jeśli tłumik nakręcamy w prawo(zgodnie z ruchem wskazówek zegara) - to jest prawoskrętny, jeśli odwrotnie to lewoskrętny.

 

Repliki, które posiadają gwint prawoskrętny to np: G&P, Systema PTW, lewy gwint natomiast występuje w przyrodzie u takich producentów jak Classic Army, JG, Tokio Marui, P&J, G&G, Guarder, Cyma. Ale nie zawsze jest to regula.

 

Co do samego tematu, moze ja odpowiem - tlumik dzwieku jest po to aby tlumil dzwiek, jak nazwa wskazuje :) Przynajmniej tak jest w naszych tlumikach.

 

Ktos wyzej napisal ze tlumik powyzej 10 cm to glupota, chyba tylko w przypadku tych chinskich. W polskich produktach najlepszy efekt tlumienia ma tlumik o przekroju 50 mm i dlugosci 320mm, jest to dosyc spory tlumik, ale duze komory tlumiace sprawiaja ze dzwiek wystrzalu jest praktycznie nie mozliwy do zlokalizowania juz z 10 m. Ja polecam do eMek Eco Pro 40x200 lub OPS Pro 40x250 - jakosc tlumienia / cena

Link to post
Share on other sites

Tłumiki dźwięku tłumią dźwięk i zmieniają jego barwę. Każdy kto twierdzi ze "to nie działa" albo zwyczajnie kłamie albo niema bladego pojęcia o czym pisze.

 

Z pozycji strzelca, z gnatem przy uchu różnicy w zasadzie niema. Natomiast z perspektywy celu różnica "z" i "bez tłumika" jest ogromna i zrozumie ją każdy kto oberwał serię z dobrze wytłumionego gnata.

 

Optymalnym tłumikiem jest coś o wymiarach 35x150mm około. Nie wiem czy takie robia ale np 40x200mm king armsa tłumi doskonale a już 30x335mm tejże firmy tłumi dokładnie tak samo. Wbrew pozorom spore znaczenie ma producent tłumika. Element czy P&J nie tłumi tak dobrze jak nawet mniejszy TM, G&P, CA czy (mój ulubiony) King Arms.

Link to post
Share on other sites

To prawda.

Poza tym tłumik można dodatkowo "podrasowa" zmieniając przestrzeń, w której szybka fala dźwiękowa ulega rozprężeniu ( wyhamowaniu ).

 

Najlepszy w sensie najskuteczniejszy, stockowy tłumik jaki widziałem daje TM wraz z repliką Mk.23 SOCOM.

 

Pozdrawiam,

Lambert

Link to post
Share on other sites

Swojego czasu do chińskich Stubby Killer'ów AGM były dodawane tłumiki dźwięku. Takie małe, dziwne i wzbudzające co najwyżej ironiczny uśmiech. Ich rozmiar to ok 40x60. Najlepsze jest to, że spełniają swoją rolę - tłumią elegancko. I nie dzięki komorom czy jakiejś piance lecz dzięki filcowi.

Używam tego od ponad roku dlatego, że DZIAŁA i co najlepsze długość całkowita giwery zmieniła się tylko o te kilka centymetrów co pozwala mi nadal na swobodne manewrowanie.

 

Tłumik QD też mam - leży od dawna w szufladzie bo sporadycznie go zabieram ze sobą. Ale podpisuję się pod tym co napisał Okruch.

 

Tłumik Silesii też leży w szufladzie. Ale już go nie użyję (Chochol odbierz to jako sugestię a nie obelgę ;-) ) bo po kilkukrotnym (10-15) skręceniu wyrobił się gwint w tłumiku. Może gwint tłumika powinien być zrobiony w stalowej tuleji a nie aluminiowej?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...