Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Farbownie odziezy?


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Temat znowu do reaktywacji!

 

Kupiłem sobie Helikonowskiego camogroma(ichnijejsza wersja multicamo).

Od początku wydawał mi się "trochę za jasny".

 

Po pierwszyn użyciu w terenie wymagał wyprania.

Wyprałem go w prace stosująć się dokładnie do wskazań na metce

i użyłem prosku w którym jest prane wszystko w moim domu - od czarnych bawełnianych podkoszulek po jasne lniane spodnie.

 

Po praniu mundur mi się sprał... Wyblakł i wygląda na taki co już wiele widział.

 

Naszło mnie by go przyciemnić za pomocą jakiegoś oliwkowego barwnika.

Jak myślicie - czy do materiału Nyco trzeba stosować jakieś specjalne zabiegi?

 

Czy standardowo poprostu wrzucić do miski z barwnikiem?

 

Prosił bym też o nie komentowanie mojego wyczynu z pralką :-P

Link to post
Share on other sites
.Prosił bym też o nie komentowanie mojego wyczynu z pralką :-P
A to niby czemu? Tyle się wałkuje na tym forum, średnio raz w miesiącu pada stwierdzenie "munduru się nie pierze" a ludzie i tak walą to do zwykłej pralki, dają Visir Color, albo o zgrozo White a potem jest "sprał się".
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Raczej nie da się jej ufarbować. Po pierwsze, wszelkie tkaniny polarowe to tkaniny sztuczne, a popularne farby łapią jedynie tkaniny naturalne (jak bawełna). Po drugie praktycznie niemożliwe jest przefarbowanie z koloru ciemniejszego na jaśniejszy: ciemny barwnik już jest na tkaninie, nie usuwasz go w żaden sposób, jedynie próbujesz przykryć nowym.

Link to post
Share on other sites

Dlatego było ;) - z przymrużeniem oka, bo wybielić wybieli, ale na jak długo materiał starczy to nie wiem. Widziałem za to zabawę z jesienno-zimowym tworem z flektarna i naszej pantery jako sprawdzenie jak to maskuje kiedy jest w lesie tylko gdzieniegdzie trochę śniegu. Zrobione było własnie ACE. Idea zainspirowana jednym z kamuflaży Finów. Dodam, ze efekt maskowanie jak dla mnie był dość kiepski m.in. dlatego, że jak jest tylko trochę śniegu to te kupki mają kolor szaro jakiś tam. Tylko zbliżony do białego.

Link to post
Share on other sites
Dodam, ze efekt maskowanie jak dla mnie był dość kiepski m.in. dlatego, że jak jest tylko trochę śniegu to te kupki mają kolor szaro jakiś tam. Tylko zbliżony do białego.

Wypalił do czystego białego? Ciekawe jaki byłby wynik zastosowania mniejszego stężenia i jego zróżnicowania, tj. niektóre plamy wybielić mocniej, a niektóre słabiej. Przy czym, gdybym osobiście próbował "skonstruować" kamuflaż "grudzień-marzec" raczej zafarbowałbym tkaninę na jasnoszaro, i na to dał plamy w khaki, brązie i zieleni (czy to zanurzając jedynie fragmenty tkaniny w barwniku, czy to farbując materiał na wzór koszulek "hipisowskich"). Hmm... tak potraktowany zestaw zimowy Bundeswhery mógłby dać interesujące efekty. Z resztą, wydaje mi się że zimowe, dwuczęściowe maskchałaty, o ile ma się do nich wystarczająco tani dostęp są najlepszym materiałem na eksperymenty z farbowaniem: sporo z nich to bawełna, pytanie tylko czy są impregnowane?

Edited by Jeremak
Link to post
Share on other sites

Śnieżno biała biel to nie była. Wiadomo. Raczej zależnie od pierwotnego koloru w danym miejscu słoniowa lub ołowiowa. Ciekawe było to, że łatwiej było wybielić akurat ten kawałek materiału we flektarnie (chyba plecy z jakiejś bluzy) niż w naszym. Metoda była dość prosta. Pędzel maczany w ACE i chlapiemy na materiał. W jednym miejscu gdzie dość spora kropla padła materiał nie dał rady i po prostu się wykruszył jak całość wyschła.

Pewnie parka zimowa była by do takich zabaw lepsza. Kolega miał akurat takie fragmenty odzieży do zabawy, a nie inne.

BTW moja jest impregnowana :)

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...